Προς το περιεχόμενο

Χρήσιμα tips για αγορά καινούριου υπολογιστή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

 

Πολύ ωραίο κείμενο,χρήσιμο και κατατοπιστικό. Φυσικά όλοι καταλάβαμε πότε μίλαγες για Turbo-x κομμάτια :P

Ίσως θα μπορούσες να πεις ότι επειδή μπαίνουμε σε ένα κατάστημα για να στήσουμε πισί από την αρχή,κομμάτι-κομμάτι, δεν χρειάζεται να πέρνουμε όλα τα κομμάτια από αυτό. Καλύτερο για μένα να ανοίγουμε τους ορίζοντες και σε άλλα καταστήματα εφόσον κάθε κατάστημα πλέον φέρνει από διαφορετικές εταιρίες ως και περισσότερες ποικιλίες.

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα, ενώ εσύ καλά έκανες και δεν πήρες παράταξη σε κάποιο κατάστημα,σχεδόν!:P αλλά ένας φίλος έκανε σύγκριση AMD με Intel.

 

Το You.gr προσφέρει μεγαλύτερη,καλύτερη και πιο οικονομική συνήθως γκάμα προιόντων από ότι το ΠΛΑΙΣΙΟ και βγάζει συνέχεια προσφορές ενώ το δεύτερο προσπαθεί να προωθήσει με νύχια-δόντια τα Turbo-x.Εγώ πήρα όλα τα κομμάτια από πλαίσιο αλλά κουτί από το You,πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλώς σας βρήκα insomniacs! :D

 

Πολύ καλό και χρησιμότατο το άρθρο. Έμαθα κάποια πράγματα που δε τα ήξερα, όμως με βοήθησαν πολύ για τις επιλογές που θα κάνω για το νέο μου gaming pc που θα στήσω σε λίγες μέρες.

 

Θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος σχετικά με τους ssd δίσκους σε αντίθεση με τους συμβατικούς hdd.

 

Τι διαφορά θα έχω και που ακριβώς; Το άρθρο δε με καλύπτει επαρκώς σε αυτό το σημείο.

 

Ταχύτερο boot των windows για τόσο υψηλές τιμές αγοράς δε συμφέρει καθόλου, Όσον αφορά τα παιχνίδια πόση πια διαφορά στη ταχύτητα ανάγνωσης θα έχω από έναν πχ hdd καλό που τρέχει στις 7200rpm??? :rolleyes:

 

Τέλος, υπάρχει κάτι άλλο πραγματικά πρακτικό, εκτός από εξοικονόμηση χώρου στο κουτί κτλ που δε με αφορά καθόλου;;; Πολύ μικρές οι χωρητικότητές τους ρε παίδες, εντελώς ασύμφοροι αν έχει κάποιος σφιχτό budget...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Άνοιξε αν θέλεις ένα νέο θέμα στις αναβαθμίσεις αφού συμπληρώσεις αυτή τη φόρμα: http://www.insomnia.gr/topic/391825-%CF%80%CF%81%CF%8C%CF%84%CF%85%CF%80%CE%BF-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CF%82-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AE/

 

Ο ssd δεν προσφέρει μόνο ταχύτερο boot, αυτό είναι το λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δε χρειάστηκε να ανοίξω νέο θέμα, μιας και έφαγα αρκετές ώρες στο net, ώσπου κατάλαβα τι ακριβώς εστί ssd και ποια η χρησιμότητά του. Κατάφερα και χώρεσα αυτόν της υπογραφής μου στο budget μου και είναι ΟΚ.

Εξωπραγματική ταχύτητα όντως... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Χαιρετε και απο μεναα...δεινοσαυρε τι εχεις να μου προτινεις απο κουτια? Θέλω και λίγο λεντ να σου πω αλλα θελω να ειναι μεγαλο για να εχω ολα αυτα τα θετικα που ειπες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...