Προς το περιεχόμενο

700.000 ενεργοποιήσεις Android συσκευών καθημερινά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άνοδος του Android συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό, κάτι που επιβεβαιώνει σήμερα ο Andy Rubin από τη θέση του Senior VP του τμήματος mobile της Google.

 

Με μήνυμα του στον λογαριασμό που διατηρεί στο Google+, o Rubin ανακοίνωσε ότι πλέον ενεργοποιούνται καθημερινά 700.000 συσκευές οι οποίες τρέχουν κάποια από τις εκδόσεις του Android είτε σε smartphone είτε σε tablet. Με νέο του μήνυμα μάλιστα διευκρινίζει ότι ο συγκεκριμένος αριθμός αφορά νέες συσκευές και όχι μεταχειρισμένες συσκευές που απλά βρίσκουν νέο κάτοχο.

 

android-vpn.jpg

 

Το ιστορικό ενεργοποιήσεων ανά ημέρα στην πλατφόρμα του Android είναι εντυπωσιακό. Μόλις τον Αύγουστο του 2010 με επίσημη ανακοίνωση της Google υπήρχαν 200.000 ενεργοποιήσεις καθημερινά, ένας αριθμός που έφτασε τις 500.000 τον περασμένο Ιούνιο. Τον Οκτώβριο του 2011 οι καθημερινές ενεργοποιήσεις έφτασαν τις 576.9000 συσκευές ενώ τον Νοέμβριο έγινε γνωστό ότι υπάρχουν ήδη 200 εκατομμύρια Android συσκευές στην αγορά.

 

Αντίστοιχα μεγάλη είναι και η άνοδος των διαθέσιμων εφαρμογών στο Android Market το οποίο σύμφωνα με την τελευταία ανακοίνωση διαθέτει 500.000 εφαρμογές και πρόσφατα γιόρτασε τα 10 δις downloads.

 

Link.png Site: Andy Rubin @ Google +

Link.png Site: The Next Web

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Android:700.000 IPhone:(μόλις μάθουμε θα το γράψω)

 

Δεν βλέπω τον λόγο να μετατραπεί σε VS αυτή η είδηση αλλά και πάλι μην περιμένεις να ειναι περισσότερα τα ios devices.

 

Τα android είναι πολυ πιο προσιτά σε τιμές απο τα Ios και αυτό ειναι που μετράει για τον περισσότερο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως android dev (λέμε τώρα..) χαίρομαι αλλά και στεναχωριέμαι ταυτόχρονα.

Χαίρομαι γιατί το android δεν έχει τους περιορισμούς του iOS και επικρατεί.

Στεναχωριέμαι γιατί επικρατεί με τρόπο που θα οδηγήσει σε ακόμα μεγαλύτερο fragmentation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ηταν να ξέρουμε τι εννοούν με τη λέξη ενεργοποίηση όμως. Η κάθε συσκευή καταχωρείται μόνο μία φορά και από κει και πέρα οποιαδήποτε αλλαγή δε μετράει; Τι εννοώ, είχα ενα desire και δοκίμαζα roms την περασμένη βδομάδα, πρέπει να το ενεργοποίησα 10 φορές. Μετράει σαν μία, δηλαδή καμία μιας και ηταν μεταχειρισμένο και είχε ενεργοποιηθεί παλιότερα, ή μετράει για 10 νέες ενεργοποιήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, πως μετράνε την ενεργοποίηση; εγώ πήρα πρόσφατα συσκευή με android (την έχω δεν την έχω 2 εβδομάδες) και δεν μου έδειξε κάτι που να αφορά ενεργοποίηση, απλώς άνοιξα την συσκευή και λειτουργούσε και δεν μου έβγαλε κανένα μύνημα για ενεργοποίηση. Να σημειώσω ότι την πήρα από Cosmote, λέτε να ήταν ήδη ενεργοποιημένη; Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το νούμερο γιατί αν ενεργοποιούνε συσκεύες εκ των προτέρων πριν τις πουλήσουν τότες το αποτέλεσμα θα είναι αναληθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τις roms είναι ένα θέμα. Πως μετράει δηλαδή. Γιατί αν είναι έτσι, ειδικά κάτι galaxy, θα κάνουν απίστευτα μεγάλο αριθμό ενεργοποιήσεων.

 

Μπορεί να γίνεται με βάση το ΙΜΕΙ που δεν αλάζει, οπότε αν γίνει 2η και 3η ενεργοποίηση δεν το μετράνε δύο και τρεις φορές. Το θέμα είναι αυτό που ρωτάω παραπάνω, η ενεργοποίηση πως γίνεται; Εγώ πήρα συσκευή και από τότες δεν την έχω συνδέσει σε κανένα είδους δίκτυο, ούτε gprs, ούτε 3g, ούτε wifi, ούτε μου ζήτησε να την ενεργοποιήσω. πως ξέρουν ότι την έχω ενεργοποιήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσα φτηνιαρικα κινεζικα και μη που κυκλοφορουν πηξαμε στο android...

και η κουτση μαρια το βαζει στα κινητα της μιας και το βρισκει τσαμπα

 

...και αυτό είναι κακό, γιατί........? :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ηταν να ξέρουμε τι εννοούν με τη λέξη ενεργοποίηση όμως. Η κάθε συσκευή καταχωρείται μόνο μία φορά και από κει και πέρα οποιαδήποτε αλλαγή δε μετράει; Τι εννοώ, είχα ενα desire και δοκίμαζα roms την περασμένη βδομάδα, πρέπει να το ενεργοποίησα 10 φορές. Μετράει σαν μία, δηλαδή καμία μιας και ηταν μεταχειρισμένο και είχε ενεργοποιηθεί παλιότερα, ή μετράει για 10 νέες ενεργοποιήσεις;

 

http://www.androidguys.com/2011/06/29/android-activations-break/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να γίνεται με βάση το ΙΜΕΙ που δεν αλάζει, οπότε αν γίνει 2η και 3η ενεργοποίηση δεν το μετράνε δύο και τρεις φορές. Το θέμα είναι αυτό που ρωτάω παραπάνω, η ενεργοποίηση πως γίνεται; Εγώ πήρα συσκευή και από τότες δεν την έχω συνδέσει σε κανένα είδους δίκτυο, ούτε gprs, ούτε 3g, ούτε wifi, ούτε μου ζήτησε να την ενεργοποιήσω. πως ξέρουν ότι την έχω ενεργοποιήσει;

 

Δε τη θεωρούν ενεργοποιημένη εφ όσον δε το έχεις συνδέσει με κάποιο google account. Ενεργοποίηση δεν εννοούν ότι πάτησες το power, αλλά ότι το σύνδεσες με κάποιο λογαριασμό της google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τη θεωρούν ενεργοποιημένη εφ όσον δε το έχεις συνδέσει με κάποιο google account. Ενεργοποίηση δεν εννοούν ότι πάτησες το power, αλλά ότι το σύνδεσες με κάποιο λογαριασμό της google.

 

οπότε στην ουσία το δικό μου που δεν το έχω συνδέσει σε κάποιο google account ακόμη, τότες δεν το έχει μετρήσει, σωστά; Οπότε μπορεί να έχουν πουληθεί και περισσότερες συσκευές από αυτές που λέει το νούμερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...