Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Buggy


Elish

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειας σας, θα ειθελα να με ενημερωσετε για την κατασκευη ενος buggy.Στο μιαλο μου εχω να χρησιμοπιοισω ενα παλιο αυτοκινητο απο το οποιο θα αφερεσω το αμαξωμα και θα κρατησω το σασι με την μηχανη και τις αναρτησεις και θα αλαξω λαστυχα.Θελω να μου πειτε τι γνωριζετε γυρο απο αυτο το θεμα.Εχω και ενα προβλημα με τα αμορτισερ.Τα αμορτισερ ενος αυτοκινητου δεν νομιζω να κανουν για ενα buggy. Eπεισης θελω να ξερω που να βαλω το ντεποζιτο ωστε να μην υποστει καπια βλαβη. Δειτε ενα βιντεο για να καταλαβετε τι εχω βαλει στο μυαλο μου. http://www.youtube.com/watch?v=XQGvP8TBabA&feature=related

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα συγχρονα αμαξια δεν εχουν σασι οποτε η ιδεα σου ειναι λαθος. Πατωμα μπορεις να βρεις μονο απο σκαραβαιο αλλα αυτους τους αγοραζει μια επιχειρηση απο Κατερινη για να τους μετατρεψει σε Porsche οποτε αυτη η πηγη εξαντλειται. Αλλοιως πρεπει να μαθεις να κολας σωληνες για να φτιαξεις ενα αμαξωμα, φθηνο αμα μπορεις να το κανεις μονος, απαγορευτικο αμα πρεπει να πας σε αλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να αναφερω οτι εχω σσκοπο να χρισιμοπιισω ενα citroen του 90'Απο την αλλη μερια δεν μου ειναι δυσκολο να το κανω με σωληνες γιατι εχω φιλους/συγκενεις που ασχολουντε με τετια.Το θεμα ειναι πως θα μπερδευτω με το μοτερ,τις αναρτησεις,την μεταδοση και το τιμονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατωμα μπορεις να βρεις μονο απο σκαραβαιο αλλα αυτους τους αγοραζει μια επιχειρηση απο Κατερινη για να τους μετατρεψει σε Porsche οποτε αυτη η πηγη εξαντλειται.

wtf, ?? Μπορεις να εξηγησεις ή εδω ή στο οοτ τι ακριβως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wtf, ?? Μπορεις να εξηγησεις ή εδω ή στο οοτ τι ακριβως γινεται?

 

κατασκευάζουν ρεπλικες (αντιγραφα) απο παλιές porsche speedster, με την άδεια πλεον (δεν ειμαι 100% σίγουρος) της porsche. παρα πολυ καλη προσπάθεια μιιας και θεωρείται απο τις καλύτερες ευρωπαικες εταιρείες στον χωρο (για το συγκεκριμενο μοντελο παντα)

λιγο τσιμπημενη βεβαια η τιμη αλλα ειναι πανεμορφο αυτοκινητο...

 

το site τους ειναι αυτο:

http://www.replicarhellas.com/pages_gr/index.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατασκευάζουν ρεπλικες (αντιγραφα) απο παλιές porsche speedster, με την άδεια πλεον (δεν ειμαι 100% σίγουρος) της porsche. παρα πολυ καλη προσπάθεια μιιας και θεωρείται απο τις καλύτερες ευρωπαικες εταιρείες στον χωρο (για το συγκεκριμενο μοντελο παντα)

λιγο τσιμπημενη βεβαια η τιμη αλλα ειναι πανεμορφο αυτοκινητο...

 

το site τους ειναι αυτο:

http://www.replicarhellas.com/pages_gr/index.htm

 

 

Αυτο. Οι παλιες Porsche βασιζονταν σε σασι απο σκαραβαιο. Στην εταιρια αυτη δουλευει φιλος, αυτο που κανουν ειναι ψαχνουν να βρουνε σκαραβαιους χωρις σαπιλες ενω το αμαξωμα ειναι απο συνθετικα υλικα. Ο ιδιοκτητης της εταιριας εκανε την ιδια δουλεια στην γερμανια και γενικα ειναι πολυ γνωστης του αντικειμενου αλλα η ελληνικη γραφειοκρατεια παραλιγο να τον καταστρεψει. Για χρονια τα αυτοκινητα του επιτρεπονταν να κυκλοφορουν Ελβετια και Αυστρια αλλα στην ελλαδα αρνουνταν να τα ελενξουν.....

 

Elish τα citroen του 90 δεν εχουν σασι οποτε δεν βλεπω πως μπορεις να το μετατρεψεις. Το πολυ πολυ να βγαλεις τις πορτες και το καπο, οτι μεινει ειναι το σασι και δεν δειχνει ωραιο. Ξεκινα να ψαχνεις τι μπορεις να κανεις με σωληνες αλλα θελει ψαξιμο για να κανεις καρι ασφαλες. Αλλοιως ψαξε και εσυ για σκαραβαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αν θες να κανεις κατι σε στυλ μπαγκι, ο σκαραβαιος δεν ειναι και τοσο ευκολο να γυμνωθει και να στηθει, το πιο ευκολο ειναι να βρεις ενα citroen 2cv, το οποιο λυνεται πανευκολα (σχεδον χωρις εργαλεια :P ) εχει πολυ απλο μοτερ-ηλεκτρικα (!), μπορεις να βαλεις αργοτερα και αλλο μοτερ ευκολα, ενω εχει και πολυ καλο συστημα αναρτησεων για να το πηγαινεις και σε ανωμαλους δρομους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατασκευάζουν ρεπλικες (αντιγραφα) απο παλιές porsche speedster, με την άδεια πλεον (δεν ειμαι 100% σίγουρος) της porsche.

το site τους ειναι αυτο:

http://www.replicarhellas.com/pages_gr/index.htm

μην το πεις πουθενα αυτο. replica(αντιγραφο=απομμιμιση)με αδειες της ιδιοκτητριας εταιριας!!!!

απλα οτι πειραν εγκριση απο το υπουργειο μεταφορων να μπορουν να βγαλουν πινακιδες στην ελλαδα.Προσωπικα απορω ακομη πως βγηκε εγκριση.περασαν crash test?εχουν αεροσακο?ή μηπως απλα ειναι δηλωμενα σαν σκαραβαιοι?

εννοειται οτι πουθενα δεν γραφει οτι ειναι porsche αλλο αν μετα κοτσαρουν το σημα τους.

χιλιες φορες να παιρναν ενα speedster ή caterham κτλ. για πιστα παρα ρεπλικα porshe.

Mην μας τρελαινετε ρε παιδια δεν υπαρχει σκαραβαιος χωρις σκουρια!απλα θα εννουσε να μην χρειαζοταν αρκετη δουλεια για επισκευη(αμμοβολη+κολλησεις).

στο εξωτερικο κυκλοφορουν ρεπλικες body kit για αρκετα αυτοκινητα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε πιο συγχρονο αυτοκινητο μπορεις να κανεις κατι τετοιο με τζιπακι wilies η samurai,

samurai θα βρεις ευκολα, μπορεις να αποκολησεις την καμπινα απο το σασι και να χτισεις δικο σου κλοβο και θα εχει και φοβερες off-road δυνατοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elvisjedi αυτο ακριβως εχω στο μιαλο μου

να κρατησω μονο το σασι και μετα να κολησω σωληνες για να κανω το αμαξωμα...σιγουρα ομως μπορω να κοψω το αμαξωμα με τροχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδεια στην πολη μου ειναι πολι δυσκολο να βρω τετοιο οχημα.Θα γινοταν να κοψω το αμαξωμα με τροχο και να κρατησω το σασι?

 

Elish ... έχεις τη παραμικρή ιδέα/εμπειρία από αυτό που θες να κάνεις ?

 

Εντάξει θα γουστάρεις τρελλά να διαλύεις αμάξια αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγμτα όσο νομίζεις.

 

σε πιο συγχρονο αυτοκινητο μπορεις να κανεις κατι τετοιο με τζιπακι wilies η samurai,

samurai θα βρεις ευκολα, μπορεις να αποκολησεις την καμπινα απο το σασι και να χτισεις δικο σου κλοβο και θα εχει και φοβερες off-road δυνατοτητες

 

Ναι αλλά δε θα είναι buggy αυτό που θα προκύψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το πεις πουθενα αυτο. replica(αντιγραφο=απομμιμιση)με αδειες της ιδιοκτητριας εταιριας!!!!

απλα οτι πειραν εγκριση απο το υπουργειο μεταφορων να μπορουν να βγαλουν πινακιδες στην ελλαδα.Προσωπικα απορω ακομη πως βγηκε εγκριση.περασαν crash test?εχουν αεροσακο?ή μηπως απλα ειναι δηλωμενα σαν σκαραβαιοι?

εννοειται οτι πουθενα δεν γραφει οτι ειναι porsche αλλο αν μετα κοτσαρουν το σημα τους.

χιλιες φορες να παιρναν ενα speedster ή caterham κτλ. για πιστα παρα ρεπλικα porshe.

Mην μας τρελαινετε ρε παιδια δεν υπαρχει σκαραβαιος χωρις σκουρια!απλα θα εννουσε να μην χρειαζοταν αρκετη δουλεια για επισκευη(αμμοβολη+κολλησεις).

στο εξωτερικο κυκλοφορουν ρεπλικες body kit για αρκετα αυτοκινητα:P

 

Απο την στιγμη που εχουν εγκριση απο Ελβετια ή Αυστρια εσυ γιατι θεωρεις οτι στην Ελλαδα εχουμε ποιο υψηλα κριτηρια? Για crash test δεν γνωριζω αλλα σε αυτες τις χωρες εγιναν προσομοιωσεις και πηραν εγκριση. Και ο αεροσακος δεν εχει γινει ακομα υποχρεωτικος.

 

Παντως τους σκαραβαιους που βρισκουν τους ψαχνουν παντου και τα τελευταια χρονια τους φερνουν και απο εξω. Τα περισσοτερα αλλα εξαρτηματα και οι μηχανες ερχονται απο αγγλια και ειναι χειροποιητα και καινουρια.

 

Γενικα απο ποιοτητα δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν απο μια Porsche της εποχης και μηχανολογικα ειναι αρτια. Δεν ειναι φθηνες ρεπλικες ουτε προχειρες κατασκευες για φιγουρα. Για Ελληνικη κατασκευη θα ελεγα οτι ειναι αξιοθαυμαστη προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elish ... έχεις τη παραμικρή ιδέα/εμπειρία από αυτό που θες να κάνεις ?

 

Εντάξει θα γουστάρεις τρελλά να διαλύεις αμάξια αλλά δεν είναι τόσο απλά τα πράγμτα όσο νομίζεις.

 

 

 

Ναι αλλά δε θα είναι buggy αυτό που θα προκύψει

Δεν εχω πολυ μεγαλη εμπειρια αλλα κατι σκαμπαζω...απλος αυτο με τον τροχο εχω δει να το κανουν πολοι στο internet και σε εκπομπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...