Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για...


manosfp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑταρχας δεν ηξερα οτι επαναφορτιζονται οι αλκαλικες,Απο οτι διαβασα βεβαια εδω

http://en.wikipedia.org/wiki/Recharging_alkaline_batteries

μπορουν να επαναφορτιστουν με χαμηλοτερο ομως ρευμα απο πριν.

επειδη πεταω παμπολλες θα ειναι μια φοβερη λυση αν ισχυει.

Απο οτι ειδα ομως ο προτεινομενος φορτιστης ειναι μονο για ΑΑ.

Υπαρχει αντιστοιχος που να φορτιζει περισσοτερα ειδη (ΑΑΑ πχ).

Και κατι ακομη.Εχω 2 φορτιστες (ο ενας energizer).An βαλω πανω απλες αλκαλικες να δω αν φορτιζει θα εχω θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

louben στο επιβεβαιωνω εγω γιατι το κανω τουλαχιστον ενα χρονο, και εχω επαναφορτισει πανω απο 200 μπαταριες.

Ενα θα σου πω μονο, οτι αμα εχεις μικρο παιδι και παιζει συνεχεια αυτα τα μπλιμπλικια θες και ενα εργοστασιο με μπαταριες δικο σου.... Εχω γυρω στις 15-20 αλκαλικες και τις φορτιζω συνεχεια και το πιτσιρικι κοπαναει πλεον χωρις αγχος (δικο μου)

 

 

Τωρα για το αλλο που λες για τον energizer αν δεν εχει κυκλωμα να δινει πιο χαμηλο ρευμα, πιστευω οτι δεν θα κανεις δουλεια.

 

 

 

πετας παμπολλες? να ερχομαι να τις παιρνω εγω να μην κουραζεσαι με τα σκουπιδια... τι λες? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε ευχαριστω για την απαντηση.

Ρωτησα για να δοκιμασω τους φορτιστες που ηδη εχω απλα αν βαλω πανω αλκαλικη θα κανω ζημια(στο φορτιστη η στην μπαταρια?)

Και η αλλη ερωτηση που εκανα?Τετοιου ειδος φορτιστης για ΑΑ,ΑΑΑ και πλακε (9v) υπαρχει?

Για τις μπαταριες αρκει να σου πω οτι μεχρι προτινος πετουσα ενα σωρο+εκει που δουλευα ημουν διπλα στο δοχειο που πεταγαμε τις μπαταριες προς ανακυκλωση (το οποιο και ξεχειλιζε ενιοτε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

luben λογικα δεν θα καταφερεις κατι και οι μπαταριες θα μεινουν αφορτιστες....

τωρα εγω θα σου προτεινα να μην κανεις πειραματα και να παρεις το σωστο εργαλειο.

 

Φορτιστη σαν και αυτο που ζητας βρηκα αυτον,

http://maximalpower.com/products/maximal-power-fc999-universal-rapid-charger-for-alkaline-ram-ni-mh-ni-cd-aa-aaa-c-d-n-9v-batteries

αλλα θα σου ερθει μαζι με τα ταχυδρομικα τουλαχιστον 40+  ευρω και δεν ξερω αν συμφερει...

Σιγουρα θα ηταν πιο φτηνο να επαιρνες ενα σετ χωριστα για τα απλα μεγεθη και ενα δευτερο για τις 9βολτες.

 

Τελος να σου πω οτι οι ο επαναφορτισμος στις αλκαλικες δεν σημαινει οτι φορτιζονται 100% (η οπως τελικα οι επαναφορτιζομενες) αλλα και επισης δεν κανουν απειρες φορτισεις οπως οι αλλες.

Απλα κανεις 20-30 φορτισεις (η και παραπανω δεν το εχω τσεκαρει αυτο) αντι να τις πεταξεις μετα την πρωτη χρηση.

Ομως σε εργαλεια που δεν εχουν πολυ καταναλωση, πχ τηλεκοντρολ, τις βαζεις και τις ξεχνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είστε σίγουροι ότι είναι ασφαλές να επαναφορτίζετε απλές μπαταρίες;  :unsure:

 

Ψάχνω για φούρνο μικροκυμάτων, ας πούμε μέχρι 100 ευρώ. Βλέπω ότι υπάρχουν σε διάφορα Hz, με γκριλ και χωρίς. Κάποια δοκιμασμένη πρόταση ή κάποιο χαρακτηριστικό που πρέπει να προσέξω. Παίζει καμιά προσφορά που να αξίζει; Θα προτιμούσα επώνυμη μάρκα.

 

 

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση. Αν τον έχεις πες δυο λόγια γιατί να τον προτιμήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tornado, καλή μαγκιά εφόσον ισχύει αυτό που λες. Η απορία μου είναι αν ισχύει για ΟΛΕΣ τις αλκαλικές (πχ και κάτι φτηνές που παίρνω από IKEA) ή μόνο για επώνυμες, ή έστω για κάποια κατηγορία.. Εγώ αυτό που γνώριζα παραδοσιακά, και έχω διαπιστώσει από προσωπική εμπειρία, είναι ότι αλκαλικές ή τέλος πάντων μη-επαναφορτιζόμενες μπαταρίες πάνω σε φορτιστή βγάζουν υγρά. Την έχω πατήσει προσωπικά, προσπαθούσα μετά να τον καθαρίσω, χωρίς μεγάλη επιτυχία..

 

@louben, δεν ξέρω αν το πρόσεξες, αλλά ο συγκεκριμένος φορτιστής φορτίζει AA & ΑΑΑ... Μου έδωσες την εντύπωση ότι κατάλαβες πως φορτίζει μόνο ΑΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου πω τι εχω διαπιστωσει,

κατι κινεζικες που τις εβαλα για φορτισμα, δεν φορτισαν ουτε για πλακα, (και τις πεταξα) δεν ξερω τι εφταιγε ομως.

Αντιθετα οι επωνυμες αλκαλικες, φορτιζουν μια χαρα, πιστευω οτι φτανουν κοντα (η λιγο παραπανω) το 70% 

απο οτι ηταν καινουριες. (αυτο το μετραω με βαση ποσο κρατανε τα μηχανηματα που τις βαζω)

Να σημειωθει οτι φορτιζω με επιτυχια toshiba, duracell και panasonic.

Φανταζομαι και οι αλλες πχ energizer κλπ μια χαρα θα δουλευουν ε?

 

Τελος αν το ψαξεις θα βρεις καλυτερους φορτιστες οπως το λινκ που εβαλα πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οκ, δεν έχω σκοπό να δώσω περισσότερα, δεν είναι ότι θα το χρησιμοποιώ και κάθε μέρα.. Τα 12 ευρώ από αυτόν στο link που έδωσες (να δω και πόσα μεταφορικά θα μου χρεώσουν για αποστολή σε Θεσσαλονίκη) είναι οριακά στο μπάτζετ που διαθέτω γα αυτόν τον σκοπό. Εξάλλου όπως είπα, δεν είναι ότι δεν έχω καθόλου, απλά θεωρώ πιο βολικό από το να τις φορτίζω δυο-δυο να τις βάζω και τις 4 μαζί.. Συν του ότι να είναι δοκιμασμένος είναι σημαντικό για μένα.. Το να μην φορτίζουν απλά τίποτα κινεζιές είναι το λιγότερο. Το θέμα είναι μην βγάζουν υγρά ή κάτι τέτοιο..

 

EDIT: Μόλις τώρα μου απάντησαν ότι δεν είναι άμεσα διαθέσιμο, ο προμηθευτής τους είπε ότι θα αργήσει να το φέρει, και το κόστος για Θεσσαλονίκη θα ήταν 5,90..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για αθόρυβο (κατά το δύναμει) ποντίκι.... Δεν παίζω παιχνίδια... για απλή χρήση μιλάμε απλά όσο να ναι το βράδυ που επικρατεί απόλυτη ησυχία το κλικάρισμα του ποντικιού ακούγεται έντονα και γίνεται ενοχλητικό προς τους άλλους...

 

Βρήκα τα εξής : Τα nexus sm 5000 ή 7000 κλπ... 

                          Το Bornd 120

                          και κάτι κινέζικα Tuscani....

 

 

 Είναι όλα όμως κάπως δυσεύρετα (μόνο κίνα και αμερική) και ψιλοακριβά....  Με βάση ένα βιντεάκι που είδα μάλλον κλείνω προς το Bornd 120 αλλά στο ebay παίζει μόνο από Αμερική με πολλά μεταφορικά... Στο aliexpress παίζει φθηνά αλλά δεν έχω παραγγείλει ποτέ από εκεί και φοβάμαι μην είναι μαιμουδιά....

 

Αν έχει κάποιος άποψη στο θέμα κι έχει να προτείνει κάποιο από αυτά ή και κάποιο άλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω για αθόρυβο (κατά το δύναμει) ποντίκι.... Δεν παίζω παιχνίδια... για απλή χρήση μιλάμε απλά όσο να ναι το βράδυ που επικρατεί απόλυτη ησυχία το κλικάρισμα του ποντικιού ακούγεται έντονα και γίνεται ενοχλητικό προς τους άλλους...

 

Βρήκα τα εξής : Τα nexus sm 5000 ή 7000 κλπ...

Το Bornd 120

και κάτι κινέζικα Tuscani....

 

 

Είναι όλα όμως κάπως δυσεύρετα (μόνο κίνα και αμερική) και ψιλοακριβά.... Με βάση ένα βιντεάκι που είδα μάλλον κλείνω προς το Bornd 120 αλλά στο ebay παίζει μόνο από Αμερική με πολλά μεταφορικά... Στο aliexpress παίζει φθηνά αλλά δεν έχω παραγγείλει ποτέ από εκεί και φοβάμαι μην είναι μαιμουδιά....

 

Αν έχει κάποιος άποψη στο θέμα κι έχει να προτείνει κάποιο από αυτά ή και κάποιο άλλο....

Δες εδώ http://www.insomnia.gr/topic/438588-ψάχνω-για/?p=53787589 για μια μοντα
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω για wi-fi tv box, οσο πιο vfm γίνεται, που να μπορεί να παίξει 1080p ταινίες και να μην κολλα ει...αυτό πως σας φαίνεται?

http://m.gearbest.com/tv-box/pp_133626.html?utm_source=mail_api&utm_medium=mail&utm_campaign=regular.0216&email=b2t8Z2thc3RhM0Bob3RtYWlsLmNvbXwyMDMz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψαχνω για wi-fi tv box, οσο πιο vfm γίνεται, που να μπορεί να παίξει 1080p ταινίες και να μην κολλαει...

CS968 TV Box: http://www.geekbuying.com/item/TV01-RK3188-Quad-Core-Google-Android-4-2-OS-Cortex-A9-1-6GHz-Mini-TV-BOX-2G-8G-BT-Mic-Camera-RJ45-External-Wifi-Antenna---Black-320161.html ~63 € με δωρεάν μεταφορικά

CS918S TV Box: http://www.geekbuying.com/item/CS918S-Allwinner-A31-Quad-Core-Android-4-2-2-OS-Mini-TV-BOX-2G-16G-BT-RJ45-5-0MP-Camera-and-MIC-External-WIFI-Antenna---Black-322402.html ~81 € μαζί με τα μεταφορικά

MINIX NEO X7  ~102 € μαζί με τα μεταφορικά

http://www.geekbuying.com/item/NEO-X7-EU-Plug-TV-BOX-RK3188-2G-16G-BT-External-wifi-antenna-317282.html

MINIX NEO X8-H Plus  ~136 € μαζί με τα μεταφορικά

http://www.geekbuying.com/item/MINIX-NEO-X8-H-Plus-Amlogic-S812-Quad-Core-Android-4-4-Mini-TV-Box-HDMI-HDD-Player-2G-16G-H-265-4K-802-11AC-2-4G-5-0G-WIFI-1000M-LAN-BT---Black-337454.html

Επεξ/σία από zacharis1955
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...