Προς το περιεχόμενο

Acer Aspire S5 Το πρώτο Ultrabook με Thunderbolt


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι όμορφο και άσχημο ρε παίδες. Τα λαπτο μοιάζουν σαν τις μπαταρίες. Τη μεγαλύτερη αλλαγή στην εμφάνιση την κάνουν τα αυτοκόλλητα. Και δεν θα σκάσω για ένα-δύο εκατοστά πάνω κάτω, ειδικά στο πάχος.

Ξαφνικά γίναμε όλοι στιλάτοι και φραγκάτοι που έχουμε λεφτά για κάψιμο. Τα κινητά που έγιναν γκουμούτσες δεν μας πειράζουν. Τα λαπτοπ όμως τα θέλουμε το πολύ 15mm και πάλι μας ξινίζουν τα αυτοκόλλητα που μοιάζουν δεκαετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν εχει dvd drive εκτος και κανω λαθος.

εφοσον δεν εχει σιγα τα αυγα ..και η dell πριν αρκετα χρονια (pentium 3) εβγαζε πιο ωραια και πολυ λεπτα και παναλαφρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλο προβλημα ομως η ελληψη dvd drive..κατ'αλλα πολυ ομορφο και δυνατο απ'οτι φαινεται

 

τα dvd drives νομίζω πάνε για κατάργηση. Τι να τα κάνεις; Μεγάλα σε όγκο, χαλάνε το design ενώ μπορείς με άλλα (usb, microSD klp) να κάνεις τη δουλειά σου. Δε νομίζω να πουλάνε τα λειτουργικά σε dvd για αρκετό καιρό ακόμα. Νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μεγαλο προβλημα ομως η ελληψη dvd drive..κατ'αλλα πολυ ομορφο και δυνατο απ'οτι φαινεται

 

ειλικρινά προσπαθώ να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που χρησιμοποίσα το dvd-rw drive μου στο σταθερό, για το laptop ούτε λόγος...ΠΑΡΘΕΝΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα dvd drives νομίζω πάνε για κατάργηση. Τι να τα κάνεις; Μεγάλα σε όγκο, χαλάνε το design ενώ μπορείς με άλλα (usb, microSD klp) να κάνεις τη δουλειά σου. Δε νομίζω να πουλάνε τα λειτουργικά σε dvd για αρκετό καιρό ακόμα. Νομίζω.

Κι εγώ αυτό πιστεύω, αλλά όμως κοίτα πως συγκρίνω τα πράγματα:

Το Thinkpad που είχα πριν 12 χρόνια, δεν ήταν και πολύ πιο παχύ, αλλά είχε CD, είχε τον δυνατότερο επεξεργαστή και την περισσότερη μνήμη ακόμα συγκρίνοντάς το και με επιτραπέζια συστήματα.

Η ιδέα των Ultrabooks είναι το τελείως αντίθετο. Επεξεργαστική ισχύς που μπορούμε να βρούμε σε φορητά των 500 Ευρώ, γραφικά που συναντάμε σε netbooks των 300 Ευρώ με AMD C-50, και σχεδίαση που έχει η Apple εδώ και 2 χρόνια. Ούτε και η χαμηλή κατανάλωση μετράει, αφού όταν βγουν αυτοί οι επεξεργαστές θα τους έχει και η Apple.

Να μαντέψω και λίγο;

ACER ή ASUS: Η Intel μας δίνει επεξεργαστή + Chipset με 350 Δολάρια. Η AMD για περίπου ίδιες επιδόσεις σε επεξεργαστή και κατανάλωση αλλά σημαντικά καλύτερα γραφικά θέλει 120 Δολάρια. Δεν φτιάχνουμε κάτι παρόμοιο στην κατηγορία των 600-700 αντί στα 900-1200;

Να δούμε πόσο θα μετρήσει το Thunderbolt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και φωτισμενο το Acer στο πισω μερος της οθονης για να το παιζουμε μουρη... Εσυ στυλατο τι εννοεις; Να εχει το ιδιο σχεδιο εδω και 4 χρονια; :P

Εγω μια χαρα ομορφο το βρηκα. Και αν ερθει και σε νορμαλ τιμη θα ειναι ακομα πιο ομορφο ;) Αλλα απο εκει και περα δεν θα παω να σκασω λεφτα για να παρω λαπτοπ με βαση την εμφανιση αλλα με βαση το πως θα κανω τη δουλεια μου καλυτερα... Θελω να εχει επιδοσεις και να μπορω να το μεταφερω ευκολα, και φυσικα το να μπορω να κανω οτι θελω με την συσκευη που πηρα και οχι να εχω περιορισμους ;)

 

Σου δίνω κάποιο δίκιο, όμως το ακριβό εκτός από γρήγορο θα πρέπει να είναι τόσο όμορφο που να ανταποκρίνεται στην τιμή. Λίγο αλουμίνιο πίστεψέ με δεν βλάπτει... Έλεος με τις πλαστικούρες! Δε θέλω να αναφερθώ εκτεταμένα στα πλεονεκτήματα του αλουμινίου, αλλά πέρα από την ομορφιά που δίνει το μέταλλο, έχει άριστη αγωγιμότητα είναι πιο ανθεκτικό, και ελαφρύτερο λόγο μικρότερου πάχους που μπορεί να πάρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...