Προς το περιεχόμενο

Ποια φορητή / Handheld κονσόλα να αγοράσω; [PSP, PS Vita, DS, 3DS, Shield κλπ]


pigos23
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Tο παρόν νήμα υπάρχει για την εξυπηρέτηση των μελών που γράφουν σε αυτό και τα οποία σκοπεύουν να αγοράσουν νέα κονσόλα.

Δεν είναι για θεωρητική συζήτηση πάνω στο console gaming, ούτε για console wars, ούτε για consoles vs PC. 

Απλός κανόνας: Αν το μήνυμά σας δεν είναι για επικείμενη αγορά κονσόλας ή δεν απαντά σε μέλος που θέλει να αγοράσει κονσόλα, τότε δεν είναι για αυτό το topic.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια,

Γιορτές είναι κ αποφάσισα κ εγω να κάνω ενα δώρο κ να παρω μια φορητή κονσόλα για πάρτη μου.

Να διευκρινίσω καταρχην οτι ειμαι open minded (κ οχι fanboy). Εχω πολλα στο νου μου κ θελω κ την γνωμη σας (δεν εχω αποφασισει ακομα)

  • sony psp - η πιο δυνατη κονσολα.Μερικα πολυ καλα παιχνιδια-πολυ καλες τιμες για games-150 euro κοστος - μικρη συχνοτητα παρουσιασης αξιολογων παιχνιδιων
  • nintendo ds- τα περισσοτερα games - πολλα 2d platform που γουσταρω -wi fi gaming - ακριβες τιμες σε παιχνιδια - 129 euro
  • nintendo gb micro - το πιο φορητο - 74 euro - μεταχειρισμενα games
  • GP2X Wiz - homebrew - emulators - free games - 125 euro

Αυτα λοιπόν ειναι οσα εχω σχηματίσει στο μυαλό μου μεχρι στιγμής.

[Ακόμη δεν εχω καταλήξει αν τελικα θα με ικανοποιεί μια αλλα ps2 φορητη εκδοσή χειρός με πολύ καλα γραφικά (psp) ή το ανοθευτο gameplay (ds) ή το oldschool (micro-wiz)]

Επίσης να διευκρινίσω ότι δεν με ενδιαφέρουν τσιπαρισματα downgrade κτλ
Περιμένω την γνώμη σας

Σχετικό νήμα:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 458
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Wifi gaming έχει και το PSP.

 

Δεν είμαι αντικειμενικός καθώς δεν έχω δει το Ds, αλλά δε πιστεύω πως φτάνει την ποιότητα του PSP ( άσε που κάνεις ό,τι θες στο Psp, πχ εγώ το έχω και για Comic book reader )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω το PSP και το DS και θα σου πρότεινα το PSP έχει περισότερρες δυνατότητες απο το DS , το καλό με το DS ειναι οτι έχει οθόνη αφης, μα το PSP έχει πολλά παιχνίδια με καλά γραφικά(ενω τα γραφικά του DS ειναι μάπα).Αν ενδιαφέρεσαι σε λίγο καιρό θα βγεί το Nintendo DSi(http://www.pestaola.gr/nintendo-dsi-announced/) 16303_super.jpg

Επεξ/σία από sakis 754
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα PSP.Δε καταλαβαίνω γιατί δε θες να ασχοληθείς με custom firmware,καθώς σου δίνει άπειρες δυνατότητες,όμως το PSP έχει τρομερή οθόνη,φοβερά γραφικά,ταινίες,μουσική,εικόνες,internet,online game,δε ξέρω αν τα έχει αυτά το DS,ούτε τα άλλα που ανέφερες,όμως μόνο η σκέψη να παίζεις GTA και GOW,εν κινήσει είναι αρκετό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις...

Προτιμω να εχω γνησια τα παιχνιδια (ειναι ενα ''βιτσιο'' που εχω) γουσταρω να εχω την συλλογη μου κ να ασχολουμε πιο δεξιοδικα παρα να κατεβαζω δεκαδες απο το internet κ να μην προλαβαινω να ασχοληθω με κανενα...

Εξαλλου καποια καλα games του psp που εχω σταμπαρει γυρω στα 20 euro εχουν.

Αν διαλεξω micro κ εκει φτηνα θα ειναι ως μεταχειρισμενα τα παιχνιδια του κ το wiz ειναι αλλη φαση μιας κ περνει emulators

Μονο οι τιμες των παιχνιδιων του ds με προβληματιζουν.Βλεπω κατι 40ρια κ ζαλιζομαι....

 

Περιμενω κ αλλες γνωμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις...

Προτιμω να εχω γνησια τα παιχνιδια (ειναι ενα ''βιτσιο'' που εχω) γουσταρω να εχω την συλλογη μου κ να ασχολουμε πιο δεξιοδικα παρα να κατεβαζω δεκαδες απο το internet κ να μην προλαβαινω να ασχοληθω με κανενα...

Εξαλλου καποια καλα games του psp που εχω σταμπαρει γυρω στα 20 euro εχουν.

Αν διαλεξω micro κ εκει φτηνα θα ειναι ως μεταχειρισμενα τα παιχνιδια του κ το wiz ειναι αλλη φαση μιας κ περνει emulators

Μονο οι τιμες των παιχνιδιων του ds με προβληματιζουν.Βλεπω κατι 40ρια κ ζαλιζομαι....

 

Περιμενω κ αλλες γνωμες

 

Λοιπον καταρχας τι ειδους παιχνιδια σε ενδιαφερουν.Αν θες gta,pro,gow,nfs και αλλα τετοια θα σου προτεινα το psp.Εγω βασικα εχω psp,ημουν και εγω αναμεσα σε psp και nds lite,αλλα τελικα πηρα to psp μονο και μονο για τις ταινιες που εβλεπα καθως εχουν πολυ καλη ποιοτητα και τα ηθελα για να τα βλεπω στην σκοπια.Τωρα ομως που τελιωσα φανταρος δεν πολυ ασχολουμαι διοτι ναι μεν εχει πολυ καλα και ωραια παιχνιδια οπως god of war,loco roco,patapon,daxter,ff crisis core αλλα ολα τα υπολοιπα ουσιαστικα ειναι ports του ps2.Το nds απο την αλλη δεν εχει τοσο ωραια γραφικα αλλα θεωρω πως εχει πιο προτωτυπα και original παιχνιδια σε σχεση με το psp.Αλλα οπως ειπα εξαρταται τι παιχνιδια σου αρεσουν.Τωρα σαν gadget το psp δεν συγκρινεται,μπορεις να κανεις απειρα πραγματα αλλα σαν παιχνιδομηχανη θεωρω το nds λιγο καλυτερο.Και κατι τελυταιο πιστευω πως αξιζει να βαλεις cf στο psp αλλα και να αγορασεις μια flash card αν παρεις nds.Και μην ανησυχεις καταλαβαινω αυτο που λες με το να εχεις αυθεντικα παιχνιδια.Τωρα ελπιζω να σε βοηθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να φλασαρεις το psp και να περασεις emulators super nintendo-master system etc και παραλληλα να παιζεις γνησια παιχνιδια.

απο την αλλη μολις βγηκε το καινουργιο psp ενω το ds συντομα θα κυκλοφορησει στην νεα πολυ πλουσιοτερη σε δυνατοτητες εκδοση του.

συμφωνο με τον φιλο πιο πανω,αναλογα το τι παιχνιδι θες να παιξεις θα διαλεξεις κιολας.

γιατι το ds εχει new super mario bros, big brain, metroid prme hunter, zelda αλλα και το psp εχει tekken, final fantasy crysis core, gta, nfs, pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gta θα εχει και το ds σε λιγο καιρο.
Έτσι όμως όπως είναι......

 

Αν και κάτοχος DS εγώ θα σου πρότεινα PSP. Προτιμώ τα καλύτερα γραφικά και τις multimedia δυνατότητες που προσφέρει το PSP.

Τώρα αν προτιμάς την καινοτομία στο gaming (όπως πχ σε κάποια παιχνίδια να φυσάς, να τρίβεις, κτλ), τότε το DS είναι για εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι ποσα δινεις?αν ειναι μεχρι 200 ευρω παρε ενα eee pc με 189 ευρω απο e-shop.

 

ps: εαν θες οπωσδηποτε παιχνιδομηχανη, το psp ειναι το καλυτερο (το 2000 slim γιατι το 3000 slim δεν χακαρεται στην περιπτωση που αποφασισεις να του βαλεις cfw).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας.

Τελικα αγορασα ενα psp 2000slim απο εναν ξαδελφο μου με 120ευρο μαζι με 2 games.

καλη φαση μεχρι στιγμης....games + multimedia μαζι...

μπηκα κ στο playstation store κ κατεβαζω καργα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...