Προς το περιεχόμενο

Περί C programming


Padaz Bloody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από όσο βλέπω, παρότι παλιά, αυτή η σύνταξη (πρέπει να) υποστηρίζεται ακόμα, οπότε θεωρητικά δεν θα έπρεπε αν έχεις πρόβλημα. Δεν την έχω δοκιμάσει. Σημείωσε ότι η «νέα» σύνταξη υπάρχει από το 1989, οπότε και το 2002 η «παλιά» σύνταξη ήταν ήδη αρκετά παλιά...

 

Για το Visual Studio υπάρχει link στο παραπάνω post που σου το πρότειναν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκατέστησα το mingw32 codeblocks αλλά έτρεξα και έκανα compile μερικά προγράμματα και όχι μόνο δεν τα τρέχει αλλά δεν κάνει ούτε compile!!!

Δεν βγάζει κάποιο μύνημα απλά δεν γράφει τίποτα δεν κάνει τίποτα.

Το devc μου έτρεξε μερικά προγραμματάκια αλλά και πάλι δεν φαίνεται να είναι απόλυτα συμβατό με όλες τις εκδόσεις c++ και έτσι σε μερικά προγραμματάκια μου βγάζει λάθη, έτρεξα και μερικά από τα examples προγραμματάκια που βρήκα στο φάκελο εγκατάστασης της c++ version 3.0 αλλά και εκεί τα ίδια γεμάτα λάθη. Δηλαδή ή πρέπει να είναι αρχαία τα παραδείγματα στο φάκελο ή και εγώ δεν ξέρω τι.

Τι γίνεται έχουνε πάψει να υποστηρίζουνε την c++?

Για εμένα είναι η πιο βασική γλώσσα προγραμματισμού.

Ας πει και κάποιος που πηγαίνει σε κάποιος σχολή για ειδικός εφαρμογών πληροφορικής.

Ο δάσκαλος τους τι προτείνει για compiler? Που τη δουλεύουνε στα εργαστήρια? Δηλαδή έλεος.

Μακάρι να βγει κάποια άκρη γιατί είχα πολύ ελεύθερο χρόνο και θέλω να ξεκινήσω να δουλεύω λίγο και στην πράξη τα προγραμματάκια μου με έναν καλό compiler.

Επίσης να πω όπως βλέπετε και στην υπογραφή μου έχω Windows 7 Ultimate 64 bit λέτε να είναι issue αυτό?

Η λύση να βάλω σε virtual mode τα xp δεν με εξυπηρετεί γιατί δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου, και από θέμα ασφάλειας αλλά και επειδή δεν έχουνε όλες τις δυνατότητες των κανονικών xp.

 

Και πάλι thanks. B)

Επεξ/σία από Padaz Bloody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιθανότερο είναι να μην κάνεις εσύ κάτι σωστά στο στήσιμο. Θα πρέπει να γίνεις πιο αναλυτικός ως προς τα προβλήματα και τα ακριβή μηνύματα σφάλματος που παίρνεις κατά τους πειραματισμούς σου, ώστε να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά.

 

Btw, και το DevC++ τον mingw32 gcc/g++ χρησιμοποιεί (μια αρχαία του έκδοση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω μήπως μπορώ να τα ανεβάσω κάπου σε βιντεάκι με camstasia για να δείτε τι ακριβώς σας λέω, γιατί ότι και να περιγράψω δεν θα συννενοηθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εξαιρετικά μεγάλη εντύπωση το οτι σου βγάζουν όλα τα παραδείγματα τόσα προβλήματα.

 

Αν θες γράψε εδώ κάποια από τα παραδείγματα που δε σου τρέχουν.

 

Μάλιστα μου κάνει εντύπωση που στη σχολή σου σας δίνουν ένα τόσο παλιό βιβλίο.

 

Και κάτι βασικό. Ο κώδικα που έχεις δώσει μέχρι στιγμής είναι C κώδικας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ πιθανόν να είναι σε C ο κώδικας, δεν εξηγείται αλλιώς.

Πάντως stay tuned γιατί αύριο (αν μπορέσω, αν όχι μεθαύριο) θα ανεβάσω πολύ βίντεο.

Θα σας δείξω ποιά παλιά έκδοση χρησιμοποιούσα, μετά θα σας δείξω ότι το codeblocks με τον compiler της c δεν ανταποκρίνεται καθόλου και τέλος το devc.

Επίσης θα προσπαθήσω να αφήνω λίγη ώρα τα προγράμματα στην οθόνη για να τα δοκιμάσετε και εσείς αν θέλετε στα pcια σας. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώδικα δώσε μας που σου βγάζει πρόβλημα για να τον τρέξουμε στα δικά μας μηχανήματα και να συγκρίνουμε.

 

Btw, αν πρόκειται για C και όχι C++, κατέβασε την Pelles C να καθαρίσεις μια για πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι πολύ πιθανό. Ο κώδικας που παραθέτεις παραπάνω είναι C. :) Τελεία.

 

Έπειτα.

 

Παμε στο ένα απο τα δύο που έγραψες εδώ.

 

>
#include<stdio.h>
main()
{
 int answer;
 answer=mul(10,11); /*apodosi tis epistrefomenis timis*/
 printf("To apotelesma einai %d\n", answer);
}
/*Auti i sinartisi epistrefei mia timi*/
mul(a,c)
int a,c;
{
 return a*c;
}

 

Αυτό αμέσως-αμέσως θα σου δώσει 3 warnings (με εναν C compiler φυσικά)

 

warning: return type defaults to ‘int’

warning: implicit declaration of function ‘mul’

warning: return type defaults to ‘int’

 

Θα παίξει, θα βγει εκτελέσιμο αλλά αυτή η σύνταξη δεν ξέρω κι εγώ πόσο παλιά είναι.

 

Αν τώρα πας να το κάνεις compile σαν C++, το παίρνεις στα χέρια. Δεν γίνεται.

 

Πάντως ο "σωστός" τρόπος για να γράψεις το παραπάνω είναι ο εξής

 

>
#include<stdio.h>

int mul(int a, int c)
{
 return a*c;
}

int main()
{
 int answer;
 answer=mul(10,11);
 printf("To apotelesma einai %d\n", answer);
 return 0;
}

---------------------------------------------------------------------------------------

[sOS]

Λοιπόν με λίγο ψάξιμο πρέπει να κατάλαβα τι έχει γίνει.

 

Το περιβάλλον που δουλεύετε είναι η Turbo C++ v3.

 

Το περιβάλλον αυτό είναι (όπως και τα αλλα που αναφέραμε) IDE + Compilers. Αλλα της πολύ παλιάς εποχής.

 

Αφενός είναι πανάρχαιο. Βγήκε το 1992.

Αφ ετερου το ότι λέγεται C++ (και έχει και C++ compilers) δε σημαίνει ότι ο,τι γραφεις σε αυτό είναι C++.

Και αυτό γιατί υποστηρίζει και C εξίσου.

 

Πρέπει αρχινά να μας ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς διδάσκεστε. C ή C++.

 

Τώρα. Αν δουλεύετε σε αυτό το περιβάλλον από τη σχολη καλο θα ήταν να μείνεις σε αυτό (Καλύτερο θα ήταν να απολυθούν οι καθηγητές που σας διδάσκουν κάτι τόσο παλιό) ώστε να μείνεις στο κλίμα των σημειώσεων και του μαθήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να εκθέσω κανέναν καθηγητή, εντάξει το βιβλίο το είχαμε σαν βοήθημα για διάβασμα θεωρίας κυρίως. Όχι ότι ήτανε η πρώτη προτεραιότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βιβλίο που έχω γράφει turbo c για την έκδοση 2 και για όλες τις προηγούμενες, οπότε καταλαβαίνετε τώρα τι αρχαία c θα είναι.

Και μιας και το έφερε η συζήτηση προτείνεται κανένα καλό βιβλίο για μοντέρνα c++ ρε παιδιά να περάσω καμία βόλτα από Στουρνάρη να το πάρω.

Να εκσυγχρονιστούμε και λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν θέματα που αναλύουν διεξοδικά το ζήτημα βιβλίων για C++.

 

Αν είσαι άνετος με τα αγγλικά και τα pdf μπορώ να σου στείλω μερικά βιβλία που θεωρούνται πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το βιντεάκι που λέει πως να εγκαταστήσουμε και να φτιάξουμε ρυθμίσεις σε dev c++.

 

http://www.youtube.com/watch?v=TC20Jz47TDY

 

Πολύ χρήσιμο.++++

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...