Προς το περιεχόμενο

Smart charger AA/AAA IQ328 27€ FBAmazon (δωρεαν μεταφορικα)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Βλέπω το Lidl από 15 Μαρτίου βάζει επαναφορτιζόμενες πάλι.

Την τετράδα AA 2500 mAh τις έχει 3,33 ευρώ ...

Νομιζω οτι δεν αξιζουν ουτε για 3.33€ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι δεν αξιζουν ουτε για 3.33€ !

 

Πλακα κανεις?Τοσο κανουν μονο οι φθηνες αλκαλικες. Μια χαρα ειναι του lidl για την τιμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ποιες απλες/φτηνες αλκαλικες ρε παιδια κανουν 3.33€ η τετραδα; Απλες ΑΛΚΑΛΙΚΕΣ παιρνω με 0.8€ την τετραδα. Με 3 ευρω παιρνω duracell ultra τετραδα ΑΑ.

 

Με 8 ευρω πηρα 32 ΑΑ philips LR6 απο το αμαζον. (1€ η τετραδα βγαινει)

 

zizu, αλλο οι αλκαλικες αλλο οι επαναφορτιζομενες. Τι εννοεις χειροτερες; Δεν αξιζουν λεω αφου με 7.5 ευρω παιρνεις 4αδα επωνυμες NiMh. Να παρεις τις τρονικ για να βασανιζεσαι; Για να μην κρατανε ουτε το μισο της ονομαστικης χωρητικοτητας; Για να τις πεταξεις μετα απο 10-20 φορτισεις; Για να ειναι η μια στις 4 με το που βγαινουν απο το κουτακι με σκουριες στους πολους; (στο πλαστικο μονωτικο στον θετικο, και αυτο συμβαινει, τουλαχιστον το ειδα με τα ματια μου στις 3-4 τετραδες που ειχα παρει πριν 3-4 χρονια)    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο lidl εχω παρει 2 τετραδες, μια παλιοτερα τις μωβ και μια προσφατα τις μαυρες. Ολες βγηκαν μια χαρα χωρις σκουριες η προβλημματα στην φορτιση ενω κρατανε περισσοτερο απο μια 4δα επωνυμες NiMh 1600ρες που επισεις εχω. Για απλη χρηση και για την τιμη τους ειναι μια χαρα, αρκει να υπαρχει και ενας αξιοπιστος φορτιστης, για καποιον που εχει μεγαλυτερες απαιτησεις υπαρχουν και οι eneloop. Matrixxx δεν ξερω γιατι σου εβγαλαν προβλημα αλλα σε εμενα δεν ειχαν κανενα θεμα, και χρησιμοποιω επαναφορτιζομενες πανω απο 15 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο lidl εχω παρει 2 τετραδες, μια παλιοτερα τις μωβ και μια προσφατα τις μαυρες. Ολες βγηκαν μια χαρα χωρις σκουριες η προβλημματα στην φορτιση ενω κρατανε περισσοτερο απο μια 4δα επωνυμες NiMh 1600ρες που επισεις εχω. Για απλη χρηση και για την τιμη τους ειναι μια χαρα, αρκει να υπαρχει και ενας αξιοπιστος φορτιστης, για καποιον που εχει μεγαλυτερες απαιτησεις υπαρχουν και οι eneloop. Matrixxx δεν ξερω γιατι σου εβγαλαν προβλημα αλλα σε εμενα δεν ειχαν κανενα θεμα, και χρησιμοποιω επαναφορτιζομενες πανω απο 15 χρονια.

Και εγω βρε larry χρησιμοποιω επαναφ. καπου 20-25 χρονια, απο οταν δεν υπηρχαν καν NiMh, αλλα νικελιου καδμιου (NiCd) με πολυ μικροτερες χωρητικοτητες.

 

 

Μιλαω γι αυτες τις τρονικ 2500mΑh ΑΑ και εδω (Οι δικιες σου ποιες ειναι; Βρες κανενα λινκ με google εικονες.)

 

Μου εχουν βγει χειροτερες απο τις επισης φτηνιαρες 3ετιας 1600αρες camellion των καρφουρ, οι οποιες ενω ειναι 1600mAh εχουν οπως βλεπω τωρα στον φορτιστη μεγαλυτερη χωρητικοτητα (1200 εναντι 5-45 :shock: ) απο τις 2500αρες τρονικ!! Για να μην μιλησω για τις philips που τις εχω 7-8 χρονια και τις βλεπω στα 1400. ( Με τους ιδιους φορτιστες εχουν "μεγαλωσει" ολες. :-D )

 

ΥΓ. Και αυτες μου βγηκαν μετα απο τοσα χρονια (τωρα δλδ που τις τσεκαρω, τις εχω 7-8 χρονια)  καλυτερες απο τις τρονικ.  

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω με τον matrixxx. Εχοντας παρει 9 τετραδες tronic, απο τις πρωτες που ειχαν ερθει τις 2000 mAh που μετεπειτα εγιναν 2500mAh, που μεταπειτα εγιναν πρασινες, που μετεπειτα εγιναν μπλε, εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι ειναι πεταμενα λεφτα. Χιλιες φορες να ειχα παρει 4 τετραδες eneloop με τα ιδια λεφτα. Κερδισμενος θα ημουν. Οι tronic δεν εχουν ουτε ομοιομορφια στην 4αδα αλλα και μετα απο καποιο καιρο (φορτισεις/εκφοριτσεις) εχουν χασει αρκετοι ισχυ και μονο 2500 δεν ειναι. Οι μονες που θα δοκιμαζα (για να συμπληρωσω 10αδα :P) ειναι οι κοκκινες lsd tronic που εγραψε ενας φιλος σε αλλο post και ειναι 2000 mAh αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τις γρι του Lidl σταδιακά τις πέταξα γιατί δεν φόρτιζαν ή φόρτιζαν και πέθαιναν σε λίγα λεπτά. Οι μαύρες κρατάνε ακόμα.

Πέταξα επίσης σταδιακά και κάτι Philips multilife 2100.

Και τώρα έχω βάλει στο μάτι κάτι eneloop glitter αλλά δεν έχω το budget ακόμα για να τις πάρω.

 

Το πιθανότερο είναι ότι αν πετύχω τις νέες του Lidl να τις πάρω. Τις βλέπω ιδανικές για τα Mp3 κλπ παπαριές των παιδιών που τα ξεχνάνε από δω και από κει και κλαίω τις μπαταρίες κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

μου ηρθε κι'εμενα,αρχιζω τα τεστ.

οταν γραφει full πως μπορουμε να δουμε ποσα mAh εχει?

Ωπ, τωρα ειδα την ερωτηση σου, ειχα δει το μηνυμα σου οταν ειχε μονο την πρωτη φραση! (πριν το εντιτ προφανως :-) )

 

 

Θα επιλεξεις λειτουργια "τεστ" και στο τελος με το πληκτρο display θα μπορεσεις να δεις τα mAh τους. Οταν κανεις μονο φορτιση τα mAh που θα σου δειξει δεν εχουν νοημα, αφου ειναι αυτα που δωσαμε στην μπαταρια μεχρι να "γεμισει". Τα πραγματικα mAh, αυτα που μας ενδιαφερουν, ειναι αυτα που θα μας δωσει η μπαταρια οταν απο πληρη φορτιση την εκφορτισουμε εντελως.

 

(αυτο κανει στο "τεστ", εναν κυκλο, και πολλους κυκλους στο "refresh" μεχρι να δει οτι το νουμερακι των mAh παραμενει σταθερο, οσο βελτιωνεται επαναλαμβανει κυκλους. [Μετα την (τελευταια) εκφορτιση παντα τις φορτιζει και στο τεστ και στο refresh ωστε να ειναι ετοιμοπολεμες])    

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

matrixx εχω αυτες Link εδω και 2+ χρονια και αυτες Link. Οι μωβ μου μιαζουν καλυτερες αλλα maha να τις μετρησω δεν εχω απλα ποτε δεν ειχα προβλημα οι συσκευες να αδειασουν νωριτερα ή να μην δουλευεουν . Για να ειμαι σιγουρος παντα τις φορτιζω πριν απο την χρηση οταν τις εχω αφησει μεγαλο διαστημα (1-2 μηνες) χωρις χρηση. Σιγουρα καποια στιγμη θελω να παρω eneloop ή κατι παρομοιο αλλα στα 3.30 ειναι πολυ φθηνες σε σχεση με τα 10+ των eneloop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
matrixx εχω αυτες Link εδω και 2+ χρονια και αυτες Link. Οι μωβ μου μιαζουν καλυτερες αλλα maha να τις μετρησω δεν εχω απλα ποτε δεν ειχα προβλημα οι συσκευες να αδειασουν νωριτερα ή να μην δουλευεουν . Για να ειμαι σιγουρος παντα τις φορτιζω πριν απο την χρηση οταν τις εχω αφησει μεγαλο διαστημα (1-2 μηνες) χωρις χρηση. Σιγουρα καποια στιγμη θελω να παρω eneloop ή κατι παρομοιο αλλα στα 3.30 ειναι πολυ φθηνες σε σχεση με τα 10+ των eneloop.
Πες λοιπον οτι ειναι εμπειρικες οι εντυπωσεις σου και οχι μετρησεις! Πριν παρω αυτον και τις μετρησω πιστευα οτι ειναι τουλαχιστον "στα μισα" τους ολες! Δεν γινεται εμπειρικα να εχεις σωστη εικονα τελικα αφου η χρηση δεν ειναι συνεχης και εποπτευομενη.

 

Με εβαλες στο τριπακι να ασχοληθω εκτεταμενα σημερα με τις τρονικ που εχω. Εκανα refresh τοσες μερες σε ολες τις NiMh που εχω με σκοπο να κανω εκκαθαριση και αυτο θελει χρονο βλεπεις.

 

 

Εχω νεοτερες "επισημες" μετρησεις μετα απο τις απαραιτητες προσπαθειες refresh (αφου δουλευω πλεον και με κλειστα ματια τον φορτιστη και αποφευγω τις παραννοησεις με αυτον)! Εκανα edit το ποστ #82 ωστε να μην παρω κανεναν στο λαιμο μου αν και θα τα πω και εδω αναλυτικοτερα:

 

Ειναι νουμερακια μετρημενης χωρητικοτητας για (φτηνες κυριως) μπαταριες διαφορων εταιριων. Ειναι ολες παλιες και μολις εχουν περασει απο refresh επιμονο. Οσες δεν εχουν περασει απο διαδικασια refresh δεν εχουν μπει στον παρακατω πινακα αφου θα μπορουσαν να ειναι σε "χειμερια ναρκη". Οπου βλεπετε ενα νουμερακι σημαινει οτι ειναι μια μπαταρια αυτη που ελεγχθηκε, οπου βλεπετε 2 νουμερακια οτι ειναι 2 μπαταριες κ.o.κ. Οι "λιγες φορτισεις" ειναι καμια 10-20αρια, οι "παραπανω φορτισεις" καμια 50αρια max.

 

_AA__________________

 

Tronic energy AA 2500mAh (3-4 ετων / λιγες φορτισεις) 5mAh , 38mAh, 12mAh, 47mAh, 9mAh

 

Konnoc AA 2300mAh (6-7 ετων / παραπανω φορτισεις) 150mAh, 232mAh, 850mAh, 429mAh , 963mAh, 1313mAh, 1238mAh

 

Camelion AA 1600mAh (2-3 ετων / λιγες φορτισεις) 1053mAh, 1200mAh, 1127mAh, 1200mAh , 1070mAh, 1061mAh, 1119mAh, 1132mAh

 

Philips multilife AA 2100mAh (6-7 ετων / παραπανω φορτισεις) 1398mAh, 1430mAh, 1613mAh, 1698mAh

 

 

 

 

_AAA_________________

 

Konnoc AAA 700mAh (6-7 ετων / λιγες φορτισεις) 0mAh, 188mAh

 

Camelion AAA 900mAh (2-3 ετων / παραπανω φορτισεις) 525mAh, 580mAh

 

Panasonic AAA 550mAh (απο ασυρματο dect) (1.5 ετους / παραπανω φορτισεις) 515mAh, 505mAh

 

 

 

 

_____________________________________________________________________

 

 

 

Ολες οι παραπανω τιμες ειναι απολυτα "σωστες", καθε μπαταρια εχει πανω της το αυτοκολλητακι με την μετρημενη χωρητικοτητα της.

 

Εχω ακομα καμια 10αρια τουλαχιστον μπαταριες απο τις παραπανω μαρκες που περιμενουν τη σειρα τους για τον workbench!

 

Οριστε και μια φωτο με την τελευταια 4αδα (3 tronic - 1 konnoc, πριν μπουν πανω τους τα απαραιτητα αυτοκολλητα :-) ) που μολις βγηκε απο τη διαδικασια του refresh (2ου αφου το πρωτο τους ειχε γινει πριν 4-5 μερες):

 

post-83099-0-39841100-1331154514_thumb.jpg

 

Να πω κλεινοντας κατι τεχνικο. Η διαδικασια τεστ του φορτιστη ηταν "ζορικη" για ολες τις μπαταριες, τις εκφορτιζα ολες τις παραπανω στα 500mA και τις φορτιζα στα 1000mA. Η μπαταρια λοιπον που εχει πχ 12 mAh μαζι με την αλλη που εχει 38, επαιξαν προχθες στο wiimote για μια ωρα τουλαχιστον χωρις να παραδωσουν πνευμα. Σε ελαφρια φορτια δλδ η "πραγματικη" χωρητικοτητα τους θα ειναι μεγαλυτερη λιγο-πολυ σε ολες ομως αναλογικα. Η συγκριση των αριθμων στον παραπανω πινακα ειναι αμεση και απολυτη αφου οι μετρησεις σε ολες εγιναν υπο τις ιδιες συνθηκες και τα ιδια ρευματα φορτισης - εκφορτισης.

 

Edit 8-3-12

 

Αλλες 4 μπαταριες περασαν το refresh και προστεθηκαν στον παραπανω πινακα.Το ερωτημα ειναι, υπαρχει χειροτερη μπαταρια απο τις tronic; :confused: :mrgreen: Εγω παντως δεν εχω... (χμ, πρεπει να τσεκαρω και 4 ΑΑΑ που εχω παρει απο ebay, μαρκα με'καψες)

 

post-83099-0-32542900-1331207249_thumb.jpg

 

Edit 9-3-12 Τελευταιο edit κουραστηκα να προσθετω επιπλεον μετρησεις εδω, βαζω 3 ακομα camelion και τις υπολοιπες 3 philips (οι οποιες αν και 7 ετων και αρκετα δουλεμενες ειναι κορυφη μεταξυ ολων οσων εχω τσεκαρει για την ωρα, εχω αλλες 10-15 μπαταριες οχι επωνυμες ομως, δεν αναμενεται να χασουν το χρυσο μεταλλιο. Μαλιστα ενω ηταν δουλεμενες και παρατημενες μεσα σε συσκευη σχεδον 2 χρονια, ειχαν ακομα μεσα αλλη 450 αλλη 700mAh!! Ψιλιαζομαι οτι ειναι οι πρωτες lsd χωρις να το εχουν δηλωσει επισημα... Λετε; :shock: )

 

post-83099-0-38073500-1331322052_thumb.jpg post-83099-0-79849400-1331322065_thumb.jpg

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 8 ευρω πηρα 32 ΑΑ philips LR6 απο το αμαζον. (1€ η τετραδα βγαινει)

 

zizu, αλλο οι αλκαλικες αλλο οι επαναφορτιζομενες. Τι εννοεις χειροτερες; Δεν αξιζουν λεω αφου με 7.5 ευρω παιρνεις 4αδα επωνυμες NiMh. Να παρεις τις τρονικ για να βασανιζεσαι; Για να μην κρατανε ουτε το μισο της ονομαστικης χωρητικοτητας; Για να τις πεταξεις μετα απο 10-20 φορτισεις; Για να ειναι η μια στις 4 με το που βγαινουν απο το κουτακι με σκουριες στους πολους; (στο πλαστικο μονωτικο στον θετικο, και αυτο συμβαινει, τουλαχιστον το ειδα με τα ματια μου στις 3-4 τετραδες που ειχα παρει πριν 3-4 χρονια)

 

 

A δεν τα ήξερα αυτά...

Επομένως και εγώ μάλλον τις 32 Phillips θα πάρω μιας και δεν έχω ανάγκη από επαναφορτιζόμενες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...