Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση μέσω προτζέκτορα


BennyBlanco

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορεις να βλεπεις στον προτζεκτορα τοσες ωρες τη μερα

θα κρατας ενα δωματιο σκοτεινο τοσες ωρες ?

Και τι να δεις το χαλια προγραμμα της τιβι ή τις ειδησεις ?

Αποκλειεται

Αντε να βλεπεις μια ταινια τη μερα ή κανα ποδοσφαιρο Οποτε υπολογισε 2 ωρες τη μερα και πολυ ειναι

Εγω τον εχω συνδεσει με το pc και βλεπω ταινιες κυριως και κανα ποδοσφαιρο απο το tuner του pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Απαιτήσεις προτζέκτορ: τηλεόραση.

3. Ταινίες: μόνο κινούμενα σχέδια, που βλέπουν τα παιδιά.

4. Ανάλυση: δεν έχω καμία ιδιαίτερη απαίτηση: απλά να φαίνεται αυτό που βλέπω, και οι υπότιτλοι.

5. Πού θα παίζει: στο σαλόνι, επί της γυψοσανίδας που καλύπτει το τζάκι.

 

Μπορεί να είναι εντυπωσιακό το μέγεθος που θα βγεί απο τον προτζέκτορα αλλα δεν νομίζω οτι ειναι για την περίπτωση που θέλεις. Θέλει σκοτάδι πρώτα απλ'ολα (θα έχεις σκοτάδι απο το πρωί για να δουνε τα παιδιά πχ παιδικά?) και για πολλές ωρες την μέρα θα είναι ασύμφορος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να θέσω και άλλες δύο παραμέτρους - ερωτήσεις;

1) Είναι απαραίτητο προτζέκτορας να είναι Full HD (1080p); Αναφέρομαι π.χ. στο προχθεσινό παιχνίδι μπάσκετ, που το έπαιζε στο ΕΡΤ HD... έπαθα πλάκα στην HD τηλεόρασή μου με τη διαφορά ποιότητας ακόμα και από το ψηφιακό (!) σήμα της ΝΕΤ...

2) Ο θόρυβος είναι υποφερτός; Αναφέρομαι π.χ. στην περίπτωση που είναι βράδυ, κοιμούνται οι άλλοι και βάζω σιγά την τηλεόραση, ίσα να ακούω για να μην ξυπνήσει κανείς. Με τον προτζέκτορα ισχύει αυτό, ή πρέπει να το δυναμώσω ώστε να ξεπερνάει τον ήχο του προτζέκτορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Απαραίτητο δεν είναι, αλλά όσο μεγαλώνουν οι ίντσες προβολής τόσο καλύτερα είναι να προβάλεις HD υλικό. Προσωπικά, το βρίσκω τελείως άσκοπο & περιττό να χρησιμοποιείς προτζέκτορα για χρήση τηλεοπτικού προγράμματος, εκτός και βλέπεις κανένα αθλητικό γεγονός στην ΕΡΤ HD ή έχεις NOVA HD:

 

2) Αν αναφέρεσαι για το θόρυβο που κάνει ο ανεμιστήρας του προτζέκτορα, στα περισσότερα μοντέλα δεν θα σε απασχολήσει καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρω οτι θα εισαι ικανοποιημενος σε hd ready μηχανακια.Ο θορυβος που κανουν ειναι αμελητεος τα ανεμιστηρακια.Το αν θα τον ακους εξαρταται που θα βαλεις το μηχανηματακι.Απλα τα ηχεια σου να κοντρολαρεις.Δε θα ειναι το ιδιο με τα ηχεια της τηλ.

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

 

Υγ.το hd ειναι εντυπωσιακο αλλα εμενα κ το sd δε με χαλαει λογω της αισθησης σινεμα.

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι αν χρησιμοποιησεις τα ηχεια του στερεοφωνικου θα εχεις καλυτερο ηχητικο αποτελεσμα αλλα κ πιο γεματο.Κ με σχετικη ανεση θα ανεβαζεις την ενταση.

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τον θόρυβο που εκπέμπει το ανεμιστηράκι, υπάρχει τρόπος να μειωθεί; Π.χ., ένας προτζέκτορας που με ενδιαφέρει να αγοράσω εκπέμπει 32dB... μού φαίνεται πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα για τους προτζεκτορες το πιο σημαντικο ειναι ενα καθαρο δροσερο περιβαλλον.Η λαμπα δε γουσταρει σκονες αιθαλη κ επειδη αρκετα ζορια τραβαει μονη της θερμοκρασιακα,οσο καλυτερα ψυχεται τοσο περισσοτερο θα σου βγαλει.Τα 32 δεν ειναι αντικειμενικα πολλα.Οπως κ να εχει καποια μηχανηματα εχουν επιλογη για silent mode.Αυτο που κοιτας εχει?Μην τον χωσεις σε κανενα ραφι,χωρις να εχει επαρκη αερισμο.

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως οταν βλεπεις σε προτζεκτορα εχεις και καλο ηχο απο home cinema και χαλαει ο κοσμος

οποτε δεν υπαρχει περιπτωση να ακους το ανεμιστηρακι

Αλλα και πολυ σιγα να εχεις τον ηχο πρεπει να καθεσαι ακριβως διπλα ωστε να σε ενοχλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου άργησα να δώ το ερώτημα σου αλλα μπορώ να σε βοηθήσω με την εμπειρία μου. Εχω λοιπόν εναν epson hd ready στο σαλόνι και τον χρησιμοποιώ πολύ συχνά για τηλεοραση λόγω των διαστάσεων. Για να δείς τηλεοραση απο εναν προτζέκτορα θα πρέπει να αγοράσεις ένα εξωτερικό tv tuner- πρόσεχε! εξωτερικό - όχι κάρτα Tv - PCI TV - USB TV αυτά για να δουλέψουν θέλουν και την μεσολάβηση υπολογιστή, Το εξωτερικό Τv tuner θα το βρείς στο πλαίσιο --->ΑverTV Box W9 Plus. στην τιμή των 89 ευρώ περίπου. Είναι αναλογικό το σήμα της τηλεόρασης που θα πάρεις απο αυτό το μηχανηματάκι, αν θές ψηφιακό πάς αλλου. Πρόσεχε ο προτζέκτορας ανάλογα με την κατηγορία του χρειάζεται και ανάλογα μέτρα απο μηχάνημα σε πανι για να βγάλει όλη την έκταση της οθόνης του. Αυτό σημαίνει πως δεν μπαίνουν ολοι οι τυποι προτζέκτορα σε όλους τους χώρους. Ψάξτο προσεκτικά γιατί σε ενα μικρό σαλόνι ή δωμάτιο δεν μπορείς να "πάρεις" οθόνη απο τον προτζέκτορα μεγαλύτερη των 150 ιντσόν γιατί δεν θα έχει χώρο ο προτζέκτορας να αποδώσει.. Μέσα στο κόστος του προτζέκτορα να βαλεις και αυτό του πανιού προβολής μιας και ενας απλός τοίχος δεν μπορεί να αποδώσει σωστά την αντανάκλαση του φωτός. Βέβαια υπάρχουν ειδικά χρώματα για να βάψεις μόνιμα εναν τοίχο αν θές πιο "μόνιμο" αποτέλεσμα. Ο θόρυβος που ανεφερές τα βράδυ με χαμηλή ένταση φωνής είναι πράγματι ενοχλητικός και φαντάσου τον σαν τους παλιούς pentium υπολογιστές με τα πρώτα ανεμυστιρακια που είχαν αυτό το υπόκοφο βουητό. Γενικά αν εχεις και μια κονσολα να συνδεσεις η εμπειρία είναι φανταστική όμως και ο θόρυβος της κονσολας μπορεί να ενοχλήσει. Αρα PS3 που έχω εγώ και προτζεκτορας = πολυ βουητό. Αυτά μέχρι να ανοίξει το dolby home cinema μετα είναι όλα μαγικα :) H λάμπα του προτζέκτορα δεν καιγεται με την μια, απλά χάνει την φωτηνότητα της με την πάροδο του χρόνου. Στο ιντερνετ όμως κυκλοφορούν καλές τιμές για όλους τους τύπους λαμπών... Τέλος θα πρότεινα να πάρεις ένα hd ready προτζέκτορα και να συνδέσεις ότι θές με hdmi το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikangel, ευχαριστώ για την (πολύ) κατατοπιστική απάντηση! Και όλους τους υπολοίπους που απάντησαν! Τώρα πια είμαι έτοιμος να αποφασίσω αν θα αγοράσω tv ή προτζέκτορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...