Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με κατάθεση πινακίδων και απόσυρση


deva7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει έξω από το πατρικό μου σκεπασμένο ένα παλιό Cortina 1978 το οποίο ανήκε στον πατέρα μου, ο οποίος πέθανε το 1985. Το αμάξι το κυκλοφορούσε κανονικά η μητέρα μου μέχρι το 2003, οπότε λόγω προχωρημένης ηλικίας σταμάτησε να οδηγεί. Η αμέσως επόμενή της κίνηση ήταν να πάει στο Υπουργείο Συγκοινωνιών να καταθέσει τις πινακίδες του για να μην πληρώνει τέλη κυκλοφορίας. Εκεί όμως δεν δεχόντουσαν την κατάθεση, με αιτιολογία ότι μόνο ο εμφανιζόμενος ως ιδιοκτήτης (δηλαδή ο πατέρας μου) θα μπορούσε να το κάνει. Προσπάθησε να τους εξηγήσει ότι αυτό ήταν αδύνατον, όντας πεθαμένος, αλλά επειδή άκρη δεν έβρισκε, έφυγε εκνευρισμένη, κι έκτοτε...απλά συνεχίζει να πληρώνει κανονικά τα τέλη κυκλοφορίας του Cortina...

 

Πριν 2-3 χρόνια που έγιναν οι μαζικές αποσύρσεις, ρώτησα κι εγώ σε μια μάντρα για να το αποσύρουμε, όπου μου είπαν ότι δεν μπορούν, τη στιγμή που υπάρχουν οι πινακίδες.

 

Πρόσφατα κάποιος γνωστός μου είπε να ψάξω να βρω κάποιον παλιατζή που θα μπορούσε να το πάρει για παλιοσίδερα και που πιθανώς θα γνωρίζει από τέτοιες "μπλεγμένες" κατάστάσεις με κληροδοτήματα. Ρώτησα έναν σήμερα, και μου είπε πως ούτε ο ίδιος το παίρνει, ούτε άλλον που θα το πάρει θα βρω κατά τη γνώμη του (δεν έχει κάτι αξιοποιήσιμο πανω του, τόσο παλιό που είναι), και ούτε και σε μαντρά αυτοκινήτων θα βρω άκρη κι ο μόνος τρόπος είπε θα είναι να βάλω κάποιον δικηγόρο για να ξεκαθαρίσει το ζήτημα του κληροδοτήματος...Και δυστυχώς, η λύση του δικηγόρου -που δεν ξέρω καν αν έχει υπόσταση- και πολυέξοδη σίγουρα θα είναι, και υπάρχει και θέμα πίεσης χρόνου (μέχρι αυτήν την Παρασκευή που είναι και η λήξη προθεσμίας πληρωμών τελών κυκλοφορίας για το 2012).

 

Αναρωτιέμαι αν τελικά υπάρχει άλλος τρόπος για να ξεμπερδέψουμε με αυτό το βάσανο, χωρίς να ξαναπληρώσουμε για ένα όχημα που είναι σε αχρηστία κοντά μια δεκαετία τώρα.

 

Να προσθέσω ότι δεν γνωρίζω να υπάρχουν στην κατοχή της μητέρας μου συγκεκριμένα χαρτιά που να αφορούν στην πράξη αποδοχής κληρονομιάς (περάσαν τα χρόνια, και είναι και μεγάλη γυναίκα, και δεν ξέρω τί ακριβώς ισχύει-αλλά λέει ότι συγκεκριμένα χαρτιά δεν έχει, εκτός από την άδεια κυκλοφορίας του αυτοκονήτου που είναι στο όνομα του πατέρα μου). Σίγουρα όμως είχε πάει τότε το '85 στην εφορία και είχε κάνει αποδοχή της κληρονομιάς (με δικαιούχους εμένα και την ίδια).

 

Αν έχει κανείς εμπειρία με κάτι τέτοιο και γνωρίζει να μου δώσει κάποια λύση ή έστω συμβουλή πώς και πού να κινηθώ, θα ήμουν ευγνώμων. Αν μάλιστα για κάποιο λόγο γνωρίζει κανείς αλλά δε θέλει να γράψει εδώ, ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς πάντα να κάνεις προσωρινή παράδοση πινακίδας (τουλάχιστον μέχρι πέρυσι) που είναι ουσιαστικά το ίδιο απλά δεν χρειάζεσαι απόδειξη απόσυρσης σε αυτήν την περίπτωση.

 

Πάντως το θέμα οφείλεται μάλλον σε κάποιον ηλίθιο υπάλληλο, πρέπει να ξαναπάς και να κάνεις λίγο μανούρα για να σε εξυπηρετήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H προσωρινή παράδοση πινακίδας που λες, είναι για ν' αποφύγουμε πληρωμή τελών κυκλοφορίας (για 2 χρόνια - κάτι τέτοιο);

 

Επίσης τονίζω πως το βασικό πρόβλημα είναι πως στο υπουργείο δεν δεχόντουσαν κατάθεση, παρά μόνο από τον ιδιοκτήτη. Υπάρχει περίπτωση η "προσωρινή κατάθεση" που είπες, να γίνει από άλλον; (...δεν το νομίζω βέβαια, αλλά ρωτάω αν γνωρίζεις...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) για να κάνεις οριστική παράδοση πινακίδας χρειάζεσαι απόδειξη από συμβεβλημένη με το κράτος εταιρία (μία συγκεκριμένη είναι, άντε δύο) που θα πάρει το αυτοκίνητο για καταστροφή/ανακύκλωση

 

β) Στην προσωρινή παράδοση δεν χρειάζεται τέτοια απόδειξη, δηλώνεις όμως διεύθυνση όπου θα βρίσκεται ακινητοποιημένο το όχημα. Δεν έχει γίνει ποτέ έλεγχος στα χρονικά του ελληνικού κράτους σε αυτές τις περιπτώσεις. Μπορεί να άλλαξε πέρυσι αυτή η διαδικασία, πρέπει να ρωτήσεις.

 

Ακριβώς επειδή τονίζεις ποιό είναι το πρόβλημα, τα παραπάνω μάλλον δε σου χρειάζονται παρά μόνο πληροφοριακά.

 

 

Εσύ θέλεις να κάνεις το α) αλλά υπάρχει γραφειοκρατικό πρόβλημα το οποίο οφείλεται στη βλακεία κάποιου υπαλλήλου (που όπως είπες μάλλον θα συναντούσες και στο β)).

 

Προφανώς υπάρχει στάνταρ διαδικασία σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν είναι ο μοναδικός που πέθανε και είχε αυτοκίνητο στην ιδιοκτησία του. Απλά ο υπάλληλος έπασχε από πλήρη άγνοια, άρνηση και/ή ανικανότητα εξυπηρέτησης. Απλά πρέπει να ξαναπάς και να τσαμπουκαλευτείς, εάν χρειαστεί, για να σε εξυπηρετήσουν

 

ΥΓ Πήγαινε και κάνε μια ερώτηση στα ΚΕΠ, οι άνθρωποι δεν ασχολούνται με τέτοια αλλά μπορεί αν σε βοηθήσουν στο τι πρέπει να κάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτα τον θάνατο του πατέρα σου δεν έγινε μεταβίβαση της αδείας κυκλοφορίας σε κάποιος από του κληρονόμους ; Τι κινήσεις κάνατε τότε για το αυτοκίνητο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω έγραψα πολλά και μπερδεύουν, αλλά η όλη ιστορία είναι στο πρώτο post. Να ξαναπώ όμως, μιας και ρωτάς EXARXEIA_CITY, ότι (δυστυχώς) όχι, δεν είχε κάνει κάποια κίνηση για μεταβίβαση της άδειας κυκλοφορίας η μητέρα μου. Απλώς πλήρωνε κάθε χρόνο τα τέλη. Και η μόνη κίνηση, όπως μου λέει, είναι ότι είχε πάει στην εφορία για να γίνει αποδοχή της κληρονομιάς, και δεν έχει στην κατοχή της κάποιο έγγραφο που να το αποδεικνύει, ίσως για να το χρησιμοποιήσω στο Υπ.Συγκοινωνιών... (δεν της δώσανε; Της δώσανε αλλά με τα χρόνια το έχασε; Το έχει κάπου και δεν θυμάται; Είναι ηλικιωμένη, και δεν βγάζω άκρη...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω έγραψα πολλά και μπερδεύουν, αλλά η όλη ιστορία είναι στο πρώτο post. Να ξαναπώ όμως, μιας και ρωτάς EXARXEIA_CITY, ότι (δυστυχώς) όχι, δεν είχε κάνει κάποια κίνηση για μεταβίβαση της άδειας κυκλοφορίας η μητέρα μου. Απλώς πλήρωνε κάθε χρόνο τα τέλη. Και η μόνη κίνηση, όπως μου λέει, είναι ότι είχε πάει στην εφορία για να γίνει αποδοχή της κληρονομιάς, και δεν έχει στην κατοχή της κάποιο έγγραφο που να το αποδεικνύει, ίσως για να το χρησιμοποιήσω στο Υπ.Συγκοινωνιών... (δεν της δώσανε; Της δώσανε αλλά με τα χρόνια το έχασε; Το έχει κάπου και δεν θυμάται; Είναι ηλικιωμένη, και δεν βγάζω άκρη...)

 

Ισως μπορέσω να σε διαφωτήσω εγώ λίγο μιας και είχα και εγώ μια παρόμοια ιστορία παλαιότερα με την διαφορά ότι

και οι δύο γονείς μου έχουν πεθάνει.

Απο αυτά που θυμάμαι λοιπόν μιας και ήμουν 15 χρονών όταν πέθανε ο father, ήταν ότι η μάνα μου έκανε αποδοχή κληρονομιάς, η οποία περιλάμβανε το πατρικό μου και ένα αμάξι. Επειδή το αμάξι ήταν αναπηρικό λόγω του πατέρα μου(τυφλός), είχε αγοραστεί ως αναπηρικό, δηλαδή χωρίς δασμούς. Η εφορία απο ότι θυμάμαι τελικά δεν ζήτησε κάποιο ποσό

για την απαλλαγή απο τα τέλη και η μάνα μου το έκανε μεταβίβαση στο όνομά της(θυμάμαι χαρακτηριστικά στην άδεια έγραφε κληρονομικό αμεταβίβαστο). Κάπου στο 2005 παρέδωσε πινακίδες και άδεια με προσωρινή ακινήσια(κάπου το έχω δεί καταχωνιασμένο το διαλόχαρτο). Εχω ακούσει ότι πλέον για προσωρινή ακινησία πρέπει να τους δείξεις και Ε9 ώστε να φαίνεται που θα το παρατήσεις(δεν ξέρω αν ισχύει πραγματικά).

Επειδή σε ζάλισα με την ιστορία έτσι όπως το σκέφτομαι η μητέρα σου θα πρέπει να φέρει στο όνομά της το αμάξι προκειμένου να γίνει η διαγραφή. Να εκδοθεί δηλαδή άδεια κυκλοφορίας στο δικό της όνομα. Τώρα πως θα γίνει αυτό δεν ξέρω. Μια ερώτηση στην εφορία δεν βλάπτει ή σε κανα υπουργείο συγκοινωνιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστοποιητικο θανατου, βεβαίωση αποδοχής κληρονομίας, τις πινακίδες παραμάσχαλα (ίσως και ενα Ε9 όπως προαναφέρθηκε) και αρκετη υπομονη στο μπορντέλο που εχει τις πιο καλοπληρωμένες τσατσές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Να ευχαριστήσω έστω και μετά από καιρό, όσουν δώσανε ιδέες. Τελικά παρεδώθησαν "προσωρινά" (και εγκάιρως) οι πινακίδες, γλυτώνοντας έτσι τα τέλη. Κάποια στιγμή θα δω και εάν μπορεί να γίνει και η αλλαγή στο όνομα της άδειας κυκλοφορίας και ίσως και η απόσυρση του αυτοκινήτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστήσω έστω και μετά από καιρό, όσουν δώσανε ιδέες. Τελικά παρεδώθησαν "προσωρινά" (και εγκάιρως) οι πινακίδες, γλυτώνοντας έτσι τα τέλη. Κάποια στιγμή θα δω και εάν μπορεί να γίνει και η αλλαγή στο όνομα της άδειας κυκλοφορίας και ίσως και η απόσυρση του αυτοκινήτου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...