Προς το περιεχόμενο

Πόσο σήμα ΝΟVA πιάνετε?


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στα κανάλια της κεραίας της απλης όμως δε το κάνει αυτό ,είναι χειρότερη η ποιότητα αλλά αυτό με την αλλοίωση δε το κάνει(στην ίδια τηλεόραση πάντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ξεκολησεις με το θεμα του σηματος. Στο εξηγησαμεοτι δε παιζει ρολο στην ποιοτητα της εικονας σου και πλιζ μην μας βαλεις να αναλυουμε το θεμα της ψηφιακης κωδικοποιησης, της συμπιεσης, της κβαντισης κλπ γιατι ουτε εσυ θα καταλαβεις τιποτα αλλα ουτε και εμεις θα προσφερουμε γνωση, μαλλον θα κουρασουμε τους παντες και θα γινουμε γραφικοι.

 

Απλα παρε αποφαση οτι σε οτι περιεργο βλεπεις στην απεικονιση/κινηση δεν εχει να κανει με τη ληψη! Το μονο που εχει να κανει με προβληαμ ληψης ειναι να παγωνει η εικονα για 1-2-3 sec η να σου εμφανιζονται pixeliasmata πολυ μεγαλυτερου μεγεθους απο αυτα που περιγραφεις.

 

Εν κατακλειδι το προβλημα που περιγραφεις δεν αφορα την ληψη και δεν θα βελτιωθει ποτε με το συγκεκριμενο αποκωδικοποιητη/τηλεοραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να ξεκολησεις με το θεμα του σηματος. Στο εξηγησαμεοτι δε παιζει ρολο στην ποιοτητα της εικονας σου και πλιζ μην μας βαλεις να αναλυουμε το θεμα της ψηφιακης κωδικοποιησης, της συμπιεσης, της κβαντισης κλπ γιατι ουτε εσυ θα καταλαβεις τιποτα αλλα ουτε και εμεις θα προσφερουμε γνωση, μαλλον θα κουρασουμε τους παντες και θα γινουμε γραφικοι.

 

Απλα παρε αποφαση οτι σε οτι περιεργο βλεπεις στην απεικονιση/κινηση δεν εχει να κανει με τη ληψη! Το μονο που εχει να κανει με προβληαμ ληψης ειναι να παγωνει η εικονα για 1-2-3 sec η να σου εμφανιζονται pixeliasmata πολυ μεγαλυτερου μεγεθους απο αυτα που περιγραφεις.

 

Εν κατακλειδι το προβλημα που περιγραφεις δεν αφορα την ληψη και δεν θα βελτιωθει ποτε με το συγκεκριμενο αποκωδικοποιητη/τηλεοραση.

 

+13548352138468435,16897684

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με έναν τεχνικό της νοβα αφου το αναλύσαμε μου είπε οτι μάλλον φταίει το καλωδιο hdmi.Θα πάω αυριο να κάνω δοκίμες στο καταστημα της φορθνετ με τον αποκωδικοποιητη και αν φταίει το καλώδιο που έχω θα πάω να πάρω ένα hdmi 1,4 στα 59€ κάνει κάπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν φταιει το HDMI και προς θεου, οχι 60 ευρω πεταμενα. Αναφερθηκε τι φταιει.

Αν θες να επιβεβαιωσεις οτι δεν φταιει το HDMI, βαλε ενα scart καλωδιο μεταξυ αποκωδικοποιητη-τηλεορασης για να δεις οτι θα κανει ακριβως το ιδιο. Ακομα καλυτερα, αλλαξε ενα καλωδιο HDMI αλλα δε χρειαζεται να βαλει 1.4, ουτε να πληρωσεις 60 ευρω. Βαλε το φθηνοτερο για δοκιμη.

 

Για να στο πω πιο απλα, αν και δε βλεπω καμια διαθεση απτην ωρα που ανοιξε το τοπικ να καταλαβεις οσα γραφονται:

Απτη στιγμη που σου παιζει χωρις προβλημα τα HD καναλια, το καλωδιο σου ειναι μια χαρα και εννοειται οτι υπερκαλυπτει τις αναγκες του bandwidth για τα SD καναλια. Aυτο πεστο και στον τσακαλο τον τεχνικο που ρωτησες, που σου προτεινει HDMI καλωδιο 1.4 των 60 ευρω για να βλεπεις καλυτερα τα SD καναλια.

 

So, φωναξε εναν τεχνικο να σου ρυθμισει το πιατο να πιασεις καλυτερο σημα, αλλαξε 10 καλωδια και μετα παρε ενα χαλκα να μου τρυπησεις την μυτη αν δεις την παραμικρη βελτιωση!

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω οτι δεν έχει νόημα πλέον να απαντήσουμε οτιδήποτε...

 

Απο τη στιγμή που έχεις πιστεί ο ίδιος οτι έχεις πρόβλημα,

είναι μάλλον δύσκολο να δεχθείς οτιδήποτε άλλο...

 

Καλορίζικο λοιπόν το νέο hdmi, ο νέος αποκωδικοποιητής και γιατί όχι

και η καινούργια τηλεόραση..! :-D

 

*Προσπάθησε λίγο να αναλύσεις αυτά που έχουν ειπωθεί...

 

Κατ' αρχήν προσπάθησε να καταλάβεις οτι τι σήμα ΔΕΝ έιναι αναλογικό...

Οπότε είτε 80% "σήμα" έχεις, είτε 100%, η εικόνα που βλέπεις είναι η ίδια!

(Απλά με χαμηλότερο "σήμα" είναι πιο εύκολο να χάσεις την εικόνα υπο κάποιες συνθήκες)

 

Υπάρχουν τόσοι πολλοί παράμετροι για το πρόβλημα σου αλλά σίγουρα δεν είναι η στάθμη σήματος

και το hdmi καλώδιο..

Επεξ/σία από alexisgt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα...τώρα τελευταία ο αποκωδικοποιητής της ΝΟΒΑ μου κάνει restart από μόνους του. Τί μπορεί να φταίει?

Πολλα. ΑΠο το λογισμικο εως το τροφοδοτικο/μετασχηματιστη, εως εναν απλο πυκνωτη.

Καλυτερα να απευθυνθεις στην εταιρεια.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα με έναν τεχνικό της νοβα αφου το αναλύσαμε μου είπε οτι μάλλον φταίει το καλωδιο hdmi.Θα πάω αυριο να κάνω δοκίμες στο καταστημα της φορθνετ με τον αποκωδικοποιητη και αν φταίει το καλώδιο που έχω θα πάω να πάρω ένα hdmi 1,4 στα 59€ κάνει κάπου

 

οχι.

το αναλογικο σημα εχει διακυμανσεις στη ποιοτητα,οσο ισχυροτερο τοσο καλυτερη εικονα

το ψηφιακο σημα εχει 2 περιπτωσεις,η παιζει τελεια,η δε παιζει καθολου.

κατσε ρυθμισε την εικονα της τηλεορασης σου και τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ MiDi_MiLiZ. Ήθλε αν αδω αν συμβαίνει και σε άλλους καθώς αρχικά σκέφτηκα πως μπορεί να κάνει restart όταν κατεβάζει νέο λογισμικό...αλλά γίνεται πάρα πολύ σύχνα, οπότε μάλλον χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...