Προς το περιεχόμενο

Σπουδές στη Σκωτία


Joanna000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

B; Γιατί δεν μπαίνεις στον ΔΟΑΤΑΠ; hint: κοιτάς στα αριστερά...

 

Δ: αν έκανες full time course θα εκείνες στην σκωτια 3000+10000 (tuition+living expenses. So η ερώτηση ειναι η εξής:

 

Τι ειναι πιο πιθανό να γίνει

1: να σου κάνει μια έκπτωση η σκωτια απο τα 13000 στα 10000

2: να σου κανει μια έκπτωση η σκωτια απο το 13000 στα 0 με αποτέλεσμα να μην προσφέρεις τίποτα στο σκωτσεζικο GDP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

B; Γιατί δεν μπαίνεις στον ΔΟΑΤΑΠ; hint: κοιτάς στα αριστερά...

 

Δ: αν έκανες full time course θα εκείνες στην σκωτια 3000+10000 (tuition+living expenses. So η ερώτηση ειναι η εξής:

 

Τι ειναι πιο πιθανό να γίνει

1: να σου κάνει μια έκπτωση η σκωτια απο τα 13000 στα 10000

2: να σου κανει μια έκπτωση η σκωτια απο το 13000 στα 0 με αποτέλεσμα να μην προσφέρεις τίποτα στο σκωτσεζικο GDP;

Β. Αφενός γιατί όπως σου είπα δεν ενδιαφέρομαι για enrollment...αφετέρου τι να μας πει ο ΔΟΑΤΑΠ;1+1 κάνουν 2 νομίζω,όχι 5...

 

Δ. Με "πιθανότητες" δε γίνεται διάλογος εξαγωγής συμπερασμάτων...

Μήπως η Σκωτία με το που σου δίνει την υποτροφία σε υποχρεώνει να μένεις και "Χ" μέρες εντός των συνόρων της για να κάνεις "κατανάλωση" και σε αντίθετη περίπτωση σε καταγγέλλει στην Interpol; :-D

Θα μου πεις,"μπορεί",ποιος ξέρει...η προϋπόθεση αν δε κάνω λάθος είναι μια,να είσαι Ευρωπαίος (πλην Άγγλος και Ουαλός)...αν υπάρχουν και άλλες προϋποθέσεις καλό θα ήταν να τις διερευνήσουμε!

http://www.saas.gov.uk/full_time/ug/eu/eligibility.htm

Πρόσεξε,το "full-time" που γράφει εδώ δε σημαίνει "με φυσική παρουσία/χωρίς φυσική παρουσία" αλλά "full-time/part-time" (δηλαδή αν τελειώσεις σε 4 χρόνια ή 6-8 π.χ.)...και τα "distance" courses ως "full-time" λογίζονται (μια που ολοκληρώνονται στα 3-4-5 π.χ. χρόνια όπως και τα υπόλοιπα και όχι παραπάνω)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B: ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι ξεκάθαρος για το distance learning κομμάτι.

 

Δ: εάν έπαιζε η πιθανότητα που λες εσυ, τότε θα μιλάτε για attendance requirements.

 

Πες του να στείλει email.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B: ο ΔΟΑΤΑΠ ειναι ξεκάθαρος για το distance learning κομμάτι.

Β. Τώρα κατάλαβα,μιλάς για το κλασικό "ότι έχει στο Ε.Α.Π."!Αυτό ρε φίλε το άκουγα από όταν ήμουν στο λύκειο που άρχισε να μαθαίνεται στους μπουρτζόβλαχους Ελληνάρες το "distance education",ακόμα το εφαρμόζουν οι cavemen;Το έτος 2013 μετά από νόμους για Κολλέγια, ΣΑΕΙΤΕ και χίλια δυο,ο ΔΟΑΤΑΠ ακόμα έχει ισχύ και ταλαιπωρεί κόσμο; :P

Και δε βρέθηκε ένας από Εξωτερικό να τους κάνει δικαστήρια να τους κλείσει το σπίτι;

Απορώ πως δεν έχει διαλυθεί ακόμη αυτός ο οργανισμός της πλάκας...θυμάμαι που τους έπαιρνα τηλέφωνο ένα διάστημα και δε το σήκωναν! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Το ξεθάβω λίγο το θέμα.Ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στην Σκωτία και συγκεκριμένα στο πανεπιστήμιο της Γλασκώβης.Γνωρίζει κανείς άν μπορώ να πάρω δάνειο απο την Σκωτία για μεταπτυχιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το πανεπιστήμιο παρέχει ένα μίνιμουν τύπου δάνειο για να ανταποκριθείς στις πληρωμές. Ρώτα το admission office.

Εναλλακτικά,ψάξε για καμιά υποτροφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Kirdou:   Δοκιμασες να ερθεις σε επαφη με εμαιλ με το πανεπιστημιο που προ ανεφερες? Εγω με καποια πανεπιστημια που το κανα με βοηθησαν παρα πολυ και σχετικα συντομα θα ελεγα. Δεν γνωριζω εαν δινουν καποιο δανειο για μεταπτυχιακα αλλα απο τα ολιγα που γνωριζω δεν νομιζω να δινουν και για μεταπτυχιακο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

ενδιαφέρομαι και εγώ για σπουδές στη Σκωτία, κοιτάω για Software Engineering MSc στο Heriot-Watt University, στο Εδιμβούργο.
Ξέρει κάνεις τι παίζει με υποτροφίες και δάνεια σπουδών και αν έχει αλλάξει κάτι γιατί έχουν περάσει 3 χρόνια απο το αρχικό post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα σας, θέλω να κάνω το μεταπτυχιακό Clinical Health Psychology στο πανεπιστήμιο του Strathclyde και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει κάνει το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό και αν μπορεί να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με την ποιότητα των σπουδών και κυρίως της πρακτικής καθώς οι ώρες που μου είπανε μου φαίνονται τραγικά λίγες(το λιγότερο 60 το χρόνο). Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Χαίρεται. Βλέποντας ότι το post είναι παλιό, θέλω να ρωτήσω, πήγαν τελικά οι ενδιαφερόμενοι στη Σκωτία; 

Κοιτάζω τις προϋποθέσεις εισαγωγής και βλέπω ότι θέλουν απολυτήριο λυκείου (λογικό) και κάτι 18άρια (παράλογο) στις πανελλήνιες. Καταλαβαίνω ότι χρειάζεται το απολυτήριο λυκείου, και σίγουρα ένα πιστοποιητικό για την αγγλική γλώσσα, όμως η απόδειξη των πανελληνίων γιατί; και τα νούμερα που ζητάνε μου φαίνονται χαζά γιατί αν γράφαμε τόσο καλά δεν νομίζω πως θα κοιτούσαμε σπουδές στο εξωτερικό. 

Ζητώ τα φώτα σας, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπουδές στο εξωτερικό κοιτάνε αυτοί που δεν έχουν γράψει καλά στις Πανελλήνιες; Από πού κι ως πού; Λογικότατοι είναι αυτοί οι βαθμοί που ζητάνε, μιας και μιλάμε για μερικά από τα κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου, όπου εκεί δεν μπαίνει όποιος κι όποιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γεια σε όλους, ειμαι 17 ετών και φετος ειναι η τελευταια μου χρονια στο λυκειο. Αποφασισα λοιπον να κανω αιτηση σε πανεπιστημιο στην Σκωτια και συγκεκριμενα στη Γλασκωβη στο University of Strathclyde. τα διδακτρα μου δικιαουμαι να ειναι πληρωμενα μεσω της Σκωτσεζικης κυβερνησης και ετσι το μονο μου προβλημα ειναι το κοστος διαμονης το οποιο κυμαινεται απο 105 - 120 λιρες τη βδομαδα. Εαν υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει ας μου πει εαν υπαρχει καποιο δανειο που μπορω να παρω για να καλυψω το κοστος διαμονης. 

Ευχαριστω πολυ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οταν κάνεις αίτηση για τα δίδακτρα, μπορείς να κανεις κ αιτηση δανείου για τα living cost. τσεκαρε στο saas

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ειδα και δυστυχως δεν δικαιουμαι full-support ετσι επικοινωνησα με το πανεπιστημιο και μου ειπαν πως θα πρεπει να δουλευω συγχρονως αλλα εως 15 ωρες τη βδομαδα για να μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα. Κατα τη γνωμη σας ειναι εφικτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...