Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στη Σκωτία


Joanna000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται παιδια!σκοπευω και εγω να φυγω και εχω καποιες αποριες!

Αρχικα στο ucas πληρωνεισ την αιτηση σου η ειναι δωρεαν?

Δευτερον αν δεν εχεις καλο βαθμο απολητηριου αλλα πτυχιο απο ιεκ για παραδειγμα γινεσαι δεκτος στα πανεπιστημια?

Ευχαριστω και αναμενω τισ απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Χαιρεται παιδια!σκοπευω και εγω να φυγω και εχω καποιες αποριες!

Αρχικα στο ucas πληρωνεισ την αιτηση σου η ειναι δωρεαν?

Δευτερον αν δεν εχεις καλο βαθμο απολητηριου αλλα πτυχιο απο ιεκ για παραδειγμα γινεσαι δεκτος στα πανεπιστημια?

Ευχαριστω και αναμενω τισ απαντησεις σας!

 

Καλησπερα  konstan_sp, και συγνωμη για την καθυστερηση. Στο ucas νομιζω οτι πληρωνεις τα παντα και ειναι και ακριβα αν θυμαμαι καλα. Νομιζω οτι πρεπει να εχεις ενα 15 μεσο ορο βαθμο απολυτηριου για να σε δεχτουν σε πανεπιστημια αλλα δεν θυμαμαι καλα..ισως να παιζει και ρολο το πανεπιστημιο.. Επισης δεν γνωριζω για το πτυχιο απο Ι.Ε.Κ. αλλα λογικα γινεσε δεκτος,γιατι να μην γινεσε? Θεωρω οτι θα μπορουσες να απευθυνθεις σε καθηγητες ή καθηγητες  φροννιστηριων ξενων γλωσσων αν εχεις καποιο και ισως να σε βοηθουσαν αυτοι.

 

Τελικα, εφυγες που ελεγες? :-)

 

Και τι γινεται αν δε δωσεις πανελληνιες ?

Γεια σου Pianomusic, νομιζω εξαρταται απο τα πανεπιστημια αυτο. Πρεπει να το κοιταξεις.Δεν ειμαι σιγουρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενδιαφέρομαι και εγώ να φύγω σκωτία για διατροφολογία. Έχω μερικές ερωτήσεις όμως.

-ούτε εγώ θα δώσω πανελλήνιες, υπάρχει πρόβλημα?

-επίσης είμαι τεχν κατεύθυνση και στη διατροφολογία χρειάζομαι πολύ χημεία, θα έχω πρόβλημα ή στα μαθαίνουν όλα από το 0 στο πανεπιστήμιο?

-τέλος, με μέσο όρο 15-16 απολυτήριο και ένα καλό βαθμό toefl περνάω σε καλά πανεπιστήμια? (δεν μιλάω επιπέδου harvard) :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα περισσοτερα καλα πανεπιστημια της Σκωτιας ζητανε A levels ή αλλιως απολυτηριου Λυκειου 17-17,5 και πανω μαζι με πανελληνιες ομως.

Τα A-levels τι στο καλο ειναι ? και πως τα αποκτας ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Έπεσε το μάτι μου σε αυτό:

http://www.strath.ac.uk/undergraduatecourses/engineering/mengmechanicalengineeringwithinternationalstudy/#top

 

Τα "MEng" προγράμματα σπουδών αν και "master" σ'όλο το UK (μπορεί και αλλού) υπάγονται στα "Undergraduate courses" (προπτυχιακά)...

 

Δηλαδή όταν λέτε ότι "στη Σκωτία τα προπτυχιακά προγράμματα είναι δωρεάν" θα μπορούσε κανείς να μπει στο πιο πάνω πρόγραμμα και να πάρει πτυχίο τζάμπα από το σπίτι του;;;

 

Αν είναι έτσι γιατί να κάτσει να δώσει εξετάσεις και να μπει στα έξοδα για να περάσει σε Greek πολυτεχνείο π.χ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω κάπου να λέει δωρεάν.

 

http://www.strath.ac.uk/media/ps/registry/fees/Home_ENG_Tuition_Fees_2013-14_for_publication_24_June_2013.pdf

 

Επίσης

Δεν βάζεις μέσα στον συλλογισμό σου τα αεροπορικα εισιτήρια για τις εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δωρεάν δεν είναι "στα χαρτία"...απλά ως Ευρωπαίος πολίτης το πρώτο πτυχίο (άρα "undergraduate") στη Σκωτία χρηματοδοτείται εξ'ολοκλήρου (ότι έχει να κάνει με tuition fees) από τον SAAS!

Το αν εμπίπτουν τα distance courses στα "χρηματοδοτούμενα" λογικά μόνο από τον SAAS μπορούν να μας το ξεκαθαρίσουν!

 

Προσωπικά πτυχιούχος είμαι δεν είναι ότι ενδιαφέρομαι,αλλά έχει μεγάλο ενδιαφέρον καθ'ότι ΑΝ όντως είναι δωρεάν ένα τέτοιο δίπλωμα (καλύτερο από Ε.Μ.Π. κ.λπ.) και η εκπαιδευτική διαδικασία στηρίζεται σε λογισμικό αιχμής (όχι mail και παπαριές) τότε δεν υπάρχει κανένας απολύτος λόγος να σπουδάσει κανείς μηχανικός π.χ. σε Ελληνικό πολυτεχνείο ή Τ.Ε.Ι.,πόσο μάλλον να ξεσπιτωθεί κιόλας!

 

Υ.Γ. Σιγά τα αεροπορικά,με easy και ryan ένα κατοστάρικο το πολύ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A: κατοσταρικο Χ πλήθος εξετάσεων.

Β: αν δεν αντίστοιχο πτυχίο στο ΕΑΠ, δεν πρόκειται να αναγνωριστεί.

Γ: τεχνολογίες τύπου blackboard and turnitin, ειναι μόνο η αρχή για Αγγλία.

Δ: μάλλον σαν visiting θα σας έχουν...

 

 

Tuition fees - EU Students

Full-time undergraduate (intending on graduating) New students from the EU commencing a course of undergraduate study in September with the intention of graduating from the University of Strathclyde should submit an application form to the Student Awards Agency for Scotland (SAAS) for payment of their tuition fees to Strathclyde. SAAS will assess each application on an individual basis.

Note: Unlike UK students, EU students are not generally eligible to apply for a student loan to assist with their living costs.

 

Visiting undergraduate (non-graduating, receiving credits)

Visiting EU nationals applying to the University on a non-graduating basis are required to pay tuition fees for their study period at Strathclyde. Students coming for one semester will be required to pay approximately 50% of this fee depending on how many credits they are taking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνατε ομως οτι μπορει να τα παρεχει η Σκωτια τα διδακτρα δωρεαν, αλλα το κοστος ζωης ειναι παλι ακριβο. Που θα μεινεις, τι θα τρως κλπ. που θα χρειαστεινα δουλευεις κιολας.
* Μηπως γνωριζει καποιος σχετικα με "ενδυματολογια" για μεταπτυχιακα?? Η πρακτικη ισως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Β: αν δεν αντίστοιχο πτυχίο στο ΕΑΠ, δεν πρόκειται να αναγνωριστεί.

 

Δ: μάλλον σαν visiting θα σας έχουν...

 

 

Tuition fees - EU Students

Full-time undergraduate (intending on graduating) New students from the EU commencing a course of undergraduate study in September with the intention of graduating from the University of Strathclyde should submit an application form to the Student Awards Agency for Scotland (SAAS) for payment of their tuition fees to Strathclyde. SAAS will assess each application on an individual basis.

Note: Unlike UK students, EU students are not generally eligible to apply for a student loan to assist with their living costs.

 

Visiting undergraduate (non-graduating, receiving credits)

Visiting EU nationals applying to the University on a non-graduating basis are required to pay tuition fees for their study period at Strathclyde. Students coming for one semester will be required to pay approximately 50% of this fee depending on how many credits they are taking.

Δηλαδή μας λες ότι έρχονται π.χ. δύο τύποι με το ΙΔΙΟ πτυχίο από Σκωτία,που το απέκτησαν ο μεν πρώτος μέσω full-time course και ο δεύτερος μέσω distance course και θα πούνε στην Ελλάδα στον δεύτερο "ααα το Ε.Α.Π. δεν έχει αντίστοιχο πρόγραμμα,λυπούμαστε";!

Όχι ότι εδώ δεν τους έχω ικανούς να είναι τόσο ταγαρόβλαχοι,αλλά αυτό που περιγράφεις είναι πολύ κουλό ακόμη και για τη Μπανανία...

 

Επίσης,αφού undergraduate course (BSc,MSc,MEng κ.λπ.) είναι και το distance course (το μόνο που αλλάζει από το κλασικό "full-time" είναι ο τρόπος διδασκαλίας) σύμφωνα με αυτό σου το link τα προγράμματα αυτά χρηματοδοτούνται το ίδιο με τα "full-time"!

Τι είναι αυτά τα "visitng" και τι σχέση έχουν μ'αυτό που λέμε εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...