Προς το περιεχόμενο

Νέα τεχνολογία εκτοξεύει τις ταχύτητες εγγραφής μαγνητικών σκληρών δίσκων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ παλι εχω 2 μηχανικους σε raid0 με 230 read και δεν νομιζω να μου χρειαστει καπου ο ssd τωρα (μεχρι sata 2 υποστηριζει η μητρικη)

 

Δωστε Terabyte στο λαο!!!! (6εχω μεχρι στιγμης χαχαχα)

 

Sent from my LG-P920 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποια στιγμη οι μαγνηικοι δισκοι θα πεθανουν. Σε αρκετο καιρο αλλα θα πεθανουν. Σε 20-30-50 χρονια απο τωρα, θα εχεις 1 memory card 1 terabyte που θα εχει τρελα read/write και για αποθηκευτικο χωρο θα ειναι και υπεραρκετος. Θα σηκωνεται το EFI, θα σου δινει browser σε χρονο 0 και τιποτα αλλο. Παιζει να μην υπαρχει καν λειτουργικο συστημα. Ολα θα ειναι στο cloud. Aκομα και οι δισκοι στο cloud θα ειναι. Θα σωνεις τα data εκει. Θα μεταφερεις τα data απο σκληρο σε σκληρο μεσω cloud και μαλιστα πολλα giga χωρις να λαγκαρει τιποτε και στην περιπτωση που θες να κατεβασεις 1 hd ταινια και να την περασεις στο τοτε tablet η οτι θα ειναι που θα ειναι 10 φορες ισχυροτερο θα καρφωνεις την memory card και θα το παιρνεις μαζι στις διακοπες σου που δεν θα εχεις ιντερνετ για να συνδεθεις στο cloud. Και η memory card θα χρησιμευει μονο σε κατι τετοια.

Με τα τοτε pc που θα ειναι τελειως διαφορετικα και σαφως ποιο μικρα χωρις δισκο και χωρις τρελους επεξεργαστες (αφου οτι δουλεια στο cloud θα την αναλαμβανει ο server που τρεχει το webapp και σκληρες δουλειες ακομα οπως export hd movie που εκανες με 1 προγραμμα επεξεργασιας βιντεο) το σκλήρο δισκο θα τον αγοραζεις ποια οχι απο καταστημα αλλα στο Ιντερνετ. Δεν θα δινεις 100 ευρω για 1ΤΒ. Θα δινεις 20 ευρω για 1ΤΒ μιας και το 1ΤΒ τοτε θα ειναι αμελυταια ποσοτητα. Ηδη τα zetabyte πανε και ερχονται! Και εκει ερχεται και το εξελιγμενο ΖFS (ZETA FILE SYSTEM).

Θα μου πεις ειναι πολυ μελλον. Ναι δεν διαφωνω. Σαν να ηταν χτες ομως θυμαμαι που ημουν στο δημοτικο. Ο χρονος περναει τοσο γρηγορα!!!!!

Και η πραγματικη τεχνολογια δεν αυτη που ερχεται στον καταναλωτη. Ο καταναλωτης παιρνει 1 ιδεα και μονο. Ποιοι 8πυρηνοι κλπ? Οι 64πυρινοι υπηρχαν απο τοτε που υπηρχε η SUN microsystems. Θα μου πεις πως δεν υπηρχαν εφαρμογες να αξιοποιησουν τους 64 πυρηνες. Οταν καταφερνεις να φτιαξεις επεξεργαστη με 64 πυρηνες (που σκατα τους χωρεσαν?) μπορεις να φτιαξεις και την εφαρμογη που θα τους αξιοποιει!!!! Φυσικα τωρα παιζει η τεχνολογια να εχει ξεφυγει πολυ περισσοτερο απο 64 πυρηνες η να εχει φτασει στο σημειο να εχει 64 πυρηνες οι οποιοι ειναι πληρως λειτουργικοι!!! (80 cores απο Ιntel http://www.intel.com/pressroom/kits/Teraflops/index.htm)

Φυσικα την τεχνολογια στην δινουν σιγα και με τροπο πρωτον για κερδη και δευτερον γιατι αν πεταγαν τωρα τον καταναλωτη στην πραγματικη τεχνολογια (πχ ΝΑSA που σου βρισκει πλανητη κατοικισημο 5 ηλιακα συστηματα ποιο κατω) ο ανθρωπος απλα θα παλαβωνε απο την υπερβολικη τεχνολογια!

Αυτο που βλεπουμε ως επιστημονικη φαντασια υπαρχει. Απλα δεν εχει ερθει ακομα στον καταναλωτη για 10000000 λογους και με πρωταρχικο φυσικα το κερδος!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο που δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό περιοδικό Nature Communications, είναι αξιόλογη τεχνολογία. Βέβαια το πέρασμα από το πανεπιστημιακό εργαστήριο στη μαζική παραγωγή και τη βιομηχανία, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, και ίσως να μη γίνει και ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς διάθεση αμφισβήτησης και ισοπέδωσης καμίας αντίστοιχης έρευνας και προσπάθειας έχω να πω τούτο: τα τελευταία δέκα χρόνια έχω βαρεθεί να διαβάζω ειδήσεις για νέες τεχνολογίες που εκτοξεύουν την ταχύτητα των μηχανικών σκληρών και τη χωρητικότητα των οπτικών μέσων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cool news και δεν ειχα που να βαλω το πορνο που κατεβαζω. :eek:

lol μα δε χρειαζεται πλεον να αποθηκευουμε πορνο... Υπαρχουν sites που μπορεις να παρακολουθησεις online απο σκηνες μεχρι πληρεις ταινιες, χορταστικο θεαμα ολων των κατηγοριων :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι γιατί τόσα χρόνια δεν διαβάζουμε για άλλες που δεν πρόκειται να δούμε ποτέ έτσι όπως πάει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...