Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμος ο Mozilla Firefox 11


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ότι τον έχει φτάσει ο Chrome, αν δεν τον έχει περάσει ήδη...

Με το "δηλαδη" δεν εννοουσα να μου πεις τι ενοουσες(αυτο ηταν αυτονοητο) αλλά εννοουσα να μου πεις γιατι το λες αυτο που εννοουσες.

Με απλα λογια να δωσεις καμια πηγη για αυτο που λες. :mrgreen:

 

ΒΤW απο εκει που ελεγα αυτα πριν 2 μηνες για την εκδοση 9, ηρθε η εκδοση 10 και ολα πλεον ηταν σουπερ και διορθωθηκαν ολα τα προβληματα που ειχα και ετσι "ξαναγυρισα". Και η παρουσα 11 καλη φαινεται με μια πρωτη "ματιά".

 

Οσο ειχα μετακομισει στον Chrome και μετα ξαναπηγα στον Firefox 10 διαπιστωσα οτι πραγματικα ο Chrome γλιτωνει χρονο.

Το θεμα ειναι οτι πχ για αυτα που κανω εγω με γλιτωνε για καθε 3 ωρες χρησης του, περιπου 5 δευτερολεπτα απο οτι ο Firefox.

Σπουδαια τα λαχανα με απλα λογια. :-D Και επειδη η παραμετροποιηση με τα addons του Firefox ειναι σε αλλο επιπεδο ε προφανως και επιλεγω Firefox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με το "δηλαδη" δεν εννοουσα να μου πεις τι ενοουσες(αυτο ηταν αυτονοητο) αλλά εννοουσα να μου πεις γιατι το λες αυτο που εννοουσες.

Με απλα λογια να δωσεις καμια πηγη για αυτο που λες. :mrgreen:

 

ανά site βλέπουμε διαφορετικά ποσοστά http://www.w3counter.com/globalstats.php

 

η διαφορά πάντως έχει μικρύνει σημαντικά, αν θυμάμαι καλά είχα δει είδηση κάπου...

 

http://www.hwbox.gr/news-software/14275-noembrios-2011-o-google-chrome-kseperase-ton-mozilla-firefox.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανά site βλέπουμε διαφορετικά ποσοστά http://www.w3counter.com/globalstats.php

 

η διαφορά πάντως έχει μικρύνει σημαντικά, αν θυμάμαι καλά είχα δει είδηση κάπου...

 

http://www.hwbox.gr/news-software/14275-noembrios-2011-o-google-chrome-kseperase-ton-mozilla-firefox.html

 

δεν μπορουν να υπαρξουν σαφη ποσοστα χρησης για τον Firefox,καθοτι παρα πολλοι users χρησιμοποιουν το noscript addon με αποτελεσμα να μην ανιχνευεται ο browser απο αυτα τα tracking sites.

παντως τον τελευταιο μηνα υπαρχει μια στασιμοτητα στα ποσοστα χρησης ολων των browsers,ισως οι browser wars ,τουλαχιστον στα desktops,να εχουν φτασει σε προσωρινο κορεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4sec? αποκλειεται.

 

και εγω τον chrome και firefox με 40addons το καθενα, τα τρεχω μεσα απο ssd και ανοιγουν αστραπιαια.

δοκιμασε να κανεις uninstall και reinstall τον firefox και να τον τρεξεις με καθαρο profile ενω δες αν καποιο αλλο προγραμμα που τρεχει παραλληλα,κανα antivirus η internet security,δημιουργει προβλημα.

Eπισης δοκιμασε και κανε disable το hardware acceleration του Firefox μεσα απο τις επιλογες του.

 

Παντως 4 δευτερλοπτα startup time δεν υφισταται για τις τελευταιες εκδοσεις του Firefox,αφου τα περισσοτερα σχετικα bugs εχουν διορθωθει.

Μαλιστα ο 12 beta θα ειναι ακομη πιο γρηγορος (100ms+) στο cold startup.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο! Σφαίρα έγινε τώρα σαν τον Chrome!

 

Επίσης να αναφέρω πως παρατήρησα σε αυτή την έκδοση, δίχως να γνωρίζω αν υπήρχε στις άλλες , πως υπάρχει στις ρυθμίσεις για προχωρημένους η ρύθμιση "χρήση ομαλής κύλισης"! Με την επιλογή αυτή έχει το καλύτερο scrolling ever σε browser!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπηρχε εδω και πααααααρα πολυ καιρο

 

Ο Firefox 11 διαθετει πλεον καινουργιο αλγοριθμο smooth scrolling,ο οποιος ειναι καλυτερος απο τον παλιοτερο.

εχεις ομως την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις τον παλιοτερο αν δεν σου αρεσει ο καινουργιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Firefox 11 διαθετει πλεον καινουργιο αλγοριθμο smooth scrolling,ο οποιος ειναι καλυτερος απο τον παλιοτερο.

εχεις ομως την δυνατοτητα να ενεργοποιησεις τον παλιοτερο αν δεν σου αρεσει ο καινουργιος.

Πού/πώς? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω δεν βλεπω διαφορα στην ταχυτητα να το εσβηνα και να το ηαναεγκαταστουσα?γιατι εκανα απλα update

Nope. Δεν νομιζω να εχει καμια σημασια. Εφοσον πατησεις το Help->About και λεει 11.0 εισαι ΟΚ.

Η διαφορά στην ταχυτητα που περιμενεις να δεις δεν νομιζω να ειναι ευκολως παρατηρησιμη.

Εγω απο την 10 στην 11 δεν βλεπω επισης καμια.

Αλλά αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να κοιμηθούν μερικά χρονάκια ακόμη. Οι μετρήσεις κατανάλωσης μνήμης είναι να χαμε να λέγαμε. Το θέμα είναι όταν κλείνεις κάποιο tab να γυρνά πίσω η μνήμη, πράγμα που δε συμβαίνει!!!

 

Δείτε στο screenshot, μόλις έχει ανοίξει ο FF και ένα tab ανοιξε το hotmail. Το κλείνω και με κανένα tab ανοιχτό 200ΜΒ δεσμευμένης μνήμης!!! Η τραγωδία σε όλο της το μεγαλείο

post-156632-0-03998300-1331751644_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούν να κοιμηθούν μερικά χρονάκια ακόμη. Οι μετρήσεις κατανάλωσης μνήμης είναι να χαμε να λέγαμε. Το θέμα είναι όταν κλείνεις κάποιο tab να γυρνά πίσω η μνήμη' date=' πράγμα που δε συμβαίνει!!!

 

Δείτε στο screenshot, μόλις έχει ανοίξει ο FF και ένα tab ανοιξε το hotmail. Το κλείνω και με κανένα tab ανοιχτό 200ΜΒ δεσμευμένης μνήμης!!! Η τραγωδία σε όλο της το μεγαλείο[/quote']

 

Μηπως εχεις lion απανω??

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Μπορούν να κοιμηθούν μερικά χρονάκια ακόμη. Οι μετρήσεις κατανάλωσης μνήμης είναι να χαμε να λέγαμε. Το θέμα είναι όταν κλείνεις κάποιο tab να γυρνά πίσω η μνήμη' date=' πράγμα που δε συμβαίνει!!!

 

Δείτε στο screenshot, μόλις έχει ανοίξει ο FF και ένα tab ανοιξε το hotmail. Το κλείνω και με κανένα tab ανοιχτό 200ΜΒ δεσμευμένης μνήμης!!! Η τραγωδία σε όλο της το μεγαλείο[/quote']

 

Μηπως εχεις lion απανω?

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...