Προς το περιεχόμενο

Smart charger AA/AAA IQ328 27€ FBAmazon (δωρεαν μεταφορικα)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, τί μόδα είναι αυτή με τις συσκευές (ιδίως τα παιδικά παιχνίδια) να παίρνουν μονό αριθμό μπαταριών; Μεγάλο σπάσιμο.

Σίγουρα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, αλλά δεν υπάρχει κανένας ποιοτικός φορτιστής που να φορτίζει μπαταρίες σε μονό αριθμό ή -έστω- να του βάζεις μπαταρίες που δεν είναι στα ίδια επίπεδα και αυτός να τις φορτίζει ομοιόμορφα όλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αφού δεν τον έχω στα χέρια μου ακόμα, αλλά ο εν λόγω (και οι άλλοι αντίστοιχοι) το κάνουν αυτό που ρωτάς. Φορτίζουν ακόμα και μία μπαταρία και σε διαφορετικές πυκνότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, τί μόδα είναι αυτή με τις συσκευές (ιδίως τα παιδικά παιχνίδια) να παίρνουν μονό αριθμό μπαταριών; Μεγάλο σπάσιμο.

Σίγουρα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα, αλλά δεν υπάρχει κανένας ποιοτικός φορτιστής που να φορτίζει μπαταρίες σε μονό αριθμό ή -έστω- να του βάζεις μπαταρίες που δεν είναι στα ίδια επίπεδα και αυτός να τις φορτίζει ομοιόμορφα όλες;

Όλοι οι φορτιστές της κατηγορίας φορτίζουν από 1-4 μπαταρίες, εντελώς ανεξάρτητα. Μπορείς δηλαδή να βάλεις μια μπαταρία, πριν τελειώσει η φόρτιση να βάλεις μια δεύτερη κοκ, χωρίς να επηρεάζει η μία την άλλη.

Στις συσκευές καλό είναι να βάζεις "ματσαρισμένες" μπαταρίες, δηλαδή μπαταρίες ίδιας μάρκας και χωρητικότητας (και ακόμα καλύτερα, πραγματικής χωρητικότητας μιας και ο φορτιστής μπορεί να την μετράει) οι οποίες δουλεύουν πάντα μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατι tronic (lidl) 2500mAh 5ετιας δoυλεμενες κανενα χρονο και παρατημενες, με 4-5 ωρες παιδεμα(refresh) χθες, σημερα εφτασαν τα 2200mAh!! :-)

 

Δειτε το επομενο μηνυμα μου.

 

 

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι tronic (lidl) 2500mAh 5ετιας δoυλεμενες κανενα χρονο και παρατημενες, με 4-5 ωρες παιδεμα(refresh) χθες, σημερα εφτασαν τα 2200mAh!! :-)

 

matrixxx επειδη δεν εχω τον φορτιστη μπορει να πεις με ποια μεθοδο μετραει την χωρητικοτητα; (Αν ειναι ευκολο αντιληπτο) Πχ. βαζει ενα ρευμα εκφορτισης ταδε σε μια φορτισμενη μπαταρια και ποτε σταματει την εκφορτιση;

 

Μου κανει εντυπωση για τις tronic παντως που εβγαλαν εστω και μετα απο προσπαθεια 2200mAh. Φανταζομαι δεν ειχε ομοιομορφια η 4αδα εε; Δηλαδη μπορει να εβγαλε 2200 η μια αλλα 1700 η αλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο "test" function φορτιζει μεχρι να φουλαρει, εκφορτιζει εντελως και μετα φορτιζει παλι φουλ.

 

Τη χωρητικοτητα στη δειχνει και χωρις το "τεστ" ειτε εκφορτιζοντας πληρως μια μπαταρια (οταν εισαι σιγουρος οτι ηταν φουλ φορτισμενη - στην ουσια θα μετρησει τι mAh ειχε μεσα η καθε μπαταρια - αν ηταν μισογεματη δεν θα δεις την πραγματικη χωρητικοτητα της μπαταριας αλλα αυτο που ειχε), ειτε φορτιζοντας μια εντελως αδεια (ρευμα*χρονο, σου δινει νουμερακι σε mAh).

 

Σαφως και δεν ειχε ομοιομορφια η τετραδα, 450, 1700, 2150, 2580 (!) ηταν - εναν "μεσο ορο" ανεφερα.

 

Αυτο που βλεπω ομως σημερα ειναι οτι δεν μπορουν να δωσουν ρευματα μεγαλα, γονατιζει η ταση σε βαρια φορτια, εχει μεγαλωσει δλδ η εσωτερικη τους αντισταση, οποτε κανουν μονο για ελαφριες εφαρμογες. Θα δοκιμασω κανενα refresh ακομα και βλεπουμε. Το πολυ πολυ να πανε εκει που πιστευα απο την αρχη... (recycle bin) :mrgreen:

 

edit : Μετα απο πολλες δοκιμες και αλλες 2 προσπαθειες refresh 2-3 ωρων, η παραπανω τετραδα των τρονικ:

 

5, 12, 38 47 mAh!! :shock: Φανταστειτε οτι σε μιση ωρα τις φορτιζει, τις εκφορτιζει (3 λεπτα μεσο ορο στα 500mA) και τις ξαναφορτιζει. Με το που αρχιζει η εκφορτιση η ταση τους γονατιζει στα 1.08-1.12V

 

Τα παραπανω νουμερα (τα διεγραμμενα) ηταν προφανως κατα την φορτιση τα οποια δεν λενε τιποτα (ειχα κανει 10 διαφορετικα προγραμματα και καπου μπερδευτηκα :-D )

Επεξ/σία από matrixxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή παιδιά μπορώ να του βάλω να φορτίσει ακόμη και μία μπαταρία μόνη της;

Εννοείται πως προσπαθώ πάντα να τις δουλεύω μαζί, τις έχω αριθμημένες ανα ζεύγη και τις δουλεύω αντίστοιχα. Ο τωρινός μου φορτιστής δεν φορτίζει μονό αριθμό, αλλά μόνο σε ζεύγη, οπότε το προσέχω το θέμα.

 

 

 

ΥΓ. Tronic powa!!! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φυσικα μπορεις μονη της. Αυτος που εχεις προφανως τις εχει 2-2 σε σειρα και τις φορτιζει με 3 βολτ.

 

Tronic GTPK, απλα υπερτονισα μια ελπιδα που εδωσαν για μια στιγμη... :mrgreen:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπορείς με αυτόν τον φορτιστή να καταλάβεις αν μια μπαταρία είναι για πέταμα ;

 

Με ολους τους "smart" (intelligent ειναι το σωστο :P) μπορεις να εχεις ακριβη στοιχεια για καθε μπαταρια αφου διαβαζεις ακριβεις μετρησεις στην lcd οθονη τους.

 

 

Και χωρις αυτο τον φορτιστη μπορεις να καταλαβεις οτι μια μπαταρια ειναι για πεταμα, απλα με αυτους* εχεις και τη δυνατοτητα να δοκιμασεις να την "αναστησεις". 

 

*smart/intelligent chargers

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολους τους "smart" (intelligent ειναι το σωστο :P) μπορεις να εχεις ακριβη στοιχεια για καθε μπαταρια αφου διαβαζεις ακριβεις μετρησεις στην lcd οθονη τους.

 

 

Και χωρις αυτο τον φορτιστη μπορεις να καταλαβεις οτι μια μπαταρια ειναι για πεταμα, απλα με αυτους εχεις και τη δυνατοτητα να δοκιμασεις να την "αναστησεις".

 

Καλα, τι πωλητης εισαι εσυ ρε παιδι μου!!!

Και το μηχάνιμα φυσαει..μεχρι και νεκρους αναστένει!!!

Με έπεισες... θα το πάρω, βαλε μισο κιλό..

(βασικα το πηρα μαζι με τα ανταλακτικα oral-b απο την αλλη προσφορα και με βόλεψε η αγορά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλα, τι πωλητης εισαι εσυ ρε παιδι μου!!!

Και το μηχάνιμα φυσαει..μεχρι και νεκρους αναστένει!!!

Με έπεισες... θα το πάρω, βαλε μισο κιλό..

(βασικα το πηρα μαζι με τα ανταλακτικα oral-b απο την αλλη προσφορα και με βόλεψε η αγορά)

Λες να αλλαξω δουλεια; :mrgreen:

 

Τα ανταλλακτικα oral-b εχουν πολυ ανεβασμενη τιμη αυτες τις μερες! Ποια προσφορα λες; Για κοιτα μην εκανες πατατα να προλαβεις να ακυρωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...