Προς το περιεχόμενο

Smart charger AA/AAA IQ328 27€ FBAmazon (δωρεαν μεταφορικα)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να πω κλεινοντας κατι τεχνικο. Η διαδικασια τεστ του φορτιστη ηταν "ζορικη" για ολες τις μπαταριες, τις εκφορτιζα ολες τις παραπανω στα 500mA και τις φορτιζα στα 1000mA. Η μπαταρια λοιπον που εχει πχ 12 mAh μαζι με την αλλη που εχει 38, επαιξαν προχθες στο wiimote για μια ωρα τουλαχιστον χωρις να παραδωσουν πνευμα. Σε ελαφρια φορτια δλδ η "πραγματικη" χωρητικοτητα τους θα ειναι μεγαλυτερη λιγο-πολυ σε ολες ομως αναλογικα. Η συγκριση των αριθμων στον παραπανω πινακα ειναι αμεση και απολυτη αφου οι μετρησεις σε ολες εγιναν υπο τις ιδιες συνθηκες και τα ιδια ρευματα φορτισης - εκφορτισης.

 

Υπαρχει δυνατοτητα απο τον φορτιστη σου η διαδικασια refresh να γινεται με λιγοτερο ρευμα? Γιατι στα 1000mha φορτιση ενδεχωμενως να τις ζοριζει πολυ. Διψηφιο αριθμο χωρητικοτητας τις tronic σημαινει σχεδον αχρηστες μπαταριες και με προβληματιζει αν ειναι οντος τοσο χαλια ή μηπως η διαδικασια φορτησης- αποφορτησης ειναι πολυ δυνατη για αυτες τις μπαταριες.

 

Συντομα θα τις κανω και εγω ενα τεστακι με βολτομετρο και μια συσκευη που εχω και καταναλωνει αρκετο και συνεχες ρευμα. Φορτιστη εχω εναν trinic αυτοματο, κανει καλυτερη δουλεια απο τον απλο που ειχα παλια αλλα με εβασες σε σκεψεις να παρω αυτον που εχεις. Απλα πες μου αν εχει την δυνατοτητα το refresh να το κανει με λιγοτερο ρευμα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Υπαρχει δυνατοτητα απο τον φορτιστη σου η διαδικασια refresh να γινεται με λιγοτερο ρευμα? Γιατι στα 1000mha φορτιση ενδεχωμενως να τις ζοριζει πολυ. Διψηφιο αριθμο χωρητικοτητας τις tronic σημαινει σχεδον αχρηστες μπαταριες και με προβληματιζει αν ειναι οντος τοσο χαλια ή μηπως η διαδικασια φορτησης- αποφορτησης ειναι πολυ δυνατη για αυτες τις μπαταριες.

 

Ναι δοκιμασα σημερα δυο απο τις τρονικ και με μικρα ρευματα 100 εκφορτιση και 200 φορτιση. Τιποτα! Πεθαμενες ειναι, για τα μπαζα κυριολεκτικα. Το 18 γινεται 25! :mrgreen:

 

Η εκφορτιση παντως τυπικα γινεται στο 0.2*capacity και η φορτιση στο διπλασιο αυτου. Οποτε τα 500mA εκφορτισης και 1000mA φορτισης δεν ειναι προβλημα για τις τρονικ αφου μονο αυτες απο οσες δοκιμασα εχουν ονομαστικη χωρητικοτητα 2500mAh, για ολες τις αλλες αφου ειναι μικροτερες (2300, 2100, 1600, 900, 700, 550) σιγουρα ηταν απο λιγο μεχρι πολυ ζορικα αλλα παρολα αυτα ολες οι αλλες εδωσαν καλες τιμες. Ακομα και οι μικρες panasonic 550mAh ΑΑΑ (που εκεινες σιγουρα ζοριστικαν ιδιαιτερα αφου ειναι μικρες και θα ηθελαν τυπικα ρευματα 100mA/200mA) εδωσαν νουμερα παρα πολυ κοντα στην ονομαστικη τους χωρητικοτητα.

 

 

"Nominal Discharge Current (A)

 

The nominal discharge current, for which the discharge curve has been measured. For example, a typical discharge current for a 1.5 Ah NiMH battery is 20% of the rated capacity: (0.2 * 1.5 Ah / 1h = 0.3A)."Πηγη

 

 

 

 

ΥΓ. Σημερα (ολη νυχτα δουλευαν) περασαν αλλες 4 μπαταριες απο refresh & ελεγχο. Μπηκαν και αυτες στον πινακα. Τωρα περναω και τις αλλες 3 philips που πανε καλα, εχουν ηδη φτασει τα 1325-1430mA μετα απο 2 κυκλους και ελπιζω να πανε και πιο πανω.

 

Δεν περιμενα οτι θα ηταν οι τρονικ τοσο χαλια σε σχεση ακομα και με τις φτηνοτερες τοτε πορτοκαλι konnoc οι οποιες ειναι αξιοπρεπεστατες. Ειναι απιστευτες και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ! Αδειες αλκαλικες να βαλω στον φορτιστη (και κρανος στο κεφαλι :-D ) πιστευω οτι θα φορτιστουν περισσοτερο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι αύριο παραλαμβάνω 2 τετράδες eneloop. Έχεις δουλειά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

απο που τις πηρες?

Προσεχουμε κατι οσον αφορα εκδοσεις κ.τ.λ για τις eneloop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσεχουμε το "Α" στο τελος του κωδικου ("HR-3UTGA") γιατι αυτος ειναι ο νεος τυπος με 1500 φορτισεις αντι για 1000 του σκετου χωρις Α. Οπως εχουμε γραψει ηδη ο τυπος στο pc1 ειναι χωρις "Α" αλλα πιθανον να ειναι και ξεχασμενος. Θα μας πει ο Μανος μολις παραλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξέρω ότι το discharge - refresh έχει τελειώσει;

 

Έβαλα κάτι αρχαιολογικές Fujitsu HydroPower HR-3UZ και έχει περάσει σχεδόν μία μέρα.

Ο παλαιός μου φορτιστής δεν τις φόρτιζε γιατί μάλλον είχαν χαμηλή εσωτερική αντίσταση. Τις φόρτιζε ο απλός ο δικός τους αλλά τις είχα στο συρτάρι για πάνω από 3 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξέρω ότι το discharge - refresh έχει τελειώσει;

 

Έβαλα κάτι αρχαιολογικές Fujitsu HydroPower HR-3UZ και έχει περάσει σχεδόν μία μέρα.

Ο παλαιός μου φορτιστής δεν τις φόρτιζε γιατί μάλλον είχαν χαμηλή εσωτερική αντίσταση. Τις φόρτιζε ο απλός ο δικός τους αλλά τις είχα στο συρτάρι για πάνω από 3 χρόνια.

 

κ ομως στο τελος σου βγαζει full.

κ μενα μου πηρε πολυ χρονο που δοκιμασα μερικες σε refresh (σε μερικες 1,5 σε αλλες 2 μερες) κ δεν ξερω ακομη αν θα τις κανω ολες ετσι γιατι θα παρει αιωνες...

στο refresh τον αφηνουμε ετσι default ή μπορουμε να επιταχυνουμε καπως την διαδικασια?

προσπαθω να μαζεψω τις γενικες πληροφοριες για τις μπαταριες απο εδω κ ανοιξα πολλα θεματα για μελετη... υπαρχει καπου ενας πρακτικος συνολικος οδηγος?

μαλλον χρειαζεται να γινουμε τεχνικοι στο θεμα μπαταριων για την αξιοποιηση του εξυπνου φορτιστη :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχουμε το "Α" στο τελος του κωδικου ("HR-3UTGA") γιατι αυτος ειναι ο νεος τυπος με 1500 φορτισεις αντι για 1000 του σκετου χωρις Α. Οπως εχουμε γραψει ηδη ο τυπος στο pc1 ειναι χωρις "Α" αλλα πιθανον να ειναι και ξεχασμενος. Θα μας πει ο Μανος μολις παραλαβει.

Χμμ!?? Τώρα μας τα λες Χαράλαμπε? Τελικά πρέπει να πήρα αυτές (γιατί βλέπω λείπει αυτό το αναθεματισμένο το "Α", αλλά παρόλο που ήρθαν σε τοπικό υποκατάστημα από τη Δευτέρα δεν πήγα να τις παραλάβω ακόμα, μάλλον Τρίτη θα τις έχω στα χέρια μου. Δεν ξέρω αν θυμάσαι για κάτι ασύρματα ακουστικά που έκανα λόγο πριν μερικές μέρες αλλά τις θέλω για αυτά. Τα οποία όταν ανακάλυψα ότι είχαν μέσα δυο διαφορετικού τύπου και μάρκας μπαταρίες (550 & 700 mah) χαλάστηκα άγρια! Θα είναι η πρώτη μου επαφή με αυτού του τύπου και ίσως στο μέλλον η εμπειρία σου σαν σχετικού πανεπιστήμονα (=ειδήμονα) να μας είναι χρήσιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Χμμ!?? Τώρα μας τα λες Χαράλαμπε?

Κουλη, δεν τα λεω τωρα, τα εχω πει απο τοτε που ρωτηθηκα για καλη τιμη στις eneloop σε αλλο θεμα, 1/3/2012 (νυχτα της 29ης-2-2012) και το εχω φερει το ποστ και σε αυτο το thread ωστε να το δουν και οσοι διαβαζουν μονο αυτο το θεμα. Αν δεν το διαβασες δεν σημαινει οτι δεν το εγραψα :P

(υποσημειωση για ολους πλην του vviolent, δεν με λενε Χαραλαμπο!)

http://www.insomnia....ost__p__4609622

 

Οποιος μενει κοντα στο pc1 να παρει και για μενα. Εχει την καλυτερη τιμη αν δεν βαλουμε μεταφορικα. Το εχω ψαξει αρκετα. (φαινονται οι παλιες βεβαια χωρις "Α" = 1000κυκλους αλλα ισως και να ειναι οι νεες με "Α" =1500. Γι αυτο θα βοηθησει να ειναι καποιος κοντα να τσεκαρει. Αν και δεν πρεπει να τις εχει ετοιμοπαραδοτες)

 

8.14 οι 4 AAA και 8.41 οι 4 AA

 

Οριστε και τα λινκ

 

....κλπ

___________________________________________________________________________

 

 

 

 

Πως ξέρω ότι το discharge - refresh έχει τελειώσει;

 

Έβαλα κάτι αρχαιολογικές Fujitsu HydroPower HR-3UZ και έχει περάσει σχεδόν μία μέρα.

Ο παλαιός μου φορτιστής δεν τις φόρτιζε γιατί μάλλον είχαν χαμηλή εσωτερική αντίσταση. Τις φόρτιζε ο απλός ο δικός τους αλλά τις είχα στο συρτάρι για πάνω από 3 χρόνια.

 

 

κ ομως στο τελος σου βγαζει full.

κ μενα μου πηρε πολυ χρονο που δοκιμασα μερικες σε refresh (σε μερικες 1,5 σε αλλες 2 μερες) κ δεν ξερω ακομη αν θα τις κανω ολες ετσι γιατι θα παρει αιωνες...

στο refresh τον αφηνουμε ετσι default ή μπορουμε να επιταχυνουμε καπως την διαδικασια?

 

Ναι, μολις ολοκληρωθει η διαδικασια γραφει full κατω απο την μπαταρια που ολοκληρωσε. Αν τον αφησετε στο default καλο Πασχα, εχω πει αρκετες φορες (σιγουρα πανω απο μια) οτι το refresh το κανω με 500mA ρευμα εκφορτισης. Οταν λοιπον επιλεγετε refresh, μολις θα σας γραψει στην οθονη 100mA θα πατησετε οσες φορες χρειαστει (4 θα χρειαστει) το κουμπι current μεχρι να εχετε ενδειξη 500mA. Ετσι εμενα μου παιρνει το πολυ χοντρικα 10 ωρες αν η μπαταρια βελτιωνεται και ειναι καλη, και 1-2-3 ωρες για τις αχρηστες (tronic).

 

μαλλον χρειαζεται να γινουμε τεχνικοι στο θεμα μπαταριων για την αξιοποιηση του εξυπνου φορτιστη :-)

Δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα φιλε nek4d! ;) Ο,τι σου χρειαζεται πιστευω οτι εχει λιγο πολυ ειπωθει ηδη στο παρον θεμα, μια προσεκτικη αναγνωση ισως βοηθησει. Οποια αλλη απορια υπαρχει εδω ειμαστε. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά ευχαριστώ για τις γνώσεις εδώ μέσα.

 

Το μόνο που μου τη σπάει αφάνταστα είναι ότι θέλω φως για να δω τις ενδείξεις.

Τώρα ζαχαρώνω κάτι eneloop glitter....

Η τετράδα 3UTGA έχει 10 ευρώ στο ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το μόνο που μου τη σπάει αφάνταστα είναι ότι θέλω φως για να δω τις ενδείξεις.

Και μενα μου τη σπαει αυτο ιδιαιτερα, οπως θα μου την εσπαγε βεβαια και να αναβει μονιμα ενα δυνατο οπως στον maha.

 

Σκεφτομαι να τον ανοιξω και να παιξει μοντα με δυο λευκα λεντακια σε σειρα ή 2 τριβολτα παραλληλα που θα παιρνουν ταση απο τα 3βολτ του τροφοδοτικου...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεχουμε το "Α" στο τελος του κωδικου ("HR-3UTGA") γιατι αυτος ειναι ο νεος τυπος με 1500 φορτισεις αντι για 1000 του σκετου χωρις Α. Οπως εχουμε γραψει ηδη ο τυπος στο pc1 ειναι χωρις "Α" αλλα πιθανον να ειναι και ξεχασμενος. Θα μας πει ο Μανος μολις παραλαβει.

 

 

 

post-188222-0-00159200-1331301707_thumb.png

 

 

 

post-188222-0-26288100-1331301738_thumb.png

 

 

 

post-188222-0-55246500-1331301772_thumb.png

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω αναρωτιέστε μερικοί, σήμερα παρέλαβα από PC1. Είναι με τα 1500 recharge times. Με τα (Α) δηλαδή. Πήρα 2 set ΑΑ και ένα 3Α

 

EDIT:

Ο Μάνος από πάνω σας έβαλε και pics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...