Προς το περιεχόμενο

Tim Cook: Οι πωλήσεις των tablet θα ξεπεράσουν αυτές των pc


Skylined

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αποτελέσματα του πρόσφατου τρίμηνου είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακά για την apple με εξαιρετικά αυξημένες πωλήσεις για τις έξυπνες συσκευές iPhone και iPad. Τα 15,4 εκατομμύρια iPad που πωλήθηκαν στο χρονικό αυτό διάστημα δείχνουν σύμφωνα με την apple μια τάση μετακίνησης της προτίμησης του κοινού από το παραδοσιακό PC στις φορητές συσκευές.

 

Το iPad απορροφά ποσοστό της αγοράς από το Mac, αλλά θεωρούμε ότι απορροφά ακόμα μεγαλύτερο ποσοστό από το PC, και αυτό είναι κάτι που μας αρέσει πολύ δήλωσε ο CEO της εταιρίας, Tim Cook, ο οποίος θεωρεί ότι κάποια στιγμή τα tablet θα ξεπεράσουν σε αριθμό πωλήσεων τους κλασικούς υπολογιστές.

 

timcook20120126035717.png

 

Link.png Site: engadget

Link.png Site: engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, του διαφευγει ομως οτι μεχρι στιγμης δεν εχουμε δει tablets με windows, οποτε μολις κυκλοφορησουν ευρεως τα τελευταια δε το βλεπω να κραταει ποσοστο η Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο μου ακουγεται,οταν οι περισσοτεροι απλα θελουν ενα <<μηχανακι>> μονο και μονο για να σερφαρουν και να μπαινουν στο fb.Βεβαια οι τιμες κατα την αποψη μου,τοσο στα tablets οσο και στα κινητα,ειναι αρκετα υψηλες ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, του διαφευγει ομως οτι μεχρι στιγμης δεν εχουμε δει tablets με windows, οποτε μολις κυκλοφορησουν ευρεως τα τελευταια δε το βλεπω να κραταει ποσοστο η Apple.

ARM W8 k tablet pc(x86) W8,+ τη τεραστια επιτυχια που αναμενεται απο τα φτηνα,ποιοτικα και πολυ δυνατα ICS tablets!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το head start που έχει πάρει με το iPad δε το είχε με το iPhone.

 

Δεν θα είναι τόσο εύκολο να πάρουν μερίδιο τα Windows tablets μόλις βγουν. Ακόμα το iPad παίζει μόνο του, παρά τις προτάσεις που υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεται στα τάμπλετ γενικά, όχι μόνο της εταιρίας της οποίας είναι CEO.

 

 

Εγώ θα έβαζα και τα smartphones στην εξίσωση, που είναι πολύ περισσότερο smart παρά phones, και όταν σταματήσουν να βγάζουν wi-fi edition tablet για να ρίξουν τις τιμές ίσως να πάψουμε να τα θεωρούμε ξεχωριστές κατηγορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

[...] τη τεραστια επιτυχια που αναμενεται απο τα φτηνα,ποιοτικα και πολυ δυνατα ICS tablets!

Άλλοι αναμένουν τον Αι Βασίλη. Με την ίδια λογική περιμένω φτηνά, ποιοτικά και πολυ δυνατά android tablets.

Αλήθεια, γιατί δεν τα κυκλοφορούσαν μέχρι τώρα, αφού θα κάνουν επιτυχία και μάλιστα τεράστια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο αν ρίξουν τις τιμές θα γίνει αυτό γιατί κακά τα ψέματα μπορεί να έχει αυξηθεί πάρα πολύ ο αριθμός των tablet αλλά δεν ξέρω κανένα που να έχει ΜΟΝΟ ταμπλέτα σπίτι του!!! όλοι έχουν και από ένα PC!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ όταν θέλω καινούριο pc, δεν πάω να αγοράσω. Πάω παίρνω ένα motherboard, ένα επεξεργαστή, μνήμες, κάρτα γραφικών και κάνω αναβάθμιση. Αυτό δεν μετράει σαν αγορά νέου υπολογιστή γιατί δεν φαίνεται πουθενά. Αν αγοράσω όμως ένα tablet, το βλέπουν σα στατιστικό. Οπότε ακόμα κι αν γίνει στα χαρτιά, στην πράξη δεν θα ισχύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως οι τιμές πέφτουν κατακόρυφα...android tablet με android 4 στα 80ευρώ!http://osarena.net/hardware/ainol-novo-7-paladin-tablet-me-80-e-ke-android-4.html

 

μόνο αν ρίξουν τις τιμές θα γίνει αυτό γιατί κακά τα ψέματα μπορεί να έχει αυξηθεί πάρα πολύ ο αριθμός των tablet αλλά δεν ξέρω κανένα που να έχει ΜΟΝΟ ταμπλέτα σπίτι του!!! όλοι έχουν και από ένα PC!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά θα επικρατήσουν ...τα κινητά! Θα έχουμε μια οθόνη και ένα πληκτρολόγιο σε σπίτι/γραφείο όπου θα τα κουμπώνουμε με Wifi ή ό,τι θα υπάρχει όποτε θέλουμε να κάνουμε άνετα μια εργασία. Η υπολογιστική τους ισχύ θα υπερεπαρκεί (μπορεί να πει κάποιος ότι ήδη επαρκεί). Μεσοπρόθεσμα ξέρω πολλούς που βασικά χρησιμοποιούν το Ipad ακόμα και για γράψιμο εργασιών/παρουσιάσεων. Το instant on/off και γενικά η αποκρισιμότητά του είναι μεγααάλη υπόθεση!

Πέραν του ότι το Ipad το χρησιμοποιούν από 2χρονα μέχρι...80χρονοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως οι τιμές πέφτουν κατακόρυφα...android tablet με android 4 στα 80ευρώ!http://osarena.net/hardware/ainol-novo-7-paladin-tablet-me-80-e-ke-android-4.html

 

Στις περισσότερες όμως περιπτώσεις οι τιμές πέφτουν μαζί με την ποιότητα κατασκευής και υποστήριξης. Αυτό που δε λέει να ανέβει με τίποτα όμως είναι ο αριθμός διαθέσιμων εφαρμογών βελτιστοποιημένα καθαρά για τα tablets όπου το Android πάει χάλια έναντι του iPad. Ας ελπίσουμε ότι με τα νέα style guides για το ICS αυτό θα αλλάξει (χλωμό) αλλά για την ώρα εκεί πιστεύω είναι το σημείο κλειδί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...