Προς το περιεχόμενο

δωρεαν μεταπτυχιακα στν ελλαδα


redplanet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν δωρεαν μεταπτυχιακα στν ελλαδα(για πληροφορικη σγκεκριμενα? Χερω μονο το πανεπιστημιο σην κερκυρα που εχει δωρεαν μεταπτυχιακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Γνωρίζει κάνεις πόσο κυμαίνετε το κόστος ενός μεταπτυχιακού στο πανεπιστήμιο των Ιωαννίνων?

[/quo

 

 

 

Κάποια μεταπτυχιακά στα οικονομικά τουλάχιστον στα Ιωάννινα είναι δωρεάν... Και εγώ για μετάπτυχιακό ψάχνω στα οικονομικά όπως καταλαβαίνετε αλλά είναι όλα πανάκριβα... Υπάρχει κάποιος να μου προτίνει κάτι πιο οικονομικό που να αξίζει? Γιατί τέτοιες εποχές δεν είναι καιρός να ξοδεύουμε. Ευχαριστώωω πολύυυυυυυυυυυ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αρκετα μεταπτυχιακα που ειναι δωρεαν ή με ελαχιστο κοστος,αλλα και για αυτο το λογο θα ειναι και πιο δυσκολο να μπεις γιατι θα υπαρχει μεγαλη προσφορα φοιτητων.Εχεις μπει στα site των Πανεπιστημιων που σε ενδιαφερουν?Εκει θα λενε για κοστος κτλ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα αν σας ενδιαφέρει για εξωτερικό (ναι το θέμα λέει για Ελλάδα απλά δίνω το tip για όποιον ενδιαφέρεται) στην Σουηδία παίζουν αρκετά δωρεάν μεταπτυχιακά απ' όσο γνωρίζω. Επιπλέον το ίδιο ισχύει και για άλλες χώρες της ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Φαινεται οτι πλησιαζει η ωρα των αρκετων επιλογων για δωρεαν μεταπτυχιακα, και στην Ελλαδα.

Το θεμα ειναι βεβαια, αν θα τηρουνται γενικοτερα κριτηρια ας πουμε ακαδημαικου ή επαγγελματικου περιεχομενου,

ή θα δινετε προσβαση σε δωρεαν μεταπτυχιακα σε ελληνικα εκπαιδευτικα ιδρυματα,

με μονο αποκλειστικο κριτηριο την φορολογικη δηλωση...

αν το πανε ετσι...παλι στρεβλωσεις και αδικοι αποκλεισμοι θα υπαρχουν....

 

Δειτε εδω τις νεες εξελιξεις περι δωρεαν μεταπτυχιακων που προβλεπονται στο νεο σχέδιο νόμου

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/paideia/sxedio-nomoy-epanafora-asuloy-kai-dwrean-metaptyxiaka.4701412.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ή θα δινετε προσβαση σε δωρεαν μεταπτυχιακα σε ελληνικα εκπαιδευτικα ιδρυματα,

με μονο αποκλειστικο κριτηριο την φορολογικη δηλωση...

αν το πανε ετσι...παλι στρεβλωσεις και αδικοι αποκλεισμοι θα υπαρχουν....

 

 

 

δεν καταλαβαίνω το προβληματισμό σου, σε δωρεάν πμσ τι σχέση έχει η φορολογική σου δήλωση;

 

σε ένα επί πληρωμή πάντως σίγουρα παίζει ρόλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαίνω το προβληματισμό σου, σε δωρεάν πμσ τι σχέση έχει η φορολογική σου δήλωση;

 

σε ένα επί πληρωμή πάντως σίγουρα παίζει ρόλο..

 

Φιλε, φτωχος κι εγω(οπως η μιση Ελλαδα), αλλα δεν με λες και αφραγκο.

Αν βαλουν ΜΟΝΟ εισοδηματικα κριτηρια στην εισαγωγη για τα δωρεαν μεταπτυχιακα (γιατι αδυνατον να δεχθουν ως εισακτεους ολους τους ενδιαφερομενους), τοτε την πατησα, δεν μπορω να παρω κι εγω δωρεαν μεταπτυχιακο.

Καταλαβες τωρα τον συλλογισμο με τη φορολογικη δηλωση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα αν σας ενδιαφέρει για εξωτερικό (ναι το θέμα λέει για Ελλάδα απλά δίνω το tip για όποιον ενδιαφέρεται) στην Σουηδία παίζουν αρκετά δωρεάν μεταπτυχιακά απ' όσο γνωρίζω. Επιπλέον το ίδιο ισχύει και για άλλες χώρες της ΕΕ.

δώσε ένα λινκ για Σουηδία
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε, φτωχος κι εγω(οπως η μιση Ελλαδα), αλλα δεν με λες και αφραγκο.

Αν βαλουν ΜΟΝΟ εισοδηματικα κριτηρια στην εισαγωγη για τα δωρεαν μεταπτυχιακα (γιατι αδυνατον να δεχθουν ως εισακτεους ολους τους ενδιαφερομενους), τοτε την πατησα, δεν μπορω να παρω κι εγω δωρεαν μεταπτυχιακο.

Καταλαβες τωρα τον συλλογισμο με τη φορολογικη δηλωση;

εννοείς ότι θα παίρνουν τους πιο φτωχούς; για ποιο λόγο να κάνουν κάτι τέτοιο;

 

αν είναι δωρεάν το προφανές δεν είναι να παίρνουν απλά αυτόν που έχει τον καλύτερο βαθμό; πράγμα που αν δε κάνω λάθος συμβαίνει άλλωστε στα ήδη δωρεάν μεταπτυχιακά; 

 

εγώ πάντως όταν θέλησα να κάνω μεταπτυχιακό (επί πληρωμή) για να είμαι ειλικρινής μου τα μάσαγαν κάποιοι καθηγητές, παρόλα αυτά έκανα  την αίτηση μου και ήμουν στους επιλαχόντες, δεν με επέλεξαν με τη μία.. οπότε είπα οκ δε με παίρνουν τι να κάνουμε, η ζωή συνεχίζεται

 

κάποια στιγμή με πήραν γιατί προφανώς κάποιοι δεν είχαν το μαρούλι, μου λένε θέλεις; (κάνε τη κατάθεση μέχρι τότε έαν θέλεις) οπότε λόγω οικονομικής δυνατότητας μπόρεσα να το πληρώσω και να το παρακολουθήσω

 

μάλιστα θυμάμαι έναν καθηγητής με τον οποίο τα λέγαμε λίγο πιο "έξω από τα δόντια" να μου λέει ότι ήμουν αδύναμος για το μεταπτυχιακό και μου έλεγε ότι δεν με ήθελε απ'έξω απ'έξω   :lol: (και όντως είχα κάποιο ζόρι, αλλά τεσπά προσπάθησα και το έβγαλα, αλλά αυτός αν ήταν αποκλειστικά στο χέρι του δε θα έμπαινα καν) και γυρνάω και του λέω ναι κύριε τάδε αλλά εγώ είχα το μαρούλι και εσείς θέλετε μαρούλι, τι να γίνει;

αυτή τη στιγμή όπως έχει το πράγμα ο περισσότερος κόσμος ζορίζεται

 

τι θέλω να πω; δε με χάλασε εμένα προσωπικά βεβαίως που μου περίσσευαν κάποια χρήματα σε σχέση με άλλους και έκανα αυτό που ήθελα, από την άλλη γνωρίζω αρκετά άξια άτομα και ίσως πολύ πιο άξια από μένα σε ακαδημαϊκό τουλάχιστον επίπεδο που δεν έχουν τη δυνατότητα για κάτι τέτοιο

 

οπότε το δωρεάν του πράγματος είναι πιο δίκαιο.. το ότι μπορεί να έχει διάφορα αρνητικά όπως ότι θα πέσει το επίπεδο των παρεχομένων υπηρεσιών (μιας και πιστεύω ότι οι καθηγητές υπολογίζουν πολύ στα λεφτά που παίρνουν από τα μεταπτυχιακά ) είναι ένα πρόβλημα, αλλά είναι και ευθύνη του κράτους να διασφαλίσει ότι δε θα συμβεί κάτι τέτοιο 

 

ΥΓ έτσι κι αλλιώς οι σπουδές είναι κάτι που για να κάνεις απερίσπαστος θες μια οικονομική άνεση, αλλά το δωρεάν και το δημόσιο φροντίζει μέχρι ένα επίπεδο πάντα να εξαλείφει αυτές τις οικονομικές διαφορές μεταξύ των μαθητών/φοιτητών και αυτό είναι καλό αν το καλοσκεφτείς, γιατί δίνει ευκαιρίες σε περισσότερους ανθρώπους ανεξαρτήτως από το πόσο καλά τα πήγαν οι γονείς τους οι ή παππούδες τους στο παρελθόν.. 

το ότι τα μεταπτυχιακά στη χώρα μας λειτουργούν σε ένα παράξενο καθεστώς που είναι δημόσιο, αλλά έχει και τα χαρακτηριστικά της ιδιωτικής εκπαίδευσης το βρίσκω και κάπως παράλογο να πω την αλήθεια.. από την άλλη αυτό δίνει κάποια κίνητρα στο διδακτικό προσωπικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερα αν σας ενδιαφέρει για εξωτερικό (ναι το θέμα λέει για Ελλάδα απλά δίνω το tip για όποιον ενδιαφέρεται) στην Σουηδία παίζουν ΜΟΝΟ* δωρεάν μεταπτυχιακά απ' όσο γνωρίζω. 

 

*για πολίτες EU/EEA

 

FIXED

 

δώσε ένα λινκ για Σουηδία

 

https://www.universityadmissions.se/intl/start

 

 

 

 

Η "στρέβλωση" (στην οποία αναφέρεται καταλαβαίνω ο φίλος παραπάνω) που εισέρχεται όταν υπάρχουν πολλά πράγματα που εξαρτόνται από οικονομικά κριτήρια είναι να αδικείται ή σε κάθε περίπτωση να αποθαρρύνεται κάποιος που βρίσκεται λίγο πάνω από αυτό που θεωρείται "φτωχός"

 

πχ αν "κόβεις" από μια σειρά κοινωνικές παροχές ή προγράμματα (πχ κοινωνικός τουρισμός, μοριοδοτήσεις σε πανεπιστήμια, επιδόματα θέρμανσης ή ότι άλλο) κάποιον που βγάζει 800 ευρώ τον μήνα (ή ένα ζευγάρι με πάνω από 1600) μια οικογένεια που βγάζει ... ουσιαστικά είναι σαν να κάνεις "ισοδύναμη μείωση" σε κάποιον που βγάζει 700 αλλά μπορεί να δουλέψει αλλού/περισσότερο για 900.

 

Πέρα από την επίπτωση στον καθένα, αυτό, αθροιζόμενο, φυσικά απότελεί και αντικίνητρο για συνολίκη αυξηση της παραγωγικότητας του συνόλου.

 

Αν πχ μια οικογένεια βγάζει 1500 ευρώ το μήνα και έχει δικαίωμα δωρεάν μεταπτυχιακού του παιδιού της (ή έστω μιας γεναίας έκπτωσης) για πιο λόγο να προσπαθήσει να βγάλει 2000 αν αυτό της κοστίσει κοστίσει την παροχή αυτή (τουλάχιστον για τα χρόνια αυτά που το παιδί θέλει να κάνει το μεταπτυχιακό). Μια άλλη λογική θα ήταν να μοριοδοτείται μια οικογένεια που κατάφερε να αυξήσει το εισόδημα της, ή πχ μπήκε και το 2ο μέλος της οικογένειας στην αγορά εργασίας ή που έκανε άλλο παιδί Χ χρόνια πριν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, άμα είναι να παίρνεις "μόρια" λόγω φτωχολογιάς τότε πάμε όντως σε πολύ στρεβλή κατάσταση, δεν το πρόσεξα ότι σκοπεύεται κάτι τέτοιο

 

αυτά είναι ανούσιοι κομπλεξισμοί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α, άμα είναι να παίρνεις "μόρια" λόγω φτωχολογιάς τότε πάμε όντως σε πολύ στρεβλή κατάσταση, δεν το πρόσεξα ότι σκοπεύεται κάτι τέτοιο

 

αυτά είναι ανούσιοι κομπλεξισμοί 

 

Να σημειώσω ότι δε διάβασα το άρθρο ... αυτό που έγραψα είναι αυτό που κατάλαβα ότι εννοεί ο φίλος παραπάνω, όχι αν ισχύει ή όχι.

 

Θα υπέθετα ότι ισχύει γιατί κάτι τέτοια "πουλάνε" στην Ελλάδα, ιδιαίτερα τώρα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...