Προς το περιεχόμενο

Πόσο σήμα ΝΟVA πιάνετε?


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχει πιασει κανεις σταθμη σήματος κ ακρίβεια σήματος NOVA 100%?

Γιατί έβαλα χθες NOVA και πίανω σταθμη σήματος κ ακρίβεια σήματος μόνο 90% και 90%

Και ανησυχω..

Πόσο πιάνετε εσεις?

Επεξ/σία από BLuE_PaNtHeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια χαρα εισαι. Ακομα και με βροχες κτλ θα εχεις πολυ μικρο προβλημα. Ισχυ πολυ σπανια βλεπεις κοντα στο 100% με το μικρο πιατο της νοβα. Παραυατα και 75% να ειχες μια χαρα παλι. Η ακριβεια μπορει να βελτιωθεί αλλα και παλι στα δικα σου νουμερα εισαι οκ.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είσαι φίλε μου.

Όπως είπαν και τα παιδιά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

(Φυσικά δε μιλάμε για καταιγίδες κτλ..)

 

Αυτή τη στιγμή έχω στάθμη 87% και ακρίβεια 100%.

 

Pace 831 (23/10 Load. Ver) με πιάτο 65cm της NOVA.

 

novaor.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχεις μεγαλύτερη στάθμη και ακρίβεια σήματος χρειάζεσαι μεγαλύτερο πιάτο. Αχρηστο όμως είναι μιας και όπως σου είπαν παραπάνω, πολύ σπάνια και μόνο σε πολύ έντονα καιρικά φαινόμενα ίσως δεις σπασίματα σε εικόνα και ήχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω με πιατο 1.20μ εχω σταθμη 85-90% αναλογα τη συχνοτητα ακριβεια παντα 100% αν και εδω καστορια εχω πολλες καταιγιδες και εντονες χιονοπτωσεις δεν ειχα ποτε προβλημα για μενα παντως αξιζει η αγορα μεγαλυτερου πιατου μονο αν θες και δευτερο lnb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκοψα το ομοαξονικό καλώδιο να φτάνει ίσα ισα στον αποκωδικοποιητή ,περίπου 10 μέτρα είναι τώρα ,ενώ πρίν ήταν 30 μέτρα.

Και απο κει που είχα στάθμη σήματος 84-87%, τώρα έχω 93-94%.

Και κούνησα απειροελάχιστα το πιάτο και έχω ακρίβεια σήματος τώρα στα μισά κανάλια 92% και στα άλλα στα άλλα μισά 100%

Με πιάτο 65 εκατοστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιατο δεν στο εγκατεστησε τεχνικος με ειδικο οργανο μετρησης?

Κατα τ'αλλα μη δινεις σημασια στα νουμερα, στην πραξη δεν θα αλλαξει τιποτα οση βελτιωση και αν καταφερεις σε σχεση με το αρχικο σου σημα. Αν παρολα αυτα επιμεινεις, να δινεις σημασια στην ακριβεια σηματος κατα κυριο λογο. Η σταθμη σηματος δεν δειχνει ποσο καλα πιανεις. Μπορει να εχεις σταθμη 80% με ακριβεια 40% και να μην πιανεις. Στην αντιστροφη περιπτωση ομως θα επιανες καμπανα. Αρα δωσε βαση στην ακριβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιατο δεν στο εγκατεστησε τεχνικος με ειδικο οργανο μετρησης?

Κατα τ'αλλα μη δινεις σημασια στα νουμερα, στην πραξη δεν θα αλλαξει τιποτα οση βελτιωση και αν καταφερεις σε σχεση με το αρχικο σου σημα. Αν παρολα αυτα επιμεινεις, να δινεις σημασια στην ακριβεια σηματος κατα κυριο λογο. Η σταθμη σηματος δεν δειχνει ποσο καλα πιανεις. Μπορει να εχεις σταθμη 80% με ακριβεια 40% και να μην πιανεις. Στην αντιστροφη περιπτωση ομως θα επιανες καμπανα. Αρα δωσε βαση στην ακριβεια.

 

Κοίτα λοιπον είχα πάει στο κατάστημα τους είπα να μου βάλουν NOVA κτλ αλλά μου είπαν οτι ο τεχνικός θα έρθει σε 3 μέρες.

Και εγώ απο την βιασύνη μου φώναξα την ίδια μέρα έναν φίλο μου τεχνικό ο οποίος δεν έιχε ούτε εμπειρία πάνω στα δορυφορικά ,άλλα ουτε το ειδικο οργανο μετρησης(πεδιόμετρο).

Με αποτέλεσμα να μου το βιδώσει σε λάθος θέση το πιάτο.

Ωσπου ήρθε τελικά ο κανονικός τεχνικός της ΝΟVA και μου είπε οτι το βίδωσε λάθος ο προηγούμενος και δεν μπήκε κι αυτός στον κόπο να κάνει καινούργιες τρύπες να μπει σωστα με ακρίβεια το πιάτο ,αλλά ξεβίδωσε ,μετακίνησε και ξαναβίδωσε το πιάτο .

Και μ αυτήν την δουλειά που έκανε δε πιάνω 100% ακριβεία σε όλα τα κανάλια,μόνο σε μερικά.

Πως θα τους πω τώρα στο κατάστημα της forthnet να μου ξαναεγκαταστήσουν το πιάτο με ακρίβεια?

Και πρέπει να πληρώσω κάτι γι αυτό τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπαρχει λογος να πιανεις 100% σημα, το φυσιολογικο μαλιστα ειναι να ΜΗΝ πιανεις 100%.

Αν παρεις στη φορθνετ η σε εναν τυχαιο τεχνικο και τον φωναξεις να ερθει να σου ξαναρυθμισει το πιατο επειδη πιανεις 90% και 90% το πιθανοτερο ειναι να γελαει. Το σημα σου ειναι ικανοποιητικοτατο, και φανταζομαι οτι το παρατηρεις κατα την παρακολουθηση. Εχεις διαπιστωσει παρασιτα/παγωματα/κοληματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα τους πω τώρα στο κατάστημα της forthnet να μου ξαναεγκαταστήσουν το πιάτο με ακρίβεια?

Και πρέπει να πληρώσω κάτι γι αυτό τώρα?

 

Φίλε μου δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.

Μια χαρά είναι το σήμα σου.

 

Η εικόνα που έχεις δεν θα γίνει καλύτερη με το να πας 100%.

Δεν είναι αυτή η έννοια των ποσοστών αυτών..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Στα κανάλια που δεν είναι HD στους ποδοσφαιρικούς αγώνες στο περίγραμμα των παιχτών και στο περίγραμμα της μπάλας αλλοιώνεται η εικόνα.παρόλο που έχω ακριβεια σηματος 90-100% και στάθμη 95%

Το κάνει και σε σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θεμα της TV ειναι. Μου μοιαζει με συμπεριφορα του motion interpollation. Μπορει να σφαλω αλλα απο την περιγραφη αυτο καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα κανάλια που δεν είναι HD στους ποδοσφαιρικούς αγώνες στο περίγραμμα των παιχτών και στο περίγραμμα της μπάλας αλλοιώνεται η εικόνα.παρόλο που έχω ακριβεια σηματος 90-100% και στάθμη 95%

Το κάνει και σε σας?

 

Το είπες και μόνος σου. Στα κανάλια που ΔΕΝ είναι HD. Οτι και να κάνεις αυτό δεν αλλάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...