Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi: Ο υπολογιστής των 20 ευρώ έρχεται μαζί με τη νέα χρονιά


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

βασικα δεν εχει τρυπες για να μπει αυτο που ειναι βυδα αρσεικη απο κατω και απο πανω θυλικη

 

εγω σκευτικα για βαση απλα να μπει ενα σφουγκαρι και οχι των πιατων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κουτι δεν θα εχει ετσι θα ειναι ;

 

Από το FAQ:

"Is there a case?

Not for the initial version, but there will be a (removable, in case you want to do some soldering) case available later."

 

ελληνικά ελληνικά ελληνικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αυτο θα κανω !!!

 

απλα ρωταω οτι δεν θα βγει και κουτι ;

 

Αν βγει η τιμη θα ειναι :

 

 

Raspberry Pi : Τιμή 20 euro

Raspberry Pi + case : Τιμή 30 euro

 

^_^

 

δεν λεει ομως να παρεις την φθηνοτερη εκδοση καθως με 10$ παραπανω εχεις διπλασια ram και ethernet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το FAQ:

"Is there a case?

Not for the initial version, but there will be a (removable, in case you want to do some soldering) case available later."

 

ελληνικά ελληνικά ελληνικά

 

Thanks !

 

δεν λεει ομως να παρεις την φθηνοτερη εκδοση καθως με 10$ παραπανω εχεις διπλασια ram και ethernet

 

και ποιος θα το κανει ακτος αν θελει ποσοτητα και δεν το ενδιαφερει το net και μαγαλυτερη ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγει κουτάκι καθώς και μετασχηματιστής usb.

Είναι πραγματικά φιλόδοξο project, για μένα πέραν το ότι είναι ένας υπολογιστής πολύ μικρός το ατού του είναι ότι μπορεί να πάιξει 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σημαντικό είναι η πολύ μικρή κατανάλωση που έχει και που αυτή είναι σημαντική σε ένα μηχάνημα που θα πρέπει να είναι επί 24ώρου βάσεως ανοικτό. Πολύ καλή και η τιμή του βέβαια. :-)

 

Από εκεί και πέρα αν θέλετε και τηλεκοντρόλ και να είναι media player με φιλικό περιβάλλον ρίξτε μια ματιά στα media players που κυκλοφορούν εκεί γύρω στα 100 ευρώ και που με custom firmware μπορούν να εγκατασταθούν και να τρέξουν linux εφαρμογές χωρίς όμως ο χρήστης να χρειαστεί να ασχοληθεί ιδιαιτέρα αν δεν το θέλει. :-)

 

http://forum.wdlxtv.com/viewforum.php?f=10 (Δεν είναι τα μόνα media players απλά με το live έχω ασχοληθεί και ξέρω τι μπορεί να κάνει. :-))

 

Αν πάντως δεν βιάζεστε από ότι έχει αναφερθεί από την Sigma τα επόμενης γενιάς soc της θα τρέχουν xbmc οπότε... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως κάνει τόσο, δεν θα το σκεφτώ και πολύ.. άνετα την καλή έκδοση με eth και γίνεται κατεβαστήρι

 

Βάζω και ένα στο σαλόνι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως κάνει τόσο, δεν θα το σκεφτώ και πολύ.. άνετα την καλή έκδοση με eth και γίνεται κατεβαστήρι

 

Βάζω και ένα στο σαλόνι :D

 

εγω σε καθε δωματιο και ναι και στο μπανιο με μια οθονη :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1080p βίντεο ε?

μας έχουν πει πάνω κατω τι εχει πάνω του (cpu,ram..)

η καρτα γραφικών του ομος τι εχει πάνω για να μπορει να σηκώνει 1080p? και από ότι είδα και games?

και μην μου πειτε οτι αυτο αριστερά απο τον επεξεργαστή είναι η κάρτα γραφικών! :confused:

 

επίσης δεν θέλει καθόλου ψύξη? τοσο λίγο ρεύμα τραβάει? ουτε μια παθητική ψήκτρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1080p βίντεο ε?

μας έχουν πει πάνω κατω τι εχει πάνω του (cpu,ram..)

η καρτα γραφικών του ομος τι εχει πάνω για να μπορει να σηκώνει 1080p? και από ότι είδα και games?

και μην μου πειτε οτι αυτο αριστερά απο τον επεξεργαστή είναι η κάρτα γραφικών! :confused:

 

επίσης δεν θέλει καθόλου ψύξη? τοσο λίγο ρεύμα τραβάει? ουτε μια παθητική ψήκτρα?

 

Δεν έχει κάρτα γραφικών. 1080p τα σηκώνει λόγο του επεξεργαστή. Το ένα Chip (το μεγάλο) είναι ο επεξεργαστής (BCM2835) και το άλλο ο controller του δικτύου. Η κατανάλωση 8α είναι από 2~5 watt. Ψήκτρα δεν θα θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...