Προς το περιεχόμενο

Η τηλεοραση δεν εμφανιζει ελληνικους υποτιτλους...


dovahkiin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.Εχω προβλημα καποιες φορες στο να βαλω ελληνικους υποτιτλους στις ταινιες που βλεπω χρησιμοποιωντας το player της τηλεορασης μου.Αλλες φορες τους εμφανιζει κ αλλες βγαζει κατι "κινεζικα".Εδω η τηλεοραση : http://www.skroutz.gr/s/330473/Samsung-UE32D5000-32.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι στην κωδικοποίηση των χαρακτήρων του αρχείου srt. Αυτά που σου εμφανίζει σωστά έχουν κωδικοποίηση utf-8 ενώ τα "κινέζικα" είναι σε iso8859-7.

 

Η πιο απλή λύση είναι να ανοίξεις τον media player της τηλεόρασης και ενώ παίζει κάποιο αρχείο πάτα το κουμπί Tools στο τηλεχειριστήριο και πήγαινε στην επιλογή Υπότιτλοι-> Κωδικοποίηση και επέλεξε Ελληνικά. Λογικά δεν θα έχεις πλέον πρόβλημα ότι srt και να χρησιμοποιήσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως ακριβως μετατρέπεις τα αρχεια στο σημειωματάριο;

 

Θα ανοίξεις τον υπότιτλο που θέλεις με το σημειωματάριο και μετά > Αποθήκευση ως > Θα διαλέξεις την κωδικοποίηση που θες από το κουτάκι

και όταν γράψεις το όνομα του αρχείου θα βάλεις την κατάληξη .srt Π.χ. "diehardgreeksubs.srt" και αποθήκευση.

Επεξ/σία από Centurion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μόνο που στην περίπτωσή μου τα έκανα και τα 2 που προ-αναφέρατε. Η μόνη διαφορά είναι ότι εξακολουθεί να μη παίζει τους υπότιτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...