Προς το περιεχόμενο

Απεβίωσε ο ιδρυτής της Commodore σε ηλικία 83 χρόνων


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

C64 και Amiga 500 ότι καλύτερο έχει κυκλοφορήσει ποτέ αναλογικά με την εποχή πάντα. Ευχαριστούμε για τις αναμνήσεις Mr. Tramiel!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ούτως ή άλλως η A500 έγινε πολλά χρόνια μετά (1987).

 

Οι περισσότεροι θυμούνται την amiga 500.

Ωστόσο, το πρωταρχικό μοντέλο ήταν η Αmiga 1000 η οποία κυκλοφόρησε μέσα στο 1985.

Ήταν σχεδόν έτοιμη ακόμη νωρίτερα αλλά η δικαστική διαμάχη μεταξύ των Atari και Commodore καθυστέρησε

την εμφάνισή της. Η Α1000 ήταν κομπλέ σύνθεση με μια άριστης ποιότητας οθόνη και πανάκριβη

(πάνω από 1500 λίρες αγγλίας, ήτοι 450000 δρχ. !!)

 

Η Α500 ήταν ένα οικονομικό μοντέλο, δίχως οθόνη και κάποιες μικρές βελτιώσεις στο λειτουργικό της.

Ήταν και πολύ φτηνότερη από την A1000, γι' αυτό έγινε γνωστή στο κοινό, όπως και ο atari ST...

 

RIP

 

-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Amiga δημιουργήθηκε από μια εξωτερική ομάδα μηχανικών, δε νομίζω ότι ο Tramiel είχε συμμετοχή στην ανάπτυξη/προώθησή της. Αν μη τι άλλο, ως πρόεδρος της Atari πλέον, είχε προσπαθήσει να μπλοκάρει δικαστικά την κυκλοφορία της, ή να αποκτήσει ξανά την ιδιοκτησία του project, ή έστω μέρος του (custom chips κλπ.). Καθοριστική φιγούρα στο χώρο - RIP...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RIP

Θυμάμαι σαν σήμερα που μου είχε φέρει ο πατέρας μου τον 64 από την Αμερική.

Απίστευτα games, φοβερό εργαλείο, με συνόδεψε στην εφηβική μου ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας αναπαυτει εν ειρηνη η ψυχη του, δυστυχως και η Commodore αλλα και η Atari δεν ειχαν την αναμενομενη συνεχεια στην καινοτομια οπως τα πρωτα προιοντα υπολογιστων που εβγαλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν ασχοληθεί με το θέμα μερικοί απ' αυτούς που ποστάρουν εδώ (μάλλον καθόλου απ' αυτά που διαβάζω), αλλά οι Tramiels ήταν εκείνοι που κατέστρεψαν την Atari με τις κοντόφθαλμες επιλογές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω κατά πόσο έχουν ασχοληθεί με το θέμα μερικοί απ' αυτούς που ποστάρουν εδώ (μάλλον καθόλου απ' αυτά που διαβάζω), αλλά οι Tramiels ήταν εκείνοι που κατέστρεψαν την Atari με τις κοντόφθαλμες επιλογές τους.

 

Δε νομιζω οτι ευθυνοταν ο Tramiel για την παταγωδη αποτυχια της Atari ουτε βεβαια και για το οτι οι home computers (Commodore, Spectrum, Amstrad) καταποντησαν της παιχνιδομηχανες του τοτε (διαφορα atari και κλωνοι, coleco κλπ), ...εαν τελος, αναφερεσαι και σε εμενα με αυτο που εγραψες επετρεψε μου να το αλλαξω σε....

 

Επισης σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για ολα οσα μου προσφερε η Commodore που ιδρυσες, τον 64, 128, 128D και φυσικα την ΥΠΕΡΤΑΤΗ AMIGA!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...