Προς το περιεχόμενο

Crucial M4 64GB SSD - 85€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Γενικα το usb3 πιανει ~4x την ταχυτητα του usb2, με τις κλασσικες μητρικές+controllers (τα θεωρητικα 10x νουμερα προσεγγιζονται με ειδικο εργαστηριακο ή πανάκριβο εξοπλισμο).

Ακομη κ ετσι όμως, στην πραξη, σε μεγαλους δισκους/μεταφορες αρχειων η διαφορα στον χρονο ειναι δραματικη :-)

 

Το esata το ειχα απο παλια σε external case αλλα δεν με βολεψε, ισως γιατι εχω πολλα παλια PC και φορητα κ το plugnplay του usb ειναι βολικοτερο. Δεν κοιταξα καθολου για docking stations με esata, σιγουρα θα υπαρχουν καποια.

 

4-5 χρονια εχω 2 docking stations με e-sata (sataI παρολα αυτα και οχι sataII, μικρο το κακο) και εχω καλες ταχυτητες, μαλιστα πριν γινουν πολυ γρηγοροι οι δισκοι δεν εβλεπες διαφορα μεσα στο pc ή σε αυτα. Τωρα αρχιζεις και βλεπεις, οταν το 140ΜΒ/s ας πουμε γινεται 115 στο docking. Επιανες δλδ πανω απο 100 με τις θηκες του ebay σε usb3.0? Θυμασαι;

 

Να ενα τεστ φρεσκο στην μια θηκη (sansun) με την "πρασινη" αποθηκη 2ΤΒ F4

 

2rol2mh.png

 

Μπορεις να δεις οτι μεχρι τη μεση του δισκου η ταχυτητα ειναι σταθερη, που αποδεικνύει το bottleneck λογω του e-sata1 interface του docking.

 

 

 

 

Sorry για το οφτοπικ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

[offtopic]Ερώτηση για τα άνωθεν gurus :P

Μια και ξεφύγαμε τελείως από το θέμα του topic θα μου επιτρέψετε να μπω κι εγώ σφήνα για να ρωτήσω αν ΑΥΤΟ από το VisualStudio το έχει πάρει και δοκιμάσει κανείς σας στο θέμα του cloning κι αν αξίζει να το παραγγείλω από Ελλάδα? (Δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να αγοράζουμε από amazon :P)

Ευχαριστώ

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι Matrixxx όντως, το esata πεταει σε ταχυτητα.

Θα δοκιμασω το ιδιο τεστ στο usb3, μολις παω κατω, κ θα επανελθω.

(Δεν θα μπορεσω στο esata case με τον ιδιο δισκο γιατι εχω χασει καπου το τροφοδοτικο του).

 

@vviolent

δυσκολο να βρεις καποιον εδω που να εχει παρει ακριβως το ιδιο. Φαινεται οτι ειναι αντιστοιχο προιον αλλα αρκετα μεγαλη διαφορα τιμης.

Δεν ειναι πολυ δυσκολο να αγορασεις απο ebay/amazon-uk, καποια στιγμη αξιζει να αφιερωσεις λιγο χρονο αν νιωθεις ανετα φυσικα με την ασφαλεια συναλλαγων στο pc σου (ειδαλλως καλυτερα απο Ελλαδα), γιατι θα χανεις συνεχως πολλες προσφορες/καλες τιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...