Προς το περιεχόμενο

Η Sony ετοιμάζεται να κόψει 10.000 θέσεις εργασίας


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικα η Sony εχασε πολυ στο consumer electronics κομματι, λογω των... δεσμων με την Sony Pictures. Οταν ολες οι αλλες εταιριες εβαζαν Divx avi στα DVD player τους, αυτοι αρνουνταν πεισματικα. Οταν τελικα βαλανε, δεν επαιζε αρχεια απο USB. Και αλλες τοσες ανοησιες-επιταγες απο την Sony Pictures, οπως το γεγονος οτι τα HDD recorders τους δεν μπορουσαν να αντιγραψουν MPG και Divx avi αρχεια απο USB/Data DVD στο σκληρο δισκο του recorder, και η... απουσια κωδικων για σπασιμο region lock και CGMS-A τις περισσοτερες φορες. Και το MKV στα bluray player του αργησε. Ε, δεν θελει και πολυ ο κοσμος να παει στις Toshiba και Samsung (κυριως στην δευτερη). Οχι οτι η sony δεν πουλαει consumer electronics πλεον, απλά δεν πουλαει οπως πουλαγε καποτε, και εχει χασει την αιγλη του "πηρα sony και θα κανω παπαδες" (γιατι δεν κανουν πλεον, με τοσους περιορισμους στην αντιγραφη), που τωρα αυτην την αιγλη την εχει παρει κυριως η samsung.

 

Αλλα, μην ειμαστε υπερβολικοι, μην νομιζετε οτι πεθαινει η Sony. Οπως ειπε το πιο πανω παιδι τα vaio πουλανε καλα, και το PS3 επισης. Απλά ο τομεας των consumer electronics της παει για restructuring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει την εγγύηση στα Vaio τότε θα ξέρουν για ποιο λόγο πληρώνεις το κάτι παραπάνο στη SONY...

Διαφωνώ. Η dell 2ετή με next business day service on-site!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ούτε θέμα πλούτου ούτε τίποτα. Αν είναι να πάρω κάτι και να τρέχω κάθε τρεις και λίγο, προτιμώ να πάρω το ακριβότερο και ας μην έχω να φάω την άλλη μέρα (που λέει ο λόγος...), ή να μην το πάρω καθόλου αν δεν μου χρειάζεται.

 

Επειδή προσωπικά έχω πάρει άπειρες συσκευές από low budget μέχρι τις πιο ακριβές, αυτό που έχω μάθει είναι πως δεν έχει καμία σχέση το κόστος με την ποιότητα και την αξιοπιστία.

 

Έχω δει πανάκριβα λάπτοπ της HP, 1500€ ή 2000€ να κάνουν σαν ηλεκτρικές σκούπες και τα πλαστικά τους να είναι κομμάτια και έχω δει netbook των 350€ με ποιότητα κατασκευής που θα ζήλευαν πολλά Sony Vaio και φυσικά με αυτονομία (αυτό που είναι πρωτεύον σε κάθε φορητή συσκευή) που δεν πλησιάζουν ούτε τα macbook που κοστίζουν όσο ένα αυτοκίνητο!!

 

Το ίδιο ισχύει και για τα αυτοκίνητα κυρίως ως προς την αξιοπιστία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή προσωπικά έχω πάρει άπειρες συσκευές από low budget μέχρι τις πιο ακριβές, αυτό που έχω μάθει είναι πως δεν έχει

+1

Ποιότητα και τιμή δεν είναι μεγέθη ανάλογα παντού και πάντα.

Κερδισμένος βγαίνει ο καταναλωτής που ξέρει να κρίνει σωστα και δεν επηρρεαεζεται απο το marketing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες ηλίθιες απαντήσεις βλέπω και τρελένομαι... Και skoda παίρνεις με 240 ίππους και full extra με τα μισά λεφτά από μια "φθηνή" mercedes, αλλά όταν οδηγήσεις τη mercedes ξαναπές μου τι προτιμάς ;)

 

 

Sony και Dell είχαν και συνεχίζουν να έχουν ότι πιο ποιοτικό στην κατηγορία των notebooks (και εννοείται δεν αναφέρομαι στα notebooks των 600€ - προτιμώ να μην πάρω παρά να πετάξω τα λεφτά μου), ενώ στις τηλεοράσεις μπορεί από τη μία η samsung να "χαρίζει" κάποια μοντέλα της, αλλά από την άλλη οι Bravia κάνουν πραγματικά παπάδες.

 

Να μη τρελαίνεσαι καθόλου

 

Overated μέχρι αηδίας. Από τα πιο ζημιάρικα Laptop είναι τα Sony από εμπειρίες επαγγελματιών του χώρου και όχι από αμφίβολες ιστοσελίδες. Το ότι πήρε κάποιος ένα Sony ή ότι ο πατζανάκης του είχε πάρει πριν 5 χρόνια κλπ. και βγήκε καλό, δεν αποτελεί πειστήριο για την αξιοπιστία μιας εταιρίας.

 

Μου θυμίζεις κάτι γέρους που ακόμη πιστεύουν ότι το "Μερσιντεζ" είναι το καλύτερο αυτοκίνητο. Σύγκρινε οποιαδήποτε Samsung με Sony τηλεόραση στα ΙΔΙΑ χρήματα. Είναι καλύτερα Laptop τα Sony από τα Toshiba; Η μέρα με τη νύχτα απλά.

 

Όπως "έκλεισε" τις οθόνες έτσι θα κλείσει και τις TV και που σαι ακόμη...

 

kimon1988.jpg

 

Μια εικόνα, χίλιες λέξεις. Ένας από τους λόγους που αυτή η χώρα πήγε κατά διαόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

συμφωνώ δεν υπάρχει εγγύηση σαν την εγγύηση που δίνει η sony, έχω στείλει πάνω απο 30 φορές λάπτοπ στην εγγύηση πάντα τρομερή

 

 

Έχεις χρησιμοποιήσει 30 φορές την εγγύηση και χαίρεσαι για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

O Από τα πιο ζημιάρικα Laptop είναι τα Sony από εμπειρίες επαγγελματιών του χώρου και όχι από αμφίβολες ιστοσελίδες.

 

 

υπάρχουν στοιχεία για αυτο που λες η το έμαθες από κάποιους επαγγελματίες του χώρου!!! ...

 

το θέμα μας ξέφυγε όμως κάποιοι θα χάσουν τη δουλειά τους και είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ καημενη sony..φανατικος λατρης παλια για το ps1 και φυσικα τις απιστευες crt trinitron και αργοτερα τις εντελως επιπεδες wega..τα minidics της και τα walkman...

 

απο εκει και μετα ο καιρος περασε...οσο την αγαπουσα τοσο την μισησα αυτη την εταιρεια και πλεον μου φαινεται αδιαφορη για οποιοδηποτε ηλεκτρονικο βγαζει.εκτος απο λιγες εξαιρεσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και ίδια ποιότητα. Πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα, αν εξαιρέσεις τα macbooks, τα πιο ποιοτικά λάπτοπς είναι τα sony ενώ τα ακριβά μοντέλα διαθέτουν by far την καλύτερη οθόνη (vaio display plus). Μετά δες τις τηλεοράσεις, κάνε μια σύγκριση των πλαστικών των Sony και των Samsung τηλεοράσεων.... Χωρίς σχόλια!

Συμφωνω

 

Να μη τρελαίνεσαι καθόλου

 

Overated μέχρι αηδίας. Από τα πιο ζημιάρικα Laptop είναι τα Sony από εμπειρίες επαγγελματιών του χώρου και όχι από αμφίβολες ιστοσελίδες. Το ότι πήρε κάποιος ένα Sony ή ότι ο πατζανάκης του είχε πάρει πριν 5 χρόνια κλπ. και βγήκε καλό, δεν αποτελεί πειστήριο για την αξιοπιστία μιας εταιρίας.

 

Μου θυμίζεις κάτι γέρους που ακόμη πιστεύουν ότι το "Μερσιντεζ" είναι το καλύτερο αυτοκίνητο. Σύγκρινε οποιαδήποτε Samsung με Sony τηλεόραση στα ΙΔΙΑ χρήματα. Είναι καλύτερα Laptop τα Sony από τα Toshiba; Η μέρα με τη νύχτα απλά.

 

Όπως "έκλεισε" τις οθόνες έτσι θα κλείσει και τις TV και που σαι ακόμη...

 

 

 

Μια εικόνα, χίλιες λέξεις. Ένας από τους λόγους που αυτή η χώρα πήγε κατά διαόλου.

 

Βολεψου εσύ με Skoda κι άσε εμας τους υπόλοιπους χαζους και άσχετους να οδηγούν Mercedes. Άσε μας να ήμαστε κορόιδα. Και για να μην παρεξηγηθώ Mercedes και Sony ή Mac πολυ θα ήθελα να έχω αλλα δεν τα σηκώνει η τσέπη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ καημενη sony..φανατικος λατρης παλια για το ps1 και φυσικα τις απιστευες crt trinitron και αργοτερα τις εντελως επιπεδες wega..τα minidics της και τα walkman...

 

απο εκει και μετα ο καιρος περασε...οσο την αγαπουσα τοσο την μισησα αυτη την εταιρεια και πλεον μου φαινεται αδιαφορη για οποιοδηποτε ηλεκτρονικο βγαζει.εκτος απο λιγες εξαιρεσεις..

 

Psx- agree

Crt triniton- agree εχω απο το 1983 και ζει ακομα!

Wega- agree

Minidiscs- Lame δεν έπιασαν τόπο ήρθαν και έφυγαν. Προσπαθησαν να τα προωθήσουν στο video-clip του !!!Freestyler

Walkman - agree καθιέρωσε το όνομα στις φορητές συσκευές ήχου!

(Εννοεις τους cassete players αλλιως κινητά ψιλο-lame)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και ίδια ποιότητα. Πήγαινε σε ένα οποιοδήποτε κατάστημα, αν εξαιρέσεις τα macbooks, τα πιο ποιοτικά λάπτοπς είναι τα sony ενώ τα ακριβά μοντέλα διαθέτουν by far την καλύτερη οθόνη (vaio display plus). Μετά δες τις τηλεοράσεις, κάνε μια σύγκριση των πλαστικών των Sony και των Samsung τηλεοράσεων.... Χωρίς σχόλια!

Γι'αυτο σχεδων,σ'ολες τις κριτικες βγαινει κατω απο τη samsung!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...