Προς το περιεχόμενο

PlayStation 4 Topic v1 [PS4]


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τίποτα δεν σε εμποδίζει. Εγώ έχω συνδέσει το  PC ταυτόχρονα με monitor και TV (1080p και τα δυο) και παιζω με Xbox ενσύρματο χειριστήριο που έχει σχεδον 3 μέτρα καλώδιο.

 

 

η πλειοψηφια του κοσμου εχει μια μεγαλη τηλεοραση στο σπιτι, που βρισκεται στο σαλονι. Η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει το πισι στο σαλονι, αρα η πρεπει να βαλεις 15 μετρα καλωδιο απο το ενα δωματιο στο αλλο. δεν συνηθιζεται...

 

Τι εμποδίζει κάποιον που παίζει σε PC να παίξει με το ασύρματο χειριστήριο του απο τον καναπέ?

Επίσης απο ποτέ ο μόνος τρόπος να παίξεις σε κονσόλα είναι ξάπλα?

 

δεν μπορεις να παιξεις απο μακρυα (5-6 μετρα) σε 19-22 ιντσες γιατι δεν βλεπεις τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό με το PC και την τηλεόραση γίνεται άνετα, αρκεί να υπάρχει θέληση. Τα πάντα μπορούν να παιχτούν στην TV και με τον ίδιο άνετο τρόπο όπου και αν παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλειοψηφια του κοσμου εχει μια μεγαλη τηλεοραση στο σπιτι, που βρισκεται στο σαλονι. Η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει το πισι στο σαλονι, αρα η πρεπει να βαλεις 15 μετρα καλωδιο απο το ενα δωματιο στο αλλο. δεν συνηθιζεται...

 

 

δεν μπορεις να παιξεις απο μακρυα (5-6 μετρα) σε 19-22 ιντσες γιατι δεν βλεπεις τιποτα...

 

Τεράστια σαλόνια με αποστάσεις 5-6 μέτρα αλλα μικρα monitors για να υποστηριξουμε ένα ανύπαρκτο επιχείρημα.

Φυσικά και ο καναπές ειναι βιδωμένος κατω και δεν πάει πιο κοντά.

Μια χαρά.

Εγώ πάντως είτε στο PC παίζω είτε σε κονσόλα είμαι σε καρέκλα με max 1 μέτρο απόσταση και σε 37".

Στερεότυπα full.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μια ερώτηση, αυτό πως γίνεται? Συνδέεις για παράδειγμα το PC με DVI στο monitor και με hdmi στην TV?

 

Όπως το λές . Το 1 hdmi στο monitor , το άλλο στη ΤV. Το monitor είναι 23 ιντσες 1080p (syncmaster 2350) και η TV 40 ιντσες LCD 1080p. Επειδη και τα δυο έχουν την ίδια αναλυση τα έχω σε mirror, οποτε δεν κάνω καμία αλλαγη στους οδηγους ( Catalyst). Οταν θελω να παιξω στη TV απλα κλείνω το monitor και ανοιγω τη TV. To pc το έχω διπλα στη TV (λόγω Home Cinema, ενισχυτή κτλ) και το monitor που είναι πιο μακρια το έχω συνδέσει με 10m HDMI(και χρησιμοποιώ ασύρματο keyboard,mouse).

 

η πλειοψηφια του κοσμου εχει μια μεγαλη τηλεοραση στο σπιτι, που βρισκεται στο σαλονι. Η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει το πισι στο σαλονι, αρα η πρεπει να βαλεις 15 μετρα καλωδιο απο το ενα δωματιο στο αλλο. δεν συνηθιζεται...

 

 

δεν μπορεις να παιξεις απο μακρυα (5-6 μετρα) σε 19-22 ιντσες γιατι δεν βλεπεις τιποτα...

 

Δεν ζω σε μεγάλο σπίτι οπότε μου φτάνει 10m hdmi , και παιζω γυρω στα 2 μέτρα από τη TV . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλειοψηφια του κοσμου εχει μια μεγαλη τηλεοραση στο σπιτι, που βρισκεται στο σαλονι. Η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει το πισι στο σαλονι, αρα η πρεπει να βαλεις 15 μετρα καλωδιο απο το ενα δωματιο στο αλλο. δεν συνηθιζεται...

 

Το επιχειρημα οτι η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει το pc στο σαλονι εχει καταρριφθει προ πολλου. Μαλιστα προσφατα το ποσοστο απο διαφορα polls ανα τον κοσμο κυμαινονταν σε 50-50 με ταση να υπερτερησουν τα "σαλονατα" ειδικα στις ηλικιες 30+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eurogamer.net/articles/digitalfoundry-unreal-engine-4-ps4-vs-pc

 

On the one hand, seeing a year-old PC demo scaled down a tad to work on PlayStation 4 hardware probably isn't what console gamers would expect, and doesn't quite tally when other developers are talking about PS4 out-powering most PCs for years to come. But it is important to put all of this into context. The DirectX 11 API is very mature while the PS4 tools and APIs are still in their initial stages of development - it's going to take time for devs to fully get to grips with the new hardware. Over and above that, assuming this is the same demo that was shown at the PlayStation 4 reveal, we know for a fact that most studios only received final dev kits in the weeks beforehand, the suggestion being that most of the UE4 work will have been produced on unfinished hardware.

With all of this in mind, the fact that PS4 is within striking distance at all is a fairly substantial achievement. Only the omission of Sparse Voxel Octree Global Illumination tech (SVOGI) comes across as a disappointment - and from this, it's difficult to avoid the conclusion that at a base-line level, the next generation of console hardware isn't quite as powerful as Epic was hoping for this time last year.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως το λές . Το 1 hdmi στο monitor , το άλλο στη ΤV. Το monitor είναι 23 ιντσες 1080p (syncmaster 2350) και η TV 40 ιντσες LCD 1080p. Επειδη και τα δυο έχουν την ίδια αναλυση τα έχω σε mirror, οποτε δεν κάνω καμία αλλαγη στους οδηγους ( Catalyst). Οταν θελω να παιξω στη TV απλα κλείνω το monitor και ανοιγω τη TV. To pc το έχω διπλα στη TV (λόγω Home Cinema, ενισχυτή κτλ) και το monitor που είναι πιο μακρια το έχω συνδέσει με 10m HDMI(και χρησιμοποιώ ασύρματο keyboard,mouse).

 

 

Δεν ζω σε μεγάλο σπίτι οπότε μου φτάνει 10m hdmi , και παιζω γυρω στα 2 μέτρα από τη TV . :)

Ωραίο συστηματάκι, ελπίζω να καταφέρω και εγώ στο μέλλον να το εφαρμόσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ξενέρα για μένα σε αυτό το σύστημα είναι πως για να έχεις surround ήχο πρέπει να περάσεις ένα σωρό RCA καλώδια από το PC στον ενισχυτή ή να τα σκάσεις για κάρτα ήχου που να υποστηρίζει Dolby Digital Live, οι οποίες δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργούν και αν λειτουργούν με όλα τα παιχνίδια. Αν μένεις με άτομο που δεν το νοιάζει να είναι το σαλόνι γεμάτο καλώδια ΟΚ - αν και πάλι είναι μανούρα στο καθάρισμα και υπάρχει κι ο κίνδυνος επισκέπτες να τα πάρουν όλα μπροστά - αν πάλι είσαι με άτομο που θέλει το σαλόνι/σπίτι καθαρό από καλώδια αυτά δε γίνονται τόσο εύκολα. Αυτό με δεδομένο ότι δε θα πάρεις δεύτερο PC για να το έχεις δίπλα στον ενισχυτή/τηλεόραση, αλλιώς, χάνεται το νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη ξενέρα για μένα σε αυτό το σύστημα είναι πως για να έχεις surround ήχο πρέπει να περάσεις ένα σωρό RCA καλώδια από το PC στον ενισχυτή ή να τα σκάσεις για κάρτα ήχου που να υποστηρίζει Dolby Digital Live, οι οποίες δεν ξέρω πόσο καλά λειτουργούν και αν λειτουργούν με όλα τα παιχνίδια. Αν μένεις με άτομο που δεν το νοιάζει να είναι το σαλόνι γεμάτο καλώδια ΟΚ - αν και πάλι είναι μανούρα στο καθάρισμα και υπάρχει κι ο κίνδυνος επισκέπτες να τα πάρουν όλα μπροστά - αν πάλι είσαι με άτομο που θέλει το σαλόνι/σπίτι καθαρό από καλώδια αυτά δε γίνονται τόσο εύκολα. Αυτό με δεδομένο ότι δε θα πάρεις δεύτερο PC για να το έχεις δίπλα στον ενισχυτή/τηλεόραση, αλλιώς, χάνεται το νόημα. 

 

Ρε παιδιά φτιάχνεις ένα δυνατό htpc και είσαι κομπλέ. Τι καλώδια λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είπα στην τελευταία μου πρόταση, ότι αν είναι να πάρεις δεύτερο PC γι' αυτό χάνεται το νόημα. Η όλη φάση που σχολίασα είναι η διαφωνία μεταξύ κάποιων ότι είναι εύκολο ή όχι να συνδέσεις υπάρχον PC σε τηλεόραση στο σαλόνι. Αλλος τα έχει όλα σε ένα δωμάτιο, άλλος έχει το PC του στο γραφείο του, όπου και δουλεύει, και το σαλόνι είναι για διασκέδαση και άλλα. Σε τέτοια περίπτωση ούτε καλώδια τραβάς από τη μία άκρη του σπιτιού στην άλλη ούτε φέρνεις τον εργασιακό σου χώρο στο σαλόνι ούτε μεταφέρεις το σαλόνι σε ένα δωμάτιο ώστε να είναι όλα δίπλα. Ούτε κι αγοράζεις δεύτερο PC γι' αυτό. Επίσης, το θέμα του ήχου δε λύνεται με το htpc, απλώς αυτό θα είναι μικρό, θα το βάλεις δίπλα στον ενισχυτή και τα καλώδια δε θα διανύουν 20 μέτρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις κάρτα γραφικών με hdmi δεν υπάρχει λόγος να περάσεις έξτρα καλώδια στον ενισχυτή. Εγώ έχω το PC στον ενισχυτή και έπειτα τον ενισχυτή στην TV και ο ήχος μια χαρά 5.1 είναι με όλα τα πρότυπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, τα παιχνίδια έχουν αναλογικό ήχο. Το HDMI της κάρτας γραφικών είναι μια χαρά για ταινίες που έχουν διάφορα compressed πακέτα όπως DD, DTS etc, αλλά για παιχνίδια όχι. Αν μιλάμε τώρα συγκεκριμένα για τη δική μου περίπτωση, ο ενισχυτής μου δεν έχει HDMI, οπότε μόνο αναλογικά μπορεί να γίνει η δουλειά.

 

Εχουμε παραξεφύγει off-topic όμως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Οκτώβριο το PS4 με τιμή 300 λίρες

Σύμφωνα με την βρετανική εφημερίδα The Sun το PlayStation 4 θα κυκλοφορήσει τον Οκτώβριο με τιμή που θα κυμαίνεται στις 300 λίρες (περίπου 350€ με τη σημερινή ισοτιμία). Αν και το δημοσίευμα δεν περιέχει κάποια πηγή, η Sun υποστηρίζει πως οι πληροφορίες προέρχονται από έγκυρη πηγή στο εσωτερικό της ιαπωνικής εταιρείας. Μένει λοιπόν να δούμε αν το δημοσίευμα ισχύει, με τη σημείωση πως ο "κίτρινος" χαρακτήρας της εν λόγω εφημερίδας δε μας αφήνει και πολλά περιθώρια να την πάρουμε ως το πλέον αξιόπιστο μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...