Προς το περιεχόμενο

Επιβεβαιώθηκε η κυκλοφορία του Diablo 3 στις κονσόλες


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

diablo 1 κυκλοφόρησε ΚΑΙ ΣΕ PS. δε θυμάμαι να έγινε τέτοιος κακός χαμός τότε. Άλλωστε από τότε η blizz είχε δείξει τις διαθέσεις τις να το περάσει στις κονσόλες απλά δεν έκατσε με το 2, ποιος ξέρει γιατί.

 

H blizz ξεκίνησε με κονσόλες με rock n roll racing + lost vikings αρά ψυχραιμία με τα "τελευταία προπύργια του pc gaming"

 

Πάμε τώρα να δούμε την ουσία...τι μπορεί να αλλάξει ΤΟΣΟ δραματικά από το pc στην κονσόλα που θα *καταστρέψει* το παιχνίδι;

 

Καταρχάς δεν έχει σχέση η τότε console generation με την σημερινή. Κανείς δεν μίλαγε για consolization τίτλων τότε και μάλιστα οι κονσόλες βγάζαν τίτλους που έκαναν το pc να ντρέπεται.

Μαγκιά επομένως, τότε, που το έβγαλε στο psx.

 

Το δε Lost Vikings ήταν DOS game, που portάρε σε SNES και Genesis. Αλλά ακόμα και αν θεωρήσεις πως αρχικά είχε target group τις κονσόλες, τι console game έχει βγάλει από το 1997 μέχρι σήμερα?

Η Valve βγάζει τα πάντα της και σε κονσολες από εποχή Blue Shift, υπάρχει κάποιος που να μην την θεωρεί "προπύργιο" του pc gaming? Ο όρος προπύργιο δεν αναφέρετε σε αποκοκλειστικότητες αλλά πως βγάζει pc games όπως πρέπει και όχι σαν afterthought με ένα άθλιο port.

 

Ό,τι έχει αλλάξει σε 100 άλλα franchise. Σε καμιά περίπτωση δεν καταστράφηκαν, αλλά αντί να πηγαίνουν μπροστά πάνε πίσω.

 

 

Στις ευρύτερες λοιπόν επιταγές του κανονιστικού πλαισίου του PC gaming, γιατί πολλοί δεν αντέδρασαν όταν το D2 άλλαζε φυσιογνωμία σε κάθε patch; Όταν το WoW έχασε κάθε ίχνος lore και δυσκολίας;

 

Αντιδρούσαν και για τις αλλαγές στο D2, που btw ήταν κλάιν μάιν πέρα από κάτι rebalancing τύπου "βγάζουμε τα iron maiden απ' τα mobs", και ακόμα περισσότερο για τις αλλαγές του WoW. Πολλοί παράτησαν το WoW επειδή ένοιωθαν πως έγινε τελείως casual.

 

Προσωπικά δε με απασχολεί τόσο για το D3, όσο για το what is to come. To D3 φαίνεται πως είναι σχεδιασμένο σωστά σαν pc game, και σε αυτό το σημείο του development δεν υπάρχει λόγο να χαλάσει features του pc version για να τα κάνει σαν του console version. Αλλά τι θα γίνει μελλοντικά, για άλλα games της Blizzard?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν έχει σχέση η τότε console generation με την σημερινή. Κανείς δεν μίλαγε για consolization τίτλων τότε και μάλιστα οι κονσόλες βγάζαν τίτλους που έκαναν το pc να ντρέπεται.

Μαγκιά επομένως, τότε, που το έβγαλε στο psx.

 

Το δε Lost Vikings ήταν DOS game, που portάρε σε SNES και Genesis. Αλλά ακόμα και αν θεωρήσεις πως αρχικά είχε target group τις κονσόλες, τι console game έχει βγάλει από το 1997 μέχρι σήμερα?

Η Valve βγάζει τα πάντα της και σε κονσολες από εποχή Blue Shift, υπάρχει κάποιος που να μην την θεωρεί "προπύργιο" του pc gaming? Ο όρος προπύργιο δεν αναφέρετε σε αποκοκλειστικότητες αλλά πως βγάζει pc games όπως πρέπει και όχι σαν afterthought με ένα άθλιο port.

 

Ό,τι έχει αλλάξει σε 100 άλλα franchise. Σε καμιά περίπτωση δεν καταστράφηκαν, αλλά αντί να πηγαίνουν μπροστά πάνε πίσω.

 

 

 

 

Αντιδρούσαν και για τις αλλαγές στο D2, που btw ήταν κλάιν μάιν πέρα από κάτι rebalancing τύπου "βγάζουμε τα iron maiden απ' τα mobs", και ακόμα περισσότερο για τις αλλαγές του WoW. Πολλοί παράτησαν το WoW επειδή ένοιωθαν πως έγινε τελείως casual.

 

Προσωπικά δε με απασχολεί τόσο για το D3, όσο για το what is to come. To D3 φαίνεται πως είναι σχεδιασμένο σωστά σαν pc game, και σε αυτό το σημείο του development δεν υπάρχει λόγο να χαλάσει features του pc version για να τα κάνει σαν του console version. Αλλά τι θα γίνει μελλοντικά, για άλλα games της Blizzard?

 

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού λες και ήρθε το τέλος του pc gaming επειδή η blizzard θα βγάλει (αν θα βγάλει και όταν θα βγάλει version του d3 για κονσόλες).

Και κατά τη γνώμη μου, κακώς φτιάχνουμε κατηγορίες τύπου pc gaming + console gaming + smartphone gaming κτλ

Μακάρι όλα τα παιχνίδια να έπαιζαν σε όλες τι πιθανές πλατφόρμες και είναι κρίμα που δε γίνεται.

 

Και φυσικά, με όρους εμπορικούς και αγοράς, είναι δυνατόν μια εταιρεία να μη θέλει να διευρύνει το αγοραστικό κοινό της;! Ποιος ΔΕ θα το έκανε;

Η blizzard *προσπάθησε* και στο παρελθόν να φλερτάρει με τις κονσόλες (νομίζω το starcraft ghost προοριζόταν για κονσόλες αλλά το άφησε για κάποιους λόγους.

 

Για το WoW ας μη μιλήσουμε...ο καθένας έχει διαφορετική άποψη...

 

Μελλοντικά τι θα γίνει; Σαν τι να γίνει; Έχει ήδη γίνει γνωστό το πρόγραμμά τους μέχρι και το 2015 (ανεπίσημα βέβαια) και δε φαίνεται τίποτα για console game. ΑΝ είναι να γίνει κάτι θα γίνει με το titan project το οποίο είναι ακόμα άγνωστο αλλά είπαν ότι θα είναι νέο sci-fi ΜΜΟ-RPG, νέο franchise και όπως το βλέπω εγώ προορίζεται για PC και ίσως για κονσόλες, όπως και το d3... και αργούμε ακόμα.... οπότε μέχρι λοιπόν το 2016 έεεεεχουμε ακόμα καιρό. Το *προπύργιο* της blizzard θα κρατήσει γερά. Μετά το 2016 βλέεεεπουμε....

 

(ΥΓ. Άλλα είναι τα προβλήματα της blizzard. Δεν είναι ούτε το ότι έκανε *εύκολο* το WOW, ούτε η activision ούτε το RMAH του d3 ούτε ότι γουστάρουν τα φράγκα [λες και όταν έβγαζαν το warcraft I -II, diablo + starcraft, δεν ήθελαν φράγκα, είπαν: Θα βγάλουμε παιχνιδάρες για την ψυχή της μάνας μας και θα τα δώσουμε τσάμπα])

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιδρούσαν και για τις αλλαγές στο D2, που btw ήταν κλάιν μάιν πέρα από κάτι rebalancing τύπου "βγάζουμε τα iron maiden απ' τα mobs", και ακόμα περισσότερο για τις αλλαγές του WoW. Πολλοί παράτησαν το WoW επειδή ένοιωθαν πως έγινε τελείως casual.

 

 

Ξέρεις, τα όρια μεταξύ αποδόμησης της conceptual έννοιας και του game balancing / mechanics delimitation κ.ο.κ είναι μερικές φορές σκιώδη, ιδίως αν πρόκειται για massive project. Εξάλλου, πολλές φορές η υποκειμενική προσέγγιση καθορίζει και το βαθμό της εννοιώδους υποδοχής (και αποδοχής) ενός τίτλου.

 

Επιπρόσθετα, το conceptual gaming αποτελεί πολλές φορές παράγοντα μηδενικής βαρύτητας στην κρίση ενός gamer. Το μέλλον θα δείξει σίγουρα, απλώς θεωρώ γκροτέσκα την κριτική που ασκείται εξαιτίας της απόφασης έκδοσης ενός τίτλου σε κονσόλες, αν και ομολογουμένως έχει αποκρυσταλλωθεί στη συνείδηση πολλών ως PC franchise.

 

Δεν υπάρχει πρόθεση δηκτικότητας, απλά φρονώ πως πυλώνα αξιολόγησης αποτελεί η ποιότητα και όχι η πλατφόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

απλά φρονώ πως πυλώνα αξιολόγησης αποτελεί η ποιότητα και όχι η πλατφόρμα.

 

Λέω να το κάνω μπλουζάκι, μπορώ;

 

(και να βάλω μια κακάσχημη πάνω σε πλατφόρμα :Ο )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού λες και ήρθε το τέλος του pc gaming επειδή η blizzard θα βγάλει (αν θα βγάλει και όταν θα βγάλει version του d3 για κονσόλες).

Και κατά τη γνώμη μου, κακώς φτιάχνουμε κατηγορίες τύπου pc gaming + console gaming + smartphone gaming κτλ

Μακάρι όλα τα παιχνίδια να έπαιζαν σε όλες τι πιθανές πλατφόρμες και είναι κρίμα που δε γίνεται.

 

Και φυσικά, με όρους εμπορικούς και αγοράς, είναι δυνατόν μια εταιρεία να μη θέλει να διευρύνει το αγοραστικό κοινό της;! Ποιος ΔΕ θα το έκανε;

Η blizzard *προσπάθησε* και στο παρελθόν να φλερτάρει με τις κονσόλες (νομίζω το starcraft ghost προοριζόταν για κονσόλες αλλά το άφησε για κάποιους λόγους.

 

Για το WoW ας μη μιλήσουμε...ο καθένας έχει διαφορετική άποψη...

 

Μελλοντικά τι θα γίνει; Σαν τι να γίνει; Έχει ήδη γίνει γνωστό το πρόγραμμά τους μέχρι και το 2015 (ανεπίσημα βέβαια) και δε φαίνεται τίποτα για console game. ΑΝ είναι να γίνει κάτι θα γίνει με το titan project το οποίο είναι ακόμα άγνωστο αλλά είπαν ότι θα είναι νέο sci-fi ΜΜΟ-RPG, νέο franchise και όπως το βλέπω εγώ προορίζεται για PC και ίσως για κονσόλες, όπως και το d3... και αργούμε ακόμα.... οπότε μέχρι λοιπόν το 2016 έεεεεχουμε ακόμα καιρό. Το *προπύργιο* της blizzard θα κρατήσει γερά. Μετά το 2016 βλέεεεπουμε....

 

Δεν είδα κάποιο πανικό. Δεν είπε κανείς πως ακυρώνει το preorder του ή κάτι παρόμοιο.

To consolization σαν όρος είναι λάθος. Δεν είναι θέμα platform, αν και αντικειμενικά έχουν περιορισμούς οι κονσόλες, αλλά πως εδώ και κάποια χρόνια το target group της gaming βιομηχανίας έχει στραφεί σε πιο "casual" και "mainstream" gaming. Απλά ένας casual gamer δεν δίνει 1000€ για pc και επομένως οι κονσόλες βγάλαν το κακό όνομα. Δεν είμαι επομένως εναντίων του console game, απλά χρησιμοποιώ τον όρο consolization για να αναφερθώ σε εκτρώματα τύπου CoD.

 

Δεν έχω θέμα με το να βγάζει κάποιος dev ή publisher περισσότερα λεφτά, αρκεί να το κάνει αυτό με ποιότικους τίτλους και σωστό support του εκάστοτε platform. Π.χ. η Activision + Infinity Ward = doing it wrong τα τελευταία 4 χρόνια.

 

Για το WoW δεν έχω κάτι να πω. Δεν ασχολήθηκα ποτέ αλλά γνωρίζω το φαινόμενο σαν παρατηρητής. Όπως και το γεγονός πως πολλοί πιστοί θεωρούν πως το game έχει mainstreamοποιηθεί και το σιχαίνονται, άσχετα αν δεν μπορούν να το ξεκόψουν όλοι.

 

Δεν μπορώ να σου πω συγκεκριμένα τι θα χαλάσει ή αν θα χαλάσει όντως. Προσωπικά πιστεύω πως σιγά σιγά θα εγκαταλήψει το pc focused development, με αποτέλεσμα να χαθεί άλλος ένας dev με ποιότητα και προσοχή στα pc releases του. Βέβαια έχεις δίκαιο πως με το development time που έχει η Blizzard αυτό θα αργήσει. ;p

 

Ξέρεις, τα όρια μεταξύ αποδόμησης της conceptual έννοιας και του game balancing / mechanics delimitation κ.ο.κ είναι μερικές φορές σκιώδη, ιδίως αν πρόκειται για massive project. Εξάλλου, πολλές φορές η υποκειμενική προσέγγιση καθορίζει και το βαθμό της εννοιώδους υποδοχής (και αποδοχής) ενός τίτλου.

 

Επιπρόσθετα, το conceptual gaming αποτελεί πολλές φορές παράγοντα μηδενικής βαρύτητας στην κρίση ενός gamer. Το μέλλον θα δείξει σίγουρα, απλώς θεωρώ γκροτέσκα την κριτική που ασκείται εξαιτίας της απόφασης έκδοσης ενός τίτλου σε κονσόλες, αν και ομολογουμένως έχει αποκρυσταλλωθεί στη συνείδηση πολλών ως PC franchise.

 

Δεν υπάρχει πρόθεση δηκτικότητας, απλά φρονώ πως πυλώνα αξιολόγησης αποτελεί η ποιότητα και όχι η πλατφόρμα.

 

Ι would have your children if that was physically possible.

Η αλήθεια είναι πως τα περισσότερα console games, ακόμα και τα αντίστοιχα τους pc ports, δεν είναι άσχημα από άποψη ποιότητας αλλά ουσίας. Όπως ανέφερα και παραπάνω ο στόχος δεν είναι η κονσόλες λόγω πλατφόρμας αλλά λόγο νοοτροπίας σχεδιασμού των games.

 

Η συζήτηση ξεφεύγει βέβαια από το diablo και καλύτερα να μην κάνουμε derail το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ειναι καλυτερος ο χειρισμος στην κονσολα; Απο ποτε δηλαδη; Εγω οτι παιχνιδι επαιξα σε κονσολα τετοιου ειδους, ειχα προβληματα στο χειρισμο παντα... Ποντικι - Πληκτρολογιο ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hey guys....

Εγω απλα εχω χασει το ενδιαφερον μου για το Diablo 3 κ αυτο πρωτον απτην απαραδεκτη αργοπορια του...εφτασα 26 χρονων κ δεν θυμαμαι καν ποτε το εκανε announcement η blizzard κ δευτερον επειδη λατρευω τα Diablo 1-2 κ δεν δεχομαι καν να το παιξω ετσι οπως το καταντησαν πλεον...οσοι επαιξαν την beta αλλα κ παρακολουθουν σοβαρα το gaming δεν μπορει να τους αρεσε αυτο το πραγμα...μοιαζει με καρτουν η ολη κατασταση με παιδικα γραφικα κ βαση στο online part μονο...τωρα για την μεταφορα του στις κονσολες αν κ παιζω κ σε xbox κ σε Play 3 δεν θα ηθελα να παιξω Diablo σε κονσολα thanks...

 

just my 2 cents though....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα υπάρχει μια τάση στα games σαν να λείπουν πράγματα. Πλέον δε μπορείς να μαζευτείς με μια παρέα και να παίξεις κάτι με παρέα στην ΙΔΙΑ οθόνη, εκτός και αν παίξεις κάτι σε PRO, FIFA κ.ο.κ. Επίσης δε λέω καλό το multiplayer κομμάτι, αλλά καμιά φορά θες απλά να κάτσεις και να παίξεις ένα παιχνίδι μόνος σου. Αυτό μεταφέρεται και στα MMO. Ειδικά παιχνίδια που βγαίναν παραδοσιακά σε PC σταματάν εντελώς γιατί βγαίνει το αντίστοιχο MMO π.χ. KOTOR, Warcraft. Έχω παίξει διάφορα MMO και κάποια ήταν πολύ ενδιαφέροντα, αλλά αντικειμενικά δε μπορεί ένα τέτοιο παιχνίδι να ανανεωθεί από ένα patch όσο από ένα νέο τίτλο της σειράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα υπάρχει μια τάση στα games σαν να λείπουν πράγματα. Πλέον δεν μπορείς να μαζευτείς με μια παρέα και να παίξεις κάτι με παρέα στην ΙΔΙΑ οθόνη, εκτός και αν παίξεις κάτι σε PRO, FIFA κ.ο.κ.

Νομιζω οτι εχεις πιασει ακριβως το κεντρο του προβληματος. Δεν θα ξεχασω ποτε οτι παιχνιδια οπως τo Baldurs Gate και το Planescape Torment (για να μην πω Eye of the Beholder και φανει οτι ειμαι παππους)τα παιζαμε παρεα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...