Προς το περιεχόμενο

Πηρα εναν Ocz Agility 3 60...(εγω το ξερω...το pc μου οχι)


tsotrilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες,

αγορασα (επιτελους) εναν ssd τον αναφερομενο στο θεμα...τον εβαλα λοιπον πανω στο πιτσι μου εκανα ενα υπεροχο format κουμπωσα 7 ultimate...αν λοιπον εκανα το πρωτο επισημο reboot να δω τι παιζει με τις επιδοσεις...εφαγα ηττα...αργει...οταν λεω αργει οχι σαν συμβατικο μηχανικο...αλλα για ssd αργα...ετρεξα και ενα bench συγκεκριμενα και μου εβγαλε 134mbs read 80 write...Κατεβασα απο την ocz το ocz toolbox και surprise"no ocz disk drive found...."τοτε μπηκα στο site "μας" και διαβασα το tips για τους ssd και απο οσο καταλαβα η mobo μου (Asus P5n-e Sli) δεν εχει επιλογη ahci οποτε trim και επιδοσεις εφυγαν απο το παραθυρο...τι κανω;

Υπαρχει τροπος να το κανω να τρεξει σαν να εχει trim μπορω να παρακαμψω το γεγονος του οτι η Mobo δεν supportαρει ahci?

Το συστημα μου εχει ως εξης.:

Win: 7 Ultimate 64 bit

Μ/B: Asus P5n-e sli

Ram:4 Gb ddr2 800mhz

Cpu:Core 2 Quad 9400

Vga:Gts 250 Oc edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετρεξα crystal info λοιπον και οπως μου ειπες φαινεται highlighted το trim.

Απο την αλλη εβαλα hdd sentinel to οποιο αναφερει:

 

"The status of the solid state disk is PERFECT. Problematic or weak sectors were not found.

The TRIM feature of the SSD is supported but disabled. It is recommended to upgrade the operating system, the disk controller or its driver to improve performance."

 

Ξανα εκανα format χθες βραδυ εχοντας πανω συνδεμενο μονο τον ssd και απεκτησα και αλλη απορια... τα windows στην πρωτη εγκατασταση μου εδιναν βαθμολογια 7,2 για τον δισκο...και τωρα μονο 6,9.Τι στο καλο γινετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η μητρική σου δεν τον υποστηρίζει σωστά μπορείς να πάρεις έναν sata controller για να παίζει σωστά ,αλλά πρώτα κανε ένα update τους drivers της μητρικής

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το TRIM ειναι future του λειτουργικου,οχι της μητρικης.Εφοσον εχεις 7αρια δουλευει κανονικα το TRIM (στο λεει και το CrystalDiskInfo).Επισης μιας και εχεις Sandforce τρεξε ενα ATTo διοτι τα νουμερα που δινει ο κατασκευαστης του δισκου ειναι μετρημενα με ΑTTo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα η μητρικη υποστιριζει sata 1 ισως για αυτο αντιμετωπιζεισ το προβλημα με την χαμηλη ταχυτητα sta benchmarks ..

κανε και ενα bios update καλου κακου (την εχω και εγω αυτ την μητρικη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα η μητρικη υποστιριζει sata 1 ισως για αυτο αντιμετωπιζεισ το προβλημα με την χαμηλη ταχυτητα sta benchmarks ..

κανε και ενα bios update καλου κακου (την εχω και εγω αυτ την μητρικη )

 

Εισαι σιγουρος?Εγω στην ASUS βλεπω οτι λεει :4 xSATA 3 Gb/s ports Support RAID 0,1,0+1,5,JBOD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενδικτεικα...

 

για τρέξε και το ΑΤΤΟ...

 

αν δεις κι εκεί χαμηλά νούμερα τότε κατά πάσα πιθανότητα φταίει ο sata controller της μητρικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

εχω ακριβως το ιδιο θεμα με την ιδια μητρικη αλλα με samsung 830!!απλα εμενα περα απο τα 130read 80write συχνα δεν ανοιγει δεν μου κανει boot και μου βγαζει boot fail (boot/bcd) και θελει επανεκινηση για να το διαβασει κ να ανοιξει!!τι να κανω ο controler ειναι η μονη λυση?ποιον προτεινετε κ αν βαλω controler θα μπορω να εχω και ahci??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.e-hardwar...ef=bestprice.gr

 

Eδώ είσαι. Αν και έχει τον Marvel σαν controller, σίγουρα θα τον τρέχει πολυ καλύτερα τον agility, απ'αυτόν της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλεπω ορθο να αγορασει το συγκεκριμενο controller μιας κ καθυστερηση θα δει και οχι αλλαγη προς το θετικο στην ταχυτητα.τον εχω τον συγκεκριμενο κοντρολλερ κ το δοκιμασα σε σχεδον ιδιο συστημα με διαφορα τον επεξεργαστη. Εμενα δουλευει κανονικα ο αγκιλιτι...να δει μπας κ εχει το τελευταιο firmware.to sentinel και μενα τα ιδια λεει αλλα δουλευει μια χαρα κ απκ λογισμικο λαι απο το σκληρο τα εχω ενεργοποιησει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,αρχικα εχω τον samsung 830!το προβλημα με τον controler που λετε ειναι οτι δουλευει σε PCI Express 2.0 x1 που μαλλον δεν υποστηριζει η μητρικη (http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5NE_SLI/#specifications) κ οπως ειχα διαβασει κ αλλου δεν θα δουλεψει!!

κατι τετοιο 8α εκανε δουλεια??απ'οτι λεει ειναι PCI Express x1

 

http://www.visionstu...&step=undefined

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το βλεπω ορθο να αγορασει το συγκεκριμενο controller μιας κ καθυστερηση θα δει και οχι αλλαγη προς το θετικο στην ταχυτητα.τον εχω τον συγκεκριμενο κοντρολλερ κ το δοκιμασα σε σχεδον ιδιο συστημα με διαφορα τον επεξεργαστη. Εμενα δουλευει κανονικα ο αγκιλιτι...να δει μπας κ εχει το τελευταιο firmware.to sentinel και μενα τα ιδια λεει αλλα δουλευει μια χαρα κ απκ λογισμικο λαι απο το σκληρο τα εχω ενεργοποιησει...

 

Τον είχα βάλει για vertex III φίλου πάνω σε am2+ μητρική και μου είχε πει τα καλύτερα..τώρα τι να πω? Απο pc σε pc αλλάζουν τα πράγματα. Έχεις όμως απόλυτο δίκιο όσον αφορά το firmware.

 

 

Ευχαριστω για το ενδιαφερον,αρχικα εχω τον samsung 830!το προβλημα με τον controler που λετε ειναι οτι δουλευει σε PCI Express 2.0 x1 που μαλλον δεν υποστηριζει η μητρικη (http://www.asus.com/...#specifications) κ οπως ειχα διαβασει κ αλλου δεν θα δουλεψει!!

κατι τετοιο 8α εκανε δουλεια??απ'οτι λεει ειναι PCI Express x1

 

http://www.visionstu...&step=undefined

 

 

Φιλαράκι, δεν πρόσεξα οτι έχεις pcie 1.0 x1 :-)..sorry

Τώρα όντως, το pcie 1.0 x1 κόβει στο μισό το bandwidth των 500mb/sec του pcie 2.0 x1. Και πάλι όμως διπλασιάζεις το περιθώριο για ταχύτητα (500/2=250 read/write..θεωρητικά πάντα).

Αν είναι βέβαια σίγουρο οτι δεν δουλεύει στην μητρική σου..άκυρα όλα!

 

ΥΓ:Kαι με την άλλη κάρτα, θα έχεις το ίδιο πρόβλημα πιστέυω (άσε που είναι και ακριβή).Tσέκαρε όμως firmware του ssd και bios της μητρικής σου...just in case. Παίζει όμως και η πιθανόυητα να είναι και προβληματικό το δισκάκι. Για δοκίμασε το σε κανα άλλο μηχάνημα με κανονικο sata3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...