Προς το περιεχόμενο

Smart charger AA/AAA IQ328 27€ FBAmazon (δωρεαν μεταφορικα)


matrixxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

κοιτα εαν εσυ βλεπεις προσωπικες επιθεσεις προβλημα σου.

το να προσπαθεις να αποδειξεις οτι οι 2 φορτιστες ειναι ισαξιοι επισης προβλημα σου.Δυστυχως για σενα η διεθνης κοινοτητα εχει αλλη αποψη.Το να αναφερεις σαν μειονεκτημα τον φωτισμο του maha επειδη καπου γραφτηκε απο καποιον παλι προβλημα σου.

Εν πασει περιπτωσει δεν τα βαζω με τον ξερολισμο καποιου που εχει (μισο λεπτο να δω) 3416 posts γιατι δεν εχω και χρονο να ασχολουμαι με τετοιους.

 

Ειπα δεν αξιζει σαν διαφορα τα διπλα λεφτα, αν ειχε 10-20% παραπανω μπορει να τον προτιμουσα αν και προσωπικα δεν βλεπω καποιο πλεονεκτημα. Δεν μπορω να εχω τα δικα μου κριτηρια; Τι με νοιαζει τι λεει ενα ΜΕΡΟΣ της διεθνους κοινοτητας; Τον φωτισμο τον εγραψα για πλεονεκτημα, αλλα αν δεν ειναι σωστος (οπως σε αυτον λογο εντασης και συνεχως on) καποιους τους ενοχλει.

 

Απο εκει και περα υφακια, σαχλαμαρες και αποφυγη απαντησης επι της ουσιας οταν "στριμωχνεται" καποιος και εκτοξευση χαρακτηρισμων ως παραπετασμα καπνου εχει μπολικα το sub-φορουμ, μπηκαν πρωτη φορα και στο θεμα αυτο μετα απο 5.5 μηνες ζωης και 401 ποστς - καιρος ηταν ωστε να κλεισει τον κυκλο του.

 

Ειναι λυπηρο καποιος να ειναι τοσο fanboy που επιτιθεται σε συμφορουμιτες του επειδη ενα ποστ του ΦΑΝΗΚΕ οτι εθιξε ενα μηχανακι του... Που καταντησαμε... Αλλα τι συμφορουμιτης να νιωσει καποιος που εχει γραψει 13 μηνυματα σε δυο χρονια... Τι απαιτησεις εχω τωρα και εγω...

 

Το μηνυμα σου ειναι για report (1-2 εχω κανει στα 6 χρονια για προσωπικη επιθεση με υβρεις) αλλα προτιμω να το αφησω ως ταφοπλακα σε αυτο το ομορφο θεμα που σεβαστηκαν επι 5.5 μηνες οι 31.000 προβολες απο ανθρωπους που το ειδαν και πηραν αλλα και εδωσαν κατι συνεισφεροντας. Τους ευχαριστω!

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο matrixxx εχει συνεισφέρει παρα πολλά και σε αυτο το θεμα και σε πολλα αλλα εδω μεσα. Παρολα αυτα ειναι πολλοστη φορα που δεχεται αναιτια επιθεση. Δε τον ξερω τον ανθρωπο αλλα εχω βοηθηθει ουκ ολιγες φορες- γι αυτο απο μενα ευχαριστω!

 

Ο αλλος καθεται να υπερασπιζεται τον φορτιστη του που ειναι καλυτερος κι εχει και φωτισμο (μιλαμε γουαου, ετσι;) εναντι αλλων- ειναι τουλαχιστον λυπηρο.... Get a life και σταματα το τρολαρισμα φιλος!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει με τον περίεργο που χωρίς να ξέρει πετάει τις μπούρδες την μία μετά την άλλη. Νομίζω όμως ο φίλος μου ο Κλιντ έχει δίκαιο ότι οι γνώμες είναι σαν τις κ...οτρυπες, όλοι πρέπει να έχουν και από μία.

 

Απο προσωπική, πλέον, εμπειρία, μια που τον φορτιστή τον δουλεύω 3-4 μέρες, θα σας πω ότι κάτι κανάλι φόρτισης είναι ανεξάρτητο από το άλλο. Χτες που έχω βάλει για refresh κάτι sony, το ένα κανάλι δουλεύει την αποφόρτιση της μπαταρίας, ενώ τα άλλα 3 φορτίζουν κανονικά. Άλλη στιγμή, όταν φόρτιζα τις duracell, η μία είχε ήδη φορτίσει και ήταν κρύα, ενώ οι άλλες που φόρτιζαν ακόμα, ήταν ζεστές.

 

Σίγουρα ο maha είναι μία καλή επιλογή. Πριν αγοράσω τον accu, εξέτασα και τον maha, καθώς και τόσους άλλους. Κατέληξα στον accu γιατί είχε ΑΚΡΙΒΩΣ τα χαρακτηριστικά που ήθελα (οι απαιτήσεις μου είναι ερασιτέχνη/ημί-επαγγελματία φωτογράφου).

 

Επειδή ΔΟΥΛΕΥΩ και τα χρήματα τα κερδίζω και δεν τα κόβω από το δέντρο, ΘΕΩΡΩ ότι είναι άσκοπο να δώσω επιπλέον 30 ευρώ, ή επιπλέον 75 ευρώ για να πάρω εξάρτημα που θα έχει πρόσθετες λειτουργίες που ΠΙΘΑΝΟΝ θα χρησιμοποιήσω σπάνια ή ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

Για αυτό λοιπόν τράβα πίσω στην διεθνή κοινότητα των δεκάχρονων που αναφέρουν με διθυράμβους τον μοναδικό φορτιστή maha και άσε εμάς, τους απολίτιστους, να πούμε κάτι ωφέλιμο. Άλλωστε η διεθνή κοινότητα δεν θα ασχοληθεί με θέματα μπαταριών και βελτιστοποίησης χρήσης τους, αλλά κατά πόσο ο maha είναι καλύτερος από τον οποιονδήποτε άλλο φορτιστή.

 

Στα δικά μας τώρα.

 

Βλέπω μπαταρία για φόρτιση μέσω USB συσκευών ipod, κινητών, GPS, κτλ.

 

Έχει φτιάξει κανείς σας κάποια δικιά του συσκευή που να χρησιμοποιεί τις AA για να φορτίσει συσκευές μέσω USB?

 

Στο εξωτερικό υπάρχει μία τάση να φτιάχνουν από φτηνα υλικά (συνολικό κόστος κάτω από 5 δολλάρια) φορτιστές για αυτή την δουλειά.

 

Δηλαδή, εκεί που αναγκάζεσε να πάρεις την εξωτερική μπαταρία http://www.batteryupgrade.gr/shopBrowser.php#/assortmentProductId/10364007/shopGroupId/39955855, πας και φτιάχνεις κάτι μόνος σου (αν πιανουν τα χέρια σου) που για να το αγοράσεις θα έσκαγες τουλάχιστον 45 γιούρια.

 

Το έχει ψάξει κανείς, ή σας έχω μπερδέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον παράγγειλα δεύτερη φορά τον φορτιστή γιατί την πρώτη δεν φορά δεν παραδόθηκε.

Απαράδεκτοι οι χαρακτηρισμοί για τον φίλο Μάτριξ που έκανε τέτοια έρευνα αγοράς και βοηθάει τους πάντες για

τα πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον παρελαβα και εγω απο ebay seller ( outdoorkompetenz )

Ο φορτιστης ειναι value for money για αυτο που προσφερει. Και πολυ σημαντικο, πολυ ευκολος στη χρηση. Επιτελους μετα απο αιωνες μπορω να παροπλίσω τον Maha mh-c401fs που εχω εδω και κατι αιωνες

 

thank u matrixxxxxxxxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά νουμεράκια για τις μπαταρίες.

 

Sony 2700 τετράδα 1 (με refresh): 1337 1123 2180 1510

Τις μπαταρίες αυτές τις έχω 3-4 χρόνια το πολύ με 10 φορτίσεις.

 

Duracell 2450 τετράδα 1 (charge): 2720 2710 2710 2740

Ονομαστική 2450 και βγάζουν 2700!!!! Γεια σου ρε μάτριξ με τις επιλογές σου.

 

Για την δεύτερη τετράδα duracell οι τιμές ήταν παρόμοιες με την πρώτη, αλλά η μία έβγαλε 1300 mA!!

 

Σήμερα κάνω μία αποφόρτιση και μία πλήρη φόρτιση για να έχω σωστό αποτέλεσμα.

 

Θα μετρήσω και πόσο χρόνο κρατάει το φορτίο η κάθε μπαταρία. Τι στο καλό, μόνο οι eneloop κρατάνε κατά 75% το φορτίο τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

μια απορία που δεν κατάφερα να λύσω μετα απο διάβασμα,

1)γίνεται να κάνεις σε 2 μπαταρίες refresh και σε άλλες 2 charge?

αν ναι πώς

2)για 450mAh ΑΑΑ τί ρεύμα βάζουμε για refresh ?

3) αν μια μπαταρία την βλέπει null (κάτω απο 0,9 V μάλλον) τί μπορώ να κάνω?

 

ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τον πηρα προσφατα, ευχαριστω τον φιλο matrixxx για το καλο review και τα φωτα του.

Στις ερωτησεις σου αν και δεν ειμαι επι του θεματος, σου απανταω με βαση οτι εχω διαβασει εδω, αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος.

 

1. ναι, αυτο που κανεις ειναι να βαλεις πρωτα τις μπαταριες που θες να κανεις refresh, και να ξεκινησεις.

Μετα βαζεις τις αλλες και κανει charge σε αυτες, πατας μονο το current για να διαλεξεις τη φορτιση, που ομως αν δεν κανω λαθος σε περιοριζει με βαση τη φορτιση που γινεται στο refresh.

 

2. δεν ειμαι σιγουρος αλλα φανταζομαι το μικροτερο που μπορεις να βαλεις

 

3. ο matrixxx καπου εγραψε οτι υπαρχει τροπος, αλλα δεν τον ειδα καπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα παιδια, διαβασά αρκετές σελίδες αλλα δε μπορεσα να βρώ αυτό που θέλω. Έχω για φορτιστή τον MAHA 9000 και καποιες AAA μπαταρίες δεν τις αναγνωρίζει καν. Δλδ την τοποθετείς βρίσκει οτι τοποθέτησες μπαταρία , πατας φορτιση, και σε 2-3 δευτερολεπτα παλι σου ζητάει να επιλέξεις τι θές να κανει (φορτιση,κλπ). Αν ήταν 1-2 μπαταριες θα ελεγα οκ, αλλα πλεον έχουν μαζευτει καμια 10αρια μικρες AAA και δεν μπορω να τις φορτίσω. Κάποιες σε εάν άλλο φορτιστή energizer φορτίζονται. Μερικές όμως ενω φορτίζονται, μετα την ολοκληρωση της φορτισης και πάλι δεν έχουν έχουν αρκετη ενεργεια για να δουλέψει η συσκευη που τις βάζω για πανω απο 1 λεπτο. Παιδιά όποια βοήθεια δεκτη γιατι ο φορτιστής είναι τρομερος πλην αυτου του ...BUG .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον) σιγουρα δεν είναι για πέταμα όλες γιατι κάποιες είναι πολυ καινουργιες και με λιγη χρηση. Επίσης το γεγονος οτι φορτίζονται απο τον energizer Αυτο δείχνει. Ξαναλεω, οι περισσοτερες απο αυτές μετά απο φόρτιση στον energizer δουλεύουν σε συσκευες κανονικά.Ελάχιστες μονο μετά απο φόρτιση στον energizer δεν θα δουλεψουν για πανω απο 1 λεπτο.

 

2ον) Τον MAHA 9000 γι αυτό το χρυσοπληρώσαμε, ωστε όταν τα φτήνουν μπαταρίες να τρέχεις 1-2 refresh & analyze Και break-in και να βλέπεις τι παίζει αν μπορουν να σωθούν. Εσύ μου λές να τις πετάξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσες μπαταριες μου βγαζει o maha οτι δεν μπορει να τις φορτισει, τελικα βρισκω οτι η πραγματικη τους χωρητικοτητα ειναι κατω απο τη μιση ονομαστικη και δεν αξιζουν μετα να ασχοληθεις. Πανε σε συσκευες χαμηλης καταναλωσης και μετα στην ανακυκλωση αν συνεχιζουν τα ιδια.

 

Αν δεν μπορει να τις φορτισεις με τον maha βαλτες πρωτα σε εναν απλο φορτιστη να φορτιστουν για καμια ωρα+ και μετα πετα τις στον maha σε προγραμμα refresh & analyze. Λογικα θα τις παρει. Την φορτιση αρχικα δεν την ξεκιναει με τον maha γιατι θα βρισκει οτι εχουν μεγαλη εσωτερικη αντισταση.

 

Με το break in προγραμμα προσοχη γιατι πρεπει να ειναι ξεφορτιστη η μπαταρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

runner69 ευχαριστώ θα το δοκιμάσω ξανα γιατι το είχα κανει, και παλι δεν τις εβρισκε νομιζω, τουλαχιστον τις περισσοτερες. Εαν αυτο γινεται λογο πολύ μεγαλης εσωτερικής αντίστασης το λογικό δε θα ήταν να λεει "HIGH" ? . Σε εμένα κλείνει και ξανανοιγει, σαν να βγάζει και να ξαναβάζεις την μπαταρία δλδ. Εσυ εννουσες αυτο οταν λες "δεν μπορει να τις φορτίσει?" ή οτι σου βγάζει "high"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

matrixxx και όλοι, ο φορτιστής του αρχικού ποστ δεν δείχνει διαθέσιμος για εμάς από το amazon, και δεν τον εντοπίζω και από τα δικά μας μαγαζιά. μπορείτε να προτείνεται κάτι αντίστοιχο σε λογική τιμή? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

runner69 ευχαριστώ θα το δοκιμάσω ξανα γιατι το είχα κανει, και παλι δεν τις εβρισκε νομιζω, τουλαχιστον τις περισσοτερες. Εαν αυτο γινεται λογο πολύ μεγαλης εσωτερικής αντίστασης το λογικό δε θα ήταν να λεει "HIGH" ? . Σε εμένα κλείνει και ξανανοιγει, σαν να βγάζει και να ξαναβάζεις την μπαταρία δλδ. Εσυ εννουσες αυτο οταν λες "δεν μπορει να τις φορτίσει?" ή οτι σου βγάζει "high"?

 

Νομιζα οτι μιλαγες για το high που βγαζει. Η περιπτωση που λες εχει εμφανιστει και σε μενα ,λιγες φορες, συνηθως σε μπαταριες που εχει πεσει αρκετα η ταση τους. Αν δεν εχεις πολυμετρο να τις μετρησεις φορτισε τες με τον ιδιο τροπο οπως με το high. Δηλαδη καμια ωρα + στον απλο φορτιστη και μετα στον maha. Λογικα θα ειναι για πεταμα οι μπαταριες αν εχει πεσει και η ταση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...