Προς το περιεχόμενο

Οι δωρεάν εφαρμογές πιο ενεργοβόρες για τα smartphones


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι δυνατόν εφαρμογή που "τηλεφωνεί" 3G να έχει ίδια κατανάλωση με εφαρμογή που δεν "τηλεφωνεί";

 

Ανακάλυψαν τον πλανήτη γη. Φοβεροί ερευνητές.

 

Η τελευταία πρόταση της μετάφρασης είναι λάθος και μεταφέρει λάθος μήνυμα. Αντί η δωρεάν εφαρμογή να ακυρώσει την 3g κλήση αμέσως αφού τελειώσει την "δουλειά" (αρκούν μερικά δευτερόλεπτα για να κατεβάσεις / ανεβάσεις τα δεδομένα) η εφαρμογή κρατάει άσκοπα ανοιχτή την γραμμή για 10 δευτερόλεπτα δίχως λόγο και φυσικά αυξάνει την κατανάλωση (και την ακτινοβολία) χωρίς κανένα λόγο.

 

Κάντε το κινητό σας 3g hotspot και θα δείτε ότι ζεσταίνεται και φυσικά η μπαταρία τελειώνει αμέσως.

 

Επίσης δεν είναι η "μαμά" Microsoft μέσα στην έρευνα. Είναι ερευνητής από την Microsoft Research η οποία είναι ένα καθαρά επιστημονικό και ερευνητικό κομμάτι της Microsoft όπου δουλεύουν εξαίρετοι στον τομέα τους ερευνητές και δεν έχει να κάνει με τα προϊόντα της Microsoft.

Ναι, σαν εκείνο τον "ερευνητή" που βλέπει iPad με latency στα 100ms (ενώ είναι 10-20) και σαν άλλον ερευνητή που λέει ότι οι πυρήνες είναι ενεργοβόροι φτου κακά.

 

Η μεγάλη καμπάνια "μαύρη διαφήμιση" συνεχίζεται.

 

Είναι γνωστό ότι τα windows mobile (?) έχουν μαγικό 3g που δεν ξοδεύει μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, σαν εκείνο τον "ερευνητή" που βλέπει iPad με latency στα 100ms (ενώ είναι 10-20) και σαν άλλον ερευνητή που λέει ότι οι πυρήνες είναι ενεργοβόροι φτου κακά.

 

Η μεγάλη καμπάνια "μαύρη διαφήμιση" συνεχίζεται.

 

Είναι γνωστό ότι τα windows mobile (?) έχουν μαγικό 3g που δεν ξοδεύει μπαταρία.

 

Δεν νομίζω ότι στα 100ms latency ανέφερε ότι ήταν το ipad.

 

Και αυτός που είχε πει για τους πυρήνες ήταν υπάλληλος της Nokia (και πραγματικά είχα γελάσει).

 

Προσωπικά είμαι εντελώς αντί-Microsoft-ικός αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι κάτι που στέλνει η Microsoft Research (που ήταν απλά ο ένας από τους 3...) σε συνέδριο της ACM δεν είναι έγκυρο.

 

Επίσης προφανώς και δεν είναι δυνατόν να έχουν την ίδια κατανάλωση, αλλά κανείς δεν είχε ασχοληθεί να το ποσοτικοποιήσει αυτό και να παρουσιάσει συγκεκριμένα μεγέθη (και εκεί είναι και η ουσιαστική δουλειά - η ανάπτυξη του εργαλείου μέτρησης).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθουν να φοβισουν τον κοσμο μπας και αγορασει κανεις απο το android market τις original εφαρμογες,

επειδη σε λιγο θα πιασει αραχνες το μαγαζι της google, ολοι σπασμενα τα κατεβαζουν απο το ιντερνετ.

 

Δεν ειναι οπως το iphone, ποιοτητα και εμπιστοσυνη :-D

Οτι πληρωσεις παιρνεις

 

Το πας αλλου το θέμα, και δυστυχώς το iphone δεν αξίζει τα λευτά του με τα χαρακτηριστικά που έχει.

Αυτή τη στιγμή κατά τη γνώμη μου το μόνο προιόν της apple Που εξίζει τα λευτά του είναι το Ipad.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός έχει μόνιμα ανοιχτό το gps; gps, wifi, blutooth, data, ενεργοποιημένα μόνο όταν τα χρειαζόμαστε. Εγώ τα έχω μόνιμα κλειστά και ανοίγω κάποιο από αυτά μόνο όταν το χρειάζομαι.

 

Στο Android μπορείς να απενεργοποιήσεις πλήρως το GPS ώστε να μην έχει πρόσβαση σε αυτό καμία εφαρμογή. Αυτό εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο Android μπορείς να απενεργοποιήσεις πλήρως το GPS ώστε να μην έχει πρόσβαση σε αυτό καμία εφαρμογή. Αυτό εννοούσα.

Πληροφοριακά, το αυτό συμβαίνει και στο iOS...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης προφανώς και δεν είναι δυνατόν να έχουν την ίδια κατανάλωση, αλλά κανείς δεν είχε ασχοληθεί να το ποσοτικοποιήσει αυτό και να παρουσιάσει συγκεκριμένα μεγέθη (και εκεί είναι και η ουσιαστική δουλειά - η ανάπτυξη του εργαλείου μέτρησης).

Μόνο που ένα τέτοιο εργαλείο είναι άχρηστο. Εκτός και αν χρειαζόμαστε θερμόμετρο για να πείσουμε κάποιον για τις θερμοκρασίες των πόλων και τις σαχάρας.

 

Για την ακρίβεια η χρησιμότητα είναι να είχαμε να λέγαμε.

 

(αλήθεια, ποιό tablet μας επέδειξε ο "ερευνητής"; Διότι αν δεν αποκαλύπτει τα δεδομένα είναι κομπογιαννίτης.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιός έχει μόνιμα ανοιχτό το gps; gps' date=' wifi, blutooth, data, ενεργοποιημένα μόνο όταν τα χρειαζόμαστε. Εγώ τα έχω μόνιμα κλειστά και ανοίγω κάποιο από αυτά μόνο όταν το χρειάζομαι.[/quote']

 

Έχω πάντα ανοιχτά 3g και gps αλλιώς η εφαρμογή για να βρεις το iphone αν το χάσεις ή στο κλέψουν είναι άχρηστη. Και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γι αυτο σε Android θελει Root και DroidWall που μπορεις να αποκλεισεις οτι εφαρμογη θελεις να μην συνδεετε στο internet.

Αντιστοιχα και στο iPhone Jailbreak και Firewall IP.

Και μετα αν παθει κατι το κινητο θα κλαις που εχασες την εγγύηση για ενα ριμαδο ρουτ!

 

 

Έχω πάντα ανοιχτά 3g και gps αλλιώς η εφαρμογή για να βρεις το iphone αν το χάσεις ή στο κλέψουν είναι άχρηστη. Και ποτέ δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Ποπο τι τραβατε και εσεις με τα iphone... για λύπηση είστε :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...