Προς το περιεχόμενο

Σημαντική μείωση στις εγγυήσεις σκληρών δίσκων των Western Digital και Seagate


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ντινάρα, μαν, ο κύριος λόγος που ΤΕΛΙΚΩΣ (θέλοντας και μη) χαλάει κάποιος δίσκος, είναι η ποιότητα κατασκευής σε συνδυασμό με τον χρόνο χρήσης...(από μόνη της είναι συσκευή αηδιαστικά λεπτοφτιαγμένη, και το γεγονός και μόνο ότι λειτουργεί, είναι ένα μικρό θαύμα...). Η "τροφοδοσία" είναι τραγικός αστικός μύθος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο θέμα διαθέσιμης μνήμης (αν και πολλοί έχουν <2GB, άρα γονατίζουν από την στιγμή που μόνο ο firefox μπορεί να δεσμεύσει 0.5GB~1GB), αλλά και ρυθμίσεων.

Δεν απενεργοποιούν όλοι το swap file.

 

Επίσης το hibernation σε δίσκο με πολλά fragments κουράζει τον δίσκο.

 

Εγω θα λεγα οτι ελαχιστοι εχουν μνημη μικροτερη των 2GB (netbook ισως) και οχι αυτοι με μεγαλους καινουριους δισκους, Εκτος αν μιλαμε για PC κατεβαστηρι, οποτε ποσες εγγραφες να γινονται στο swap. Αυτοι με PC με RAM μικροτερη των 2GB φανταζομαι εχουν ολοκληρωσει την 5ετη περιοδο εγγυησης. Και μη μου πεις οτι εχουν βαλει το swap σε αλλο δισκο απο το λειτουργικο :P πιο καινουριο.

 

Σε μενα με 3GB RAM παντως το swap μου εμφανιζεται συνηθως σχεδον αδειο

 

Δεν ειπα οτι εχουν απενεργοποιημενο το swap, λιγοι φανταζομαι το εχουν κι εγω που το χα καποια στιγμη το ενεργοποιησα παλι επειδη μου εβγαζε μηνυμα οτι γεμιζε η RAM.

 

Οπως ειπα swap υπηρχε ανεκαθεν δεν ειναι κατι νεο. Πιο πολυ πιστευω ειναι το συνεχες downloading και η αυξηση ωρων λειτουργιας των PC. Αρκετα απο αυτα δουλευουν επι 24ωρου πλεον.

 

Γενικα οι δισκοι ταλαιπωρουνται περισσοτερο απο οτι παλια με πολλαπλασιες εγγραφες διαγραφες με πληθος temp files απο net, βαλε και το swap μεσα και φυσικα απο τις αυξημενες πλεον ωρες λειτουργιας

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ντινάρα, μαν, ο κύριος λόγος που ΤΕΛΙΚΩΣ (θέλοντας και μη) χαλάει κάποιος δίσκος, είναι η ποιότητα κατασκευής σε συνδυασμό με τον χρόνο χρήσης...(από μόνη της είναι συσκευή αηδιαστικά λεπτοφτιαγμένη, και το γεγονός και μόνο ότι λειτουργεί, είναι ένα μικρό θαύμα...). Η "τροφοδοσία" είναι τραγικός αστικός μύθος... 

δηλαδη οσους δισκους ειχα εγω ηταν τρομερης κατασκευης και γι αυτο δε χαλασαν?

και οσοι δισκοι ειχαν οι αλλοι με τα superpowerpsu ηταν κακης κατασκευης?μεγαλη συμπτωση δε λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στο thread έχω διαβάσει τα απίστευτα. Πέρα από τις αναφορές σε Hitachi και Samsung (οι οποίες εξαγοράστηκαν πρόσφατα, λογικό να μη το ξέρει κάποιος) κάπου διάβασα και για...

 

Maxtor. Maxtor. Maxtor. Maxtor. Maxtor. :shock: :cry:

 

Δε θα προτείνει κανείς να αγοράζουμε και δίσκους IBM; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν βλέπω τις τιμές να πέφτουν. Έλεγα μήπως λόγω εορτών και πεσμένου τζίρου θα έκαναν κάποιες προσφορές. Τι λέω τώρα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στο thread έχω διαβάσει τα απίστευτα. Πέρα από τις αναφορές σε Hitachi και Samsung (οι οποίες εξαγοράστηκαν πρόσφατα, λογικό να μη το ξέρει κάποιος) κάπου διάβασα και για...

 

Maxtor. Maxtor. Maxtor. Maxtor. Maxtor. :shock: :cry:

 

Δε θα προτείνει κανείς να αγοράζουμε και δίσκους IBM; :P

αφου δεν ειπαν και για quantum fireball . :devil: ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη οσους δισκους ειχα εγω ηταν τρομερης κατασκευης και γι αυτο δε χαλασαν?

και οσοι δισκοι ειχαν οι αλλοι με τα superpowerpsu ηταν κακης κατασκευης?μεγαλη συμπτωση δε λες?

...σε διαβεβαιώ πως έχω χρησιμοποιήσει για χρόνια (τουλάχιστον 3-4) μια πλειάδα τροφοδοτικών, όχι ούτε καν "brand name", αλλά που ήταν για πέταμα (ενδεικτικά από παλιά μηχανήματα, από καταστήματα υπολογιστών). Μέχρι και σκασμένα/αρπαγμένα. Και όποιον απολύτως υγιή δίσκο έβαλα πάνω, παρ' όλο που κάποια από αυτά είχαν μέχρι κι εμφανή προβλήματα ισχύος (ξαφανιζόντουσαν δίσκοι, επειδή τους έβαζα και πολλούς, 4,5,ΕΞΙ) πρόβλημα με καλούς δίσκους δε μου βγήκε ποτέ. Μόνο ήδη αρπαγμένοι δίσκοι που είχαν έρθει στα χέρια μου, έτυχε κάποια στιγμή να ψοφήσουν τελείως (ο καθ' ένας με τον τρόπο του, κεφαλές, surface collapse, burned PCBs...The works). Με μόνη ίσως εξαίρεση, τώρα που το σκέφτομαι, έναν 10άρη WD, o οποίος βέβαια καταλαβαίνεις τί ψωμιά είχε φάει (δηλωτικά τα GB του, για το έτος κατασκευής του), που μια μέρα έκλασε ένα τσιπάκι του "στα καλά καθούμενα". Αλλά παίζει ακόμα και μ' αυτόν κάτι να είχα βραχυκυκλώσει, καθώς πειραματιζόμουν σε μια mobo. Λοιπόν, ξέρεις τί; Μου 'χε φύγει άπειρες φορές η Παναγία να βάλω μπροστά μηχανήματα που φορούσαν τέτοια σαπάκια PSU, μου σκάγανε μέχρι και ασφάλειες (από PSU) να φανταστείς που τις άλλαζα και συνέχιζα ν ατα χρησιμοποιώ, αλλά δίσκους έβγαλα το ασφαλές συμπέρασμα πως δεν πειράζουνε. Όπως επίσης αν κάνεις μια βόλτα στο φόρουμ, θα δεις ουκ ολίγες περιπτώσεις παιδιών που τραβάνε τα μαλλιά τους που παρ' ότι είχαν μηχάνημα τζιτζί προδιαγραφών (από PSU μέχρι data καλώδια), ο δίσκος τους ψήθηκε, χτύπησε, τα 'παιξε, κτλ...

 

Οπότε, ναι, θα έλεγα υπήρξες από τους τυχερούς.

 

 

 

 

 

 

αφου δεν ειπαν και για quantum fireball . :devil: ..

...και πάνω που πήγαινα να σχολιάσω το σχόλιο του Haldol για Maxtor (ίσως από τους χειρότερους, από την εμπειρία μου), λες για QF,,,και ψιλομένω, κι ελπίζω να μην τους έχεις για "σκάρτους", γιατί υπήρξαν ΜΝΗΜΕΙΩΔΩΣ αξιόπιστοι (...ποιότητα κατασκευής, που τους έκλεισε και το σπίτι μάλιστα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ στο thread έχω διαβάσει τα απίστευτα. Πέρα από τις αναφορές σε Hitachi και Samsung (οι οποίες εξαγοράστηκαν πρόσφατα, λογικό να μη το ξέρει κάποιος) κάπου διάβασα και για...

 

Maxtor. Maxtor. Maxtor. Maxtor. Maxtor. :shock: :cry:

 

Δε θα προτείνει κανείς να αγοράζουμε και δίσκους IBM; :P

Να αντιπροτείνω τους Excelstor! :D Που έφτιαχνε και για την IBM κάποια μοντέλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    ^ Ε δεν ήταν όμως κάτι "ξεχωριστό"...Στην ουσία ΙΒΜ ήτανε - τεχνολογία (της συμφοράς) δική της. "Φάσον"...Deathstar δηλαδή.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντροπή για δύο τόσο μεγάλες εταιρίες με ιστορία και τρελές πωλήσεις σε όλο τον κόσμο. Αυτό που καταλαβαίνει ο απλά σκεπτόμενος καταναλωτής είναι, όπως ειπώθηκε και παραπάνω, ότι η ποιότητα κατασκευής τους άρχισε να γίνεται κακή.

Ακριβως αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...