Προς το περιεχόμενο

Οι συνθήκες στο εργοστάσιο παραγωγής προϊόντων της Apple


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 104
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επενδύουν στην Κίνα επειδή έχει φθηνά εργατικά χέρια. Αν σταματήσει αυτό πιστεύω μετακομίζουν άνετα τα εργοστάσια.

Οταν τα ακριβα εργατικα χερια της ευρωπης και της Αμερικης δε θα εχουν το ρευστο για να αγωραζουν τα προιοντα τους!Τοτε θα δουμε ποσο σωστη ηταν αυτη η "εξυπνη" πολιτικη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 300-350 ευρώ τον μήνα περίπου μισθό,για 12 ώρες δουλειά/μέρα....χμμμμ κάτι μου λέει ότι τους πλησιάζουμε?Τους φτάνουμε τους Κινέζους ή μου φαίνεται?

 

8ωρο σπάνια να βρει κάποιος στην Ελλάδα,εεεε 10ωρο πλέον...άρα σε τι διαφέρουμε? Στα 100-150 ευρώ παραπάνω που παίρνουμε εδώ,πανέμορφα!!!!

 

Ο.Κ. αν παίρνει κάποιος από το φόρουμ 400 ευρώ για 10 ώρες δουλειάς αυτή τη στιγμή, sorry κι όλας αλλά μάλλον θα έπρεπε να έχει ακούσει τον πατέρα του που του έλεγε διάβαζε παιδί μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή το εργοστάσιο της porche βγάζει περί τα 200 αυτοκίνητα ανά ήμερα αλλά το ipad θέλει 5 ήμερες

 

οκ με πείσατε

 

τι άλλο θα σκεφτούν.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aias, καπιταλισμός λέγεται. Μην μπερδεύεσαι. Και δεν είναι σύγχρονο.

Δυστυχως στη πιο ρεαλιστικη μορφη του!

Ο ανθρωπως εχει γεννηθει για να προσκυνα αυτο ή αυτον που θα ηθελε να ηταν ο ιδιος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε πόσο νομίζεις δουλεύει ένας γιατρός κ ποσα παίρνει;λες για δεκαωρο και 400 ευρω ο κολλητός μου ξεσκιστηκε στο διάβασμα 15 χρόνια ,σώνει ασθενείς απο προστάτη έγινε απο τους πιο σωστούς ουρολογους και παιρνει 900.έλα πες του πατέρα του τώρα τι καλα που έκανε και τον κλειδωνε Σπιτι να διαβάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.Κ. αν παίρνει κάποιος από το φόρουμ 400 ευρώ για 10 ώρες δουλειάς αυτή τη στιγμή, sorry κι όλας αλλά μάλλον θα έπρεπε να έχει ακούσει τον πατέρα του που του έλεγε διάβαζε παιδί μου...

Τα 400 ευρώ είναι η τιμωρία για το ότι δεν διάβαζε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μεγαλος Jobbs που πεθανε και τον θρινουσαν ειχε χιλιαδες ανθρωπους να δουλευουν για ενα κομματι ψωμι ωστε αυτος να ζει σαν βασιλιας.

 

Ο συγχρονος ναζισμος σε ολο το μεγαλειο του

 

Ανεξάρτητα με το αν το ποσόν που παίρνουν οι κινέζοι επαρκεί μόνο για ένα κομμάτι ψωμί στο L.A. στην Κίνα το ποσόν αυτό είναι δίολου ευκαταφρόνητο, ειδικά όταν αναφερόμαστε σε εργάτες εργοστασίου.

 

Ποίος εργατοπατέρας δίνει σήμερα δηλαδή σε ανειδίκευτους εργάτες μισθό μεγαλύτερο από αυτό ειδικευμένου εργάτη;

 

(...και αυτά τα λόγια προέρχονται από άνθρωπο που δεν χωνεύει των Jobbs)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος πως ουτε το 1/10 δεν δείξανε με αυτά που συμβαίνουν εκει!

Μερικές παρατηρήσεις:

-Το δωμάτιο “έξι επί οκτώ”, πρέπει να είναι σε πόδια οπότε ειναι σκέτο κλουβί.

-Ο δείκτης της Apple Καθαρό Κέρδος/Τζίρο Πωλησεων πρέπει να είναι απο τους μεγαλύτερους παγκοσμιως! Για αυτό ο αγαπητός Steve και κανα δυο άλλα στελέχη της Apple ήταν στους πιο πλούσιους του κόσμου.

-Μετά την Κίνα υπάρχουν πολλές χώρες, Ινδία ,Πακιστάν κλπ.... Δεν υπάρχει θέμα, μπορεί πιο μετά να θυμηθούν και την Αφρική

-Οπως πολύ σωστά αναφέρθηκε να δούμε ποιοι θα αγοράζουν στο τέλος τα Mercedes, Iphone, Armani κλπ οταν η ανεργία στις δυτικές χώρες πάει στο Θεό! (παίζει να είναι οι Κινέζοι! :-D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που η foxxcon βγάζει chipsets, motherboards, μητρικές για τιβι, κτλ αλλά κατά τα άλλα μας πείραξε η apple..

 

Κάντε μια σύγκριση τα λεφτά του κινέζου τι αγοράζουν στο σουπερμαρκετ της κινας, και τι τα δικα σας στα σουπερμαρκετ εδω και θα εκπλαγειτε ποιος παιρνει τελικα περισσοτερα λεφτα..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.Κ. αν παίρνει κάποιος από το φόρουμ 400 ευρώ για 10 ώρες δουλειάς αυτή τη στιγμή, sorry κι όλας αλλά μάλλον θα έπρεπε να έχει ακούσει τον πατέρα του που του έλεγε διάβαζε παιδί μου...

 

Η ατάκα της ημέρας, πριν πεις κοτσάνα σκέψου λίγο.

 

Οικονομολόγος Πανεπιστημίου Πειραιά , 2 μεταπτυχιακά, 3 ξένες γλώσσες , 1 χρόνο άνεργος, αλλά τι καλά μια super σύμβαση εργασίας (οικονομικός σύμβουλος) άνοιξε νέο δρόμο. 1000 ευρώ μισθός 6 μερη εργασία , πολλές φορές και Κυριακή, 8π.μ. - 9, 10 όσο πάει μ.μ.

 

Το καπιταλιστικό πρότυπο δεν θα αλάξει γιατί δεν θα αλάξουμε εμείς οι ίδιοι σαν άνθρωποι, όταν από μικρή ηλικία μάθαμε να λέμε '' Ο φτωχός αγρότης ,φτωχός οικοδόμος κλπ...'' και αντίστοιχα ''Ο πλούσιος γιατρός, δικηγός, βουλευτής κλπ..''. ''Μάθε παιδί μου γράμματα να βολευτείς στο δημόσιο εκεί θα πληρώνεσαι και θα κάθεσαι''.

Αντε να πεις τώρα σε ενήλικα ότι να αμοίβονται όλοι το ίδιο , ΧΑΧΑ θα γελάσει '' Και εγώ δεν θα έχω την ευκαιρία να γίνω πλούσιος?''

Είναι αυτή η έμφυτη ''ανάγκη'' του ανθρώπου να θέλει συνεχώς περισσότερα. Όσα και να θέλει πάντα θα θέλει ακόμα περισσότερα. Γι' αυτό μην αναρωτιέστε τι τα θέλει ο ταδε τόσα εκκατομύρια, η απάντηση είναι ότι θέλει ακόμα πιο πολλά.

 

Συγνώμη που ξέφυγα από το θέμα.

Γνωρίζοντας τώρα παίδες αυτά και άλλα πολλά ακόμα δεν αναρωτιέστε ότι ένα κινητό δεν μπορεί να κοστίζει 600 ευρώ, αφού το κοστος παραγωγής του είναι μηδαμινό σε σχέση με την τιμή.

Αναθεματισμένο καρτελ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...