Προς το περιεχόμενο

Αποκαλυπτήρια του Nokia Lumia 900


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χωρις τιμη, χωρις ημερομηνια κυκλοφοριας και με specs που ειναι ηδη outdated, οπως λετε οι apple haters καθε φορα που βγαινει iphone; Πως το εκανε αυτο;;; Τελος παντων, μακαρι να παει καλα, να δουμε και περισσοτερες και καλυτερες εφαρμογες γιατι το βλεπω δυσκολο να μη μπω στο πειρασμο να τα δοκιμασω.

 

android.png

Τιμή θα ειναι σίγουρα κάτω απο iphone, και θα πέσει και αλλο σίγουρα γρηγορότερα απο το iphone. Σε hardware , χανει μονο σε επεξεργαστή, και μονο απο το 4s, μιας και ειναι μονοπύρηνο. Αλλα έτσι και αλλιώς στο target group που απευθύνεται και αυτό και το iphone αυτά είναι ψηλά γραμματα. Ο 2πυρινος δεν κανει τη διαφορά ειδικά στο iphone.Επίσης τρεχει και λίγο παραπάνω. Τα νεα win έχουν το smoothnes και την απλότητά του iphone, και η συγκεκριμενη συσκευή έχει μια μεγάλη οθόνη, να δουλέψεις σαν άνθρωπος .. τουλάχιστον γι αυτούς που θέλουν μεγάλη οθόνη (είναι πολοι πλεον συμπεριλαμβανομένου και πολλών φανατικών της apple που αλλάξαν κινητό μονο γι αυτό ). Σε εφαρμογές δεν το συζητάμε καν το iphone ειναι 2 επίπεδα πανω. Ουσιαστικά μονο εκεί υπερτερεί καθαρά. Πουθενά αλλου. Γιατί λοιπόν κάποιος (που οι εφαρμογές δεν είναι το απόλυτο κριτήριο γι αυτον) να μη προτιμησει αυτό απο το iphone;

Εγώ παντως (και δε θεωρώ καθόλου τον εαυτό μου apple hater, αλώστε ακόμα εχω τον 3gs), αν ήταν να επιλεξω ανάμεσα σε αυτό και το 4s θα ειμουν σε δηλιμα. Καθενα έχει συν και πλην. Η απάντηση μου ήταν σε κάποιον που ειρωνευτηκε την παραπάνω συσκευή και τη nokia.. Μονο έτσι δεν ειναι..

Το ότι έχει πατήσει κανονικά την apple ήταν υπερβολικό, αλλα προεξοφλω κάτι, στο οποιο μπορεί να πεσω εξω, θα δουμε: Οι εφαρμογές, παιχνίδια κλπ ανεβαίνουν ραγδαία στα wm7, το μέγεθος της οθόνης παίζει μεγαλο ρολο, τα ονόματά nokia + microsoft παίζουν μεγαλο ρολο (δεν συμπαθω ιδιαίτερα καμία απο τις 2, αλλα αυτό δε σημαίνει ότι δεν αναγνωριζω τη δύναμή που έχουν, αν το έκανα θα ειμουν fanboy),

Οι τιμές θα πέσουν πολυ σύντομα αν δεν είναι εξ αρχης χαμηλές. Η apple πουλάει σε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές σημερα. Δεν είναι μονοπώλιο όπως κάποτε. Και αν βαλεις iphone και το παραπάνω διπλα διπλα, χωρις να ξέρεις τίποτε, ο μέσος χρήστης το παραπάνω θα παρει. Μονο που θα δει μεγάλη οθόνη, ωραία χρώματα, παιχνίδια, εφαρμογές και ui χωρίς να σκαλώνει πουθενά, δε θα ασχοληθεί πόσους πυρήνες έχει μεσα. Ασε που θα βγουν και 2πυρηνα wm7 σύντομα. Η apple τι ακριβώς έχει να αντιπαραταξει σε όλα αυτά; Υψηλή τιμή, μικρή οθόνη, άπειρα κλειδώματα. Α ναι ξεχασα.. εχει και το siri.. :) Δε μου φαίνεται και τόσο κελεπούρι.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι τιμές θα πέσουν πολυ σύντομα αν δεν είναι εξ αρχης χαμηλές. Η apple πουλάει σε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές σημερα. Δεν είναι μονοπώλιο όπως κάποτε. Και αν βαλεις iphone και το παραπάνω διπλα διπλα, χωρις να ξέρεις τίποτε, ο μέσος χρήστης το παραπάνω θα παρει. Μονο που θα δει μεγάλη οθόνη, ωραία χρώματα, παιχνίδια, εφαρμογές και ui χωρίς να σκαλώνει πουθενά, δε θα ασχοληθεί πόσους πυρήνες έχει μεσα. Ασε που θα βγουν και 2πυρηνα wm7 σύντομα. Η apple τι ακριβώς έχει να αντιπαραταξει σε όλα αυτά; Υψηλή τιμή, μικρή οθόνη, άπειρα κλειδώματα. Α ναι ξεχασα.. εχει και το siri.. :) Δε μου φαίνεται και τόσο κελεπούρι.

Κατ'αρχάς όλοι γνωρίζουμε ότι το 4S είναι το τελευταίο της σειράς με 3.5άρα οθόνη (εκτός απροόπτου). Επίσης, κλειδώματα έχουν και τα windows phone, το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει microsim, δεν παίρνει microsd, δε μπορείς να πειράξεις το UI, η μπαταρία δεν αφαιρείται κ.α. Θα πάει καλά; 100%. Γιατί να μην πάει; Το λειτουργικό φυσάει, η συσκευή είναι πολύ όμορφη, για την αυτονομία του φοβάμαι μόνο, τα νούμερα που διαβάζω δεν είναι φοβερά, ενώ το 800 είχε software bug με τη μπαταρία (συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες).

 

Κάτι τελευταίο, δε ξέρω ποιόν θεωρούν απειλή, απειλή θεωρητικά είναι τα wp για iOS και Android γιατί οι αυτοί προϋπάρχουν, σίγουρα, πάντως, θα κλέψουν μερίδιο και από τους δυο, android users που είναι δυσαρεστημένοι από την απόδοση της συσκευής τους και iOS users που βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια και θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογο κινητό, το μόνο που του λείπει είναι διαδεδομένες εφαρμογές για τα windows 7.5, όπως teamviewr viber. Εδώ χάνουν...

Το target group του 4s ήταν οι funboys και τα γκομενάκια για το facebook. Ο διπύρηνος σε κινητό μόνο το andoird "βόλεψε" προς το παρόν, μάρκετιγκ είναι για την apple! Για όλους τους γκατζετάκηδες, οθόνη 3.5" το 2011 ΕΙΝΑΙ FAIL! Μέχρι το επόμενο iphone ΚΑΙ αν θα είναι μεγαλύτερο βλέπουμε!

 

...ναι η apple είχε το ποιό smooth λειτουργικό, τώρα βρήκε αντίπαλο. Έχει ακόμη τις περισσότερες εγαρμογές! Άρα ακόμη μπορεί να μας κοροιδεύει με τα specs του 4s, όχι όμως για πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς όλοι γνωρίζουμε ότι το 4S είναι το τελευταίο της σειράς με 3.5άρα οθόνη (εκτός απροόπτου). Επίσης, κλειδώματα έχουν και τα windows phone, το συγκεκριμένο τηλέφωνο έχει microsim, δεν παίρνει microsd, δε μπορείς να πειράξεις το UI, η μπαταρία δεν αφαιρείται κ.α. Θα πάει καλά; 100%. Γιατί να μην πάει; Το λειτουργικό φυσάει, η συσκευή είναι πολύ όμορφη, για την αυτονομία του φοβάμαι μόνο, τα νούμερα που διαβάζω δεν είναι φοβερά, ενώ το 800 είχε software bug με τη μπαταρία (συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες).

 

Κάτι τελευταίο, δε ξέρω ποιόν θεωρούν απειλή, απειλή θεωρητικά είναι τα wp για iOS και Android γιατί οι αυτοί προϋπάρχουν, σίγουρα, πάντως, θα κλέψουν μερίδιο και από τους δυο, android users που είναι δυσαρεστημένοι από την απόδοση της συσκευής τους και iOS users που βαρέθηκαν τα ίδια και τα ίδια και θέλουν να δοκιμάσουν κάτι διαφορετικό.

Ορισμένα που γράφεις δεν τα ήξερα. Δεν το εχω ψαξει καθόλου το lumia 900 ακόμα. Παντως το σχόλιό μου αφορούσε το τωρινό iphone. Αν αυριο βγάλει κάτι πολυ καλυτερο η apple (σχεδόν βέβαιο), θα το δουμε και θα ξανακρινουμε. Και μπορεί να γραφω υπερ του iphone τοτε.

Και απαντούσα σε αυτό: " Ένα ακόμα Epic Fail της Nokia στον αγώνα κατά της Apple... " με το οποίο διαφωνώ απόλυτα.

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας.

 

Ένα ακόμα Epic Fail της Nokia στον αγώνα κατά της Apple...

 

Στην αρχη θα σε ελεγα χειτερ, αλλα τωρα σε λεω ζηλιαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

πανέμορφο κινητό, αλλά δεν πρόκειται να γίνει κάτι συνταρακτικό αν δεν πέσουν οι τιμές των WP7 κινητών...

 

 

Για όλους τους γκατζετάκηδες, οθόνη 3.5" το 2011 ΕΙΝΑΙ FAIL!

 

2012 θες να πεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορισμένα που γράφεις δεν τα ήξερα. Δεν το εχω ψαξει καθόλου το lumia 900 ακόμα. Παντως το σχόλιό μου αφορούσε το τωρινό iphone. Αν αυριο βγάλει κάτι πολυ καλυτερο η apple (σχεδόν βέβαιο), θα το δουμε και θα ξανακρινουμε. Και μπορεί να γραφω υπερ του iphone τοτε.

Και απαντούσα σε αυτό: " Ένα ακόμα Epic Fail της Nokia στον αγώνα κατά της Apple... " με το οποίο διαφωνώ απόλυτα.

 

android.png

Το κατάλαβα, προφανώς δε συμφωνώ ούτε εγώ με το συγκεκριμένο σχόλιο, γιατί να αποτύχει η Νόκια με το 900; Και γιατί "αγώνας κατά της Apple συγκεκριμένα;" Ίσως να έχει να κάνει με αυτό (βλέπε δήλωση Joe Belfiore στο τέλος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανέμορφο κινητό, αλλά δεν πρόκειται να γίνει κάτι συνταρακτικό αν δεν πέσουν οι τιμές των WP7 κινητών...

 

 

 

 

2012 θες να πεις :P

 

2011 που κυκλοφόρησε ήταν FAIL ... Για το 2012 είναι EPIC FAIL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2011 που κυκλοφόρησε ήταν FAIL ... Για το 2012 είναι EPIC FAIL!

Γουστα ειναι αυτα εγω μπορω να σου βρω ενα καρο θετικα εναντια του ανταγονισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κινητό αλλά μια φορά αυτή η Nokia ας έβαζα ένα ωραίο και δυνατό όνομα σε ένα κινητό της έλεος....

 

Ναι πχ. Μηλο ή Γαλαξιας ειναι αρκετα "δυνατα".

Το Λουμια ειναι κατι διαφορετικο και δεν μοιαζει με κανενα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς όλοι γνωρίζουμε ότι το 4S είναι το τελευταίο της σειράς με 3.5άρα οθόνη (εκτός απροόπτου).

 

Μέχρι χθες διαβάζαμε ότι αυτό είναι απ τα συν του iphone, η μικρή του δηλαδή οθόνη. Παντού και απ όλους διάβαζα και γω και όλοι νομίζω από iphone χρήστες ότι δε θέλουμε παντόφλες, το χει ξεφτιλίσει η samsung και οι υπόλοιποι με τις οθόνες κλπ..

Κάνω quote μόνο αυτό γιατί σε όλα τ άλλα συμφωνώ μαζί σου. Ήσουν αντικειμενικότατος :P

Οn topic τώρα θ ανεβούν σιγά σιγά nokia και microsoft, δε θεωρώ ότι μπορεί να γίνει αλλιώς όταν μιλάμε για τέτοιες εταιρείες. Έχω την εντύπωση πάντως ότι σαν target group ios και win είναι λίγο πιο κοντά, ενώ το android πιο απομονωμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...