Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικο προβλημα-Σκανε οι λαμπες!


lary7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο σπιτι της κοπελας συμβαινουν καποια περιεργα φαινομενα, συγκεκριμενα καιγονται συχνα οι λαμπες (ανα 1-2 μηνες) ενω σημερα εσκασε μια λαμπα-σποτ αλογονου σχεδον στα μουτρα μου στο μπανιο.

 

Υποθέτω πως κατι παιζει με τα βολτ οποτε θελω να ρωτησω

 

1) Γνωριζει κανεις αν υπαρχει κατι που μπορουν να βαλουν κεντρικα και να προστατευει απο την ενδεχομενη υπερταση.

2) Οι λαμπτηρες cfl-οικονιμιας εχουν μεγαλυτερη ανοχη σε υπερταση? Γιατι μονο 2 τετοιες που εχω βαλει εδω και 8 μηνες δεν καηκαν και λεω να αλλαξω και αυτην στο μπανιο με τετοια για να μην εχουμε αλλες εκρηξεις.

 

Φυσικα θα φερουν ηλεκτρολογο αλλα θα ηθελα την αποψη καποιου που γνωριζει 5 πραγματα απο ηλεκτρολογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι ειδικη στα ηλεκτρολογικα αλλα ειχα παρομιο προβλημα, μου καιγονταν ολη την ωρα οι λαμπες σε ενα φωτιστικο και τελικα καταλαβα οτι εφταιγαν οι ιδιες οι λαμπες γτ ηταν οι φτηνιαρικες του ικεα. πηγα και πηρα ακριβες και εδω και ενα χρονο δεν εχουν παθει τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω αλλαξει 2 ντουι ενω το προβλημα γινεται σε ολα τα φωτιστικα, οροφης-γραφειο-χωρου. Και οι λαμπες δεν ειναι οι νορμαλ πυρακτωσεως που βρισκει κανεις, αλλα το να σκασει η αλογονου σημερα με το που την αναψα ξεχειλισε το ποτηρι αφου δεν παιζει να φταινε μονο οι λαμπες-ντουι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώναξε τον Sam & Dean από το Supernatural και να έχεις λωρίδες με αλάτι στις πόρτες και τα παράθυρα, προστατεύουν και από δαίμονες και από φαντάσματα

 

ή

 

πάρε λάμπες με περισσότερα watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις πολυμετρο ριξε μια ματια στη ταση στις πριζες

αν δεν εχεις και δε ξερεις πως μετραμε βρες καποιον που ξερει μη παρεις και φωτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 90+% το σκάσιμο της λάμπας αλογόνου δεν σχετίζεται με το γενικότερο πρόβλημα που έχεις.

 

Το σποτ που έβαλες ήταν καινούριο και το άναψες πρώτη φορά; Αν ναι, μήπως δεν ήταν για την τάση του δικτύου σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν στην περιοχή υπάρχει πρόβλημα με τα δίκτυα της ΔΕΗ (βυθίσεις - υπερτάσεις) τότε δεν μπορείς να κάνεις πολλά..

 

δεν είναι και ασύνηθες..

 

Το να βάλεις κεντρικούς σταθεροποιητές τάσης είναι ακριβή λύση...

 

καλύτερα να αλλάζεις λάμπες..

 

 

Άλλη περίπτωση είναι βραχυκυκλώματα αλλά λίγο χλωμό να σου κάθεται σε όλες τις γραμμές..

 

Μήπως να δείτε για υγρασίες σε πίνακες - κουτιά διανομής μέσα στο σπίτι ;

 

Δεν ψάχνεστε για καμιά διαρροή σωληνώσεων από το από πάνω σπίτι ;

Μπορεί να τύχει να περνάει μέσα από τα ηλεκτρολογικά κανάλια και να προκαλεί βραχυκυκλώματα σε γραμμές..

 

Ζημιές σε άλλες συσκευές εκτός από λάμπες υπάρχουν ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σποτ αναβοσβηνει εδω και 6 μηνες, απλα σημερα εξεραγει μολις το αναψα....

Υγρασιες δεν υπαρχουν ουτε και αλλες συσκευες εμφανησαν προβλημα μονο οι λαμπες (ισως και η crt TV που κανει ενα μονιμο βουητο...)

 

Τωρα για διαρροη, φανταζομαι πως πρεπει να ερθει ηλεκτρολογος να ελεγξει ολο το σπιτι( πολυμετρο στην μπριζα δεν βαζω μην γινω ψητος), καπου διαβασα πως μπορει καποια αλλη συσκευη να εχει προβλημα και να προκαλει υπερταση. Θα τα δω και αυτο. Μεχρι τον ελεγχο μαλλον κομμενα τα σποτ μην χασουμε κανενα ματι, θα δοκιμασω παντου με λαμπες οικονομιας μηπως και ανεχονται καλυτερα την οποια υπερταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μή πας και πάρεις λάμπες με περισσότερα watts γτ θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Τουτέστιν θα πληρώνεις περισσότερα - και μπορεί να μην είναι και τόσο ευχάριστο το περιβάλλον πλέον.

 

Μόνο αν βάλεις πολύμετρο θα καταλάβουμε τι παίζει και ίσως μπορέσεις να το φτιάξεις μόνος σου.

Δεν είναι δα και τόσο δύσκολο - επικίνδυνο.

 

Λογικά άμα βάλεις cfl δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά και πάλι εγώ θα προτιμούσα LEDs.

Άμα είχες διαρροή θα έπεφτε το RCD που φαντάζομαι έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να παρεις λαμπα με περισσοτερα watt ειναι τελειως λαθος. Τα βολτ λειτουργιας της παραμενουν τα ιδια, και ειναι αυτα που θα σου καψουν τη λαμπα.

Γνβμη μου ειναι να παρεις ενα πολυμετρο με κουμπακι hold, το βαζεις σε μια πριζα και το αφηνεις, το ελεγχεις τακτικα και παρατηρεις ποσο ειναι το μεγιστο που εχει καταγραψει. Γενικοτερα ετσι κι εχεις πανω απο 230 βολτ, εχεις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπες στο http://www.hlektronika.gr/ και ρώτησε εκεί. τα μέλη είναι είτε επαγγελματίες είτε χομπύστες με πάρα πολλές γνώσεις και πολύ όρεξη να βοηθήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε νερα ουτε τιποτα, να κατουρισω πηγα ο δολιος και εξεραγη το σποτ του καθρεπτη.

 

Καλη ιδεα με το πολυμετρο, βρηκα κατι τετοιο Link. Εχω ενα πολυμετρο με τους ακροδεκτες αλλα το χρησιμοποιω στο μηχανακι σε DC, δεν εχω και τις οδηγιες πως να το κανω να δουλευει σε AC οποτε καλυτερα κατι που κουμπωνει στην μπριζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...