Προς το περιεχόμενο

Η Kodak υπέβαλε αίτηση χρεοκοπίας


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βγάζουμε συναίσθημα για τη πτώχευση των "κακόμοιρων" εταιριών...Τι άλλο θα ακούσω...Για τους συνανθρώπους μας εδώ αλλά και σε άλλα μέρη της Γης που καθημερινά βιώνουν πολύ δυσκολότερες καταστάσεις, που η καθημερινότητά τους είναι ένας αγώνας για την επιβίωση, κάνατε τίποτα; Τους σκεφτήκατε καθόλου; Αλλά τι κάθομαι και λέω: Αφού μας περισσεύει η συγκίνηση (και ο ρομαντισμός όπως είπε ένας προηγουμένως) και η φιλανθρωπία, γιατί να μην την επεκτείνουμε και στις πολυεθνικές;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βγάζουμε συναίσθημα για τη πτώχευση των "κακόμοιρων" εταιριών...Τι άλλο θα ακούσω...Για τους συνανθρώπους μας εδώ αλλά και σε άλλα μέρη της Γης που καθημερινά βιώνουν πολύ δυσκολότερες καταστάσεις, που η καθημερινότητά τους είναι ένας αγώνας για την επιβίωση, κάνατε τίποτα; Τους σκεφτήκατε καθόλου; Αλλά τι κάθομαι και λέω: Αφού μας περισσεύει η συγκίνηση (και ο ρομαντισμός όπως είπε ένας προηγουμένως) και η φιλανθρωπία, γιατί να μην την επεκτείνουμε και στις πολυεθνικές;;;

 

Υπαρχουν Forum και γι αυτους (τους συνανθρωπους). Ο εκνευρισμος σου ειναι ατοπος. Ειναι σαν να μιλαει μια παρεα σε διπλανο τραπεζι καφετεριας και να παρεμβαλεις στην συζητηση τους. Μας την λες τωρα δηλαδη? Που εισαι ρε Moderator!!!!!!!?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Kodak εβγαζε και αισθητήρες Ccd που χρησιμοποιούσαν πολλες απο τις ψηφιακες σημερα, ενω ειχε καλες προτασεις στα super zoom μοντελα, αλλα οι αλλοι με τις dslr και τις μικρες σε μεγεθος με τεράστιους αισθητήρες CMOS την πάτησαν στις πωλησεις σημερα. Πολλα κινητα εχουν αισθητήρες της Kodak παντως, δεν ειναι οτι η εταιρια επαναπαυτηκε και δεν εβγαζε ψηφιακά εξαρτήματα. Εδω εχω δει καλα νοκια Nseries να εχουν Carl Zeiss οπτικα και αισθητηρα Kodak.. Τι να λέμε τωρα. Το προβλημα δεν ειναι τοσο απλο, αλλα σύνθετο. Νομιζω οτι αυτο που τσακησε την εταιρια ηταν οι δικαστικες διαμαχες με την apple, μπορει να κέρδισε τελικα στις πατεντες αλλα εχασε εκατομμυρια μεχρι να βγαλουν απόφαση. Σημερα δε χρειάζεσαι να εχεις καλούς επιστήμονες και μηχανικους αλλα καλούς δικηγόρους απο οτι δειχνει το πραγμα για να επιβιωσεις σαν εταιρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έργο το έχουμε δει πολλές φορές. Θυμίζω για τους παλαιούς την Commodore που από βασιλιάς οδηγήθηκε στην πτώχευση, επειδή δεν υιοθέτησε την 80x86 τεχνολογία και την ανοικτή αρχιτεκτονική στο hardware. Το ίδιο κόντεψε να παιδί η apple τα 80s αλλά κατάφερε να ρεφαρει όταν άνοιξε αρχιτεκτονική στο hardware, (κράτα ακόμα κλειστό το software) ...

 

android.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζουμε συναίσθημα για τη πτώχευση των "κακόμοιρων" εταιριών...Τι άλλο θα ακούσω...Για τους συνανθρώπους μας εδώ αλλά και σε άλλα μέρη της Γης που καθημερινά βιώνουν πολύ δυσκολότερες καταστάσεις, που η καθημερινότητά τους είναι ένας αγώνας για την επιβίωση, κάνατε τίποτα; Τους σκεφτήκατε καθόλου; Αλλά τι κάθομαι και λέω: Αφού μας περισσεύει η συγκίνηση (και ο ρομαντισμός όπως είπε ένας προηγουμένως) και η φιλανθρωπία, γιατί να μην την επεκτείνουμε και στις πολυεθνικές;;;

΄

 

Πιστεύεις ότι οι πολυεθνικές ή όποιες άλλες εταιρίες είναι απρόσωπα κατασκευάσματα αποτελούμενα από ρομπότ και δεν έχουν να κάνουν με ανθρώπους; Οι μέτοχοι και οι πιστωτές της Kodak που χάνουν τα χρήματά τους, κατατάσσονται στην κατηγορία των ανθρώπων ή δε νομίζεις; Οι χιλιάδες εργαζόμενοι που θα μείνουν στον δρόμο; Μήπως συνάνθρωποί μας δεν είναι ούτε και αυτοί; Ή μήπως θα τη βγάλουν εύκολα χωρίς δουλειά; Θα βιώσουν άνετες καταστάσεις;

Την άποψή σου ρωτάω, ευαίσθητε και σκεπτόμενε φίλε μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως την kodak ποτέ δεν την πρόλαβα στα πάνω της. Τις εποχές που αγόραζα φιλμ, θυμάμαι πόση εντύπωση μου έκανε η καλύτερη ποιότητα των φιλμ της fuji στην μεσαία κατηγορία τιμών.

Όταν είπα να πάρω την πρώτη μου ερασιτεχνική φηφιακή, υπήρχαν κάποια μοντέλα που κάτι έλεγαν. Όταν πήρα την δεύτερη, είχα σκεφτεί σοβαρά κάποια μοντέλα που φορούσαν φακούς της Schneider Kreuznach τότε γύρω στο 2005, αλλά και πάλι προτίμησα κάτι άλλο.

Γενικά πάντως το όνομα kodak δεν νομίζω ότι είχε να πει και πολλά στον μέσο καταναλωτή τα τελευταία 15 τουλάχιστον χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθηστε εχουμε και ανοιχτη αγωγη εναντια στην apple. μπορει να βγαλει το παραδακι που θελει και να επιστρεφει μετα την αναδιοργανωση καλυτερη :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την εφεύρεση του φιλμ σε "καρούλι", την πρώτη μαζική παραγωγή έγχρωμου φιλμ, μετά την εφεύρεση της πρώτης ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής και αργότερα της παρουσίασης του σένσορα ενός μεγαπίξελ, ο κόσμος έχει γεμίσει από κινητά τηλέφωνα που μπορούν να βγάζουν φωτογραφίες (κάτι που επίσης κατά κύριο λόγο οφείλεται σε αυτή την εταιρεία).

Δεν ξέρω για τους υπόλοιπους, πάντως τα τελευταία 20 χρόνια της ζωής μου τα έχω περάσει με μία kodak πάντα κάπου εκεί κοντά μου και παρότι πολέμιος των εταιρειών και των τακτικών τους γενικότερα, η είδηση αυτή με στεναχώρησε.

Κρίμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ISDA Finds An Event Of Default At Eastman Kodak, Whose Bonds Are Trading 27% Higher Than Greece

 

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

The International Swaps and Derivatives Association, Inc. (ISDA) today announced that its Americas Credit Derivatives Determinations Committee resolved that a Bankruptcy Credit Event occurred in respect of Eastman Kodak Company.

 

 

The Committee determined that an auction will be held in respect of outstanding CDS transactions. ISDA will publish further information regarding the auction on its website, www.isda.org/credit, in due course.

 

http://www2.isda.org/news/isda-credit-derivatives-determinations-committee-eastman-kodak-company-credit-event

 

 

kodak

 

EK%201.19.jpg

 

 

ελλαδα

 

GGB%201.19.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κορακια (Moodys) κλεινουν και εταιρειες εκτος απο χώρες?

 

βασικά δεν κλείνουνε τίποτα.Εχουνε όμως δίκιο στις αναλύσεις τους απο οτι δείχνει το αποτέλεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...