Προς το περιεχόμενο

Ναι, αλλά σαν το Lost δεν είναι τίποτα...


linuslost

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μόνο το lost φέρνει τέτοιες συζητήσεις.

πάντως αυτό το πράγμα να συζητάς σε sites,forums να περιμένεις με τόση αγωνια το επόμενο episode το lost και ελάχιστες ακόμα σειρές το έχουν καταφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 698
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

tumblr_ly9fswWJwX1qfaknl.gif

 

Στο μονο που διαφωνω ειναι οτι οσο και μενα με χαλασε στο τελος(και οι τελευταιες σεζον)θα θυμαμαι καποια 'σταθμους' του ταξιδιου.Το δεχομαι οτι για μερικους ακομα κι'αυτο χαλασε με αυτα που ειδαν στη συνεχεια,απλα εγω εστω και αν 'εβραζα' μετα το τελος της σειρας θα εκτιμω καποιες 'wow' στιγμες και καποια εξαιρετικα επεισοδια με εξαιρετικη ατμοσφαιρα.Σιγουρα ομως δεν ειναι αρκετες να μπουν στις top/αγαπημενες σειρες μου διοτι πολυ απλα εχω δει καλυτερες σειρες που οπως ανεφερες ειχαν ολοκληρωμενες ιδεες,μεινανε συνεπης απο την αρχη μεχρι το τελος σε αυτα που ηθελαν να πουν και τελος με ιντριγκαρανε αρκετα πιο πολυ οι χαρακτηρες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι σειρές έχουν πολύ ωραία αρχή, αλλά μέτριο (ή κακό) τέλος.

Ειδικά για σειρές που κρατάν κάποια χρόνια, ο κόσμος έχει αρκετά υψηλές απαιτήσεις, αλλά οι σεναριογράφοι σχεδόν πάντα τον απογοητεύουν. Ίσως και οι ίδιοι να μην πιστεύουν ότι η σειρά που γράφουν κάποια στιγμή θα ολοκληρωθεί (αλλά θα κοπεί όπως τόσες και τόσες άλλες) και δεν ξέρουν ούτε και οι ίδιοι πως να την κλείσουν.

Μια απο τις ελάχιστες εξαιρέσεις που το τέλος ήταν (για εμένα) αξιοπρεπές είναι το Galactica.

Ίσως και το Stargate Atlantis. (Λέγαν για κάποια ταινία αλλά ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 θεματα για το Λοστ

1 για τα υπολοιπα

 

Ειναι σαν το θεμα με τον Γκαλη. Υπηρχαν και καλυτεροι Ελληνες μπασκετμπολιστες (ο Φανης και ο Διαμαντιδης πχ) αλλα ολοι επιμενουν οτι "Δεν ειναι Γκαλης" γιατι το impact του ηταν τιτανομεγιστοτεραστιο.

Same story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

300 θεματα για το Λοστ

1 για τα υπολοιπα

 

Ειναι σαν το θεμα με τον Γκαλη. Υπηρχαν και καλυτεροι Ελληνες μπασκετμπολιστες (ο Φανης και ο Διαμαντιδης πχ) αλλα ολοι επιμενουν οτι "Δεν ειναι Γκαλης" γιατι το impact του ηταν τιτανομεγιστοτεραστιο.

Same story

 

Και οι πολέμιοι του Γκάλη λέγανε ότι δε έπαιζε άμυνα... Κάτι σαν το "δεν απαντησε σε όλα τα ερωτήματα"

LOL!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι πολέμιοι του Γκάλη λέγανε ότι δε έπαιζε άμυνα... Κάτι σαν το "δεν απαντησε σε όλα τα ερωτήματα"

LOL!

 

Θα το λέμε στα παιδιά μας και δεν θα το πιστεύουνε. Δεν ξερω για σενα εγώ πάντως ανατρίχιασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει να πω ότι χωρίς ποτέ να έχω δει ή να με έχει απασχολήσει το Lost βρήκα πολύ ενδιαφέρουσα την αρχική ανάλυση για την οποία ανοίχτηκε το θέμα? Πολλοί που δεν είδαμε τη σειρά είχαμε προβληματιστεί με την ερμηνεία της απήχησης που είχε στο κοινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σειρά το lost αλλά τέτοιο τέλος δεν δικαιολογείται. Και ας σταματήσουμε επιτέλους με το "Σαν το lost δεν έχει". Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη μπορώ να σας απαριθμήσω τουλάχιστον 5 σειρές ποιοτικά πολύ ανώτερες σε πολλά επίπεδα (ερμηνείες, πλοκή , απουσία σεναριακών ευκολιών, υψηλότατα standards σε όλες τις σαιζόν που παίχτηκαν κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ιδιαίτερη σκέψη μπορώ να σας απαριθμήσω τουλάχιστον 5 σειρές ποιοτικά πολύ ανώτερες σε πολλά επίπεδα (ερμηνείες, πλοκή , απουσία σεναριακών ευκολιών, υψηλότατα standards σε όλες τις σαιζόν που παίχτηκαν κλπ)

Πες τες

Και μετα εγω λεω να ψηφισουμε οσες τις εχουμε δει και εχουμε δει και το Lost ποια θα ξαναβλεπαμε απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τες

Και μετα εγω λεω να ψηφισουμε οσες τις εχουμε δει και εχουμε δει και το Lost ποια θα ξαναβλεπαμε απο την αρχη

 

 

Έχουμε και λέμε

 

The Wire

The Shield

Six Feet Under

Mad Men

Sopranos

 

Σειρές κλάσεις ανώτερες από Lost, που διατήρησαν υψηλότατο επίπεδο στις πολλές σαιζόν που παίχτηκαν και απίστευτη εμβάθυνση στους χαρακτήρες, όχι πετάμε μια φιλιππινέζα που κάνει ένα τατουάζ στον Jack και κάτι τρέχει στα γύφτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζεις

 

 

Εγώ, η μαζική πλειοψηφία των κριτικών διεθνώς καθώς και των ατόμων που παρακολούθησαν τις εν λόγω σειρές και τις βαθμολόγησαν στα μεγαλύτερα τηλεοπτικά sites (Imdb,tv.com)

 

Ενδεικτικά αναφέρω τη μέση βαθμολογία που έχουν δώσει οι χρήστες του Ιmdb, του πιο έγκυρου site κατά τη γνώμη μου.

 

Lost 8,4

The Wire 9,6

Six Feet Under 9

The Shield 8,7

Mad Men 8,9

Sopranos 9,2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τες

Και μετα εγω λεω να ψηφισουμε οσες τις εχουμε δει και εχουμε δει και το Lost ποια θα ξαναβλεπαμε απο την αρχη

 

Πλάκα κάνεις που θα ξανάβλεπες το Lost από την αρχή, ειδικά αφού έμαθες ότι όλα ήταν κουραφέξαλα και δεν υπήρχε κανένα master plan να το ξεψειρίσεις.

 

Και προφανώς έχω δει άλλες σειρές από την αρχή, κάτι που έκανα με το Lost στη μέση (είδα σεζόν 1-4 γιατί ακόμα πίστευα το ζώον ότι υπήρχε master plan). Αν με ρωτήσεις λοιπόν τώρα, μπορώ να σου πω ότι το Lost δεν θα το δω (δεν έχω κρατήσει καν τα δισκάκια του), ενώ άνετα ξαναβλέπω από σειρές που έχουν τελειώσει The Wire (για τρίτη φορά), Sopranos, X-files, Carnivale, κ.τ.λ. Και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι από όσες δεν έχουν τελειώσει θα ξανάβλεπα άνετα (τουλάχιστον την ξαναβλέπω μέχρι τώρα) Breaking Bad, Mad Men, ενώ ξαναβλέπω άνετα σεζόν 1,2,4 του Ντέξτερ και ας ξέρω την κατάντια που έχει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις που θα ξανάβλεπες το Lost από την αρχή, ειδικά αφού έμαθες ότι όλα ήταν κουραφέξαλα

 

Δηλαδή στις άλλες σειρές, στο φινάλε αποκαλύπτεται το νόημα της ζωής;

 

Μου έχετε κινήσει την περιέργεια πάντως. Όταν βρω χρόνο θα τις δω.

 

Αφού βέβαια δω το Lost ακόμη δύο φορές. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...