Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα tips για αγορά καινούριου υπολογιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που έχω πει είναι ότι ο i3 2100 είναι καλύτερος του 960t στα παιχνίδια και πάνω κάτω στα ίδια σε όλα τα άλλα. Αν δεν ισχύουν τα bench του anand, τότε το παίρνω πίσω, εκεί βασίστηκα. Ο i5 σκούπα όλους τους εξαπύρηνους παντού. Αρκετή απόδειξη.

 

Κατά τα άλλα εδώ δεν το αναφέρω. Είπα να είμαι υπερκομματικός... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Not proof...

 

this is proof...

 

http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/core-i3-2120-2100_7.html#sect1

 

ενα απο τα πολλά αξιοπιστα reviews που όπως σου είπα και εγώ σε δικαιώνει όσο αφορά το up to 2 threaded (όπως είναι η συντριπτική πλειοψηφία των παιχνιδιών)εφαρμογές αλλά οχι σε multithreaded εφαρμογές ... Σου προτείνω να το διαβάσεις αναλυτικα... Κοινώς οι εποχές προστάζουν τετραπυρηνους ... η ταση έχει αρχίσει να φαίνεται και στα παιχνίδια ... οπότε όπως καταλαβαίνεις ο 2100 έναντι οποιουδήποτε 4πυρηνου AMD δεν προτείνεται...

Για αυτό διαολίζομαι όταν σε βλέπω καμια φορά να προτείνεις τον 2100 εναντι του 960Τ.

 

Και ναι συμφωνω επίσης μαζι σου για τους i5 2500 και πάνω... για αυ΄το άλοστ εκαι αποτελούν μοναδική πρόταση για τα mid-to high end συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μέλλον συμφωνώ, αλλά πόσο είναι αυτό το μέλλον όταν μιλάμε για υπολογιστές? Απ ότι εχω καταλάβει η τάση είναι κάθε δυο χρόνια αναβάθμιση. Εγώ που δεν ξέρω τι σημαίνει αναβάθμιση (αλλάζω όλο το σύστημα) κάθε 6-7-8 χρόνια θα το σκεφτόμουνα διαφορετικά ίσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως σιγα σιγα να προσθετεις και παραδειγματα με συνδυασμους , π.χ. ραμ με επεξεργαστη, γραφικων με επεξεργαστη. ή να τεκμηριωσεις σε ορισμενες επιλογες οπως τη γραφικων, ποια χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταμε. π.χ. τα biτ (σε συνδυασμο παντα με την οθονη π.χ ή οτι αλλο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μέλλον συμφωνώ, αλλά πόσο είναι αυτό το μέλλον όταν μιλάμε για υπολογιστές? Απ ότι εχω καταλάβει η τάση είναι κάθε δυο χρόνια αναβάθμιση. Εγώ που δεν ξέρω τι σημαίνει αναβάθμιση (αλλάζω όλο το σύστημα) κάθε 6-7-8 χρόνια θα το σκεφτόμουνα διαφορετικά ίσως.

 

Οσο αφορά τους τετραπύρηνους το μέλλον είναι τώρα όπως και να το κάνουμε... μην σου πω ότι το μελλον είναι ήδη παρελθόν εδώ και κανενα χρόνο τουλαχιστον!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως σιγα σιγα να προσθετεις και παραδειγματα με συνδυασμους , π.χ. ραμ με επεξεργαστη, γραφικων με επεξεργαστη. ή να τεκμηριωσεις σε ορισμενες επιλογες οπως τη γραφικων, ποια χαρακτηριστικα πρεπει να κοιταμε. π.χ. τα biτ (σε συνδυασμο παντα με την οθονη π.χ ή οτι αλλο...)

 

Ενδιαφέρον αλλά πρακτικά δεν μπορώ να σκεφτώ πώς θα γίνει αν υπολογίσουμε ότι ο καθένας έχει και διαφορετικό μπάτζετ, οι συνδυασμοί είναι άπειροι. Το θέμα δεν φιλοδοξεί να λύσει όλα τα προβλήματα των αναβαθμίσεων. Και πάλι η ad hoc βοήθεια θα είναι καταλύτική. Απλά αποτελεί μια εισαγωγή για να χρησιμοποιηθεί από κάποιον αρχάριο για να κάνει τις πρώτες του επιλογές στις οποίες λογικά θα χωρούν και διορθώσεις. Η γνωστή φόρμα είναι επίσης άλλο καπέλο και αναντικατάστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάχιμος ο Σαύρας.

 

Το θέμα με τα τροφοδοτικά πολύ σωστά τονίζεται όπως και η μνήμη στις gpu.

 

 

Επίσης, καλό θα ήταν να αναφέρονταν πιο αναλυτικά τα περί μνημών (συχνότητα, timings κλπ).

 

 

 

Δώστε sticky στο λαό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος, προστέθηκε μια παράγραφος στις μνήμες. Σωστή παρατήρηση και έχει πολλά κοινά με τα τροφοδοτικά και τη μνήμη των καρτών γραφικών. Πολλές φορές βλέπω ποστ που βγάζουν ένα άγχος για την συχνότητα των μνημών αδικαιολόγητο.

 

 

 

Ασχετο... αλλά ο Amstrad στο avatar σου... απο την εποχή των δεινοσαύρων δεν είναι??? :P :P

 

 

 

 

 

To πρώτο μου pc ήταν ρε συ και βρίσκεται στο avatar για συναισθηματικούς λόγους. Το πρόβλημα βέβαια είναι ότι ήταν σχεδόν και το πρώτο pc γενικά... :-D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ σαύρα αλλά ένα ένα μου έρχονται.

 

 

Θα μπορούσες επίσης να αναφέρεις και το θέμα bottleneck (το οποίο αφορά περισσότερο αναβαθμίσεις υπάρχοντων συστημάτων και όχι τόσο σε αγορές καινούριων).

 

Το λες βέβαια μέσω των τιμών κλπ αλλά καλύτερα θα ήταν αν γινόταν λίγο πιο σαφές.

 

 

Και πάλι συγγνώμη για το σπαμ :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bravo και από εμένα αν και άργησα να το δω το θέμα. :)

 

Μια παρατήρηση μόνο στα περι μνημών αν και με κάλυψε ο άλλος λεοντόσαυρος του θέματος. Πέρα από το ότι όντως σε τέτοιες μητρικές δεν χρειάζεται να έχει κανείς άνω των 4GB μνήμη, αν πάμε από την μεριά της AMD (μου έχει τύχει και σε intel αλλά έχουν περάσει κάτι χρόνια) καλό είναι να μπαίνουν σετ επάνω. Κατάλαβαίνεις τι εννοώ το έχω ξαναπεί έτσι και αλλιώς.

 

Και ξανά μπράβο λοιπόν άντε να εμπλουτίζεται το φόρουμ. Το θέλει το μπότοξ του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις Βάγγο αλλά δεν μπορούν να αναφερθούν και όλα. Όποιος θέλει να αγοράσει πρέπει να ψαχτεί και λίγο μόνος του. Στο τέλος-τέλος αν παίξει bottleneck θα επισημανθεί στο κάθε ξεχωριστό θέμα.

 

Bravo και από εμένα αν και άργησα να το δω το θέμα. :)

 

Μια παρατήρηση μόνο στα περι μνημών αν και με κάλυψε ο άλλος λεοντόσαυρος του θέματος. Πέρα από το ότι όντως σε τέτοιες μητρικές δεν χρειάζεται να έχει κανείς άνω των 4GB μνήμη, αν πάμε από την μεριά της AMD (μου έχει τύχει και σε intel αλλά έχουν περάσει κάτι χρόνια) καλό είναι να μπαίνουν σετ επάνω. Κατάλαβαίνεις τι εννοώ το έχω ξαναπεί έτσι και αλλιώς.

 

Και ξανά μπράβο λοιπόν άντε να εμπλουτίζεται το φόρουμ. Το θέλει το μπότοξ του

 

Ευχαριστώ πολύ καρμεν για τα καλά σου λόγια. Η αποψή σου είναι να βγάλω τελείως το κομμάτι αυτό? Ή να το προσαρμόσω κατά τον lionheart? Δες και λίγο την απάντηση που του έδωσα επί τουτου γιατί θεωρώ ότι έχω ένα αντεπιχείρημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα διαφωνώ σε αυτο που λες με τις μητρικές και τη μνήμη καθώς πολλές φορές στις αναβαθμίσεις βλεπουμε μητρικές h61 που έχουν ως επι το πλείστον 2 slots να συνδυάζονται με i5 οπότε δεν μιλάμε για φτηνά συστήματα απαραίτητα.

Αν εννοείς αυτό σαν αντεπιχείρημα είναι λίγο καγκουριά να βάλεις i5 σε τέτοια Mobo :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...