Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση μέσω προτζέκτορα


BennyBlanco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήρα τηλέφωνο στο Πλαίσιο, και ρώτησα αν μπορώ να αγοράσω έναν προτζέκτορα για να βλέπω τηλεόραση. Μού είπαν ότι γίνεται, με δυο προϋποθέσεις:

1. Να συνδέσω τον προτζέκτορα με την τηλεόραση (!)

2. Να συνδέσω τον προτζέκτορα με laptop (ok...)

 

Εγώ όμως δεν θέλω να κάνω τίποτα από αυτά... Δεν θέλω να δεσμεύσω το laptop μου, ούτε θέλω να έχω και τηλεόραση στο χώρο (αυτό θέλω να αποφύγω με τη χρήση προτζέκτορα).

Όταν ρώτησα τον υπάλληλο αν υπάρχει και "τρίτος δρόμος", δεν ήξερε και είπε ότι θα ψάξει και θα με καλέσει...

Επειδή δεν έχω νέα του εδώ και μέρες, ήθελα να ρωτήσω εσάς αν ξέρετε τρόπο να βλέπω τηλεόραση από προτζέκτορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεις να συνδεσεις τον projector με tv tuner.(σαν εξωτερικη καρτα τηλεορασης δλδ)ή με εναν αποκωδικοποιητη Mpeg 4 (digea stuff).Aυτα οσον αφορα εικονα.Ηχο θα πρεπει να στειλεις σε ενισχυτη ή ηχεια.

 

για ποιον προτζεκτορ ενδιαφερεσαι?

Επεξ/σία από Orfeus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Να συνδέσω τον προτζέκτορα με την τηλεόραση (!)

2. Να συνδέσω τον προτζέκτορα με laptop (ok...)

 

1. πωτς γκενεν αυτο;

2. επικ φειλ απαντηση. για αλλη μια φορά ειναι ΑΣΧΕΤΟΙ

 

Ενα εξωτερικο tv-tuner θες ειτε αυτό ειναι mpeg4 είτε αναλογικό (αν ακομα δεν εχεις ψηφιακά στην περιοχή σου) είτε υβριδικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μπορεις να συνδεσεις τον projector με tv tuner.(σαν εξωτερικη καρτα τηλεορασης δλδ)ή με εναν αποκωδικοποιητη Mpeg 4 (digea stuff).Aυτα οσον αφορα εικονα.Ηχο θα πρεπει να στειλεις σε ενισχυτη ή ηχεια.

 

για ποιον προτζεκτορ ενδιαφερεσαι?

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ενδιαφέρομαι για ό,τι φθηνότερο υπάρχει...

Έχεις κάποια ένδειξη για προϋπολογισμό;

1. προτζέκτορας

2. tv-tuner

3. ενισχυτής

4. ηχεία

 

Τα δυο τελευταία (ενισχυτή + ηχεία) τα έχω στο στερεοφωνικό μου. Μπορούν να αξιοποιηθούν; Σημειωτέον ότι πρόκειται για φτηνό στερεοφωνικό (των 50-60€), όπου cd/dvd, ραδιόφωνο και ενισχυτής είναι όλα σε ένα "κουτί".

Επεξ/σία από BennyBlanco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα μπορουν να γινουν.δωσε το μοντελο του στερεοφωνικου να δουμε εισοδους εξοδους.Το κοστος πεφτει σημαντικα αν παιζει μτχ προτζεκτορ.Το μονο που θα χρειαστεις στην καλυτερη ειναι ενας δεκτης κ το προβολικο.τι απαιτησεις εχεις απο τον προτζεκτορ?ταινιες θα βλεπεις?σε τι αναλυση?σε τι χωρο θα μπει?

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Επεξ/σία από Orfeus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Orfeus:

1. LG Micro Hi-Fi System XB14 (της πλάκας είναι, 50-60€).

2. Απαιτήσεις προτζέκτορ: τηλεόραση.

3. Ταινίες: μόνο κινούμενα σχέδια, που βλέπουν τα παιδιά.

4. Ανάλυση: δεν έχω καμία ιδιαίτερη απαίτηση: απλά να φαίνεται αυτό που βλέπω, και οι υπότιτλοι.

5. Πού θα παίζει: στο σαλόνι, επί της γυψοσανίδας που καλύπτει το τζάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα σου πω οτι αυτο με τη λαμπα ισχυει,αν και προτζεκτορας που εχω στην κατοχη μου με κατι λιγοτερο απο 3000 ωρες,μια χαρα δουλευει απλα εχει πεσει η φωτεινοτητα,πραγμα που δε με ενοχλει γιατι βλεπω σε σκοταδι.Ρολο για τη μακροζωια του προτζεκτορα παιζει το περιβαλλον λειτουργιας.Επισης όταν τον πηρα πριν μια τετραετια μτχ εδωσα 280€.(καινουριος εκανε 500€)Τωρα και να καει η λαμπα,απλα θα παω σε αλλον στα ιδια χρηματα γιατι με ενδιαφερει το μεγεθος κατα κυριο λογο και μετα αναλυση (τωρα βρισκεις μτχ ΗD ready μηχανακια με 400€)...Μια χαρα με βολεψε και τα λεφτα του τα εβγαλε...

 

Δε βρισκω τι εισοδους/εξοδους εχει το hi fi σου.Αν εχει ομοαξονικες,οπτικη εισαι μια χαρα (εκει τα υπολογιζω με βαση το κοστος του).Απλα αν το πας σε χαμηλου προυπολογισμου μηχανημα θα πρεπει να κανεις υποχωρησεις στη φωτεινοτητα κ στην αναλυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@adi32.

Άρα για 5 ώρες την ημέρα, 1750 / 5 = 350 μέρες... Άρα μιά φορά το χρόνο αλλαγή λάμπας; Αν είναι έτσι, πράγματι δεν συμφέρει...

@orfeus.

Για 3000 ώρες βγαίνει κάτι σαν μία λάμπα ανά 1.5 - 2 χρόνια... Πάλι δεν συμφέρει...

Κι άλλη μια ερώτηση: Εσύ πώς παίζεις τον προτζέκτορά σου; Τον έχεις συνδέσει σε στερεοφωνικό; Επίσης, πώς είναι ο δέκτης τηλεόρασης που έχεις;

Επεξ/σία από BennyBlanco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα το οτι δε συμφερει να τον εχεις για να βλεπεις τατανια/τελεμαρκετινγκ/ειδησεις ειναι ευνοητο.Φανταστηκα οτι αναφερεσαι σε μπαλα,ταινιες,σειρες.Τον δικο μου τον καιω για τετοιο λογο που σημαινει οτι θα δουλεψει 3-5 βραδια απο κανα 3ωρο.Εξου και η τετραετια.Αν εσυ ομως τον σκεφτεσαι για αντικατασταση της ΤV με χρηση πανω απο 5 ωρες και δεν εχει τηλεοραση μαλλον δε σου κανει.Βεβαια οι ιντσες πανω απο 55 για τηλεοραση ειναι χρηματικα ασυμφορες τετοια εποχη.

Εγω εχω τον Imac που του εχω πανω ΤV tuner.Συνδεω πανω τον προτζεκτορ (στον imac) και τον ηχο με 3,5αρη τον στελνω σε ενα hifi της JVC .Αυτα οσον αφορα για προβολη στο υπνοδωματιο.

Για σαλονι που παιζει το PS3,PS3 στον προτζεκτορα και ηχο με οπτικη σε ενισχυτη και ηχεια.

 

επισης οι λαμπες απο τον κατασκευαστη τους δινουν max 5000/6000 ωρες ανα το επιπεδο λειτουργιας.Που μεταφραζεται σε 3.5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...