Προς το περιεχόμενο

Σήμα τηλεόρασης


jimzar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω κάτι και ελπίζω να μην είναι πόντια η ερώτηση... Πήραμε μία sharp τηλεόραση με ενσωματομένο ψηφιακό δέκτη και συμβαίνει το εξής. Η τηλεόραση ενώ δεν είναι συνδεδεμένη με καλώδιο στην κεράια, το αναλογικό σήμα δεν το πιάνει ενώ το ψηφιακό το πιάνει και κάνει ανα διαστήματα κάποια παγώματα... Απο τη στιγμή που δεν είναι συνδεδεμένη πουθενά πως λαμβάνει σήμα και το κωδικοποιεί; Ασύρματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχεις δυνατό σήμα εκεί που μένεις και καταφέρνει να πιάνει αρκετά καλά το βύσμα καθαυτού, αν ακουμπήσεις και ένα συρματάκι/κατσαβίδι στην μεσαία τρυπούλα θα πιάνει ακόμα καλύτερα,η κεραία ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα μεγάλο σύρμα,όσο ποιο μεγάλο τόσο ποιο καλό σήμα(μέσα σε λογικά πλαίσια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι αφου το σημα μεταδιδεται ασυρματα. Η τηλεοραση σου δηλαδη λειτουργει σαν κεραια. Ειναι επισης πιθανο αν βαλεις το δαχτυλα σου στο βυσμα υποδοχης κεραιας στην τηλεοραση να δεις ακομα καλυτερη εικονα αφου θα παιζεις και εσυ το ρολο της κεραιας. Αυτο που μπορει να πιασει βεβαια ειναι αδυναμο και κακης ποιοτητας γι αυτο και μεν στο αναλογικο δε βλεπεις σχεδον τιποτα ενω στο ψηφιακο του οποιου το κυριο χαρακτηριστικο ειναι η αξιοποιστια μπορεις να δεις κατι με σπασιματα

Επεξ/σία από disqualified
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά έχεις δυνατό σήμα εκεί που μένεις και καταφέρνει να πιάνει αρκετά καλά το βύσμα καθαυτού, αν ακουμπήσεις και ένα συρματάκι/κατσαβίδι στην μεσαία τρυπούλα θα πιάνει ακόμα καλύτερα,η κεραία ουσιαστικά δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα μεγάλο σύρμα,όσο ποιο μεγάλο τόσο ποιο καλό σήμα(μέσα σε λογικά πλαίσια).

Ειναι λαθος το "οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο σημα". Το/τα στοιχεια μιας κεραιας πρεπει να εχουν συγκεκριμενο μηκος (αναλογα τη δουλεια που θα κανει η κεραια). Ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο εκτος αν μιλαμε για συνθετη κατασκευη περαν του ενος στοιχειου που μπαινουν αλλα στη μεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι λαθος το "οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλο σημα". Το/τα στοιχεια μιας κεραιας πρεπει να εχουν συγκεκριμενο μηκος (αναλογα τη δουλεια που θα κανει η κεραια). Ουτε μεγαλυτερο, ουτε μικροτερο εκτος αν μιλαμε για συνθετη κατασκευη περαν του ενος στοιχειου που μπαινουν αλλα στη μεση

Εδώ κολλάει το «λογικά πλαίσια» που είπα,αν δεις της κεραίας για φορητές TV είναι απλά ή μια ή δύο ράβδους περίπου 30cm,το απλό «πλέγμα» αν κάτσεις να δεις έχει μέτρα σύρματος η κατευθυντική ακόμα περισσότερα και πάει λέγοντας,γενικά όσο μεγαλύτερη επιφάνεια η κεραία τόσο ποιο δυνατό το σήμα,άσχετα αν θα είναι υπερβολικό και σου κάνει προβλήματα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρω ότι είμαι εντελώς offtopic με την ερώτηση του topicstarter μα η ερώτηση μου κολλάει με τον τίτλο του θέματος. Μένω στο Γαλάτσι σε σημείο από 'που η κεραία της πολυκατοικίας δεν έχει οπτική επαφή με Υμηττό λόγω του ότι παρεμβάλλονται τα Τουρκοβούνια. Έτσι η κεραία είναι στραμμένη και "βλέπει" Πάρνηθα. Με τα αναλογικά είμαστε OK. Στα τα ψηφιακά όμως έχουμε πρόβλημα. Έχω συνεχή σπασίματα και κολλήματα. Νομίζω πως από Πάρνηθα δεν έχει γίνει εκπομπή ψηφιακού σήματος και δεν έχω ακούσει αν θα γίνει κάποτε. Γνωρίζει κανείς κάτι; Μπορώ με την υπάρχουσα κατάσταση να κάνω κάτι ώστε να έχω σωστό ψηφιακό σήμα; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν η κεραια ειναι κεντρικη για ολη τη πολυκατοικια δεν μπορεις να κανεις και πολλα.

Η μονη λυση ειναι να εγκαταστησεις ξεχωριστη κεραια για το δικο σου διαμερισμα, να περασεις καλωδια, πιθανη ενισχυση αν χρειαστει κλπ, και να την στρεψεις στο κεντρο εκπομπης απο το οποιο πιανεις ψηφιακα καναλια, που σιγουρα δεν ειναι η Παρνηθα.

 

Η λογικη λεει οτι πιανεις απο Αιγινα.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, ξέρω ότι είμαι εντελώς offtopic με την ερώτηση του topicstarter μα η ερώτηση μου κολλάει με τον τίτλο του θέματος. Μένω στο Γαλάτσι σε σημείο από 'που η κεραία της πολυκατοικίας δεν έχει οπτική επαφή με Υμηττό λόγω του ότι παρεμβάλλονται τα Τουρκοβούνια. Έτσι η κεραία είναι στραμμένη και "βλέπει" Πάρνηθα. Με τα αναλογικά είμαστε OK. Στα τα ψηφιακά όμως έχουμε πρόβλημα. Έχω συνεχή σπασίματα και κολλήματα. Νομίζω πως από Πάρνηθα δεν έχει γίνει εκπομπή ψηφιακού σήματος και δεν έχω ακούσει αν θα γίνει κάποτε. Γνωρίζει κανείς κάτι; Μπορώ με την υπάρχουσα κατάσταση να κάνω κάτι ώστε να έχω σωστό ψηφιακό σήμα; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Παντως ακομη και κεντρικη να ειναι, καντε μια προσπαθεια να τη γυρισετε Υμητο κι ας μην εχεις οπτικη επαφη. Η ενταση του σηματος που χρειαζεται για τα ψηφιακα ειναι αρκετα χαμηλοτερη απο τα αναλογικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δοκιμασουν αυτο που λες σκεψου ενδεχομενα:

Α Γρια: Στο πεντε επιανα τη βερα στο δεξι. ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΕΝΤΕ!

Β Γρια: Εμενα δε δειχνει τιποτα η τηλεοραση, μονο χιονια γραμες και βουυυυ εχω απο το 1 ως το 9

Ποδοσφαιρακιας ενοικος: Θελετε να πειτε οτι θα δω τελικο Τσου Λου με χιονια?

Ενοικος που δεν εχει ιδεα πως να μπει στα μενου της Τv: θελω τα καναλια μου με τη σειρα που τα ειχα!

 

Γενικα αν γυρισουν Υμητο ακομα και αν πιασουν καμπανα τα ψηφιακα, θα χασουν τα αναλογικα. Τι θα πεις της γριας με την τηλεοραση 15 ετων που "δεν την αλλαζει αν δεν χαλασει"? Τραβα παρε αποκωδικοποιητη? Θα σου πει "γυρνα την αντενα εκει που ηταν, εχει κριση δεν με φτανει η συνταξη για να αγορασω αποτετοιο".

 

Γιαυτο σε τετοιες περιπτωσεις αυτες οι αλλαγες συνηθως μονο προβληματα δημιουργουν. Πας βαζεις μια κεραια για παρτη σου και δε δινεις λογαριασμο.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δοκιμασουν αυτο που λες σκεψου ενδεχομενα:

Α Γρια: Στο πεντε επιανα τη βερα στο δεξι. ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΠΕΝΤΕ!

Β Γρια: Εμενα δε δειχνει τιποτα η τηλεοραση, μονο χιονια γραμες και βουυυυ εχω απο το 1 ως το 9

Ποδοσφαιρακιας ενοικος: Θελετε να πειτε οτι θα δω τελικο Τσου Λου με χιονια?

Ενοικος που δεν εχει ιδεα πως να μπει στα μενου της Τv: θελω τα καναλια μου με τη σειρα που τα ειχα!

 

Γενικα αν γυρισουν Υμητο ακομα και αν πιασουν καμπανα τα ψηφιακα, θα χασουν τα αναλογικα. Τι θα πεις της γριας με την τηλεοραση 15 ετων που "δεν την αλλαζει αν δεν χαλασει"? Τραβα παρε αποκωδικοποιητη? Θα σου πει "γυρνα την αντενα εκει που ηταν, εχει κριση δεν με φτανει η συνταξη για να αγορασω αποτετοιο".

 

Γιαυτο σε τετοιες περιπτωσεις αυτες οι αλλαγες συνηθως μονο προβληματα δημιουργουν. Πας βαζεις μια κεραια για παρτη σου και δε δινεις λογαριασμο.

 

Κοιτα, καποια στιγμη και αρκετα συντομα, θα κοπουν τα αναλογικα, οποτε ειτε φωναζει η γρια, ειτε ο ποδοσφαιρακιας, @@ θα δουνε.

Απο κει και περα, το θεμα δεν ειναι να την αφησουν μονιμα γυρισμενη χωρις ενημερωση. Απλα να τη γυρισουν (10" δουλεια ειναι), και να κανει καποιος ενα σκαναρισμα να δει τι πιανει. Αν ειναι ικανοποιητικα τα πραγματα, στο επομενο συμβουλιο της πολυκατοικιας, το κουβεντιαζουν και παιρνουν αποφασεις.

Μην ξεχνας οτι σε πολλες περιπτωσεις λογω καταστατικου, δεν επιτρεπεται αλλη κεραια πλην της κεντρικης, οχι στην ταρατσα, αλλα ουτε καν στο μπαλκονι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα να τη γυρισουν (10" δουλεια ειναι),

ΛΟΛ,αν ήταν έτσι θα γυρνούσε από μόνη της συνεχώς,στης κεντρικές εγκαταστάσεις είναι καλά στερεωμένες οι κεραίες,δεν λέω κάνα μισάωρο είναι η δουλειά αλλά όχι 10".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, καποια στιγμη και αρκετα συντομα, θα κοπουν τα αναλογικα, οποτε ειτε φωναζει η γρια, ειτε ο ποδοσφαιρακιας, @@ θα δουνε.

Απο κει και περα, το θεμα δεν ειναι να την αφησουν μονιμα γυρισμενη χωρις ενημερωση. Απλα να τη γυρισουν (10" δουλεια ειναι), και να κανει καποιος ενα σκαναρισμα να δει τι πιανει. Αν ειναι ικανοποιητικα τα πραγματα, στο επομενο συμβουλιο της πολυκατοικιας, το κουβεντιαζουν και παιρνουν αποφασεις.

Μην ξεχνας οτι σε πολλες περιπτωσεις λογω καταστατικου, δεν επιτρεπεται αλλη κεραια πλην της κεντρικης, οχι στην ταρατσα, αλλα ουτε καν στο μπαλκονι.

Εν προκειμενω δεν υπαρχει λογος να γινει αυτο και δε θα το δεχτουν κιολας.

 

Να γυρισουν σε κεντρο εκπομπης που δε πιανουν αναλογικα και ολοι οι υπολοιποι της πολυκατοικιας χωρις ψηφιακους δεκτες τι θα γινουν? Και ολο αυτο επειδη ενας ενοικος την βρισκει με το mpeg4? Κανενα συμβουλιο δε θα δεχοταν τετοια προταση πριν το υποτιθεμενο switch off και ειναι λογικο και αναμενομενο. Εκτος αν ολοι ειναι με mpeg4 receivers και ειναι φαν της ERT HD.

 

Κι αυτο με τη δοκιμη να γυρισει η κεραια για λιγο να δουν τι ψαρια πιανει απο Υμηττο παλι θελει αδεια η τουλαχιστον ενημερωση των ενοικων για να αποφευχθουν διαφορων ειδων παρεξηγησεις. Ακομα και 10''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...