Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 thread, προβληματα και αποριες


pabou13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα

εχω εναν υπολογιστη με τα εξης:

asus rampage II extreme

intel core i7 930 (O.C.)

3X2gb ram Corsair DOMINATOR GT

geforce GTX 275

και εχω πανω στον υπολογιστη 4 δισκους

1 140gb @10000rpm(εδω εχω τωρα το λειτουργικο)

2 500GB @7200

1 1TB @7200

σκοπος μου μετα την αγορα του ssd ειναι να βγαλω απο τον υπολογιστη τον 140αρη και να βαλω τον ssd στην θεση του οπου και θα εγκαταστησω και το λειτουργικο μου

αλλα εχω καποιες αποριες

οταν θα παρω τον ssd τι κανω;

 

1) απλα βγαζω τον 140αρη, βαζω τον ssd κανω απο το bios τον υπολογιστη να bootαρει απο εκει και τον κανω με τον κανονικο τροπο format και περναω στον ssd το λειτουργικο;πρεπει να κανω αλλες ρυθμισεις/αλλαγες στο bios;

 

2) πρεπει πριν κανω αυτο να συνδεσω τον ssd ενω εχω πανω τον 140 να λειτουργισω τον υπολογιστη και να κανω κατι;

 

3) αφου κανω το format και ο yπολογιστης λειτουργει με λειτουργικο περασμενο στον ssd μετα απλα κανω τις ρυθμισεις που εχει ποσταρει στο sticky topic ο liopyr; Link

 

4) με το hardware που εχω ο ssd θα λειτουργει κανονικά η' θα εχω απολειες σε ταχύτητα;

 

5) μετα την αγορα του ssd, θα εχω στον ssd mono λειτουργικο συστημα και προγραμματα και στους αλλους σκληρους δεδομενα(ταινιες,μουσικη, κτλ) θα εχω καποιο προβλημα;

 

6) ειδα οτι καποιοι ssd εχουν καποια προβληματαα τα οποια λυνονται με firmware update... για να το κανω αυτο απλα αφου εχω περασει το λειτουργικο στον ssd εγκαθιστω το SSD magician στον υπολογιστη και κανω την αναβαθμιση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 276
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Αυτό ακριβώς κάνεις αφού όμως πρώτα γυρίσεις στο Bios σε AHCI mode. Καλό θα ήταν βέβαια να αποσυνδέσεις τους άλλους δίσκους, να αφήσεις πάνω μόνον τον SSD και να ξεκινήσεις κανονικά την διαδικασία του format.

 

2)Να ελέγξεις το firmware του SSD και να του περάσεις το τελευταίο πριν τον βάλεις σαν κύριο και του περάσεις το λειτουργικό.

 

3)Ακριβώς, αλλά αν πάρεις τον Samsung 830 εγκαθιστάς το SSD Magician που τον συνοδεύει και όλα τα tweaks γίνονται μέσα από αυτό.

 

4)Κανονικότατα θα λειτουργεί σε SATA3 θύρα. Σε SATA2 θα έχει σαφώς μειωμένη απόδοση αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτή θα είναι ορατή στο μάτι.

 

5)Τι πρόβλημα να έχεις? Αυτός ακριβώς είναι ο πιο σωστός τρόπος λειτουργίας και χρήσης του SSD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αυτό ακριβώς κάνεις αφού όμως πρώτα γυρίσεις στο Bios σε AHCI mode. Καλό θα ήταν βέβαια να αποσυνδέσεις τους άλλους δίσκους, να αφήσεις πάνω μόνον τον SSD και να ξεκινήσεις κανονικά την διαδικασία του format.

 

2)Να ελέγξεις το firmware του SSD και να του περάσεις το τελευταίο πριν τον βάλεις σαν κύριο και του περάσεις το λειτουργικό.

 

3)Ακριβώς, αλλά αν πάρεις τον Samsung 830 εγκαθιστάς το SSD Magician που τον συνοδεύει και όλα τα tweaks γίνονται μέσα από αυτό.

 

4)Κανονικότατα θα λειτουργεί σε SATA3 θύρα. Σε SATA2 θα έχει σαφώς μειωμένη απόδοση αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο αυτή θα είναι ορατή στο μάτι.

 

5)Τι πρόβλημα να έχεις? Αυτός ακριβώς είναι ο πιο σωστός τρόπος λειτουργίας και χρήσης του SSD...

σε ευχαριστω παρα πολυ για την αμμεση απαντηση!!!

1) πως γυρναω το Bios σε AHCI mode; οκ θα αποσυνδεσω τους αλλους σκληρους, μετα απλα τους ξανασυνδεω και ολα καλα σωστα;

2) αφoυ συνδεσω στον υπολογιστη τον ssd πως ελενχω πιο firmware εχει; το νεο firmware πως το περναω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ψάξτο λίγο στις επιλογές του Bios κάπου θα έχει IDE mode και θα το γυρίσεις σε AHCI.

Mόλις ολοκληρώσεις κλείνεις το pc συνδέεις πάλι τους δίσκους σου πάνω, bootάρεις και όλα καλά. Λογικά θα σου ζητήσει άλλη μια φορά επανεκκίνηση.

 

2)Μπορείς να τρέξεις π.χ. το Crystal Disk Info που σου δίνει όλες τις πληροφορίες για τους δίσκους του συστήματός σου (Θερμοκρασία, Health ΚΑΙ firmware).

 

Αν χρειστεί να περάσεις πιο πρόσφατο F/W υα ακολουθήσεις ΠΙΣΤΑ και ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες που σου δίνει στο site του ο κατασκευαστής του SSD...

 

Ποιον SSD θα αγοράσεις? Τις περισσότερες φορές πάντως φοράνε το τελευταίο firmware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Ψάξτο λίγο στις επιλογές του Bios κάπου θα έχει IDE mode και θα το γυρίσεις σε AHCI.

Mόλις ολοκληρώσεις κλείνεις το pc συνδέεις πάλι τους δίσκους σου πάνω, bootάρεις και όλα καλά. Λογικά θα σου ζητήσει άλλη μια φορά επανεκκίνηση.

 

2)Μπορείς να τρέξεις π.χ. το Crystal Disk Info που σου δίνει όλες τις πληροφορίες για τους δίσκους του συστήματός σου (Θερμοκρασία, Health ΚΑΙ firmware).

 

Αν χρειστεί να περάσεις πιο πρόσφατο F/W υα ακολουθήσεις ΠΙΣΤΑ και ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ τις οδηγίες που σου δίνει στο site του ο κατασκευαστής του SSD...

 

Ποιον SSD θα αγοράσεις? Τις περισσότερες φορές πάντως φοράνε το τελευταίο firmware...

απο οσα διαβάζω αποφάσισα να πάρω τον sasmung 830

απλά είδα και σε ενα προηγούμενο θεμα οτι έβγαλαν update πριν λίγες μερες οποτε ισως χρειαστεί να το κανω εγω,

μπορεις να μου δωσεις ενα link με οδηγιες για firmware update σε αυτον τον ssd; ψαχνω στο ιντερνετ αλλα δεν βρισκω κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τις καλύτερες επιλογές ο Samsung και με το καλύτερο συνοδευτικό software (SSD Magician) όπως έγραψα και προηγουμένως.

 

Έχει ανοιχτεί θέμα ειδικά για τους Samsung 830 series εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/topic/433024-samsung-830-thread-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82/

 

Ρίξε μια ματιά και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

 

Support, Manual και οδηγίες για τον δίσκο εδώ:

 

http://www.samsung.com/us/support/owners/product/MZ-7PC128N/AM

 

 

Edit: Με πρόλαβαν οι mods και σε έβαλαν ήδη στο σωστό thread!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τις καλύτερες επιλογές ο Samsung και με το καλύτερο συνοδευτικό software (SSD Magician) όπως έγραψα και προηγουμένως.

 

Έχει ανοιχτεί θέμα ειδικά για τους Samsung 830 series εδώ:

 

http://www.insomnia.gr/topic/433024-samsung-830-thread-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B5%CF%82/

 

Ρίξε μια ματιά και θα σου λυθούν πολλές απορίες.

 

Support, Manual και οδηγίες για τον δίσκο εδώ:

 

http://www.samsung.com/us/support/owners/product/MZ-7PC128N/AM

 

 

Edit: Με πρόλαβαν οι mods και σε έβαλαν ήδη στο σωστό thread!

και παλι σε ευχαριστω πολυ!!!

και συγνωμη για το περιττο τοπικ

μια τελευταια απορια εχω...διαβασα το θεμα αλλα μπερδευτικα σε οτι εχει σχεση με το firmware update

μπορεις να μου δωσεις ενα μικρο guide για το πως θα το κανω;(για να το κανω θα συνδεσω πανω τον ssd ως δευτερο σκληρο)

βλεπω οτι μια λυση ειναι να βαλω τον ssd σαν δευτεριο σκληρο και να κανω ενα bootable cd με με το tool της Samsung

1 που μπορω να βρω αυτο το με το tool ; ποιο ειναι;

2 αφου κανω το cd απλα το βαζω στον υπολογιστη το τρεχω και γινετεαι το updαte;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συνδέεις σαν δεύτερο, εγκαθιστάς το SSD Magician και πηγαίνεις εκεί που λέει F/W update.

 

Όπως σου ξαναείπα λογικά δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα γιατί κατά 99% ο δίσκος θα φοράει το πιο πρόσφατο F/W (ver.CXM03B1Q) το οποίο κυκλοφορεί από τον Γενάρη και όχι εδώ και μερικές μέρες που ανέφερες πιο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον συνδέεις σαν δεύτερο, εγκαθιστάς το SSD Magician και πηγαίνεις εκεί που λέει F/W update.

 

Όπως σου ξαναείπα λογικά δεν θα χρειαστεί να κάνεις τίποτα γιατί κατά 99% ο δίσκος θα φοράει το πιο πρόσφατο F/W (ver.CXM03B1Q) το οποίο κυκλοφορεί από τον Γενάρη και όχι εδώ και μερικές μέρες που ανέφερες πιο πάνω...

χαχαχα

επειδη το διαβασα εγω τωρα υπεθεσα οτι βγηκε και τωρα χαχαχα

καλα λες...ωραια!! τον αγορασω τα κανω ολα οπως ειπαμε και αν εχω προβλημα σε ενοχλω ξανα !!

και παλι να εισαι καλα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν και sata III τότε θα ήταν ακόμα καλύτερες.

Καλορίζικος ;)

Ευχαριστώ ^_^

Περιμένω να βγει το νέο thinkpad T430-U, με ivy, sata3 κτλ Εως τότε υπομονή. Μια χαρά είναι και το Τ400, αν και το νιώθω λίγο το μπουκαλάκι του cpu ακόμα και σε office προγράμματα (ειδικά στο publisher) και σε λοιπά adobe (illustrator, photoshop κτλ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...