Προς το περιεχόμενο

Acer Travelmate 6293-842G25MN στα 320 ευρώ


thes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.msystems.gr/index.php?category=1134&product=8598

 

http://www.skroutz.gr/s/62757/Acer-Travelmate-6293-842G25MN-P8400-2GB-250GB.html

 

http://www.pcadvisor.co.uk/reviews/laptop/109823/acer-travelmate-6293-review/

 

Κατασκευαστής Acer

Μοντέλο TravelMate 6293-842G25MN

Part Number LX.TQP0Z.448

CPU Intel Core 2 Duo P8400 (2.26GHz, 3MB L2 Cache, 1066MHz FSB)

RAM 2048MB (1x2048MB) DDR3 1066MHz, up to 4096MB maximum memory

HDD 250GB SATA

VGA Intel Graphics Media Accelerator 4500MHD

Monitor 12.1" WXGA (1200x800)

Optical DVD+/-RW SuperMulti DL Drive

Λειτουργικό Microsoft Windows Vista Business GR/EN

Extras 3x Usb 2.0, Gigabit LAN 10/100/1000, WiFi, Bluetooth 2.0, Modem 56K, 5-in-1 Media Card Reader /SD/MMC/MS/MS PRO/xD, PC Card slot (Type II), VGA port, High-definition audio, MS-Sound compatible, Headphone/speaker/line-out jack, Microphone-in jack, WebCam CrystalEye 0.3 MPixel, Battery 6-Cell Li-Ion, Weight: 1.95Kg

Εγγύηση 2 Έτη εγγύηση Pick up and Return Service, DOA 7 ημερών από την Msystems για ιδιώτες

1 Έτος εγγύηση, DOA 7 ημερών από την Msystems για επαγγελματίες

 

post-80250-0-13257600-1327514679_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίστευτη πάντως η τιμή που την έχουν τα υπόλοιπα καταστήματα. Μέχρι 640 ευρώ το πουλάνε :confused:

Καλή low budget πρόταση χωρίς να είναι κάτι φοβερό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παραγγείλω χωρίς λειτουργικό πόσο περίπου θα κόψουν;

 

Δε νομίζω ότι γίνεται παραγγελία χωρίς λειτουργικό. Ίσως όμως να γίνεται επιστροφή χρημάτων:

http://www.insomnia.gr/topic/252234-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B6%CE%B7%CE%BC%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-200-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-vista/

 

http://ubuntu-gr.org/story/18-10-09/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AE-%CF%87%CF%81%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-microsoft-license-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC-%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CF%81%CE%B3%CE%BF-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%BA

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=205918

 

(Αν και παλιές αναφορές)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το παραγγείλω χωρίς λειτουργικό πόσο περίπου θα κόψουν;

 

Άλλη η EULA του φορητού κι άλλη των Vista στη συγκεκριμένη περίπτωση. Κοινώς δε πρόκειται να σου κόψουν κάτι.

Κι αναφέρω και παράδειγμα (πέρα από τις όποις αντικρουόμενες EULA), να σου πουν ότι η συγκεκριμένη προσφορά είναι promo offer ή stock out offer και το λειτουργικό δεν χρεώνεται. Εκεί τί θα κάνεις?

 

Παρεπιπτόντως πρόκειται για τιμή Netbook σε μηχάνημα με καλά (τίμια και με το παραπάνω) χαρακτηριστικά, οπότε ας μην είναι μερικοί πλεονέκτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρεπιπτόντως πρόκειται για τιμή Netbook σε μηχάνημα με καλά (τίμια και με το παραπάνω) χαρακτηριστικά, οπότε ας μην είναι μερικοί πλεονέκτες...

πώς χαρακτηριζεις εναν πλεονέκτη; αν δεν εχει αναγκη απο παραθυρο δηλαδη; ή αν η σχολη του το παρεχει δωρεαν, γιατι να το πληρώσει;; σε λιγο θα τον πουμε και κλεφτη. αν τα καταφερει ή οχι ειναι αλλο θεμα, αλλα αν εχει το δικαιωμα να ρωτησει...μαλλον το εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρα πολύ καλή τιμή για 12άρι netbook με τέτοια χαρακτηριστικά...Το μόνο που με χαλάει είναι ότι είναι της Acer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς χαρακτηριζεις εναν πλεονέκτη; αν δεν εχει αναγκη απο παραθυρο δηλαδη; ή αν η σχολη του το παρεχει δωρεαν, γιατι να το πληρώσει;; σε λιγο θα τον πουμε και κλεφτη. αν τα καταφερει ή οχι ειναι αλλο θεμα, αλλα αν εχει το δικαιωμα να ρωτησει...μαλλον το εχει!

 

Μη βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν έχω πει.

 

Αφετέρου, η γνωστή κουραστική νοοτροπία που έχει ο κάθε Ελληναράς "μου χαρίζουν γαίδαρο και τον κοιτάω στα δόντια", είναι μια από τις αιτίες που η χώρα αυτή τη στιγμή έχει ξεπουληθεί και ξεφτιλιστεί.

 

Ο σκοπός μου δεν ήταν να την πω στο παιδί που ρώτησε για το Windows License.

Ήταν για να κάνω σαφές ότι σε μια πραγματικά κι αποδεδειγμένα σε σχέση με τον Ελληνικό και ξένο ανταγνωισμό καλή τιμή και εν μέσω κρίσης, δε θεωρώ πρέπον το να ζητάμε πράγματα που θα άρμοζαν σε τιμές πολλαπλάσιες.

 

Και για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου, αν το notebook κόστιζε περί τα 500 ευρώ, θα το θεωροπυσα απολύτως λογικό να κοιτάει ο καθένας να δει πως μπορεί να κόψει. Όταν όμως πρόκειται για μια ισοπεδομένη τιμή για τα ελληνικά και τα ξένα δεδομένα κι όταν πρόκειται για ένα κατάστημα που από πολύ κόσμο έχει καλές κρητικές και θεωρείται αξιόπιστο, το να ζητάει κάποιος να βγάλει από τη μύγα ξύγκι, δε νομίζω ότι είναι συμφέρον και ηθικά και οικονομικά και γι αυτόν και για το κατάστημα.

 

Αρκετά επεκταθήκαμε εκτός θέματος, η προσφορά είναι άψογη και μεγειά του όποιος πάρει ένα τέτοιο μηχανάκι.

Μακάρι αν είχα την οικονομική άνεση να πάρω 2-3 να τα έχω για καβάτζα στα ταξίδια μου. Κι ας τα δούλευα με linux, φορώντας το vista COA επάνω!

 

Αυτά και χωρίς παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα το παρακατω λογω βαρους σε σχεση με τις ιντσες, λογω μπαταριας, ειναι πιο καινουργιο μηχανημα, ο επεξεργαστης ειναι υπεραρκετος για καθε χρηση εκτος απο gaming video editing και zipαρισμα τεραστιων αρχειων, χαμηλοτερων θερμοκρασιων, RAM και λειτουργικου. http://www.msystems.gr/index.php?category=1136&product=13484

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκοτωμενη τιμη για αυτο που ειναι αλλα μην ξεχναμε επισης οτι ειναι acer.....οτι πληρωνεις παιρνεις κοινως.

 

Πες τα χρυσόστομε γιατί δεν ακούει κανείς ( για να γλυτώσουν 100 ευρώ θα κάθονται να μπλέκουν με

 

αναρμόδιους στην αντιπροσωπεία ) , πάντως ένα acer 3055 WXMi

 

http://www.aria.co.uk/Products/Bargain+Basement/Z-Acer+Travelmate+3055WXMi,+?productId=33349

 

που πήρα να του κάνω ένα format γιατί λόγω vista πήγαινε σαν γάιδαρος στην ανηφόρα είναι πολύ καλή

 

κατασκευή !! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τιμή είναι φοβερή.

Γενικά τα 12"-13"αρια είναι πολύ ακριβά σε σχέση με τα αντίστοιχα 15.6". Καμία σχέση επίσης οι επιδόσεις του με netbook. Δεν συγκρίνονται.

 

Απ'οτι είδα είχε αρχική τιμή στα 1000Ευρώ. Οκ είναι παλιό μοντέλο(νομίζω 2009) άλλα για την τιμή αυτή τα χαρακτηριστικά του είναι super.

 

Στα μείον:

 

-Αυξημένο βάρος σε σχέση με τον τότε ανταγωνισμό

 

-Windows Vista(για κάποιους ίσως να μην είναι πρόβλημα)

 

-on board GPU(δεν υπάρχει πρόβλημα για εργασίες γραφείου ή εν κίνηση)

 

-Acer(Την είχα πάθει το 2004 με ένα laptop της.Από τον 1 χρόνο εγγύηση, τους 8 μήνες ήταν στην Ιταλία για επιδιόρθωση.Το έστειλα 3 φορές.Είχε πρόβλημα με την κάρτα γραφικών. Μετά από τόσα χρόνια είπα να το ρισκάρω ξανά. Ελπίζω να έχουν βελτιωθεί τα πράγματα όσο αναφορά την ποιότητα του laptop και του service. Υπάρχει και το service point στην Αθήνα)

 

 

Στα θετικά:

-Καλή κατασκευή (κάποια κομμάτια του αποτελούνται από κράμα μαγνησίου)

-Δυνατή CPU προηγούμενης γενιάς

-Εύκολη αλλαγή HDD(Στα περισσότερα netbook πρέπει να το ανοίξεις και χάσεις την εγγύηση αν θες να βάλεις π.χ SSD)

-Dual band wifi card + bluetooth

-ανάλυση οθόνης 1280x800 (16:10 ,καλό για ανάγνωση εγγράφων και λιγότερο scrolling)

-Led backlight( και όχι ccfl ,μικρότερη κατανάλωση,μεγαλύτερη φωτεινότητα.Το μοντέλο έβγαινε και με τους 2 τύπους)

-matte οθόνη(λιγότερες αντανακλάσεις σε σχέση με την glossy)

-2 χρόνια εγγύηση

-DVD-RW drive (στην κατηγορία αυτή δεν υπάρχουν laptop με drive. Εγώ προσωπικά δεν το πολυχρησιμοποιώ. έχω και εξωτερικό drive)

 

Καλορίζικο σε αυτούς που πρόλαβαν το πήραν.Δεν υπάρχει τώρα πια στο site τους.

 

+ στον topic starter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...