Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Firewalls 10/01/12 – 30/06/2012


alexzzz

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Firewalls 10/01/12 – 30/06/2012  

101 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο firewall προτιμάτε;

    • Comodo Firewall/Internet Security
    • ZoneAlarm Free Firewall/Security Suite
    • PC Tools Firewall Plus/Internet Security
    • F-Secure Internet Security
      0
    • Kaspersky Internet Security
    • Norton 360/Internet Security
    • Outpost Firewall Pro/Security Suite
    • ESET Smart Security
    • Το ενσωματωμένο firewall των Windows XP
    • Το ενσωματωμένο firewall των Windows Vista
    • Το ενσωματωμένο firewall των Windows 7
    • Linux ή BSD firewall (iptables+netfilter, pf κ.ά. Πείτε μας ποιο)
    • Άλλο (πείτε μας ποιο)
    • Κανένα από software, μόνο το hardware firewall του router μου
    • Κανένα από software, ούτε καν το hardware firewall του router μου (δεν έχει/το απενεργοποιώ/δεν έχω router)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε καταλαβαινω γιατι να εχουμε firewall, εαν προσεχουμε! Εχω μονο αυτο του router ενεργοποιημενο, αλλα μπορει να το σβησω και αυτο!

 

 

Eset εχω κολλησει ιο 1 φορα μεσα στα 4 χρονια ασταματητου κατεβασματος :devil:

Δε νομιζω οτι το firewall αποτρεπει τους ιους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Από τα τόσα firewall που έχω δοκιμάσει το καλύτερο ήταν το Kaspersky. Μπορεί το AVG που χρησιμοποιώ τώρα να είναι απ' τα καλύτερα, αλλά εκείνο δεν αφηνε τίποτα, μα τίποτα να περάσει, ακόμα κι αν ήθελες κάτι να περάσει που ήταν ψιλοκακόβουλο. Επίσης πολύ καλό είναι το ZoneAlarm και το Comodo. Τέλος για έναν σαν και εμένα που σαν γνήσιος πειρατής πολλές φορές μπαίνει σε κακόβουλα μονοπάτια, εεεε ιστοσελίδες θέλω να πω, τα firewalls των windows (xp,vista,7), είναι ΓΙΑ ΤΑ ΜΠΑΖΑ! Όταν κάποτε είχα μόνο αυτά περνούσαν τα πάντα. Ευτυχώς τότε είχα το avast 4 και ξεπάστρεβε τους ιούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Comodo Internet Security Pro 2012 - εμπορική έκδοση. Το χρησιμοποιώ πολύ καιρό σε όλα τα συστήματα που έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Φέτος έδωσα $5 (προσφορά που ισχύει ακόμα) γιατί τα αξίζει και με το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

To Comodo ειναι οντως το καλυτερο που κυκλοφορει? Δεν χρησιμοποιω καποιο αλλα σκεφτομαι να χρησιμοποιησω και ολο ακουω για αυτο. Βασικα MalwareBytes ειχα δοκιμασει τελευταια αλλα μπλοκαρει συνεχεια σελιδες που ηξερα πως ηταν ασφαλεις και με βασανιζε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ξέρεις να το χρησιμοποιείς το comodo, και να έχεις και υπομονή, τότε ναι, είναι το καλύτερο, μαζί όμως με το online armor νομίζω.

Το malwarebytes δεν έχει σχέση.

Το comodo είναι μια σουίτα, που περιλαμβάνει πολλά πράγματα, αλλά να δουλεύει χωρίς πολλά popups, και χωρίς false positives δε γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα το comodo .

Τι να προτιμησω proactive ή firewall profile??

 

Ποιες συνδεσεις(UDP/TCP) ακομα και απο safe προγραμματα ειναι καλο να τσεκαρουμε πριν τις εγκρινουμε.

Πχ στο sopcast οι ''αιτησεις'' UDP IN ειναι απο αλλους χρηστες ωστε να λειτουργησει απροβληματιστα η P2P υπηρεσια ή μπορει να ειναι κατι κακοβουλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...