Προς το περιεχόμενο

Επιστροφή σε Amazon


Mortis19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια πρεπει και εγω να γυρισω κατι, και εχω μπερδευτει. Εχει 2 χαρτια και λεει

 

 

1)Affix this to the outside of your return package. (αυτο οκ το κολαμε απεξω με μια ζελατινα)

 

2)Give this invoice to the carrier you select to ship your return package. The invoice is required for customs. The carrier will not be able to return your package to Amazon without it. (αυτο λεει να το δωσω στα ελτα-ξερουν ομως τι να το κανουν??? )

 

βάλτο μεσα στο πακέτο και στειλτο... Αν δεν το ξέρεις η Βρετανια τις τελευταιες δεκαετιες ειναι μέλος της ΕΕ και μεταξυ των μελων ΕΕ, δεν υπάρχουν customs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υπαρχουν 4 χαρτια συνολικα:

 

Ενα που γραφει απλα τη διευθυνση του αμαζον, και γραφεις και τη δικη σου, το κολλας απ εξω

 

Το τιμολογιο / customs declaration εις διπλουν, το ενα το κολλας απ εξω, το αλλο κανονικα θα το εδινες στα ελτα για custom declaration, αλλα αφενος τελικα δε χρειαζεται αφετερου στα ελτα δεν εχουν ιδεα, αρα το αγνοεις, δεδομενου οτι μιλαμε για ευρωπαϊκο αμαζον

 

Τελος, αυτο με το barcode που πρεπει να μπει μεσα στο κουτι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν 4 χαρτια συνολικα:

 

Ενα που γραφει απλα τη διευθυνση του αμαζον, και γραφεις και τη δικη σου, το κολλας απ εξω

 

Το τιμολογιο / customs declaration εις διπλουν, το ενα το κολλας απ εξω, το αλλο κανονικα θα το εδινες στα ελτα για custom declaration, αλλα αφενος τελικα δε χρειαζεται αφετερου στα ελτα δεν εχουν ιδεα, αρα το αγνοεις, δεδομενου οτι μιλαμε για ευρωπαϊκο αμαζον

 

Τελος, αυτο με το barcode που πρεπει να μπει μεσα στο κουτι

Σε ευχαριστω πολυ!!!!! Ξερεις μηπως τι γινετε με τα ταχυδρομικα. Απο οτι ειδα σου γυριζουν μεχρι και 10ευρω. Αν παει παραπανω τα χανεις ε?

 

Καποιοι λενε να βαλεις μεσα και ενα αντιγραφο της απόδειξης απο τα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν πας στα ελτα ζητα αν γινεται να παει με επιστολικο ταχυδρομειο αν γινεται, οχι σαν δεμα. Πρωτη φορα ακουω για αυτον τον περιορισμο των 10 ευρω, αλλα αν ειναι κατι βαρυ / ακριβο υποθετω δε θα υπαρχει προβλημα να σου επιστρεψουν το πραγματικο ποσο. Εγω δεν τη βαζω μεσα, την κραταω σε περιπτωση που μου βαλουν λιγοτερα απ οτι πρεπει, αλλα μεχρι τωρα δε χρειαστηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, ενα αντιγραφο θα την βγαλω. τι διαφορα εχει το επιστολικο απο το δεμα? Εγω θα το εστελνα με δεμα(με tracking).

 

Στο site λεει εως 8 λιρες

Λεει "International return costs start at £8.09." Δηλαδή το minimum, όχι το maximum.
Με δέμα εξωτερικό είναι πανάκριβο. Επιστολικό, αν είναι στις επιτρεπόμενες διαστάσεις, τιμολογείται σαν επιστολή. Αν θες και tracking number /συστημένο στις επιστολές το πληρώνεις έξτρα (αν και συνήθως εγώ δε βάζω), αλλά και πάλι το ψηλό κόστος του δέματος δεν το φτάνει...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λεει "International return costs start at £8.09." Δηλαδή το minimum, όχι το maximum.
Με δέμα εξωτερικό είναι πανάκριβο. Επιστολικό, αν είναι στις επιτρεπόμενες διαστάσεις, τιμολογείται σαν επιστολή. Αν θες και tracking number /συστημένο στις επιστολές το πληρώνεις έξτρα (αν και συνήθως εγώ δε βάζω), αλλά και πάλι το ψηλό κόστος του δέματος δεν το φτάνει...

 

Ααα οκ .θα το διαβασα λαθος. Ευχαριστω για ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπερα παιδια, για να μην ανοιγω ενα νεο θεμα, θα γραψω τις αποριες μου εδω.

Σημερα παρελαβα απο το amazon.de ενα κουτι υπολογιστη το Phanteks P400S το οποιο το ειχα αγορασει στις 17 Δεκεμβρη του 2017 ο πωλητης ειναι ο e-joker. Ενω ειχα πληρωσει για το Phanteks Enthoo Pro M. Ελαβα λαθος κουτι δηλαδη.

Ανοιξα ενα case για την επιστροφη και ολα καλα. Μου λεει να εκτυπωσω τα δυο χαρτια, το ενα απεξω και το αλλο μεσα. Επειδη δεν το εχω ανοιξει καν το δεμα, πρεπει να το σκισω και να το ανοιξω για να βαλω το δευτερο χαρτι μεσα? Ετσι παει?

Επισης με τι να το στειλω? Με τα ΕΛΤΑ ή με την DHL? Μπορω να βαλω χρεωση παραληπτη μιας και το λαθος δεν ειναι δικο μου? Ενω σε ολες τις αγορες μεχρι στιγμης απο το γερμανικο αμαζον μου ηρθαν μεσω DHL σε ελαχιστες μερες, η συγκεκριμενη παραγγελια μου ηρθε σχεδον μετα απο ενα μηνα με τα ΕΛΤΑ.

Αυτο ειναι το link με την αγορα που εκανα: https://www.amazon.de/gp/product/B074Q5MFX5/ref=od_aui_detailpages00?ie=UTF8&psc=1

Ευχαριστω προκαταβολικα σε οποιον απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεμα ετσι οπως το υπολογισα με την ζυγαρια που εχω βγαινει περιπου στα 10 με 11 κιλα.

Μπηκα στο site των ΕΛΤΑ και εβαλα να μου βγαλει το κοστος της αποστολης του δεματος στην Γερμανια.

Και το αποτελεσμα ειναι αυτο:

Με Β' προτεραιοτητα στα 10 κιλα βγαινει στα 58 ευρω και στα 11 κιλα στα 62 ευρω.

Με Α' Προτεραιοτητα στα 10 κιλα βγαινει στα 65 ευρω και στα 11 κιλα στα 69 ευρω.

Τι επιλεγω και ποια ειναι η διαφορα τους? Και με τα δυο μου δινουν tracking number ετσι? Δεν γραφει κατι.

Τοσα πρεπει να πληρωσω για να το στειλω???? 132 ευρω πληρωσα συνολικα για το κουτι μαζι με τα μεταφορικα τον Δεκεμβρη. Θα πληρωσω και αυτη τη επιστροφη. Ενα διακοσαρι ευρω σχεδον στο συνολο. Θα  τα παρω ολα τα χρηματα πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαρτι που τυπωνεις το βαζεις μεσα στην συσκευασια(βγαλε λιγο την ταινια και χωστο.

Το αλλο απο εξω, κατα προτιμηση σε μια ζελατινα μεσα για να μην βρεχετε, και να φαινονται καθαρα ολα τα στοιχεια.

Τον ελτα τα γραμματοσημα και τα διαφορα ας τα βαλουν οπου θελουν αυτοι.

Α με Β ειναι ποσο γρηγορα θα παει. Το Β ειναι λιγο πιο αργο.

Αν εχεις μιλησει με τον πωλητη και σου ειπε οτι θα σου πληρωσει την αποστολη-πισω τοτε εισαι οκ.

Πληρωσες με paypal ή καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει σε ευχαριστω πολυ, ακομα περιμενω την απαντηση του. Μολις εχω καποιο νεο θα ενημερωσω εδω. Τωρα για PayPal ή καρτα, δεν ειμαι σιγουρος, με το δευτερο νομιζω, θα το επιβεβαιωσω σε λιγο. Με το PayPal πληρωνω συνηθως στο eBay. Εκανα πολυ μεγαλη βλακεια αν πληρωσα με καρτα ετσι?

Payment method ------> VISA  ****XXXX

(Οπου το X ειναι τα νουμερα)

Αυτο σημαινει οτι το εκανα με την καρτα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι που το σκεφτομαι τωρα; να του ζητησω να μου κανει partial refund ας πουμε στα 50 ευρω και να τελειωσει η ιστορια; συνηθιζεται αυτο στο amazon? στο eBay το εκανα και δεν ειχα προβλημα. να το κρατησω μεχρι να μου επιστρεψει τα χρηματα αυτα και μετα να το πουλησω εδω στις αγγελιες; καινουργιο ειναι αλλωστε, δεν το εχω ανοιξει καν. Θα το κραταγα εγω αλλα δεν μου κανει δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και να κοστιζει στον πωλητη 200 ευρω το λαθος του θα δεχτει να τα επιστρεψει ολα τα χρηματα; Αυτο θα κανω λοιπον, απλως θα περιμενω πρωτα την επιβεβαιωση του. Σε ευχαριστω και παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...