Προς το περιεχόμενο

Raspberry Pi: Ο υπολογιστής των 20 ευρώ έρχεται μαζί με τη νέα χρονιά


dimitrisOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λετε να υπαρχει περιπτωση να τρεξουν xp ή 2000 στο δισκο ή αμεσα ή μεσω emulator στα λινουξ? μπορει να λεω βλακειες δεν εκατσα να διαβασω απαντησεις στο θεμα αλλα το γλυκοκοιταζω για να του κοτσαρω ενα μετεωρολογικο σταθμο και δυστυχως το προγραμμα του που ανεβαζει site/δεδομενα μεσω ftp τρεχει μονο σε windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

λετε να υπαρχει περιπτωση να τρεξουν xp ή 2000 στο δισκο ή αμεσα ή μεσω emulator στα λινουξ? μπορει να λεω βλακειες δεν εκατσα να διαβασω απαντησεις στο θεμα αλλα το γλυκοκοιταζω για να του κοτσαρω ενα μετεωρολογικο σταθμο και δυστυχως το προγραμμα του που ανεβαζει site/δεδομενα μεσω ftp τρεχει μονο σε windows.

 

Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.wviewweather.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.wviewweather.com/

σε ευχαριστω θα το τεσταρω σε ubuntu να δω αν λειτουργει σωστα προς το παρον αφου μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε για τον υπολογιστη του θεματος. παντως βλεπω υποστηριζει ανεβασμα με ftp. να εισαι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker υποστηρίζει arm soc αλλά με gpu, από παλιά τα παιδιά του xbmc έλεγαν ότι εκεί υπήρχε το πρόβλημα και για αυτό και δεν είχε περάσει στα πρώτης γενιά media players, τα νέα soc όπως αυτό που link έδωσα σε προηγούμενο ποστ έχουν gpu για αυτό και μπορεί να τρέξει εκεί το xbmc. :-)

 

SpirtouLisS, αλίμονο, σιγά, τι ευχαριστείς. :-)

 

Αν έχετε πάντως όρεξη για πείραγμα και δεν κολλάτε στο ότι θα τρέχουν linux ρίξτε μια ματιά προς openwrt μεριά αφού όλοι λίγο πολύ έχουμε κάποιο παλιό router που υποστηρίζεται. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Wikipedia.

 

Raspberry Pi community forum administrators have mentioned that XBMC developers are also in development of a port of XBMC media center software to Broadcom BCM2835 SoC-based devices using the Raspberry Pi board as its reference platform.[22][23][4]

 

Μπορεί να είναι και μούφα όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την αίσθηση ότι το μηχάνημα θα πουλήσει τρελά! έχει όλα τα φόντα να γίνει superhit!

Αν παίξει και το xbmc θα είναι super...αλλά και μόνο για πειράματα αξίζει πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewalker γιατί να είναι μούφα αφού το SoC έχει gpu:

 

GPU: Broadcom VideoCore IV,[26] OpenGL ES 2.0, 1080p30 H.264 high-profile decode

 

από την ίδια πηγή. :-)

 

Α, κάπου διάβαζα πριν ότι δεν έχει επιβεβαιωθεί από την ομάδα του xbmc και έλεγε πως τα ίδια ακούγονταν και για xbmc στο IOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που επέλεξαν micro usb για την τροφοδοσία.

 

Χωρίς να έχω ιδέα, αυτό που μου πάει στο μυαλό έχει να κάνει με την οδηγία για τα κινητά όπου όλα θα πρέπει να έχουν φορτιστές usb. Αυτό λογικά θα οδηγήσει στην ύπαρξη πολλών τέτοιων μετασχηματιστών και θα είναι εύκολο να πάρει κάποιος έναν και για το raspberry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εγκατασταση των Linux θα μπορει να ειναι και σε flashακη ;

 

Ναι. Θα πρέπει να κάνει boot από την SD κάρτα όμως αν θυμάμαι καλά.

 

Χωρίς να έχω ιδέα, αυτό που μου πάει στο μυαλό έχει να κάνει με την οδηγία για τα κινητά όπου όλα θα πρέπει να έχουν φορτιστές usb. Αυτό λογικά θα οδηγήσει στην ύπαρξη πολλών τέτοιων μετασχηματιστών και θα είναι εύκολο να πάρει κάποιος έναν και για το raspberry.

 

Ναι, για αυτό το έκαναν. Απλά δεν μου αρέσει καθόλου το micro usb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...