Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με αναλογικό σήμα tv.


giokarv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας. θα ήθελα να με ενημερώσετε σχετικά με τι μπορώ να κάνω στο σπίτιμου προκειμένου να βλέπω καθαρά τα αναλογικά κανάλια ,μιας και τα ψηφιακά δεν πιάνουν. Το σπίτι είναι διόροφο και έχω δύο κεραίες για κάθε όροφο. Με την μία που είχαμε παλιά, είχαν χάλια σήμα οι τηλεοράσεις. Στον πρώτο υπάρχουν 2 tv και στον δέυτερο 3 . Τι μπορώ να κάνω προκειμένου να έχω καλό σήμα ...παρεπιπτόντως τις τελευταίες ημέρες μονο net βλέπουμε!!!.

 

Δηλαδή τι κεραία α χρησιμοποιήσω που να καλύπτει τις tv ;;

Ενισχυτής χρειάζεται αν ναι πιο μοντέλο κτλ...

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται έτσι φλου να σου απαντήσει κάποιος,αν είχες οπτικό πεδίο με ένα απλό «πλέγμα» θα έπιανες έστω για 2 TV χωρίς τίποτα άλλο.

Εσύ για να μην πιάνεις καθόλου ή είσαι κάπου σε κάνα κατσάβραχο ή είσαι μέσα σε «λακκούβα»(ή ήταν εντελώς άσχετος αυτός που τα πέρασε).

Πες περιοχή και αν βλέπεις τους πομπούς,έχεις δηλαδή οπτικό πεδίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σε κατσάβραχο αλλά περιτριγυρίζομαι απο βουνά δηλαδή σαν λακούβα.... η μια πλευρά βλέπει θάλασσα Κορινθιακό δηλαδή κάτι σαν το U αλλά αναποδα. Ολη η περιοχή πε΄ρνει σήμα απο μια κεραία πάνω σε βουνό η οποία πέρνει απο αλλού...αυτά γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστα να πάνε...αν έχεις λεφτά βάλε δορυφορική με βασικό πακέτο NOVA να πιάνεις τα 9 μεγάλα κανάλια αν βάλεις και ιντερνέτ έχεις και εκπτώσεις.

Για να βάλεις κεραία θα πρέπει να το δει ειδικός το μέρος,που να είναι και από την περιοχή για να ξέρει τι γίνεται και τι πρέπει να βάλει και αν γενικά πιάνεται σήμα εκεί.

Ό,τι και να σου πει κάποιος από μακριά θα είναι βλακεία και ψέμα,αν δεν ξέρεις το μέρος δεν μπορείς να πεις.

Και εγώ θα μπορούσα να σου πω,βάλε την τάδε τούμπανο κεραία και τον τάδε τούμπανο ενισχυτή να μπεις μέσα 300€(χ2 για δυο ορόφους) και να μην κάνεις δουλειά :devil: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβασε αυτο το θεμα που εχω φτιαξει να δεις οτι δεν ειναι κατι τοσο απλο.. εγκατάσταση κεραιων

 

Με τα λιγα που καταλαβα εαν το βουνο ειναι μακρυα σου θες κατευθυντικη κεραια με μεγαλη απολαβη (βλεπε yagi τριαινα) με 16 - 19 db. Πιθανότατα και ελεγχομένη ενίσχυση.

 

Καλες μαρκες ειναιη televes ikusi, fracarro κτλ.

 

Θελει μελετη και πεδιομετρο οπωσδήποτε.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...