Προς το περιεχόμενο

Το Raspberry Pi έχει καλύτερη GPU από iPhone 4S και Tegra 2!


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ο Handol είναι σωστός σε κάτι. Το ότι έχει ισχυρή, για τα δεδομένα, GPU είναι ένα προσόν που ίσως να το περιορίζει το λειτουργικό.

 

Edit: Προτιμότερο από το να αυξηθεί η τιμή του όμως. Με την ευκαιρία αυτή πιθανόν να υπάρξει ανάπτυξη παιχνιδιών για linux(ανάλογα πάντα με το hardware-όχι crysis)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ξέρουμε ποτε κυκλοφορει;

στην καλυτερη γυρω στις 20 Φεβρουαριου, αλλα μαλλον λιγες μερες αργοτερα

επισης ενα θεμα ειναι αν θα προλαβεις να εισαι απο τους πρωτους αγοραστες :-D :-D

 

Έχω την ίδια απορία.

 

Επίσης

 

-- Θα είναι διαθέσιμο και εμπορίκά ή μόνο σε εκπαιδευτικά ιδρύματα ?

-- Τι είναι ότι πιο κοντινό σήμερα ?

για ολους θαναι διαθεσιμο

 

Μα γράφω ότι δεν θα μπορείς να τρέξεις γενικά παιχνίδια λόγω του ότι έρχεται με Linux. Δε μίλησα σώνει και ντε για Crysis. Εφόσον γίνεται αναφορά στη δυνατή GPU του, θα σκεφτώ και εγώ με γνώμονα αυτήν. Δηλαδή θα σκεφτώ και τα games, εφόσον μια ισχυρή GPU εκεί χρειάζεται.

δυνατη GPU σε σχεση με τα λεφτα που δινεις... και το γεγονος οτι θα τρεχει ανετα προγραμματα που εχουν μετριες απαιτησεις σε γραφικα και δεν θα σου σπαει τα νευρα με κολληματα κλπ.. (ελπιζω :X)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια το Raspberry Pi θα τρέχει Linux, οπότε τσάμπα όση δύναμη και να έχει.

 

συγνώμη αν το παρακάτω σχόλιο σου φανεί απότομο και κυνικό, αλλά ήθελα να κινηθεί στο ίδιο πνεύμα με το δικό σου:

 

χωρίς επιχειρήματα ημιμαθές σχόλιο, ακολουθούν αντεπιχειρήματα και report, για το πόστ, όχι για εσένα :)

[...]

Για αναπαραγωγή 1080p ταινιών δε λέω κάτι, μιας και οι ήδη υπάρχουσες συσκευές τα καταφέρνουν ανετότατα.

[...]

 

συμφωνώ, αλλά σχεδόν καμία δεν είναι all-in-one για το σαλόνι. Μέχρι και κώδικα μπορείς να γράφεις σε 42" στο σαλόνι ενώ έχεις social streaming ανοικτό + ακούς μουσική, για ταινία χλωμό λόγο της sd-card (είναι αργή και θα σέρνεται το σύστημα με 512mb, αν ήταν στο 1gb θα κατέβαζες και ταινία ταυτόχρονα σε usb εξωτερικό για να μη ζορίζονται όποια components του λειτουργικού ή των προγραμμάτων φορτώνονται απο την sd, βλ. πολλαπλά I/O).

Μα γράφω ότι δεν θα μπορείς να τρέξεις γενικά παιχνίδια λόγω του ότι έρχεται με Linux. Δε μίλησα σώνει και ντε για Crysis. Εφόσον γίνεται αναφορά στη δυνατή GPU του, θα σκεφτώ και εγώ με γνώμονα αυτήν. Δηλαδή θα σκεφτώ και τα games, εφόσον μια ισχυρή GPU εκεί χρειάζεται.

 

δεν ξέρω αν υποστηρίζει opencl (cuda, επειδή δεν είναι nvidia σίγουρα όχι), απλά για να εμπλουτίσω τις εγκυκλοπαιδικές και τεχνικές σου γνώσεις περι "gpu->μόνο games":

http://www.opengl.org/

http://www.nvidia.co...a_home_new.html

όχι για υπερυπολογιστή ή επιστημονικές μελέτες, αλλά σε συσκευές σαν αυτή το να χρησιμοποιείς και τη gpu σε καθημερινά προγράμματα (μόνο τον browser για το rendering του ajax και τον flash player, είναι αισθητή η διαφορά), αυξάνει εκθετικά (όπως τα gigaflops) το value for money τους ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχετε καταλάβει στην πλατφόρμα αντιτίθεμαι. Ας έβαζαν Android, που έχει ποικιλία εφαρμογών και δεν θα αύξανε και το κόστος.

 

Τα games ήταν απλά για να δείξω ότι λόγω της επιλογής του OS θα είναι άχρηστο για τον περισσότερο κόσμο. Τουλάχιστον as-is, δε λέμε αν το πάρει κάποια εταιρεία και το μετατρέψει σε media player ή κάτι παρόμοιο.

 

Αλλά ακόμα και για games που μίλησα, δε εννοούσα για desktop games, αλλά για παιχνίδια σαν αυτά που έχουμε συνηθίσει σε smartphones και tablets. Τα οποία δεν θα μπορεί να τρέξει, όχι λόγω ισχύος, αλλά λόγω λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχετε καταλάβει στην πλατφόρμα αντιτίθεμαι. Ας έβαζαν Android' date=' που έχει ποικιλία εφαρμογών και δεν θα αύξανε και το κόστος.

 

Τα games ήταν απλά για να δείξω ότι λόγω της επιλογής του OS θα είναι άχρηστο για τον περισσότερο κόσμο. Τουλάχιστον as-is, δε λέμε αν το πάρει κάποια εταιρεία και το μετατρέψει σε media player ή κάτι παρόμοιο.

 

Αλλά ακόμα και για games που μίλησα, δε εννοούσα για desktop games, αλλά για παιχνίδια σαν αυτά που έχουμε συνηθίσει σε smartphones και tablets. Τα οποία δεν θα μπορεί να τρέξει, όχι λόγω ισχύος, αλλά λόγω λειτουργικού.[/quote']

 

Καλά ρε φίλε αντί να κάνεις flaming από το πρώτο λεπτό ( όχι μόνο εσύ αλλά το λέω σε σένα για να ακούσουν και άλλοι) γιατί κανείς δεν διάβασε τον στόχο της εταιρείας που είναι δηλαδή να μπορούν να μάθουν όλα τα παιδιά προγραμματισμό και να μην ασχολούνται με το εμπορευματοποιημένο ECDL της Microsoft!!!!!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ρε φίλε αντί να κάνεις flaming από το πρώτο λεπτό ( όχι μόνο εσύ αλλά το λέω σε σένα για να ακούσουν και άλλοι) γιατί κανείς δεν διάβασε τον στόχο της εταιρείας που είναι δηλαδή να μπορούν να μάθουν όλα τα παιδιά προγραμματισμό και να μην ασχολούνται με το εμπορευματοποιημένο ECDL της Microsoft!!!!!

 

Ας είμαστε ρεαλιστές. Εάν τελικά πετύχει το Raspberry Pi αυτό δε θα γίνει εξαιτίας της αξιοποίησής του στην εκπαίδευση. Διότι τέτοιες προσπάθειες έγιναν ξανά και πιο παλιά.

 

Εάν όντως ο στόχος της εταιρείας είναι αυτός που λες, θα τον πετύχει μόνο εάν «πιάσει» η συσκευή εμπορικά. Αλλιώς σε 2-3 χρόνια δε θα θυμόμαστε ούτε το όνομά της, όπως έγινε και με διάφορα άλλα παρόμοια μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ας είμαστε ρεαλιστές. Εάν τελικά πετύχει το Raspberry Pi αυτό δε θα γίνει εξαιτίας της αξιοποίησής του στην εκπαίδευση. Διότι τέτοιες προσπάθειες έγιναν ξανά και πιο παλιά.

 

Εάν όντως ο στόχος της εταιρείας είναι αυτός που λες' date=' θα τον πετύχει μόνο εάν «πιάσει» η συσκευή εμπορικά. Αλλιώς σε 2-3 χρόνια δε θα θυμόμαστε ούτε το όνομά της, όπως έγινε και με διάφορα άλλα παρόμοια μηχανήματα.[/quote']

 

Κοίτα για τον ίδιο περίπου λόγο έγιναν και τα Arduino πάνω στην εκπαίδευση βασίστηκαν και αν κάνεις μία έρευνα θα δεις ότι το Arduino είναι μία πολύ πετυχημένη πλακέτα εγώ προσωπικά έχω 3!!!!!

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να φτιάξεις ένα htpc που να παίζει 1080p με 23.975 frame (για ήχο DTS δεν λέω γιατί δεν ξέρω ακόμα) με κατανάλωση 1-2 watt, να είναι on-line 24/7 να μπορεί να έχει και desktop χρήση με κόστος 35$

αν τα κάνει όλα αυτά (που τα κάνει από τι φαίνεται) ποσώς με ενδιαφέρει αν τρέχει angry-bird στην πραγματικότητα χεσ....

 

δεν σου ζητάω δυο ούτε τρία τέτοια project, μία μόνο ας είναι ότι Αι-θες

 

μην γράφεται ασυναρτησίες δεν είναι τα παιχνίδια το κέντρο της γης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχετε καταλάβει στην πλατφόρμα αντιτίθεμαι. Ας έβαζαν Android, που έχει ποικιλία εφαρμογών και δεν θα αύξανε και το κόστος.

 

Τα games ήταν απλά για να δείξω ότι λόγω της επιλογής του OS θα είναι άχρηστο για τον περισσότερο κόσμο. Τουλάχιστον as-is, δε λέμε αν το πάρει κάποια εταιρεία και το μετατρέψει σε media player ή κάτι παρόμοιο.

 

Αλλά ακόμα και για games που μίλησα, δε εννοούσα για desktop games, αλλά για παιχνίδια σαν αυτά που έχουμε συνηθίσει σε smartphones και tablets. Τα οποία δεν θα μπορεί να τρέξει, όχι λόγω ισχύος, αλλά λόγω λειτουργικού.

 

 

για τέτοια μικρο-games μια χαρά κάνει το λινουξ...τσέκαρε μια το chrome web store,ένα κάρο παιχνίδια σε webgl έχει. Και λογικά όσο περνάει ο καιρός θα πληθαίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να φτιάξεις ένα htpc που να παίζει 1080p με 23.975 frame (για ήχο DTS δεν λέω γιατί δεν ξέρω ακόμα) με κατανάλωση 1-2 watt, να είναι on-line 24/7 να μπορεί να έχει και desktop χρήση με κόστος 35$

αν τα κάνει όλα αυτά (που τα κάνει από τι φαίνεται) ποσώς με ενδιαφέρει αν τρέχει angry-bird στην πραγματικότητα χεσ....

 

Αυτο ακριβώς ενδιαφέρει και μενα σε αυτο το προτζεκτ, να το βαλω πίσω απο την τv στο σαλονι και να εχω ενα ασύρματο πληκτρολόγιο /ποντίκι οπου θα μπορώ να σερφαρω να ακουω μουσική ή να βλεπω καμιά ταινία -σειρά . Το τέλειο θα ηταν να μπορώ να streamαρο την μουσική κ τις ταινίες απο κάποιο pc ή nas .

 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και θα το ήθελα!

Και οοοολα αυτα με μικρο κόστος ελάχιστο ρεύμα και μικρο ογκο...

 

 

 

ΥΓ: Μακάρι να βγει και να δω τον πάτερα μου με ενα τέτοιο να σερφαρει στο σαλόνι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το RassPi θα πάρει android 1000%.

 

Το θέμα είναι ότι με το κόστος του βλέπουμε πόσο μας κοροϊδεύουν οι εταιρίες smartphones.

Όχι τόσο με το RassPi αλλά με αυτό.

 

http://rhombus-tech.net/allwinner_a10/

 

Είναι αρκετές φορές καλύτερο από το RassPi και αν υπάρξει παραγγελία άνω 100k κομμάτια η τιμή του θα είναι 15$!!!!!!!!!

Τώρα βρίσκεται στα 40-50$.

 

Είμαι σίγουρος ότι θα υπάρξουν και άλλες τέτοιες προσπάθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ακριβώς ενδιαφέρει και μενα σε αυτο το προτζεκτ, να το βαλω πίσω απο την τv στο σαλονι και να εχω ενα ασύρματο πληκτρολόγιο /ποντίκι οπου θα μπορώ να σερφαρω να ακουω μουσική ή να βλεπω καμιά ταινία -σειρά . Το τέλειο θα ηταν να μπορώ να streamαρο την μουσική κ τις ταινίες απο κάποιο pc ή nas .

 

Κάπως έτσι το σκέφτομαι και θα το ήθελα!

Και οοοολα αυτα με μικρο κόστος ελάχιστο ρεύμα και μικρο ογκο...

 

 

 

ΥΓ: Μακάρι να βγει και να δω τον πάτερα μου με ενα τέτοιο να σερφαρει στο σαλόνι!!!

 

αφού έμαθε ο μικρός να χειρίζεται το xbmc από το android δεν έχω ποια τηλέφωνο :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...