Προς το περιεχόμενο

Canon PowerShot S95 - 280€


pOLoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν και δε καταλαβαινω πως μια προσφορα για την s95 εγινε αντιπαραθεση μεταξυ αυτης και της sx220 πιστευω οτι εχει πεσει πολυ πληροφορια στο θεμα και χαθηκατε με τις συγκρισεις.

1ον η s95 εχει πιο φωτεινο φακο. f/2.0 vs f/2.7. Αρα τι σημαινει αυτο? οτι σε δυσκολες νυχτερινες συνθηκες εχεις περιθωριο να αυξησεις περισσοτερο το διαφραγμα πριν αναγκαστεις να αυξησεις το iso ή να σηκωσεις το φλας. βαλτε τωρα οτι σιγουρα ειναι εστω ενα τικ καλυτερη στην ''αντοχη'' στο θορυβο απο την sx220 και ξεκαθαρισατε ποια ειναι τα μεγαλα υπερ της s95.

Το πραγματικο χαρακτηρα της s95 για να καταλαβει που προοριζεται τον σφραγιζει και το γεγονος οτι τραβαει σε RAW. αν καποιος δε καταλαβαινει τι σημαινει αυτο τοτε δε χρειαζεται να το πληρωσει.

 

αν καποιος θελει φωτογραφικη για ταξιδια δε εχει να του δωσει τιποτα παραπανω η s95 ας προτιμησει την sx220.

αν καποιος θελει φωτογραφικη για να μυηθει στη φωτογραφικη τεχνη με περισσοτερη ευελιξια πριν τον καθηλωσουν δημιουργικα οι περιορισμοι μιας compact πρεπει να παρει την s95

 

 

απο εκει και περα τα μεγαλα ζουμ και τα full hd βιντεο ειναι τα μεγαλα υπερ της sx220 που ομως απο φωτογραφικης ποιοτητας δε προσδιδουν τιποτα. Την κανουν ομως την ιδανικη φωτογραφικη για τον απλο χρηστη που δε τον νοιαζει να φωτογραφισει με φλας το βραδυ και θελει την επομενη μερα να εχει ετοιμες τις φωτογραφιες του σε jpeg να τις δειξει στους φιλους του και οχι να χρειαζεται να περασει τα RAW απο photoshop και να βαλει υδατογραφημα κατω δεξια της δημιουργιας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν και δε καταλαβαινω πως μια προσφορα για την s95 εγινε αντιπαραθεση μεταξυ αυτης και της sx220 πιστευω οτι εχει πεσει πολυ πληροφορια στο θεμα και χαθηκατε με τις συγκρισεις.

...

Καμια αντιπαραθεση απο μενα τουλαχιστον, παρεθεσα δειγματα χωρις να πω καν τη γνωμη μου, οποιος ξερει μπορει να τα δει, οποιος οχι δεν ειπα κατι για να τον επηρεασω. Ειπες οτι στα 1600 ισο δεν παιζει η sx, εκει ειναι το δειγμα για να δει καποιος την ελαχιστη (αν βρει) διαφορα.

 

Παντως επειδη πολυς λογος για το raw, να πω οτι με to chdk firmware εχει μεταξυ αλλων και raw support η sx220-230. To raw παντως περα απο την (θετικη) ελλειψη συμπιεσης εχει και ασχημα οπως παραμορφωσεις των οπτικων, χρωματικες αλλοιωσεις, ατελειες δλδ μιας και μιλαμε για μηχανες της πλακας που το software διορθωνει, αλλιως θα πρεπει να φας 5-6 ωρες στο pc για καθε φωτογραφια. Να μου πεις για raw οπως το εχω στην dslr να σου πω καλο, τωρα σε μια μηχανουλα οπως ειναι αυτες δε νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθεις με το raw περα απο το να κανεις 1-2 φορες την πλακα σου και να "παιξεις" με κατι ωστε να εχεις αποψη. Κολπο του μαρκετιν ειναι σε compact (γνωμη μου).

 

 

Φυσικα και η s95 εχει να δωσει κατι παραπανω, που δικαιολογει εν μερη το +60-70% στην τιμη, αλλα προσωπικα (οπως και εκανα) προτιμησα την sx220 στα 160 ευρω (black friday). Οταν θελω το καλυτερο θα παρω την dsrl οταν θελω portability αλλα και zoom 14x θα παρω την μικρη. Αν δεν ειχα την dslr μπορει να επαιρνα κατι αλλο, τι να πω...

 

(Κουβεντα κανουμε δεν εχω ορεξη για flaming...)

 

Η διαφορα μεταξυ των δυο κρινοντας απο τα δειγματα σε 1600 στην νυχτερινη ληψη θα ειναι πολυ μικρη και μονο λογω του φωτεινοτερου φακου της s95. Το 2.7 της sx220 ειναι ενα side effect του μεγαλου zoom της.

 

Εδω μπορειτε να δειτε νυχτερινες ληψεις της sx220 αρα για την s95 να περιμενετε κατι (οριακα?) ακομα καλυτερο:

 

http://photography-o...787&postcount=8

 

Και εδω ολες οι φωτο του εκει θεματος

 

http://photography-on-the.net/forum/showthread.php?t=1018633

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

matrixx δε διαφωνω οτι ειναι πολυ κοντα η s95 με την sx220. Αυτο ξεχασα να το αναφερω πριν και ομολογω οτι πιστευα οτι δε θα εχουμε τοσο συγκρισιμη αποδοση. το γεγονος οτι παντως οτι θυσιασαν φωτεινοτητα στο φακο οπως λες για να δωσουν ζουμ για λογους ανταγωνισμου φανερωνει οτι προειπα οτι για αλλο κοινο φτιαχτηκε η sx220 και για αλλο η s95. Ουσιαστικα η s95 ειναι μια G12 χωρις viewfinder...σε χαμηλοτερη τιμη.

Δεν προσπαθησα καμια στιγμη να μειωσω την sx220 ισα ισα εχω και εγω ενα προηγουμενο επισης τρομερα επιτυχημενο μοντελο της σειρας την sx130 οποτε ξερω τo οτι η συγκεκριμενη σειρα εχει τρομερη ποιοτητα εικονας αλλα ξερω επισης και που απευθυνεται εν δυναμει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να σας πω εκεί που είχα καταλήξει να πάρω αυτή Panasonic Lumix TZ10, διάβασα τα παραπάνω και μπερδεύτηκα τελείως, μέχρι που κοντεύω να αλλάξω γνώμη. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να σας πω εκεί που είχα καταλήξει να πάρω αυτή Panasonic Lumix TZ10, διάβασα τα παραπάνω και μπερδεύτηκα τελείως, μέχρι που κοντεύω να αλλάξω γνώμη. :rolleyes:

χαχα εγώ τι να πώ που ενώ είχα διαλύσει τα όνειρα μου και τις ελπίδες μου (http://www.insomnia.gr/topic/435767-%CE%B3%CE%BD%CF%8E%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-canon-ixus-220-hs/), αρχίσαν να τα γράφουν όλα μαζί και θα πάθω υπερφόρτωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι να σας πω εκεί που είχα καταλήξει να πάρω αυτή Panasonic Lumix TZ10, διάβασα τα παραπάνω και μπερδεύτηκα τελείως, μέχρι που κοντεύω να αλλάξω γνώμη. :rolleyes:

όχι και ΤΖ10 όταν στα ίδια παίρνεις την πολύ καλύτερη SX220 (φώτο και βιντεο). Ξεφευγουμε από το θεμα. 280 μια σ95 ειναι καλή-δικαια τιμή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς θεου πιο μιλησε για TZ10!!απλα μαλλον μπερδευτηκατε γιατι συγκρινουμε 2 διαμαντια και μπηκαμε και σε τεχνικα θεματακια κακως βεβαια γιατι το θεμα ειναι στις προσφορες. αξιολογη η TZ10 αλλα συγκριση δεν υπαρχει με SX220 και S95.

 

το θεμα με τοση αναλυση-συγκριση που εγινε μεταξυ των δυο τελικα θα μπορουσε να σταθει μονο του σαν review :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι περίεργος να δω που θα καταλήξει το θέμα μεταξύ sx220 και S95, καθώς εγώ πήρα από Αμέρικα την sx230 με 160€ και ήμουν σε δίλημμα τότε για την S95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι και ΤΖ10 όταν στα ίδια παίρνεις την πολύ καλύτερη SX220 (φώτο και βιντεο). Ξεφευγουμε από το θεμα. 280 μια σ95 ειναι καλή-δικαια τιμή!

sorry για το off-topic αλλα γιατί τόσο απόλυτος???

πχ Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry για το off-topic αλλα γιατί τόσο απόλυτος???

πχ Link

Πλάκα κάνeις συγκρίνεις τιφωτογραφικές με βασει τα specs!! B)

Η ZS10 είναι ΑΚΟΜΑ χειρότερη από την TZ10 αν θές να ξέρεις και ΜΑΚΡΑΝ χειρότερη από την SX220.

 

Προσωπικά θα με βρείς να γρ'αφω και σε φωτογραφικά forum καθώς ειναι το χόμπι μου. Αν θέλεις πιστεψέ με αλλιως πήγαινε στο dpgr.gr και ρώτα για αυτήν να σου πουμε γιατί εδώ είμαστε εκτός θέματος. Απλα θα σου πώ η ZS10 βγάζει σκέτες ελεογραφίες (κανένα texture). δεν συκρινουμε μηχανές με specs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...