Προς το περιεχόμενο

Ναι, αλλά σαν το Lost δεν είναι τίποτα...


linuslost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Πανούτσος τι λέει? Κι αυτός τα ίδια σκατά?

Έχω ακούσει κάτι ιστορίες και γι αυτόν...

Ο Πανουτσος ειναι ο κλασσικος τυπος μεθυσου πορνογερου που λογω ηλικιας πια ολα ειναι στα @@ του και εχει πλακα, τα γραφει πολυ γαματα και στεκεται σε ολα τα θεματα στις λεπτομεριες που γουσταρουμε/μας εκνευριζουμε/παρατηρουμε ολοι αλλα δεν θελουν οσοι βελπουν "το θεμα συνολικα" να ασχολουμαστε

Απο την αλλη καποιες σκεψεις του, ειδικα στην πολιτικη, δειχνουν ΕΙΤΕ επειδη ειναι σπαζοκλαμπανιας θελει να πηγαινει κοντρα στο ρευμα δικαιολογοντας τα αδικαιολογητα ΕΙΤΕ οτι θελει ακομα να βαλει δαχτυλο στο μελι παρα τα χρονια του

 

Ειναι τυπος που θα γουσταρα να πλακωθουμε στα ουισκια στο GM αλλα αν το εκανα, πιστευω οτι καποια μαλακια θα πεταγε στο τριτο ουισκι και θα παιζαμε μπουκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως και να χει πιο απολαυστικά κείμενα από του Πανούτσου δεν έχω διαβάσει ποτέ. Έχει απίστευτο γραπτό λόγο και φοβερη αίσθηση του χιούμορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες ειναι αυτες οι σειρες μεγαθηρια? Συμφωνω μαζι σου αλλά πες και ποιες εννοεις για να δω αν συμφωνω και στο 2ο κομματι....

 

Φανταζομαι πως φανταζεσαι ποιες εννοω. Απο οσες εχω δει εγω, πιο "ποιοτικα στανταρ" (βλ. κοστουμια μεχρι βαθμο αληθοφανειας των πραξεων των χαρακτηρων, μεχρι ο,τι αλλο υπολογιζει ο καθενας ως ποιοτικο στανταρ) απο το λοστ εχουν Boardwalk Empire, Breaking Bad, Dexter μεχρι ενα σημειο, Sons of Anarchy, BSG, Carnivale, OZ, Six Feet Under, The Wire, The X-Files, Twin Peaks. Επισης, αφηνω απεξω πολλες κωμωδιες ή γενικα μη δραματικες σειρες καθως και καποιες αλλες που βρισκονται ακομα στην αρχη (πχ Game of Thrones ή Homeland) χαριν συγκρισης περισσοτερο, αν και μου εχουν διεγειρει την αισθητικη πολυ περισσοτερο απο το λοστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις πλακα, χαχα

Αν το λες σοβαρα, εχω να πω οτι ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια. Δεν μπορω παρα να θεωρησω το λοστ μια ακομα σειρα της... σειρας μπροστα στο Carnivale, το οποιο αν δεν κοβοταν προωρα, θα πηγαινε για μεγαλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω παρα να θεωρησω το λοστ μια ακομα σειρα της... σειρας μπροστα στο Carnivale, το οποιο αν δεν κοβοταν προωρα, θα πηγαινε για μεγαλα πραγματα.

 

Κι αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν πατίνι. Ο λαός απεφάνθη. Το Lost κράτησε 6 σεζόν και ολοκληρώθηκε και το Carnivale πήγε σπίτι του! Διασυρμός λέμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι αν η γιαγιά μου είχε καρούλια θα ήταν πατίνι. Ο λαός απεφάνθη. Το Lost κράτησε 6 σεζόν και ολοκληρώθηκε και το Carnivale πήγε σπίτι του! Διασυρμός λέμε!

 

Μπορείς να γράφεις με κόκκινα όταν τρολλάρεις, να καταλαβαίνουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμες ειναι αυτες, γιατι τρολινγκ; ΕΓΩ ειπα τη γνωμη μου. Και αν θες και εξηγηση αδερφε, το Carnivale ειχε πολυ σωστους ηθοποιους, ατμοσφαιρα κλπ κλπ αλλα κυριως ειχε φτιαξει κανονες για τον κοσμο που ειχε δημιουργησει και δεν ηταν ολα στον αερα, ουτε γινονταν πραγματα που δεν εβγαζαν νοημα.

Αυτη ακριβως η ελλειψη κανονων (που πηγαιναν με βαση το τι σκαρφιζονταν οι σεναριογραφοι) σε συνδυασμο με τις μη αληθοφανεις αντιδρασεις των χαρακτηρων, που λειτουργουσαν κυριως ως μαριονετες των σεναριογραφων και οχι ως ανθρωποι, ειναι τα δυο μεγαλα μου παραπονα απο το λοστ.

 

ΥΓ: Το ποσο κρατησε η καθε σειρα δεν αποδεικνυει τιποτα απολυτως για την ποιοτητα της, παρα μονο για την δημοφιλια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμες ειναι αυτες, γιατι τρολινγκ; ΕΓΩ ειπα τη γνωμη μου. Και αν θες και εξηγηση αδερφε, το Carnivale ειχε πολυ σωστους ηθοποιους, ατμοσφαιρα κλπ κλπ αλλα κυριως ειχε φτιαξει κανονες για τον κοσμο που ειχε δημιουργησει και δεν ηταν ολα στον αερα, ουτε γινονταν πραγματα που δεν εβγαζαν νοημα.

Αυτη ακριβως η ελλειψη κανονων (που πηγαιναν με βαση το τι σκαρφιζονταν οι σεναριογραφοι) σε συνδυασμο με τις μη αληθοφανεις αντιδρασεις των χαρακτηρων, που λειτουργουσαν κυριως ως μαριονετες των σεναριογραφων και οχι ως ανθρωποι, ειναι τα δυο μεγαλα μου παραπονα απο το λοστ.

 

ΥΓ: Το ποσο κρατησε η καθε σειρα δεν αποδεικνυει τιποτα απολυτως για την ποιοτητα της, παρα μονο για την δημοφιλια της.

 

Οπως δεν λέει τίποτα για την ποιοτητα και η τυχον αποδοχή ή απόρριψη από το παγκόσμιο κύκλωμα των gay κριτικών ! :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις πλακα, χαχα

Αν το λες σοβαρα, εχω να πω οτι ο καθενας εχει διαφορετικα κριτηρια. Δεν μπορω παρα να θεωρησω το λοστ μια ακομα σειρα της... σειρας μπροστα στο Carnivale, το οποιο αν δεν κοβοταν προωρα, θα πηγαινε για μεγαλα πραγματα.

 

Το ίδιο ενδέχεται να έλεγε κανείς για το Lost, αν αποτελούνταν μόνο από 24 επεισόδια.

 

Η προσωπική μου γνώμη, νομίζω την έχω ξαναγράψει, είναι ότι το Lost έπρεπε να είναι μια σεζόν μικρότερο και θα ήταν άψογο. Μόνο την 6η θεωρώ φλυαρία και αν τα καλά της στοιχεία είχαν ενσωματωθεί στα storyline της 4ης και της 5ης, δε θα είχαμε καθόλου τρύπες.

 

Και εννοείται ότι κάποιος πρέπει να δει ΚΑΙ την 3η σεζόν, ΟΠΩΣ και ΔΗΠΟΤΕ. Αν όχι για κάποιον άλλο λόγο, τουλάχιστον για τα δύο επεισόδια στο φινάλε. Το γράφω γιατί κάπου διάβασα ότι αρκούν οι δύο πρώτες σεζόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν καλώς σας βρήκα! :)

 

Πέρασε κανά δίωρο (ευχάριστα) διαβάζοντας αυτό το θέμα. Διάβασα απόψεις με τις οποίες συμφώνησα και άλλες με τις οποίες σκέφτηκα «γίνε τώρα μέλος να του απαντήσεις!». Ωραίο είναι αυτό...

 

Έχω να πω πολλά... αλλά θα αρκεστώ για αρχή σε μια μόνο παρατήρηση: δεν είναι λίγο «άδικο» για όλες ανεξαιρέτως τις σειρές να τις συγκρίνουμε ενώ ανήκουν σε διαφορετικά είδη; Δηλαδή να συγκρίνεις μια -απ' τη ρίζα της- μυθοπλαστική σειρά (Lost) με μία pure ρεαλιστική (The Wire); Και αναφέρομαι στο θέμα σεναρίου και όχι ερμηνειών, γιατί αυτό είναι άλλο κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στη παρέα μας χαζομαμά!

Σαφώς και είναι άδικο, αυτό τους λεώ τόσο καιρό αλλά δε χαμπαριάζουν.

Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, DeadOrganPlayer. Συνέχισε εσύ τις προσπάθειες και κάποια στιγμή θα σε ακούσουν! :-D

 

Έχω δει αρκετές σειρές, διαφορετικές μεταξύ τους ως προς τη φιλοσοφία και το θέμα και πάντα προσπαθώ να μην τις «μπλέκω». Είναι και το γούστο στη μέση... Έχω δει σαφώς περισσότερες σειρές μυστηρίου και φαντασίας απ' ό,τι κωμικές, παρόλ' αυτά εκτιμώ τον ωμό ρεαλισμό που σε χτυπάει στο στομάχι σε μια δραματική αστυνομική σειρά.

 

Ας μη στήνουμε στον τοίχο τους συνομιλητές επειδή τα γούστα τους διαφέρουν από τα δικά μας, ούτε και να τους μειώνουμε επειδή δεν έχουν δει όλες τις παραγωγές από τη δημιουργία της τηλεόρασης. Προσωπικά μου αρέσει να ακούω και την άλλη άποψη, ή την άποψη κάποιου εντελώς έξω από τα δικά μου κατατόπια. Αυτή είναι και η χαρά της συζήτησης και ο λόγος ύπαρξης ενός φόρουμ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι λίγο «άδικο» για όλες ανεξαιρέτως τις σειρές να τις συγκρίνουμε ενώ ανήκουν σε διαφορετικά είδη; Δηλαδή να συγκρίνεις μια -απ' τη ρίζα της- μυθοπλαστική σειρά (Lost) με μία pure ρεαλιστική (The Wire); Και αναφέρομαι στο θέμα σεναρίου και όχι ερμηνειών, γιατί αυτό είναι άλλο κομμάτι.

 

Εξαρτάται κυρίως από τα επιχειρήματα. Αν για παράδειγμα τα ελαττώματα που βρίσκεις στο Lost έχουν να κάνουν με το γεγονός πως δεν είναι ρεαλιστική σειρά, τότε ναι, την αδικείς.

 

Εδώ, όμως, έχει να κάνει και λίγο με το ότι πολλοί διαβάζαν συνεντεύξεις όπου οι δημιουργοί της σειράς ψεύδονταν ασύστολα για το "είναι" της σειράς και για τα μυστήρια και για πολλά ακόμη. Εγώ κρίνω ότι εκεί δημιουργήθηκε το πρόβλημα για πολλούς. Μερικοί γνωστοί μου, ας πούμε, που είδαν τη σειρά ενώ έχει τελειώσει και τους είχα εξηγήσει ότι πρόκειται για τέτοιου τύπου σειρά, δεν προβληματίστηκαν καθόλου με τέτοια θέματα. Ούτε κι εγώ, γιατί προσπαθούσα πάντα να αποφεύγω οποιαδήποτε επαφή με την οποιαδήποτε "πηγή" του Lost (ούτε καν έβλεπα ταινία άμα έπαιζε ηθοποιός από εκεί :P).

 

Γενικότερα πάντως, οι συγκρίσεις δεν πρέπει να γίνονται με στόχο την ταξινόμηση. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως οτιδήποτε βάλουμε ως βάση ("καλή σειρά είναι αυτή που..."), θα έχουμε ένα αποτέλεσμα και μια ταξινόμηση. Ε, δεν είναι φανερό πως ο καθένας χρησιμοποιεί μια προσωπική βάση;

 

Εγώ μάλιστα που είμαι και ρηχός τύπος (:P), ο βασικότερος λόγος που έβλεπα το Lost ήταν οι ανατροπές και οι WTF?! στιγμές. [ΟΚ, προφανώς όχι μόνο γι' αυτό, μου αρέσουν και τα survival, τα διδάγματα της σειράς, είχε μερικούς πολύ καλούς ηθοποιούς κτλ.]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...