Προς το περιεχόμενο

Nikon D800, η ψηφιακή φωτογραφική μηχανή των 36MP


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η μηχανη αξιζει και με το παραπανω τα λεφτα της. Η canon εχει κουρασει τελευταια και η καινουργια της σειρας 1 με απογοητευσε. Μετα απο 7 χρονια ενασχολησης μου με την φωτογραφια' date=' με τα 4 σαν επαγγελματιας, καταλαβα οτι η καλυτερη φωτογραφικη ειναι αυτη του κινητου τηλεφωνου. Οι επαγγελματικες δυνατοτητες που προσφερουν αυτες οι μηχανες ειναι ΚΑΘΑΡΑ για επαγγελματικες δουλειες. Δηλαδη αν καποιος σκοπευει να παρει μια μηχανη τετοια και βλεπει τις φωτο στον υπολογιστη για μενα ειναι ηλιθιος. Επειδη το εχω κανει το λεω.

 

Παλια εβγαινα εξω να φωτογραφισω και κουβαλουσα χιλιες δυο μαλ.. και τωρα βγαινω με μια μικρουλα sony. Και οι φωτογραφιες μου ειναι πολυ καλυτερες. Ξερετε γιατι? Γιατι οταν φωτογραφιζω με την 5d mark ii εχω το αγχος της τελειας φωτογραφιας. Ενω η μικρη με αφηνη να δρασω ελευθερα.

 

Ας μη κολαμε σε παγιδες του marketing. Τα χιλιαδες iso χρειαζονται σε πολυ ειδικες περιπτωσεις οπως πολυ χαμηλος φωτισμος χωρου και απαιτουμε αριστη ποιοτητα οπως η επαγγελματικη φωτογραφιση μιας συναυλιας. Ή τα πολλα mp σε διαφημισεις. Προσωπικα μου χρειαζονται τα πολλα mp στη δουλεια μου αλλα οταν φωτογραφιζω με τη μικρη βγαζω αρχεια στα 3mp![/quote']

 

Για να καταλάβω κάτι .

Έχεις δουλέψει την canon και απογοητεύτηκες ; Η απλά να είχαμε να λέγαμε ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειναι μηχανη για studio και φωτογραφηση τοπιων ως επι το πλειστον..

Δεν νομιζω οτι υπαρχει καμια συγκριση με το μεσαιο φορμα, μονο και μονο για λογους δυναμικου ευρους (Dynamic range)περαν ολων των αλλων..

Ουτε μπορει κ η πλειοψηφια των επαγγελματιων να εχει μεσαιο φορμα για οικονομικους λογους κυριως..

Σε dynamic range δεν πλεονεκτούν οι μεσαίου φορμά. Υπάρχουν full frame και κροπ μηχανές που έχουν περισσότερα στοπ εύρος από τις καινούριες ψηφιακές Hasselblad πχ.

 

Μεσαίου φορμά παίρνεις για το fine detail. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ για το οποίο ενδιαφέρονται οι φωτογράφοι στα studio είναι το δυναμικό εύρος. Έχουν ελεγχόμενο φωτισμό και τα φέρνουν όλα εκεί που θέλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κάτι .

Έχεις δουλέψει την canon και απογοητεύτηκες ; Η απλά να είχαμε να λέγαμε ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ειπα εγω οτι απογοητευτικα? Αν ημουν απογοητευμενος θα την αλλαζα! Απλα βλεπω οτι τελευταια η canon χανει τον ανταγωνισμο σε σχεση με την nikon.

 

Σε αυτο που ειπα πριν σχετικα με την φωτογραφιση εκτος επαγγελματισμου πχ σε μια εκδρομη εχω διαπιστωσει σε μενα παντα οτι το να κουβαλας μια τσαντα εξοπλισμο σε φορτωνει με αγχος για την τελεια φωτογραφια. φυσικα ολα οα ειπα οδηγουν καπου. Στο γεγονος οτι αυτες οι μηχανες, ανεξαρτητως κατασκευαστη, απευθυνονται αποκλειστικα και μονο σε επαγγελματιες.

 

Και μη ξεχναμε και το πιο βασικο. Οτι η καθε μηχανη πρεπει να συνοδευεται και απο τους αναλογους φακους και φυσικα απο την τεχνικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλε δεν εχεις μεγαλο αδικο, απλα εισαι απολυτος. τι εννοεις οτι απευθυνονται αποκλειστικα και μονο σε επαγγελμαγτιες? μαλλον θ'αναφερεσαι σε σωματα 2000$+.

 

εγω εχω μια 500D με εναν Tamron 17-50 2.8 και ειμαι υπερευχαριστημενος. μου λειπουν καποια αλλα που δεν εχει η μηχανη, αλλα τη γουσταρω πολυ. 2 χρονος και ακομα την ψαχνω και μαθαινω και και και..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγαλε δεν εχεις μεγαλο αδικο, απλα εισαι απολυτος. τι εννοεις οτι απευθυνονται αποκλειστικα και μονο σε επαγγελμαγτιες? μαλλον θ'αναφερεσαι σε σωματα 2000$+.

 

εγω εχω μια 500D με εναν Tamron 17-50 2.8 και ειμαι υπερευχαριστημενος. μου λειπουν καποια αλλα που δεν εχει η μηχανη, αλλα τη γουσταρω πολυ. 2 χρονος και ακομα την ψαχνω και μαθαινω και και και..

 

Εννοειται οτι αναφερομαι σε τετοια σωματα. Ενα full frame σωμα νομιζω ειναι υπερβολικα για εναν ερασιτεχνη. Θυμαμαι περυσι στο dpgr μπηκε ενας 18 χρονος στο forum ο οποιος ειχε αγορασει την 5d mark ii, τον ef 24-105 και τον 70-200 f2.8. Οι φωτογραφιες του? Αστο καλυτερα.. Εδωσε δηλαδη 5000€ για ποιο λογο? Σε τετοιες περιπτωσεις αναφερομαι. Οσον αφορα τις ¨μικρες¨ dslr τις γουσταρω με χιλια και για τον σοβαρο ερασιτεχνη πρεπει να ειναι must. Και εγω μεχρι να ασχοληθω επαγγελματικα κυκλοφορουσα συνεχεια με μια pentax dslr 6mp!

 

Για να γινω ακομα πιο κατανοητος εσυ εχεις και γαμω τα σετ. Αν ομως εισαι ερασιτεχνης και παρεις εξοπλισμο 5.000€ δεν ειναι λιγακι υπερβολικο?

 

Αληθεια ο tamron τι λεει? Σκεφτομουν να τον παρω προπερυσι αλλα τελικα πηρα τον ef 24-70 f2.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω κατω συμφωνω αλλα μικρη σημασια εχει.

 

λοιπον, ο tamron ειναι γαμηστερος φακος για τα λεφτα του! φυσικα και θα προτιμουσα τον canon 24-70 γιατι μου ταιριαζει περισσοτερο, αλλα εχει και ~1200, ενω ο ταμρον 430.

 

κατασκευαστικα καμια σχεση με τον κανον γιατι τον εχω πιασει λιγο απο ενα φιλο. zoom+focus ring δεν γλυστρανε ομορφα, ειναι λιγο αγρια η κινηση τους, αλλα κοστιζει και το 1/3 του κανον.

 

ο κανον μου θυμισε εναν zeiss manual στο focus ring...

 

για ερασιτεχνη ειναι πολυ καλος, απλα η κορυφη ειναι ο κανον...

αν ο κανον ειχε μεχρι 650 θα τον ειχα παρει, αλλα 1200 ειναι πολλα λεφτα για τη χρηση που κανω εγω. με καλυπτει ο ταμρον.

 

ενα πολωτικο ψαχνω για να παιξω λιγο αλλα δεν θελω να δωσω 100 ευρω για το hoya, οποτε θελω κανενα μεταχειρισμενο. αμα δεις τπτ σφυρα κλεφτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγηκε ο καινουργιος 24-70 f2.8 ii με τιμη 2500$! Παντως επειδη το ειχα το ειχα ψαξει πολυ τοτε ο 24-70 δεν αξιζει την τριπλασια τιμη απο τον tamron 17-50 .Απλα τον ειχα παρει με δοσεις, ειχαν κατσει και μερικες καλες δουλειες και λεω δε γαμ..ται θα τον παρω. Τιποτα ομως δε συγκρινεται με τους fixed φακους. Εχω εναν της πλακας ef 50 1.8 με 100€ και μου δινει πιο sharp εικονα απο τον 24-70. Τα χρωματα δεν ειναι τοσο ζεστα βεβαια αλλα διορθωνεται στο photoshop. Αν δεν εχεις fixed φακο παρτον με χιλια και θα θυμηθεις.

 

Για το πολωτικο μπες στο forum του www.dpgr.gr σιγουρα θα βρεις κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε dynamic range δεν πλεονεκτούν οι μεσαίου φορμά. Υπάρχουν full frame και κροπ μηχανές που έχουν περισσότερα στοπ εύρος από τις καινούριες ψηφιακές Hasselblad πχ.

 

Εχεις απολυτο δικιο δεν διαφωνω σε αυτο.Ηταν και λαθος η διατυπωση μου.. Το εθεσα με την λογικη του κανω downsize πολυ πιο ευκολα κ εχω πολυ μεγαλυτερα περιθωρια..Μιλωντας βεβαια παντα για ψηφιακη εποχη γιατι με φιλμ..

 

Μεσαίου φορμά παίρνεις για το fine detail. ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ για το οποίο ενδιαφέρονται οι φωτογράφοι στα studio είναι το δυναμικό εύρος. Έχουν ελεγχόμενο φωτισμό και τα φέρνουν όλα εκεί που θέλουν.

 

Δεν φωτογραφιζουμε ομως μονο στα στουντιο αν και συμφωνω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια για εκει προοριζεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...