Προς το περιεχόμενο

Crucial M4 64GB SSD - 85€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

δεν έχεις άδικο

 

τώρα είδα τη βαθμολογία τον windows 7 για το hardware μου

 

CPU:7,5

RAM:7,5

GPU:7,3

HD:5,9

Αν μπουμε σε κουβεντα δεικτη εμπειριας των win ξεφευγουμε, αλλα τελως παντων:

 

 

Τι τιμη εχει η cpu σου και η gpu σου pOLoS;

 

Προσωπικα με cpu (περσινης αξιας) 70 ευρω εχω στα win7 CPU index 7.3, ram 7.3. Ο ssd τι δεικτη θα δωσει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν μπουμε σε κουβεντα δεικτη εμπειριας των win ξεφευγουμε, αλλα τελως παντων:

 

 

Τι τιμη εχει η cpu σου και η gpu σου pOLoS;

 

Προσωπικα με cpu (περσινης αξιας) 70 ευρω εχω στα win7 CPU index 7.3, ram 7.3. Ο ssd τι δεικτη θα δωσει;

Samsung 64αρης 830 μου δίνει 7,9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπουμε σε κουβεντα δεικτη εμπειριας των win ξεφευγουμε, αλλα τελως παντων:

 

 

Τι τιμη εχει η cpu σου και η gpu σου pOLoS;

 

Προσωπικα με cpu (περσινης αξιας) 70 ευρω εχω στα win7 CPU index 7.3, ram 7.3. Ο ssd τι δεικτη θα δωσει;

 

έχω ένα τετραπύρηνο i7-940 στα 293Ghz και 6gb Ram , δεν θυμάμαι καθόλου πόσο τα είχα πάρει πριν 2,5 χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

έχω ένα τετραπύρηνο i7-940 στα 2,93Ghz , δεν θυμάμαι καθόλου πόσο τα είχα πάρει πριν 2,5 χρόνια

Η "προσωποποιηση" αυτου που εγραψε ο amdnikos εισαι. :-) Και φαντασου δεν μας ειπες και την GPU σου. Εχεις αργησει λοιπον για ssd πραγματικα θα ηταν το αποδοτικοτερο* στο συστημα σου (εκτος αν αλλαξες "καταναλωτικη συμπεριφορα" απο τοτε που τα "εσκασες" για τον i7.)

 

(*Αποδοτικοτερο=μεγαλυτερος λογος αποδοσης /τιμη)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tον Νοέμβριο που έστεισα τον υπολογιστή μου, βαρούσα το κεφάλι μου που οι μηχανικοι δίσκοι ανέβηκαν τοσο, οπότε πήγα στη λύση του ssd, και ίσως να είναι η καλύτερη αγορά που έκανα. Πήρα και εγώ τον Μ4 64γΒ για λειτουργικο και Μοζίλλα. ΠΛέον χαίρομαι να εχω 20 παράθυρα στον μοζιλλα ανοιχτα και να μην κολάει :-D. Οταν θα πέσουν λίγο θα πάρω αλλον έναν να βάλω για τα παιχνίδια και τα cad/cam προγράμματα που πιστεύω θα δω μεγάλη διαφορά στο "φορτομα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "προσωποποιηση" αυτου που εγραψε ο amdnikos εισαι. :-) Και φαντασου δεν μας ειπες και την GPU σου. Εχεις αργησει λοιπον για ssd πραγματικα θα ηταν το αποδοτικοτερο* στο συστημα σου (εκτος αν αλλαξες "καταναλωτικη συμπεριφορα" απο τοτε που τα "εσκασες" για τον i7.)

 

(*Αποδοτικοτερο=μεγαλυτερος λογος αποδοσης /τιμη)

 

μια ati 4850 έχω

 

περιμένω να πέσουν οι τιμές κάπως στους ssd αλλά βαριέμαι και την όλη διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ati 4850 έχω

 

περιμένω να πέσουν οι τιμές κάπως στους ssd αλλά βαριέμαι και την όλη διαδικασία

Αν εννοείς τα του format, κλωνοποίηση του hdd σου στον ssd και σε λιγότερο απο 10 είσαι έτοιμος με διαφορές κάπως ετσι:

 

http://www.youtube.com/watch?v=W-Bo78o9Fy8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς τα του format, κλωνοποίηση του hdd σου στον ssd και σε λιγότερο απο 10 είσαι έτοιμος με διαφορές κάπως ετσι:

 

το ξέρω , εδώ και χρόνια χρησιμοποιώ το acronis true image

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(tip: υπαρχουν κ κατι φτηνα docking stations στο ebay που παιρνουν 2 δισκους ταυτοχρονα κ κανουν κλωνοποιηση ταχυτατα, ειχα παρει ενα κ τα'χει "βγαλει" τα λεφτα του :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για δώσε link

 

 

γενικα πληροφοριες θα βρεις εδω που ειχε συζητηθει σχετικα

Link

 

Εν ολιγεις, φτηνό κ κανει την δουλεια, ειναι αυτο >

Link

(θα το βρεις πανευκολα κ σε αγγλοφωνα listings)

 

Εγω πηρα αυτό >

Link

γιατι θεωρω πλεονεκτημα το ξεχωριστο τροφοδοτικο κ επισης τα ledakia σου δειχνουν την πορεία αντιγραφής!

 

Μάλιστα ο συγκεκριμενος "κινεζος" δεν μου εγγυόταν ότι κανει clone πριν το αγορασω αλλα επειδη ειχα φαει τα μουτρα μου στο ψάξιμο κ ειχα μελετησει όλα τα αντιστοιχα της σειρας (υπαρχει στο ιδιο σασι σε παρα πολλους συνδυασμους), το ψιλορισκαρα κ μου 'κατσε μια χαρα!

 

Αν δεις γενικα dual docking station θα βρεις παρα πολλα.

Τα ide-sata τα χουν φτηνα, όμως τοτε που το χα ψαξει αυτο ήταν με μεγαλη διαφορα τιμης το φτηνοτερο αυτης της σειρας δηλ. με 2xSata+clone!

Μιλαμε παντα για usb3 και clone λειτουργια.

 

[

Ανα σκαλα τιμων είναι πανω-κατω οι εξης κατηγορίες:

1) dual usb2 χωρις clone, σε τιμες χωμα,

2) dual ide-sata+clone,

3) dual usb2+clone,

4) dual usb3+clone.

]

 

Ισως επειδη το στελνουν χυμα χωρις κουτι, σε ασφαλη παραυτα συσκευασια. Το θεμα ειναι οτι ο συγκεκριμενος δεν γνωριζει καν οτι κανει clone κ το δινει πολυ φτηνα, ειναι ευκαιρια!

 

(Το cloning παραπανω νοειται χωρις PC, οτι ειναι με PC δεν κανει clone ειναι data backup. To αυτο ισχυει φυσικα και για όλα τα single, εξ'ορισμου δεν κανουν clone.)

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απο ταχυτητα το usb3.0 του συγκεκριμενου που εχεις παρει και ξερεις, τι λεει;

 

 

Με εναν ψιλοφρεσκο (γρηγορο) δισκο δλδ, πιανεις με το usb3.0 την ταχυτητα που σου δινει ο δισκος και ως εσωτερικος;

 

(θα ηθελα να ειχε και e-sata, αλλα αν πιανει τα θεωρητικα νουμερα του usb3.0 τοτε οκ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη η ταχυτητα μου φανηκε, με καλυψε απολυτως.

Επειδη εχω παντου το TeraCopy που δειχνει ταχυτητα, θυμαμαι οτι σε δισκο 1TB, φαινοταν σαν να ειναι εσωτερικος :-)

(SSD δεν εχω δοκιμασει).

Δεν το εχω εδω, ειναι στο νησι, θα κατεβω προς το τελος του μηνα κ μπορω να επανελθω με συγκεκριμενα νουμερα.

 

Γενικα το usb3 πιανει ~4x την ταχυτητα του usb2, με τις κλασσικες μητρικές+controllers (τα θεωρητικα 10x νουμερα προσεγγιζονται με ειδικο εργαστηριακο ή πανάκριβο εξοπλισμο).

Ακομη κ ετσι όμως, στην πραξη, σε μεγαλους δισκους/μεταφορες αρχειων η διαφορα στον χρονο ειναι δραματικη :-)

 

Το esata το ειχα απο παλια σε external case αλλα δεν με βολεψε, ισως γιατι εχω πολλα παλια PC και φορητα κ το plugnplay του usb ειναι βολικοτερο. Δεν κοιταξα καθολου για docking stations με esata, σιγουρα θα υπαρχουν καποια.

 

Σημ. Παιδευτηκα ωρες με την καρτα usb3 με τσιπακι nec, το docking εκανε οποτε ηθελε disconnect, επιβεβαιωσα το προβλημα στο ιντερνετ, οι αλλαγες λογισμικου δεν βοηθησαν, την αλλαξα με καρτα με αλλο τσιπακι κ ησυχασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...